Στείλε λεφτά στο ftou.gr
H δολοφονία είναι η ακραία μορφή λογοκρισίας.
Παρασκευή, 26 Απριλίου

Παρεξήγηση με κοπέλα (φίλη)

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135144 από nonreligius στις 04 Οκτωβρίου 2015, 5:42πμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Φίλοι μου σώστε με γιατί έκανα μια χοντρή βλακεία. Είμαι φοιτητής και κάνω παρέα με αρκετούς. Στην πιο στενή παρέα (5-6 άτομα το πολύ) είναι μία κοπέλα την οποία συμπαθώ αρκετά (και αυτή το ίδιο φαντάζομαι) και την ξέρω 2 βδομάδες περίππου.

Σήμερα βγήκαμε μία παρέα σχεδόν 20 άτομα, πήγαμε για φαγητό και μετά σε club. Οι περισσότεροι έφυγαν. Αρχήσαμε να χορεύουμε (εγώ αρκετά έξαλλα) και σε λίγο ακολούθησαν και οι υπόλοιποι. Άρχισε και αυτή να χορεύει και σε κάποια στιγμή πρότεινε σε ένα αγόρι (τον ξέρει 2-3 μέρες) να χορέψουν. Αυτός αρνήθηκε και έτσι πρότεινε σε εμένα. Μετά από 2 λεπτά περίπου έκανα τη ΜΑΛΑΚΙΑ και έσκυψα στον ώμο της, και φάνηκε σαν πέσιμο. Αμέσως μου είπε να πάω πιο πίσω, οι υπόλοιποι γέλασαν και δεν δόθηκε συνέχεια. Η κοπέλα σκοτείνιασε και σε 10 λεπτά την έκανε. Σε μισή ώρα έφυγα και τώρα κάθομαι στο pc :p .

Τα αισθήματά μου εμένα έχουν ως εξής: Άμα ήμουν σίγουρος ότι μπορώ να κρατήσω μία σχέση δεν θα με χάλαγε. Όμως επειδή είμαι αρκετά επιπόλαιος και δεν νομίζω να κρατήσει πολύ αν κάναμε προτιμώ να μείνουμε φίλοι, καθώς δεν θέλω να την χάσω. Βέβαια τώρα λόγο ενθουσιασμού (;) λέω "θα κρατήσει", όμως φαντάζομαι ότι δεν είναι έτσι.

Οι ερωτήσεις μου:

α) Θέλω να λύσω την παρεξήγηση. Να της στείλω μήνυμα ή να της πω να βρεθούμε από κοντά; (μένουμε μακριά κάπως, οπότε το πρώτο με βολεύει).
β) Θέλω να μάθω αν της αρέσω και να την πείσω ότι ήταν παρεξήγηση. Τί να της πω για να πετύχω και τα 2 ταυτόχρονα;
γ) Πιστεύετε ότι με γουστάρει; Μήπως ένιωσε άβολα για αυτό το λόγο;

Επίσης: εμφανισιακά είμαι ψηλός, αδύνατος και γυμνασμένος, έχω μεγάλο πρόσωπο και μοντέρνο μαλλί και γένια, ενώ έχω λίγη ακμή (το δέρμα μου είναι σχετικά καθαρό). Ντύνομαι καλά, είμαι καθαρός. Σαν χαρακτήρας πιστεύω ότι το δυνατό μου σημείο είναι το χιούμορ, ότι μπορώ να μιλήσω με πολλούς ακόμη και αν τους ξέρω καθόλου, σε φίλους θα προσφέρω αμέσως βοήθεια αν χρειαστεί κτλ.
Η κοπέλα είναι αρκετά κοντή θα έλεγα, μπορεί και τα 3/5 από εμένα, έχει και αυτή λίγη ακμή αλλά πολύ όμορφο πρόσωπο.

Παρακαλώ απαντήστε γρήγορα γιατί είναι σοβαρό.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #135147 από underme8 στις 04 Οκτωβρίου 2015, 12:39μμ

underme8

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχήν καλησπέρα,

λίγο περίπλοκο αυτό που θες να της πεις...δηλαδή να ψαρέψεις αν της αρέσεις και παράλληλα να φανεί σαν παρεξήγηση αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Το απλά να σκύψεις πάνω της δεν είναι κάτι το τρομερό και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που έφυγε,ίσως έφταιγε το γέλιο των υπολοίπων.

α)Εκείνη θα είναι κάπως αμήχανη τώρα,οπότε λέγοντάς της να βγείτε...οι δυο σας,αν δεν της αρέσεις θα είναι πια σίγουρη σου αρέσει εκείνη και ανοίγει ένας άλλος κύκλος.Εγώ προτείνω να της πεις από μήνυμα και μετά όταν λυθεί η παρεξήγηση να της πεις κάτι σαν "Άντε τώρα που το λύσαμε πάμε να σε κεράσω ένα καφέ".

β)Είναι τέρμα αντίθετα αυτά τα δύο,δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι η μόνη ίσως επιλογή είναι να διαλέξεις ένα από τα δύο.

γ)Θα μπορούσε αλλά μην το σκέφτεσαι έτσι εύκολα αυτό.Το παθαίνω κι γω συνέχεια από πολύ μικρές ανούσιες πράξεις το παρεξηγώ,άσε να περάσει λίγος χρόνος για να μπορείς να κρίνεις.

Αυτά από εμένα αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία,απάντα.Ελπίζω να βρεις μια λύση σύντομα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135149 από nonreligius στις 04 Οκτωβρίου 2015, 1:00μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έστειλα τελικά μήνυμα (επέλεξα τελικά να πω ότι ήταν παρεξήγηση) και μου είπε οκ δεν πειράζει αφού είχες πιει κτλ.
Θα δω από αύριο πώς θα με αντιμετωπίσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135151 από underme8 στις 04 Οκτωβρίου 2015, 1:31μμ

underme8

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Ωραία καλό αυτό,αλλά γιατί έφυγε;Τέλος πάντων αν χρειαστείς κάτι άλλο θα χαρώ να ξανά απαντήσω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135154 από nonreligius στις 04 Οκτωβρίου 2015, 5:55μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(underme8@04 Οκτωβρίου 2015)
Ωραία καλό αυτό,αλλά γιατί έφυγε;


Αδερφέ το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ. Εν τω μεταξύ χόρεψε και λίγο προκλητικά, λίγο πριν μου κάνει την πρόταση οπότε δεν είναι ότι ντράπηκε. Η πιο λογική εξήγηση είναι ότι της αρέσω αλλά ήθελε να το πάει πιο σιγά, και επειδή βιάστηκα ένιωσε άβολα. Εσύ τι πιστεύεις;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135172 από underme8 στις 05 Οκτωβρίου 2015, 1:29πμ

underme8

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Φίλε,δεν θα το έβγαζα από τις πιθανές αιτιολογίες αλλά όπως προείπα,κράτα μικρό καλάθι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login