Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο γάμος είναι η πραγματικότητα, η αγάπη είναι η ουτοπία. Μπέρδεψέ τα αυτά τα δύο και η τιμωρία θα είναι μεγάλη.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

προβλημα με τους γονεις μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #111534 από xamogela,ligo στις 22 Οκτωβρίου 2012, 9:57πμ

xamogela,ligo

μέλος από: 22/10/2012
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
εχω ενα τεραστιο προβλημα με τους γονεις μου και δεν εχω σε ποιον να μιλισω φοβαμαι και ντρεπομαι και ειπα να μιλισω εδω μιας και υπαρχει η ανωνιμοτιτα του ιντερνετ
ο πατερας μου δεν δουλευει εδω και 3-4 χρονια και ειναι αλκοολικος και τρωει τα παντα απο το σπιτι με χτυπαει με απιλει με βριζει και δεν κανει τπτ ολη την μερα μονο κοιματε και πινει η μανα μου συναιχια με διωχνει απο το σπιτι και με αφινει νιστικο και μου λεει αν θελω να φαω να παω να δουλεψω και δεν μπορω ουτε σχολειο να παω και εχασα μια χρονια περυση και θα χασω και φετος δεν ξερω πια τι να κανω ντρεπομαι..οταν φερνει φαι η μανα μου τρωει πρωτα ο πατερας μου κ η μανα μου και για μενα δεν αφινουν τιποτα τροω μονο αν βγω εξω κ μου δωσει καποιος φιλος κατι..βοιθιστε με εχω απελπιστει
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111549 από Ονειροπαγιδα στις 22 Οκτωβρίου 2012, 3:44μμ

Ονειροπαγιδα

Εικονίδιο
μέλος από: 18/10/2012
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
η μαμα σου μηπως ειναι τρομοκρατημενη απο τον πατερα σου και για αυτο δεν του λεει τιποτα?αν ηθελες..κ μ ελεγες την ηλικια σου θα με βοηθουσες πολυ...
το θεμα σου ειναι πολυ δυσκολο και σοβαρο...μην αφηνεις τον αλλο να σε εκμεταλευεται και να σου συμπεριφερεται με αυτον τον τροπο...και αν του το εχεις πει αυτο και σου πει οτι ειναι ο πατερας σου οποτε μπορει να κανει οτι θελει..πολυ απλα μπορεις να του πεις οτι ακομα κ αυτοσ δεν εχει το δικαιωμα για να σε αγγιζει ΚΑΝ...μην ντρεπεσαι για αυτο το θεμα....κ κυριως ζητησε βοηθεια απο το χαμογελο του παιδιου ή την αστυνομια ...κατι... αλλα μν κατσεις χωρις να κανεις τιποτα..γιατι οσο θα περναει ο καιρος τα πραγματα θα χειροτερευουν..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111553 από asap στις 22 Οκτωβρίου 2012, 3:55μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
και καλυτερα να στραφεις προς συγγενεις να σε βοηθησουνε.. γιαγιαδες-παππουδες να τους μιλησεις να πεις τα θεματα σου και να σου δωσουν ισως και στεγη-φαει να βαλουν λιγο μυαλο οι γονεις σου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111554 από pantelis20 στις 22 Οκτωβρίου 2012, 3:58μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Συμφωνώ με την Ονειροπαγίδα. Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι ως διαμαγείας. Από την κατάσταση που περιγράφεις δεν υπάρχει κάτι χειρότερο να συμβεί οπότε ανάλαβε δράση. Ζήτα βοήθεια κυρίως από οργανισμούς όπως το χαμόγελο του παιδιού. Οι συγκεκριμένες οργανώσεις έχουν πρόσβαση και σε πολλούς ξενώνες φιλοξενίας όπου μπορείς να μείνεις μέχρι να ενηλικιωθείς. Επίσης υπάρχουν και οικοτροφεία που διατηρούν οι διάφορες εκκλησίες και μητροπόλεις.

Φίλος του πατέρα μου όταν ήταν 16 περνούσα ακριβώς τα ίδια. Και χειρότερα καθώς η μητέρα του δούλευε αλλά η δουλειά της ήταν η αρχαιότερη του κόσμου. Καταλαβαίνεις. Όλοι τα βάζαν μαζί του. Και περνούσε γενικά ότι και εσύ. Τότε είχε πάει και είχε βγάλει το λύκειο δεν θυμάμαι ακριβώς σε εκκλησιαστικό λύκειο νομίζω που είχε και οικοτροφείο δηλαδή έμενες εκεί. Και έμενε σε άλλο οικοτροφείο όσο σπούδαζε.

Γενικά όσο και αν η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δύσκολη μερικοί οργανισμοί και φορείς μπορούν ακόμα να βοηθήσουν είτε ψυχολογικά είτε και υλικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111689 από petalouditsa στις 26 Οκτωβρίου 2012, 12:45πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
αρχικα να συμβουλευτεις ενα ψυχολογο,να σου δωσει ακταλληλες συμβουλες και τροπους αντιμετωπισης......επειτα δοκιμασε να συζητησεις με τη μανα σ χωρις πεισματα και φωνες.....θα καταλαβουν πως κανουν λαθος μα θα ειναι αργα.....οσο κ αν φοβαται τον πατερα σ η μανα σ δεν δικαιολογειται αυτη η σταση της απεναντι σου....εισαι αιμα της και αυτο τιποτα δεν μπορει να το αλλαξει...αλιμονο δηλαδη αν φερνεις παιδια στον κοσμο για να ξεσπας πανω τους και να τους φερεσαι ετσι......καθενας που γινεται γονιος πρεπει πρωτα να ξερει καλα οτι μολις αποκτησει στεγη και παιδι,η καρδια του πλεον ζει εξω απο το σωμα του και προ παντων της μανας.....βοηθησε μας λιγο λεγοντας την ηλικια σου και εαν εχεις αλλα αδερφια.....επιπλεον εαν δεν δεις καμια βελτιωση ζητα τη βοηθεια της προνοιας.....μεριμνει για πολλα πραγματα,το εχω δει....δεν ειναι απαραιτητο να εξαρτασαι απο αυτους....εφοσον δεν σ φερονται καλα και δεν σ υπολογιζουν για πιο λογο να ειναι ''μαμα'' και ''μπαμπας''....μπορει να ακουγονται σκληρα ολα αυτα ομως ειναι πραγματικοτητα....μην ντρεπεσαι για το προβλημα σου,αλλοι περνανε πολυ χειροτερα...το σωστο ειναι να μιλας με ειδικους και ατομα που εμπιστευεσαι για να βρεις λυσεις που θα ειναι το καλυτερο και για τον εαυτο σου αλλα και για την ψυχικη σου υγεια....τιποτα δεν λυνετε στα ξαφνικα,ειδικα με τετοια θεματα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111700 από 17χρονος στις 26 Οκτωβρίου 2012, 12:55μμ

17χρονος

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/10/2012
μηνύματα: 156 αποδεκτές 0
Μιλα με συγγενεις και αν δεν δεις αποτελεσμα μιλα σε καποιον ειδικο ....Πραγματικα στεναχωρηθηκα πολυ μολις διαβασα τι γονεις εχεις :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111750 από Ονειροπαγιδα στις 27 Οκτωβρίου 2012, 8:39μμ

Ονειροπαγιδα

Εικονίδιο
μέλος από: 18/10/2012
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
Γεια σου χαμογελα λιγο :D
ειμαι η 2η χρηστης της "Ονειροπαγιδας" ειναι ενας λογαριασμος που εχουμε με τη φιλη μου και τον χρησιμοποιουμε απο κοινου για αυτο το site....
Πραγματικα πρεπει να σου πω οτι λυπηθηκα πολυ για την καθημερινοτητα που υφιστασαι ως παιδι (αληθεια ποσο χρονων εισαι ? αν θες μου λες....)
περα απο τις κλασσικες συμβουλες που κατ'εμε βοηθουν μεν αλλα δε επαρκουν , εγω θα σου πω κατι πρακτικο και αποτελεσματικο..
Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στο 115 25 το οποιο ειναι μια γραμμη για ολη την Ελλαδα που δινουν συμβουλες σε οτι θελεις να τους πεις..... ειναι για εφηβους παιδια γονεις και τα λοιπα ;)
δε εισαι μονος /-η σου !

http://www.mazigiatopaidi.gr/
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login