Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Αγοραφοβία

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #129919 από Bluejack στις 31 Αυγούστου 2014, 4:01μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Καλησπέρα σας ελεεινοί και βρωμεροί φτούδες.
Θα προσπαθήσω να σας ποστάρω εδώ ένα 'πρόβλημα' που αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα (και λίγο παραπάνω). Να ξεκαθαρίσω ειλικρινά πως εντάξει, θέματα με άγχος και καταθλίψεις πάντα είχα. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο συνέχισα να παλεύω. Ήμουν που λέτε σχετικά καλά μέχρι πριν ένα μήνα. Εκεί όπως περπάταγα βόλτα στον κόσμο με μια φίλη ξαφνικά άρχισα να ζαλίζομαι. Άρχισα να ιδρώνω. Να νιώθω άσχημα, να θέλω να πιαστώ απο κάπου, να νιωθω αστάθεια έχοντας έντονες τάσεις λιποθυμίας με σκοτοδίνη. Βασικά το μόνο που ήθελα εκείνη τη στιγμή ήταν να φύγω. Να πάω κάπου γρήγορα που να μην έχει κανέναν. Μόλις έγινε αυτό τότε ως δια μαγείας ανάρρωσα (σχεδόν) στιγμιαία.   

Κατάλαβα αμέσως πως αυτό δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια διαταραχή πανικού.

Απο εκείνη την μέρα όμως έγινε το κακό.
Μπήκα στο τρυπάκι, στον κύκλο αυτόν που λέγεται αγοραφοβία.
Να ξεκαθαρίσω σε αυτούς που δεν γνωρίζουν πως αγοραφοβία (φόβος της αγοράς) δεν σημαίνει απαραίτητα πως φοβάμαι τον κόσμο. Σημαίνει πως φοβάμαι εμένα ανάμεσα στον κόσμο.
Όπως μαντέψατε μερικοί, ναι.
Πλέον δεν μπορώ να βρεθώ σε πολύ κόσμο. Δεν μπορώ καν να πάω σε ένα ψιλικατζίδικο που να έχει κόσμο μέσα για να πάρω τσιγάρα.
Ξέρω πως ακούγεται γελοίο σε αυτούς δεν ξέρουν-δεν έχουν περάσει.
Αν επιχειρήσω να πάω κόντρα σε αυτή τη φοβία τότε αρχίζω να νιώθω άμεσα ότι σας περιέγραψα πριν. Αν ήταν οτιδήποτε άλλο θα το παλευα. Θα πήγαινα κόντρα στο άγχος.
Μα αυτό που με γονατίζει είναι πως νομίζω πως θα λιποθυμήσω και είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. (ή έτσι νομίζω)
Αυτό για τους άλλους είναι ένα τρικ, μια ψευδαίσθηση όμως για εμένα δεν παύει να είναι πέρα για πέρα πραγματικό.
Εδω σας γράφω απλά για να σας μιλήσω, να μιλήσω κάπου και δεν θέλω απαντήσεις του στυλ "ελα ρε μαλακα, στο μυαλό είναι ΑΠΛΑ μη το σκέφτεσαι"
Αυτό το γνωρίζω καλύτερα, αλλά δεν βοηθάει.
Αν δεν το σκεφτόμουν δεν θα γινόταν τίποτα, αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Μακάρι να ήταν.
Αν δεν υποχωρήσει θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό.
Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129923 από GiannakosBAcK στις 31 Αυγούστου 2014, 5:17μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Εγώ περνάω μέχρι και τώρα παρόμοια κατάσταση αν και πιο πολύ έχω κλίση προς την κατάθλιψη αλλά και σε ένα βαθμό έχω αγοραφοβία όχι στον βαθμό σου αλλά όταν βρίσκομαι σε κόσμο ή ακόμα 2-3 άτομα που δεν γνωρίζω και είναι γύρω μου αγχώνομαι,ζαλίζομαι ελαφρώς ,ιδρώνω και έχω ένα αρκετά έντονο τρέμουλο αν το παρατηρήσεις.. τον τελευταίο χρόνο ήμουν σχετικά πολύ καλύτερα με παλιά αλλά τώρα τελευταία αρχίζει και με καταπλακώνει πάλι...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129924 από Deadsell στις 31 Αυγούστου 2014, 5:51μμ

Deadsell

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 20/1/2012
μηνύματα: 129 αποδεκτές 0
Εγω παλι εχω πολυυυ ανχος και λιγης μορφη αγοραφοβία, αν δεν το αντιμετωπίσης δεν φεύγει στο λεω, συμβουλέψου ψυχολόγο, εμένα με βοήθησε αρκετα... :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129939 από Bluejack στις 01 Σεπτεμβρίου 2014, 1:00πμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
giannakosBack η αλήθεια είναι πως αμφιβάλλω αν κάποιος ξεμπερδεύει απο αυτά τα πράγματα οριστικά. Απλά ίσως μαθαίνεις να τα καταπολεμάς. Dealsell, όπως σχεδόν όλοι έτσι ψάχνω και εγώ ΑΝ μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου για αυτό. Ο λόγος κυρίως οικονομικός.
Υπάρχει και ένας δεύτερος λόγος: Θα μου προτείνουν αντικαταθλιπτικά.
Δεν είμαι κάθετος στη λήψη τους σε ορισμένες περιπτώσεις, απλά θα ήθελα να το αποφύγω ως τελευταία λύση. (Και ναι, έχω ξαναπάρει πιο παλιά κυρίως για κατάθλιψη).

προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #129941 από GiannakosBAcK στις 01 Σεπτεμβρίου 2014, 2:53πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εγώ είμαι 16 οπότε δεν θα ήθελα καθόλου αν είναι να πάρω χάπια να αρχίσω από τώρα ο τρόπος για το πολεμήσεις αυτό το πράγμα είναι με παρέα(οποιαδήποτε εννοώ είναι με κοπέλα είναι φίλους)μόνος δεν κάνεις τίποτα απλώς το αποδέχεσαι σιγά σιγά και το έχασες το παιχνίδι έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον εγώ δόξα το Θεό και ευτυχώς έχω βρει 2 άτομα(οικογένεια μου)και πραγματικά πιστεύω πως έχω κάνει μεγάλη πρόοδο απλά πιστεύω πως πρέπει να βρεις πράγματα που σε γεμίζουν έστω και λίγο και σιγά σιγά θέλω να πιστεύω πως θα γεμίσουμε και θα ξεφύγουμε από αυτό το πράγμα.

Πραγματικά σου εύχομαι να ξεφύγεις όσο γίνεται από αυτό το πράγμα αν όχι τελείως γιατί πιστεύω πως θα πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα σε παίρνουν από κάτω αλλά αν έχεις κάποιον να σε στηρίζει(όχι να σε παραγορεί να σε κάνει να νιώθεις γαμάτος να σε ξεχνιέσαι και να σε νοιάζει μόνο εκείνη η στιγμή και όχι το αύριο ή το πριν...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129944 από Webmaster στις 01 Σεπτεμβρίου 2014, 9:35πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Όλα τα παραπάνω συμπτώματα είναι επίσης συμπτώματα:

1. δηλητηρίασης από καφεΐνη (στένωση αγγείων στο μυαλό/μίνι εγκεφαλικό)

2. δηλητηρίασης από νικοτίνη

3. δηλητηρίασης από ασπαρτάμη (μεθανόλη) ή άλλες τοξικές ουσίες

4. υπογλυκαιμίας (καλοήθης όγκος στο πάγκρεας; το συκώτι βρίσκει λίπος να κάψει όταν ξεμένει από γλυκογόνο ή είσαι πετσί και κόκκαλο και νηστικός;)

5. κακού pH στο αίμα (οξείδωση, αλκάλωση)

6. χαμηλού νατρίου στο αίμα (παιγμένα νεφρά; ανάλατο φαγητό; υποκατάστατα αλατιού;)

7. προβλήματος θυρεοειδούς

Μ' αρέσει που έβγαλες τη διάγνωση αμέσως "κρίση πανικού", όπως λένε κάτι ψυχολόγοι για να δικαιολογήσουν πτυχίο και έξοδα επίσκεψης. Παραδίνετε σημασία στην ψυχολογία και αγνοείτε τα προφανή μου φαίνεται.

Μίλησε με γιατρό κανονικό, κόψε καφέ, ασπαρτάμη (τσίχλες, καραμέλες χωρίς ζάχαρη, αναψυκτικά λάιτ κλπ μπούρδες), τρώγε νορμάλ και μετά δες αν ξανασυμβεί ή όχι.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129945 από Bluejack στις 01 Σεπτεμβρίου 2014, 11:16πμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Και έστω webmaster,
έστω πως το θέμα μου είναι παθολογικό.
Λόγο τσιγάρων, λόγο καφέ και λόγο διατροφής μιας που πάντα ήμουν πετσί και κόκαλο.
Τότε γιατί να μην νιώθω αυτά τα συμπτώματα συνέχεια αλλά να τα νιώθω μόνο όταν πηγαίνω κάπου με κόσμο?

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129953 από Webmaster στις 01 Σεπτεμβρίου 2014, 6:07μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Μα τότε δεν είναι που πίνεις καφέ; Επίσης τότε στρεσάρεσαι περισσότερο και ζορίζεται ο οργανισμός.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129966 από ScandalousAngel στις 02 Σεπτεμβρίου 2014, 1:17πμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0
Πιο παλια, δεν εμπαινα στο μετρο γιατι ενιωθα οτι ολοι με κοιτανε και οτι θα με απαγαγουν..(εγωκεντρικοτητα)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login