Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Η τρέλα είναι κληρονομική. Την αποκτάς απ' τα παιδιά σου.
Δευτέρα, 29 Απριλίου

Ευαισθησια βαλανου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #172777 από Petrospetros στις 10 Δεκεμβρίου 2023, 4:12πμ

Petrospetros

μέλος από: 10/12/2023
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καλημέρα. Ηθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα ουρολογικό ζήτημα που με απασχολεί. Γενικά δεν είχα σεξουαλικές επαφές ως τώρα και επιχειρώντας τις πρώτες μου επαφές διαπιστώνω ότι έχω πολύ έντονη ευαισθησία στη βάλανο. Θεωρούσα ότι είναι φυσιολογικό αλλά δεν ξέρω. Με ενοχλεί πολύ ακόμα και στο άγγιγμα. Στη δε επαφή πονάω και δεν μπορώ. Εχω βραχύ χαλινό αλλά στην περίπτωση αυτή το πρόβλημα είναι στην ευαισθησια του δέρματος της βαλάνου γιατί με ενοχλεί ακόμα και όταν δεν είναι σε στυση και δεν τραβιέται καθολου ο χαλινός. Η λυση της περιτομης μου φαινεται ακραια. Επισκέφτηκα ουρολόγο και μου σύστησε μία επουλωτικη αλοιφή και να αφηνω εκτεθειμένη στον αέρα τη βάλανο για κάποια ώρα μέσα στην ημέρα ώστε να μειωθεί η ευαισθησία της. Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με αυτό? Το έχετε ξανασυναντήσει? Ευχαριστώ
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #173785 από Jeanmoust στις 17 Δεκεμβρίου 2023, 6:55πμ

Jeanmoust

Εικονίδιο
μέλος από: 8/1/2022
μηνύματα: 59 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε τέτοια ευαισθησία είχα κι εγώ. Το αντιμετώπισα όπως σου είπε και ο ειδικός, αφήνοντας την βαλανο εκτεθειμένη στον αέρα. Πλέον είναι πιο καλά τα πράγματα. Όταν κάνεις μπάνιο, επίσης, να κατεβάζεις καλά το πετσακι και να ρίχνεις αρκετό νερό. Με το καιρό θα σου είναι πιο άνετο και να την ακουμπάς με το χέρι. Θέλει χρόνο μέχρι να συνηθίσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #174813 από Petrospetros στις 29 Δεκεμβρίου 2023, 1:29πμ

Petrospetros

μέλος από: 10/12/2023
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα και όντως διαπιστώνω μία βελτίωση της κατάστασης. Ωστοσο, οταν την αφήνω ωρα εκτεθειμένη βλέπω ότι γίνεται λίγο φολιδωτή και το δερμα τραχυ σαν να έχει ξηροδερμία. Ειχες τέτοιο πρόβλημα και εσύ? Ειναι φυσιολογικο λες?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #174824 από randomname στις 02 Ιανουαρίου 2024, 6:25μμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Καλησπέρα κι από μένα. Ναι, είναι λογικό εάν την αφήσεις εκτεθειμένη τη βάλανο να στεγνώσει, γιαυτό υπάρχει το πετσάκι και όταν το κλείνεις επανέρχεται, δεν είναι κάτι. Τώρα όσον αφορά την ευαισθησία, την έχουν κι άλλα αγόρια, ιδίως σε νεαρές ηλικίες (υποθέτω κι εσύ κάπου εκεί θα 'σαι). Υποχωρεί όπως είπες φυσιολογικά με λίγη έκθεση, επαφή με το νερό κλπ. Εσύ ακουλούθα τις συμβουλές του γιατρού και με την αλοιφή νομίζω σιγά-σιγά θα είσαι κομπλέ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #174827 από Petrospetros στις 03 Ιανουαρίου 2024, 10:27πμ

Petrospetros

μέλος από: 10/12/2023
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Ευχαριστω. Η ευαισθησια υποχωρει οταν ειναι ωρα εκτεθειμενη. Μετα επανερχεται. Υποθετω οτι θελει χρονο και επαναληψεις, ετσι?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #174828 από randomname στις 03 Ιανουαρίου 2024, 3:59μμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Ναι, σταδιακά γίνεται. Σιγά σιγά θα μπορεις να την ακουμπάς απαλά χωρίς να σε πονάει. Βέβαια να πω ότι κι εγώ λίγο μικρότερος (παιδί/έφηβος) δεν την ακουμπούσα συχνά απευθείας, εκτός απο όταν ήταν για πλύσιμο π.χ. Δηλαδή, η βάλανος είναι ούτως ή άλλως ευαίσθητη σε όλους, οπότε μια ευαισθησία θα υπάρχει πάντα, απλά δεν θα ναι επίπονη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #174862 από Nick Greece στις 10 Ιανουαρίου 2024, 2:26μμ

Nick Greece

Εικονίδιο
μέλος από: 21/8/2022
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Καλησπερα ειμαι 18 και αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα.Θα μπορουσες να μου πεις ποια επουλωτικη αλοιφη πηρες αν θελει συνταχογραφηση κλπ;Ευχαριστω εκ των προτερων φιλε
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login