Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο τρόμος είναι ωραία αίσθηση, γι' αυτό προσπαθώ να τρομάξω τον αναγνώστη. Αν δω όμως ότι δεν μπορώ, θα προσπαθήσω να τον φρικάρω. Κι αν δεν μπορώ ούτε να τον φρικάρω θα τον κάνω να σιχαθεί. (Stephen King)
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Δίαιτα!!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #97058 από myname στις 29 Μαρτίου 2012, 7:06μμ

myname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2011
μηνύματα: 160 αποδεκτές 0
Λοιπόν θελω να χασω περιπου στα 10 με 13 κιλα,λογο του σχολειου και των φροντηστιριων και του διαβασματος δεν μπορω να τιρω μια συγκεκριμενη διαιτα και συγκεκριμενες τροφεσ για αυτο δεν παω και σε διαιτολογο
αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τα πρωινα στο σχολειο τι μπορω να τροω στα πλεσια της διαιτας και των κιλων που θελω να χασω?
2)το μεσημερι κρινω σωστο να τροω μια κανονικη μεριδα οχι μεγαλη φυσικα χωρις ψωμη και γαλακτοκομικα η μηπως κανω λαθος?
3)το κυριοτερο για εμενα,το βραδυνο να το τροω? η να το κοψω τελειως? και αν δεν το κοψω τι μπορω να τροω?
4)Λογο μαθηματων οπως σασ εχω πει δεν προλαβενω να κανω ασκηση τρεξιματος η οτιδηποτε αλλα μπορω μεσα στο σπιτι καμψεις κιλιακους και τετοια πραγματα νομιζετε θα με βοηθησει
ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΕΟ,να ξανατονισω οτι θελω να χασω 10 με 13 κιλα σε γρηγορο διαστημα,γρηγορο εννοωντας λογικα και υγιες πλεσια και πως δεν μπορω να τιρω καποια συγκεκριμενη διαιτα (συγκεκριμενες τροφεσ) περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #97063 από SkaterGirl στις 29 Μαρτίου 2012, 8:36μμ

SkaterGirl

Εικονίδιο
μέλος από: 19/9/2011
μηνύματα: 117 αποδεκτές 0
Το να χασεις 13 κιλα σε συντομο χρονικο διαστημα χωρις γυμναστικη ειναι δυσκολο! Παρολα αυτα αξιζει μια προσπαθεια! Απο οσο ξερω πρεπει να τρως καθε 3 ωρες πχ πρωινο στις 7 ενα γαλα με λιγα λιπαρα και 3 κουταλακια δημητριακα κατα της 10 μια πορτοκαλαδα\ενα κουλουρι με σουσαμι 1-2 το μεσημεριανο κατα της 5 1-2 φρουτα 8 ενα γιαουρτι και πριν κοιμηθεις ενα ΦΛΙΤΖΑΝΙ γαλα. Οσο εκανα διαιτα αυτο μου ειχαν πει! Επισης να μην τρως καθολου υδατανθρακες, μακαρονια ψωμι πατατες πατατακια ΤΙΠΟΤΑ! Μια γνωστη μου δεν επερνε υδατανθρακες για 1μιση βδομαδα και εχασε 5 κιλα περιπου χωρις γυμναστικη! Επισης θα σου προτεινα να αρχισεις και γυμναστικη στο σπιτι σου, κοιλιακους ραχιαιους σκοινακι η να πηγαινεις για καμια ωρα βολτα με το ποδηλατο οσο το δυνατον περισσοτερες φορες γινεται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #97121 από high_tech στις 30 Μαρτίου 2012, 8:24μμ

high_tech

Εικονίδιο
μέλος από: 20/2/2012
μηνύματα: 89 αποδεκτές 0
αχ, εσεις οι γυναικες με τις διαιτες σας...
εαν δεν κανεις γυμναστικη η αλλο σπορ, δεν θα δεις αποτελεσματα...
αφου δεν εχεις καιρο για γυμναστικη, πηγαινε με τα ποδια η με ποδηλατο στο σχολειο και στα φροντηστηρια και μην τρως πολυ ψωμι...
αχ... και κοψε τα γλυκα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #97172 από myname στις 31 Μαρτίου 2012, 3:07μμ

myname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2011
μηνύματα: 160 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησαν και ετσι ειπα να αρχισω γυμναστηριο,χθεσ και σημερα πηγα και θα πηγενω καθε μερα για 1 μισι ωρα,θα εχω πιο πιεσμενο προγραμμα αλλα χαλαλι θελω παρα πολυ να χασω αυτα τα κιλα ειδικα για το καλοκαιρι,τωρα τι λετε με καθημερινη ασκηση ολα οκ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #97185 από pantelis20 στις 31 Μαρτίου 2012, 6:37μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Όσο για την διατροφή δεν είναι μόνο η ποσότητα αλλά και η ποιότητα.
Αν είναι να ρίξεις της ημερήσιες θερμίδες να κόψεις ζάχαρη, αλάτι, λιπαρά, άσπρο ψωμί κτλ

Να τρως την μέρα 1-2 φέτες μαύρο-ολικής γιατί έχει χρήσιμους υδατάνθρακες και απο κει και πέρα σαλάτες, όσπρια, φρούτα και λαχανικά.

Ξέχνα επίσης γλυκά και ζυμαρικά.

Είναι σημαντικό μιας που είσαι ακόμα στο σχολείο και ξεκίνησες και γυμναστήριο να μη σου λείπουν θρεπτικά συστατικά. Γιαυτό όσο λίγο και να τρως ξεκίνα με φρούτα, λαχανικά και σαλάτες για να είσαι πλήρης.

Και μακριά απο βλακείες συμπληρώματα αμφιβόλου ποιότητας
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101001 από portgaz στις 19 Μαΐου 2012, 9:50μμ

portgaz

Εικονίδιο
μέλος από: 19/5/2012
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Ρε παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και το βρήκα τυχαία από ένα google search σχετικά με χάσιμο βάρους για να δω τι αντιμετωπίζει ο κόσμος.

Εδώ και περίπου 1μιση χρόνο κάνω όσο μπορώ υγιεινή διατροφή για άλλους λόγους και μέσα στα πλαίσια αυτής έχω χάσει αρκετά κιλά. Γενικά όσοι ξέρω που ακολούθησαν αυτό το τρόπο ζωής, ο καθένας για τους λόγους του, έχασε κιλά, αρκετά και χωρίς γυμναστική. Απλά μετά οι περισσότεροι το γύρισαν και στη γυμναστική γιατί ήθελαν παραπάνω.

Φυσικά και μπορείς να χάσεις κιλά χωρίς γυμναστική, όσα χρειάζεσα για να πάει το σώμα στο υγιές του βάρος. Θέλει όμως συγκεκριμένη διατροφή, όχι ακριβώς αυτή που λέτε και οι από πάνω και οι διατροφολόγοι.

Αν κάνεις υγιεινή διατροφή, το να χάσεις κιλά είναι απλά παιχνιδάκι αν μπορέσεις να κρατήσεις τη διατροφή. Είναι το πολύ απλό τρίπτυχο: Κόβετε ψωμιά, γλυκά, μακαρόνια, ρύζι και πατάτες. Μαχαίρι όμως. Ούτε τοστάκια, ούτε βλακείες. Αύξηση οποσδήποτε σε λαχανικά και φρούτα όπως είπαν οι παραπάνω και φάε όσο θες. Δε πρόκειται να πάρεις, δε γίνεται να πάρεις.

Αν και είναι πολλοί παράγοντες για να γραφτούν, ένα τελευταίο που όποτε το διαβάζω τρελαίνομαι είναι τα corn flakes. Από που κι ως που είναι υγιεινά?? Το μόνο θετικό που έχουν είναι φυτικές ίνες τις οποίες μπορείς να πάρεις από λαχανικά. Αν διαβάσει κανείς τα συστατικά των corn flakes, θα δει ότι μόνο εμείς λείπουμε από εκεί μέσα. Είναι τίγκα στη χημεία. Όπως και τα περιβόητα ψωμάκια του "υγιεινού" τοστ.

Και έτσι φτάνουμε στο τελευταίο: να διαβάζετε πάντα συστατικά πριν φάτε κάτι. Όταν διαβάζετε άγνωστες λέξεις (π.χ. μονο-υδρογωνομένα, ασκορβικά και άλλες τέτοιες βλακείες) απλά μη τα βάλετε στο στόμα σας. Πράγματα τα οποία δε μας δίνει η μαμά φύση και είναι χημεία που παρήγαγε ο άνθρωπος, θα σας δώσουν και κακή υγεία και πολύ λίπος, άσχετα με το πόσες θερμίδες έχουν.

Δε με πιστεύετε?? Give it a try και ας έρθει έστω και ένας που κρατάει ημερολόγιο του τι τρώει ακριβώς κάθε μέρα, να με βγάλει ψεύτη.

Είναι φυσικά και αρκετά άλλα πράγματα, αλλά τα παραπάνω θα σας φτάσουν από μόνα τους σε ένα οκ αποτέλεσμα. Α και κάτι τελευταίο μη πάτε να χάσετε πάνω από 4-5 κιλά το μήνα, είναι εξαιρετικά επιβλαβές και επικίνδυνο για την υγεία σας.

Good luck :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101004 από Dope Boy στις 19 Μαΐου 2012, 10:57μμ

Dope Boy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/5/2012
μηνύματα: 129 αποδεκτές 0
Συμφωνώ με τον portgaz αλλά όχι απολύτως.
Καλό το να τρως φρούτα αλλά πάλι με μέτρο,
τα περισσότερα περιέχουν φρουκτόζη , η οποία
είναι το ίδιο με την ζάχαρη.
Πάρτε φυσικό χυμό πορτοκαλιού αν θέλετε και
θα δείτε ότι έχει ίσες και παραπάνω θερμίδες από
coca cola , που όπως όλοι ξέρουμε είναι τίγκα στην ζάχαρη.

Επίσης για τα χημικά, η τεχνολογία αναπτύσσεται και έχουν γίνει μέρος της διατροφής μας, και όχι μόνο.
Το ζήτημα είναι να μην διακατέχουμε το αίσθημα τις τεχνοφοβίας...!
αν μπορείς να τα αποφύγεις καλώς , αλλά πίστεψε με αυτό είναι αδύνατο, καθώς συμπεριέχονται σχεδόν σε όλα τα τρόφιμα.

Λοιπόν, μιας και ξεκίνησες γυμναστήριο θέλει να ελαττώσεις λίγο τις θερμίδες που λαμβάνεις καθημερινά. Όχι εξαντλητικές δίαιτες..!

Αρκετά γεύματα , ανά 3 ωρίτσες περίπου, και μειωμένους υδατάνθρακες, χωρίς να χρειάζεται να τους κόψεις εντελώς.
Επίσης καλό είναι να πίνεις αρκετό νερό, βοηθάει.
Για τα γλυκά δεν νομίζω πως χρειάζεται να αναφέρω,
1-2 ,σε μικρή ποσότητα την εβδομάδα..!
Δεν θα σου συνιστούσα να τα κόψεις εντελώς, μιας και εγώ που αθλούμαι και τα έκοψα για να μειώσω το ποσοστό λίπους μου, έφτασα στο όριο υπογλυκαιμίας και είχα 2-3 μέρες πονοκέφαλο, μέχρι να πάρω χαμπάρι το τι έπαιζε...
Όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο..!

Τέλος στο γυμναστήριο δώσε περισσότερη βάση στον διάδρομο και το ποδήλατο... κατά την γνώμη μου καις περισσότερες θερμίδες εκεί , παρά με τα βάρη...

Ελπίζω να βοήθησα :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101015 από zifeis στις 20 Μαΐου 2012, 2:35πμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
κοιτα εγω θελω να προσθεσω καποια πραγματα στους παραπανω

πρωτα απο ολα η φρουκτοζη δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδια με τη ζαχαρη
αλλη ειναι η μεταβολικη οδος που αποικοδομει τη φρουκτοζη και αλλη τη σακχαροζη(ζαχαρη)
και η ιδια ποσοτητα ζαχαρης εχει δυο φορες παραπανω γλυκοζη απο την ιδια ποσοτητα φρουκτοζης

τωρα εννοειται αναψυκτικα τα κοβεις δια παντως θα ελεγα(εγω πλεον δεν πινω ποτε κοκα κολα, σπραιτ κ.α.)
και κοβεις και τα γλυκα
να συνοδευεις τη γευματα σου με σαλατα και αντι για γλυκα να τρως φρουτα
και να επιβραδυνεις την ταχυτητα που τρως (αν τρως γρηγορα δεν προλαβαινει ο οργανισμος να δωσει στον εγκεφαλο την αισθηση κορεσμου αρα τρως παραπανω)
απαραιτητη για χασιμο λιπους ειναι η σωματικη ασκηση και αφου αρχισες θα τα χασεις σε μισο χρονο

και κατι τελευταιο για μενα δεν ειναι καλο να κοβεις φαγητα τελειως απο τη διατροφη σου οπως ψωμι, μακαρονια, πατατες γιατι χωρις να εχεις συμβουλευτει καποιο διατροφολογο μπορεις γιατι μπορει να εχεις ελλειψη σε καποιο στοιχειο απαραιτητο για τον οργανισμο σου και ιδιαιτερα στην εφηβεια οπου αναπτυσεσαι

αυτα απο εμενα
ελπιζω να βοηθησα και ευχομαι να τα χασεις συντομα

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101016 από peterpan9898 στις 20 Μαΐου 2012, 6:33πμ

peterpan9898

banned
μέλος από: 25/7/2011
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Έγραψε:(zifeis@20 Μαΐου 2012)
πρωτα απο ολα η φρουκτοζη δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδια με τη ζαχαρη
αλλη ειναι η μεταβολικη οδος που αποικοδομει τη φρουκτοζη και αλλη τη σακχαροζη(ζαχαρη)
και η ιδια ποσοτητα ζαχαρης εχει δυο φορες παραπανω γλυκοζη απο την ιδια ποσοτητα φρουκτοζης



Σωστός.κοίτα όμως να αποφύγεις την πολύ ώρα στον διάδρομο γιατί έχει αποδειχθεί ότι κάνει κακό στα γόνατα επειδή λόγω της επιφάνειάς του δεν μπορούν να απορροφήσουν τους κραδασμούς.Το ποδήλατο είναι μια πολύ καλή άσκηση επίσης.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101044 από myname στις 20 Μαΐου 2012, 3:18μμ

myname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2011
μηνύματα: 160 αποδεκτές 0
σας ευχαριστω πολυ ολους,βεβεα εχει 2 μηνες που εγραψα το θεμα και εχω χασει απο τοτε 10 κιλα και τωρα θελω να χασω αλλα 6 και συνεχιζω,ευχαριστω ολους για τα διατροφικα tips
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login