Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Με τις μικρές αγγελίες μπορείς να πουλήσεις και μεγάλα πράγματα
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Τριχοπτωση

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #107812 από Geiaaaa στις 22 Αυγούστου 2012, 3:56μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
Γεια χαραααα.....δεν ξερω αν εφτιαξα στο σωστο μερος αυτο το topic ...


Λοιπον ,παιδια τον τελευταιο καιρο μου φαινετε πως τα μαλλια μου εχουν αερωση μπροστα μπροστα ,δηλαδη οχι παρα πολυ αλλα εεχουν αρχισει πολυ...μηπως ξερετε τι να κανω για να σταματησω την τριχοπτωση ή ακομα και να ξαναβγαλω (αν γινετε)???????.......

Να ξερετε οτι λουζω τα μαλλια καθε μερα ,μπορει και 2 φορες την μερα..και παλιοτερα εβαζα συνεχεια ζελε τωρα ποτε και ειμαι 17 χρονων....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107835 από e-mail στις 22 Αυγούστου 2012, 7:20μμ

e-mail

μέλος από: 10/7/2012
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Αρχικά ναι το συχνό λούσιμο επιρεάζει την ρίζα της τρίχας με αποτέλεσμα η αδυναμία των μαλλιών να φέρνουν το παραπάνω που αναφέρεις.

Το ζελέ,λακ++ επιρεάζουν και αυτά άλλα σε νορμάλ σημείο, ύπαρχει πληθυσμός και πληθυσμός εκεί έξω που ρίχνει τόνους στο κεφάλι και δεν παθαίνει τίποτα...

Αν έχεις το γονίδιο τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρα μόνο να προσέχεις καλύτερα το κεφάλι σου από αυτές τις ουσίες.
Βέβαια είσαι σε μικρή ηλικία οπότε ίσως να παίζει και ψυχολογικό ρόλο, μήπως τον τελευταίο καιρό είσαι αγχωμένος για κάτι ;



Υ.Γ σε καμία περίπτωση μη βάλεις στο κεφάλι σου αυτά που διαφημίζουν στην τηλεόραση, είναι εκμευτάλευση και απαταιωνιά ως το τέρμα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107837 από Geiaaaa στις 22 Αυγούστου 2012, 7:25μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
Ισως να ειναι ψυχολογικο απο τα φροντηστηρια ....ισως ειναι και κληρωνομικο ..το ενα σοι ειναι φαλακρο και το αλλο γεματο μαλλια :P....υπαρχει καποιος τροπος να σταματησει η τριχοπτωση με καποιο σαμπουαν ??????....επισης κατι τελευταιο ..οταν βγαινω απο το μπανιο ή οταν λουζω τα μαλλια μου μετα τα στεγνωνο με το πιστολακι στο καυτο ,μηπως επηρεαζει???
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #107838 από e-mail στις 22 Αυγούστου 2012, 7:32μμ

e-mail

μέλος από: 10/7/2012
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο φαρμακείο σίγουρα θα υπάρχει κάτι.

Όχι ρε συ τι να επιρεάζει; Να τα στεγνώνεις κανονικά και να βάζεις και ζελέ δεν έχεις πρόβλημα απλά προσπάθησε να μην τα λούζεις τόσο συχνά, ούτε οι γκόμενες δεν τα λούζουν 2 φορές την ημέρα...

Μπορείς να το κάνεις μέρα παρα μέρα εκτός αν έχεις γυμναστήρια και τέτοια.

Μην το σκέφτεσαι και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ να μη μετράς τις τρίχες στον καθρέφτη όταν ξυπνάς το πρωί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107839 από Geiaaaa στις 22 Αυγούστου 2012, 7:34μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
οκ ευχαριστω πολυ φιλε μου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107841 από Noir Désir στις 22 Αυγούστου 2012, 7:43μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Παίζουν ρόλο η κληρονομικότητα, το άγχος, η διατροφή και γενικά το πόσο ταλαιπωρείς τα μαλλιά σου. Το ότι τα λούζεις τόσο συχνα δεν κάνει καλό, τα αδυνατίζει, όπως επίσης κ αυτό που κάνεις με το πιστολάκι..βάζε το σε πιο χαμηλή θερμοκρασία ή ακόμα καλύτερα άφηνέ τα να στεγνώνουν φυσικά.

Μπορείς να κάνεις εξετάσεις να δεις μήπως σου λείπει κάποιο ιχνοστοιχείο ή βιταμίνη που τα επηρεάζει και να δεις αν πρέπει ν'αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου. Επίσης υπάρχουν, εκτός από τα ειδικά σαμπουάν (όχι αυτά του εμπορίου), και αμπούλες τόνωσης και συπληρώματα (στα φαρμακεία). Αν δεν βελτιωθεί ίσως πρέπει να κάνεις πιο εντατική αγωγή.. Πάντως σε κάθε περίπτωση νομίζω καλό είναι να πας σε κάποιο δερματολόγο να σου πει πως να το αντιμετωπίσεις, τώρα που είναι αρχή, ειδικά αν έχεις προδιάθεση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107870 από Geiaaaa στις 23 Αυγούστου 2012, 1:17πμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα :D......αυτα τα σαμπουαν μπορουν και να επαναφερουν ξερω γω την τριχα ,ή κατι τετοιο ή ειναι απιθανο???
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107878 από Noir Désir στις 23 Αυγούστου 2012, 11:48πμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Tο σαμπουαν μονο του δεν κανει και πολλα πραγματα..συνδυασμενο ομως με τονωτικες αμπουλες ή/και καψουλες μπορει να τα δυναμωσει αρκετα. Απλα να ξες οτι πρεπει να τα βαζεις συστηματικα, οπως λενε οι οδηγιες, για να εχει αποτελεσμα.. Αλλα επιμενω πως ειναι καλυτερα να πας σε δερματολογο να σ πει αυτος τι χρειαζεσαι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107888 από Geiaaaa στις 23 Αυγούστου 2012, 3:23μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
Ναι σιγουρα .....ευχαριστω για της συμβουλες ...κριμα που δεν μπορω να πατησω αποδεκτη :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #107912 από Anjel17 στις 23 Αυγούστου 2012, 8:11μμ

Anjel17

μέλος από: 8/10/2011
μηνύματα: 153 αποδεκτές 0
Γεια σου φίλε και από εμένα!
Είμαι και εγώ 17 ετών και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα, απλώς εγώ έχω παρατηρήσει αραίωση στο πίσω μέρος, στην κορυφή της κεφαλής.

Πριν 10 μήνες πήγα σε δερματολόγο, ο οποίος μου είπε ότι είμαι ακόμα σε πρώιμο στάδιο κ θα πρέπει να το προσέξω. Έτσι, μου έδωσε ένα σαμπουάν για αρχή.. ονομάζεται Hair Force της Frezyderm!
Μετά από χρήση 6 μηνών (αφού ολοκληρωθούν 3 μήνες χρήσης πρέπει να περιμένεις αποτελέσματα), δεν είδα καμία διαφορά στην περιοχή της κορυφής, αλλά είδα στο υπόλοιπο τριχωτό του κεφαλιού, καθώς το συγκεκριμένο σαμπουάν μου έκανε πιο δυνατές-σκληρές τις τρίχες. Έτσι ξαναεπισκέφθηκα την δερματολόγο μου, η οποία μου πρότεινε να αγοράσω αμπούλες-σπρέυ ενδυνάμωσης και ανάπτυξης νέων τριχών, όπου υπάρχουν θύλακες. Οι αμπούλες ονομάζονται Chronostim της Ducray και πρωί-βράδυ ρίχνεις και από ένα "ψιτ".

Για μένα αυτό που είναι να κάνεις, είναι να επισκεφτείς ένα καλό δερματολόγο, να του παρουσιάσεις όλα τα σχετικά πράγματα (από πότε είδες την αραίωση, πότε άρχισε να βλέπει αραίωση ο πατέρας σου, πως είναι τώρα, κτλπ).
Ακόμα, το γεγονός ότι λούζεις τα μαλλιά σου 2 φορές την μέρα (σύνολο 14 φορές την εβδομάδα) είναι υπεραρκετό και συγχρόνως καταστροφικό για τα μαλλιά σου. Τα μαλλιά σου με ένα λούσιμο μέρα παρά μέρα, θα είναι πολύ καλά, καθώς και τα σαμπουάν περιέχουν διάφορες ουσίες. Γι' αυτό 3-4 φορές την εβδομάδα, θα πρέπει να πλένεις τα μαλλιά σου!

Παράλληλα σημαντικό ρόλο παίζει η Διατροφή σου! Αν δεν τρως καλά και δεν παίρνεις τις κατάλληλες βιταμίνες που είναι αναγκαίες για τα μαλλιά σου, τότε η τρίχα αδυνατίζει και πέφτει. Τέλος, το συνεχές άγχος μπορεί να επηρεάσει τα μαλλιά! Δεν μιλώ για το στιγμιαίο άγχος, πως θα λύσεις μια άσκηση ή κάτι άλλο... μιλώ για το συνεχές άγχος που μπορείς να έχεις ολόκληρη την χρονιά των πανελληνίων.

Αυτά από εμένα! Η σωστή πρόληψη, μπορεί να σου χαρίσει μαλλιά για επιπλέον χρόνια
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login