Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ακορντεόν: Μια γκάιντα με πλήκτρα.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Φιλοι και σχέση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119480 από Μαύρη ορχιδέα στις 09 Απριλίου 2013, 10:31μμ

Μαύρη ορχιδέα

Εικονίδιο
μέλος από: 1/11/2012
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Καλησπέρα παιδιά!
Εχω καιρό να γράψω..τεσπά.Εχω ένα προβλημα.Είμαι 20 χρονών και εχω έναν φίλο που τον ξέρω απο 1η γυμνασίου αλλά αρχίσαμε να μιλάμε 2α λυκείου και επειδή περάσαμε στην ίδια σχολή τα δυο τελευταία χρόνια πηγαινοερχόμαστε μαζι και γίναμε αρκετά καλοί φίλοι,αν και εκτός σχολής δεν είχαμε βγει ποτέ ούτε με παρέα,αν και ξέρω τους φίλους του.Εγώ έκανα μια σχέση και ο φίλος μου ήξερε τα πάντα.Τα προβλήματα και φυσικά οτι δεν είχαμε ολοκληρώσει και οτι παρόλο που κράτησε 6-7 μήνες ουσιαστικά δεν ήταν σχέση.Απλα μιλάγαμε και μια φορα τον μήνα τον φιλαγα.Ο φίλος μου αν και πολύ εμφανίσιμος δεν είχε ποτέ του σχέση.Που ειναι το θέμα?Εμένα μάρεσε σε όλο το λύκειο αλλά λόγω μαθημάτων δεν ήθελα να ασχοληθώ με σχέσεις.Τελευταία όμως μαρέσει παααρα πολύ πάλι.Είναι εξαιρετικό παιδί.Και μιλάμε συνέχει κατι που δεν κάναμε παλια.Μου ζήτησε να βγούμε και με πήγε στο μέρος που μου είχε πει πως θα πήγαινε την κοπέλα του.Με πλησίαζε πολύ όμως όταν του έφερα πλαγίως αν μαρέσει ενας φίλος μου τι να κάνω μου είπε πως πρέπει να κατηθείς γιατί σε αυτή την ηλικία οι σχέσεις κρατάνε το πολύ 1-2 χρονια και είναι κρίμα να χαθεί μια φιλία.ΟΜΩΣ όταν γυρίσαμε μου ζητησε να περπατησουμε κι αλλο και τον φίλησα στο μαγουλο(οχι σταυρωτα,πρώτη φορά) και σκάλωσε και το βράδυ πάλι πρωτη φορά μιλαγαμε με μνμτ μέχρι τις 4 και μου εστειλε πρώτος μια μπαλάντα.Τις επόμενες μέρες ήταν πολύ τρυφερός(αλλα πάντα ήταν)και μιλάμε πολύ.Σαν χαρακτηρας είναι ο μοναδικός που πάντα ήθελα το καλό του και έλεγα πως μπορω ανετα να τον παντρευτω.και ερωτώ:
1.εσείς τι καταλαβαίνετε?του αρέσω ή με βλέπει και όπως παλια φιλικά?
2.επειδή είναι απειρος(και εγω ειμαι πολυ,αλλα είναι και τερμα ντροπαλος) πως να φερθώ?
3.γτ πεταξε εκείνο με την φιλία?
4.αξίζει να προσπαθήσω κατι παραπάνω ή είναι κρίμα?δν είμαστε κολητοι βέβαια αλλά στη σχολή πάμε μαζί
5.αν είναι να κάνω κίνηση,πως να το χειριστώ και...τι να κάνω για να καταλάβω αν όντως του αρέσω?(θεώρησα πως την Παρασκευή που βγήκαμε στον ΛΥκαβητό και του τα είπα όλα αυτά και τον φίλησα αν με έβλεπε φιλικά θα απομακρυνόταν λίγο για να καταλάβω οτι δεν θέλει..έχουμε πάντως και σαν φίλοι αρκετή οικειότητα και φόβάμαι πως ότι κίνηση και να κάνω θα την δεί φιλικά..οπότε καμιά ιδέα?)
σορυ για το μεγάλο μνμ!!
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #119503 από chuck norris στις 10 Απριλίου 2013, 5:12μμ

chuck norris

μέλος από: 21/6/2011
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

1)Χωρίς αμφιβολία του αρέσεις. . . άπλα και εκείνος γνωρίζει καλά ότι αν κάποτε τσακωθείτε και είστε σε σχέση είναι πραγματικά ΑΔΥΝΑΤΟ να ξαναγίνετε φίλοι όπως είστε τώρα.

2) Να του φερθείς όσο πιο τρυφερά μπορείς, και να μην τον κάνεις να νιώθει ανασφάλειες επειδή είναι άπειρος. Αφού όπως αναφέρεις δεν είσαι ούτε εσύ πολύ έμπειρη , δες την θετική πλευρά ότι θα ανακαλύψεις πολλά μέσα από αυτόν , και εκείνος από εσένα

3) Αυτό που είπε με την φιλία είναι μια πραγματικότητα. Το είπε ίσως επειδή κώλωσε … Απλός ήθελε να ξέρεις ότι τέτοιες σχέσεις είναι ρίσκο για οποιονδήποτε.

4)Αξίζει αν και εφόσον είσαι πραγματικά ερωτευμένη μαζί του και θα έκανες τα πάντα για να τον έχεις ευτυχισμένο. Είναι κρίμα αν αυτό που νιώθεις τώρα ίσος το ξεχάσεις σε έναν μήνα και καταστραφεί μια μακροχρόνια φιλία. Πρέπει να γνωρίζεις της συνέπειες του να τον χάσεις κάποτε. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο ρίσκο και αν είναι αυτές οι σχέσεις ίσως είναι και οι πιο υπέροχες αφού ο ένας γνωρίζει τόσα πολλά για τον άλλο

5)Άνδρας ο οποίος σου στέλλει μπαλάντες και τέτοια 90% του αρέσεις… μην σε απασχολεί αυτό. Με «τσαχπινιά» στο βλέμμα δήξε του όσο φανερά μπορείς ότι του αρέσεις, και αν λόγο απειρίας και ντροπαλότητας μείνει άπρακτος, των κοιτάς στα μάτια και πες του όσο πιο γλυκά μπορείς ότι του αρέσεις
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119508 από Μαύρη ορχιδέα στις 10 Απριλίου 2013, 9:14μμ

Μαύρη ορχιδέα

Εικονίδιο
μέλος από: 1/11/2012
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Κατι για την συζητηση.Σημερα νομιζε πως τον ζήλευα και επέμενε να του πω αν όντως με ενόχλησε κάτι.Αλλά σαν φίλος δεν θα το έκανε?Του κάνω τσαχπινιές απλά φοβάμαι μην το δεί φιλικά και δεν ξέρω ποιο είναι το επόμενο βήμα που θα κάνω για να προχωρήσουμε για να παμε σε σχέση...επιπλέον δεν θα τον δω για 3-4 μέρες..να του πω να βγούμε ή να του στείλω ή κατι τέτοιο?(δεν μπορώ με τίποτα να του πώ οτι μου αρέσει ουτε να τον φιλήσω στο στόμα..οπότε άλλη λύση?)Συν του οτι είμαστε 20 κρατάνε πιο πολύ οι σχέσεις ειδικά αν γνωριζόμαστε τόσα χρόνια.Παντως με υπερκάλυψες και σε ευχαριστώ πολύ!Αν μπορείς απάντα μου σε αυτό!Και φυσικά πάρε αποδεκτη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119510 από chuck norris στις 10 Απριλίου 2013, 11:31μμ

chuck norris

μέλος από: 21/6/2011
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Κοριτσάκι μου, εγώ επειδή ψιλοκατάλαβα τη φάση είναι ο τύπος αυτός, σου προτείνω να πάρεις πρωτοβουλίες στις κινήσεις. Δηλαδή κάνε τον αρχικά να νιώσει σαν να είναι αυτός το «έπαθλο». Εσύ πρώτη μηνύματα, τηλέφωνα , να ζητάς για έξω και να κάνεις τα πάντα για να τον βλέπεις χαρούμενο όταν είσαι μαζί του. Μετά θα χαλαρώσεις εσύ λίγο, δηλαδή θα απομακρυνθείς ΛΙΓΟ, έτσι ώστε αν του αρέσεις να γίνεις εσύ το «έπαθλο» για αυτόν. Αν δεν είναι ντροπαλός ακόμη, τότε θα κάνει αυτός τα βήματα προς τη σχέση (να τα φτιάξετε κτλ.)
Αλλά λόγω της απειρίας του σου προτείνω ξανά με όποιο τρόπο θες να του πεις εσύ πρώτη πως σου αρέσει και πως τελικά είναι κάτι παραπάνω από ένας απλός φίλος για σένα.
Συνέχισε τις τσαχπινιές, ζήτα του να βγείτε και ΜΗΝ αλλάξεις τον χαρακτήρα σου!
Περιμένω νεότερα, και είμαι σίγουρος ότι αργά η γρήγορα θα μου γράφεις με χαμόγελο στα χείλη τι έγινε. . .Αυτά!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119544 από Μαύρη ορχιδέα στις 11 Απριλίου 2013, 8:55μμ

Μαύρη ορχιδέα

Εικονίδιο
μέλος από: 1/11/2012
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Φίλε μου ίσως καταντάω κουραστηκή,αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι του αρέσω.Για την ακρίβεια μια φίλη μου μου είπε πως απο παλιά είχαμε τέτοια οικειότητα και οτι πιθανά να με βλέπει καθαρά σαν φίλη.Σήμερα που τον είδα για λίγο στη σχολή με κοίταζε με ένα χαμογελο μέχρι τα αυτιά αλλα με κοιταζε ετσι γιατί του αρέσω ή γιατί νομίζει πως του κάνω καζούρα για κάποια κοπέλα(ούτε που ξέρω ποια) και του αρέσει άλλη?Πως να σιγουρευτώ γαμώτο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119559 από chuck norris στις 12 Απριλίου 2013, 12:08πμ

chuck norris

μέλος από: 21/6/2011
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Κοίταξε όλα τα σημάδια απ’ όσα έγραψες εδώ δείχνουν ότι του αρέσεις. Εγώ αυτό πιστεύω. . .
Συνέχισε να του δείχνεις ότι είναι κάτι παραπάνω για σένα, δώσε του λίγο χρόνο και αν έχει κότσια δεν θα αργήσει να στο πει. . .Εσένα βλέπει στα μάτια , εσένα σου χαμογελά. . .
Πηγαίνετε για κανένα ποτάκι, δώσε του να πιει λίγο παραπάνω, πιες και εσύ κανένα ποτηράκι παραπάνω και ανοίξετε αυτή την συζήτηση αν φοβάστε να το αντιμετωπίσετε και οι δυο σας…
Λίγη θετική σκέψη , αυτοπεποίθηση και σιγουριά από σένα θα κάνουν τα πράγματα πιο απλά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119571 από Μαύρη ορχιδέα στις 13 Απριλίου 2013, 12:25πμ

Μαύρη ορχιδέα

Εικονίδιο
μέλος από: 1/11/2012
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
Οκ φίλε!Ευχαριστω πολυ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login