Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, μόνο που τους σκοτώνει όλους.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Είμαι gay θελω να το πω στον κολλητο μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #139762 από ssd99 στις 21 Αυγούστου 2017, 2:47πμ

ssd99

μέλος από: 21/8/2017
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπέρα σας.
Είμαι 18 χρονών, μόλις τελείωσα το σχολείο. Πλέον, σε αυτή την ηλικία έχω αποδεχτεί το γεγονός ότι είμαι gay. Εδώ και αρκετό καιρό έχω σκεφτεί να το πω στον κολλητό μου (κανένας άλλος δεν το ξέρει) αλλά φοβάμαι πολύ, φοβάμαι υπερβολικά πολύ την αντίδραση του. Επουδενί, δεν είναι ομοφοβικός αλλά εγώ και πάλι φοβάμαι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να του το φέρω πιο "μαλακά" ; Γενικά πώς να το διαχειριστώ όλο αυτό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
χχ
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #139766 από Akis2000 στις 21 Αυγούστου 2017, 6:33μμ

Akis2000

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/5/2013
μηνύματα: 334 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Λες πως δεν είναι ομοφοβικός που σημαίνει ότι στο παρελθόν έχετε μιλήσει σχετικά με τις απόψεις του όσον αφορά τους γκέι ή απλά δεν έχει τύχει να τον ακούσεις να μιλάει υποτιμητικά ή προσβλητικά για αυτούς; Σε περίπτωση πάντως που δεν έχετε μιλήσει, θα βοηθούσε νομίζω σε πρώτη φάση με κάποιον τρόπο να ανοίξεις μία κουβέντα μαζί του για το πια είναι η άποψή του για του γκέι. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι είναι άλλο πράγμα να συζητάνε δύο φίλοι για αυτούς και άλλο να μαθαίνεις ότι ο ίδιος σου ο κολλητός τυγχάνει να είναι. Εφόσον μιλάμε για κολλητό πάντως προβλέπω δύο αντιδράσεις. Η μία που απεύχομαι να είναι να νιώσει πολύ άβολα και με τον τρόπο του να απομακρυνθεί από κοντά σου σιγά σιγά. Η άλλη να καθίσει να μιλήσετε που σημαίνει ότι θα είναι ώριμος να το αποδεχτεί. 2 ερωτήσεις που μου ήρθαν αυτή την στιγμή στο μυαλό. Η πρώτη είναι εάν υπάρχει περίπτωση να έχει υποψιαστεί κάτι ή αν του έρθει εντελώς ξαφνικό και η δεύτερη ερώτηση εάν τον κύκλο σας στενό αλλά και ευρύτερο κάπως υπάρχει και άλλος γκεί στην παρέα. Και επιστρέφω, εάν αντιδράσει με τον πρώτο τρόπο, δηλαδή νιώσει άβολα και απομακρυνθεί κάπως, μην απογοητευτείς, απλά άφησέ τον για λίγο διάστημα μόνο να σκεφτεί και πίστεψέ με, εάν σε αγαπάει και νοιάζεται πραγματικά, θα έρθει μόνος του να σε βρει και να σου πει ότι δεν τον νοιάζουν οι προτιμήσεις σου αρκεί να είσαι ευτυχισμένος. Αυτό δεν ζητάμε στην τελική από τους ανθρώπους που νοιαζόμαστε πραγματικά;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login