Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η ρουφιανιά σήμερα λέγεται καριέρα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

18χρονών και νιώθω τόσο μόνος

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #142075 από User18 στις 06 Σεπτεμβρίου 2018, 2:05μμ

User18

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2018
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Γεια σας μέλη του from.gr
Ειμαι ο Γιάννης και ειμαι 18 χρονών περασα το ζορι με τις πανελλήνιες και από φέτος θα ειμαι φοιτητής σε μια σχολή στην πόλη μου που μου αρέσει πολύ. Σαν χαρακτήρας είμαι κλειστός, δύσκολα ανοίγομαι δύσκολα μου παίρνεις κουβέντα αν όμως κερδίσεις την εμπιστοσύνη μου είναι αλλιώς και μιλάω και κάνω και την πλάκα μου και όλα. Δεν είχα ποτέ πολλούς φίλους, 3-4 κ αυτούς τους είχα σαν αδερφια. στην πορεία όμως και χωρίς να ξέρω τον λόγο κόψανε οχι ολοι μαζι ενας ενας χωρις να δωσουν ποτε εξηγήσεις. Φέτος τελείωσα το Λύκειο και όλο μου το καλοκαίρι το πέρασα στο σπίτι δεν είχα κανέναν δεν είχα ένα άτομο να βγω μια βόλτα να παω για έναν καφε. Θα μου πείτε υπομονή θα πάω στην σχολη μου σε λίγο καιρό και θα κάνω καινούριους φιλους. Δεν είναι όμως έτσι κ εκεί φοβάμαι θα ανοιχτώ θα τους δώσω τα πάντα κ αυτοί θα με φτύσουν. Ειμαι απελπισμένος. Στο σπίτι τα πράγματα όχι και τόσο καλά έχουμε προβλήματα στη δουλειά των γονιών μου το ίδιο και όλο αυτό με φθείρει έχω τα βάσανα μου έχω κ αλλά.
Ας περάσω στο θέμα σχέση...δεν είχα ποτέ μου κορίτσι αν και όμορφος ( Από ότι μου λενε) δεν είχα ποτέ μου μια σχέση τίποτα δεν έχω φιλήσει καν κορίτσι. Ειμαι 18χρονων οι ορμόνες μου έχουν χτυπήσει κόκκινο αλλά όσες φορές κ αν μου άρεσε κάποια κοπέλα το κράτησα για μενα. Φοβόμουν να την πλησιάσω φοβάμαι την απόρριψη ποια θα γυρίσει να με κοιτάξει; δεν έχω κάτι να προσφέρω σε ενα κορίτσι. Μια ζωη ήμουν μόνος θέλω να αλλάξει αυτό το πράγμα αλλά όσες φορες και αν προσπάθησα να μιλήσω και να κάνω παρέες η να τα φτιάξω με μια κοπέλα δενόταν και δένεται ακόμα η γλώσσα μου. Φοβαμαι ότι αν ανοίξω το στόμα μου θα βγουν βατράχια. Βοηθήστε με σας παρακαλώ δώστε μου συμβουλές. Σας ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #142077 από OMG123 στις 06 Σεπτεμβρίου 2018, 10:58μμ

OMG123

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/7/2018
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
Δεν είναι λίγα τα άτομα φίλε μου που έχουν τον κλειστό χαρακτήρα που έχεις και εσύ, και μην σου πω έτσι και χειρότερα ήμουν εγω μέχρι πριν από 1 χρόνο που πήγα σε Erasmus και έμαθα να συνεργάζομαι ακόμα και με άτομα που δνε θέλω καν να τους κουβεντιαζω, αρχικά χαλάρωσε και να σε ενημερώσω ότι έχεις δίκιο ο κόσμος είναι κακός και δεν χρωστάει καλό σε κανέναν, αλλα δεν θα παρακαλάμε κανέναν για να μας κάνει παρέα όλοι κάποτε βρίσκουν ένα καλό φίλο που θα σπάμε πλάκα μαζί του κλπ, οπότε υπομονή αυτά έρχονται αυτόματα φτάνει να μην λες όχι σε κάποιον που σε καλεί σε καφέ ακόμα και αν δεν τον χωνεύεις, πας βλέπεις κρίνεις και άμα δεν σου κάνει δεν τον κάνεις παρέα απλά του λες ένα καλημέρα, κανείς παρέα όποιον γουστάρεις δεν περιμένεις να σε κάνουν οι άλλοι, όσο για το θέμα των κοριτσιών και γενικά των γυναικών, η γυναίκα δεν θέλει ρε παιδί μου ένα αρσενικό που να φοβάται μέχρι και να μιλήσει, αυτό που σου συμβαίνει είναι ότι έχεις αγχωθεί και αυτά τα μπερδέματα με την γλώσσα που έχεις είναι ότι βιάζεσαι να μιλήσεις και να εκφραστεις γιαυτό όταν θα δεις κάποιο κορίτσι που να σου αρέσει και θέλεις να το πλησιάσεις, θα πας κοντά της θα της συστηθείς και θα της προτείνεις να πάτε για καφέ, πριν όμως της μίλησεις παίρνεις μια βαθιά ανάσα και το πας χαλαρά, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι απλά μην μιλάς γρήγορα και πριν πας να της πεις οτιδήποτε σκέψου την φράση από μέσα σου:Γειά είμαι ο Γιάννης, εσένα πως σε λένε, με λένε ξέρω γω τάδε, ωραία ε θες μετά την σχολή να πάμε για έναν καφέ, άμα σου πει όχι δεν μπορώ πες της θες να πάμε τότε έξω το βράδυ για ένα ποτό ή ρε παιδί μου σκέψου που θα ήθελες να την πας, δεν είναι όλα τόσο τραγικά, επίσης πες μ έναν που δεν τσακώνεται με τους γονείς του ή οι γονείς του δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, σε όλους συμβαίνουν αυτά απλά τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, όλα στο κεφάλι μας είναι, απλά σκεφτόμαστε τι θα πούμε πριν μιλήσουμε παίρνουμε βαθιές ανάσες και κοιτάμε να μην βιαζόμαστε στον λόγο μας και αφού σου έχουν πει ότι είσαι όμορφος δν νομίζω να σου πει όχι και καμιά βρε αντε και καλά μυαλά εύχομαι
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #142088 από User18 στις 07 Σεπτεμβρίου 2018, 4:37μμ

User18

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2018
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ πολύ OMG123.
Κάποιος άλλος έχει κάτι να πει,να μου δώσει καμία συμβουλή γιατί είμαι σε απόγνωση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #142304 από ted729 στις 20 Οκτωβρίου 2018, 6:08μμ

ted729

Εικονίδιο
μέλος από: 20/10/2018
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Έγραψε:(User18@07 Σεπτεμβρίου 2018)
Σε ευχαριστώ πολύ OMG123.
Κάποιος άλλος έχει κάτι να πει,να μου δώσει καμία συμβουλή γιατί είμαι σε απόγνωση.



Φίλε μου δεν είσαι μόνος.
Έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν είναι κάτι καινούριο στις μέρες μας.

Αρχικά σου προτείνω να βρεις ένα χόμπυ για να ξεσπάς και να εξωτερικέυσεις τα προβλήματα σου είτε με οικογένεια είτε αρνητικές σκέψεις.

Όσο αφορά τις γυναίκες δεν υπάρχει μαγική συνταγή.
Είναι δύσκολο, αλλά αν θες να πλησιάσεις μια γυναίκα, ξέρω θα σου φανεί ακατόρθωτο αλλά κάνε το εξής: Παρατήρησέ την αρχικά. Κοίτα τις λεπτομέρειες γιατί θα της πιάσεις την κουβέντα με ένα κοπλιμέντο που παρατήρησες σε εκείνη. Δεν θα το παρεξηγήσει, μη φοβάσαι, ίσα ίσα που θα την κάνεις να χαμογελάσει.
Το να πλησιάσεις σε αγχώνει οπότε μέτρα μέσα σου μέχρι το 3 και μετά βάλε αυτόματο πιλότο και πήγαινε να της μιλήσεις με την παραπάνω συμβουλή. Και κυριολεκτικά δεν εχεις κάτι να χάσεις.
Και αν στην πορεία βλεπεις ότι δεν βρίσκεις κάτι άλλο να της πεις, κάνε small talk δηλαδή βρες ένα κοινό θέμα στην επικαιρότητα (πχ μάθημα στη σχολή) και μίλα γι αυτό
Ή ας πούμε "πως σου φάνηκε ο ΄ταδε στο τάδε μέρος" κτλ κτλ
Αλλά αυτό μετα το κοπλιμέντο και μόνο αν κολλήσεις!

Καλή τύχη
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login