Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Ο κάθε ηλίθιος μπορεί να ζωγραφίσει ένα έργο αλλά μόνο ένας σοφός μπορεί να το πουλήσει.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Δεν βρισκω ευκαιρια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #144946 από Petrosapop στις 29 Απριλίου 2020, 4:32μμ

Petrosapop

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2020
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Εδω και λιγο καιρο μου αρεσει μια κοπελα της ηλυκιας μου απο το ιδιο τμημα με εμενα και θελω να της ζητησωνα βγουμε αλλα... συνεχεια ειναι με φιλες και δεν βρησκω ευκαιρια να της μιλησω τη κανω;;
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #145035 από Akis2000 στις 13 Μαΐου 2020, 6:00πμ

Akis2000

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/5/2013
μηνύματα: 334 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχάς το πρώτο πράγμα που πρέπει να διαπιστώσεις είναι εάν ανταποκρίνεται στα βλέμματα που της ρίχνεις. Νομίζω μετά από μερικά «καρφώματα» που θα της έχει ρίξει αν δεν είναι χαζή θα έχει πάρει το μήνυμα ότι ενδιαφέρεσαι. Τώρα μένει να ξέρουμε εάν είσαι εσύ σε θέση να διακρίνεις τα βλέμματα τα οποία ενδεχομένως σου ανταποδίδει. Όπως σε κάποια φάση και μετά και τα βλέμματα από τις φίλες της γιατί λογικά μόλις καταλάβει το ενδιαφέρον σου αυτές συνήθως τα συζητάνε μεταξύ τους. Τώρα εάν δεις βλέμματα με χαμογελάκια και όχι απαξιωτικά ή αποστροφής, τότε πολύ πιθανό να υπάρχει και από την ίδια κάποιο ενδιαφέρον και που απλά περιμένει πότε θα κάνεις εσύ κίνηση. Σπανίζουν οι κοπέλες που παίρνουν πρωτοβουλία έναντι των αγοριών. Το ζήτημα είναι κατά πόσο εσύ είσαι σε θέση να την πλησιάσεις. Θέλει και λίγη αυτοπεποίθηση πάντως, δίνει πόντους συνήθως στα αγόρια όταν δεν φοβούνται να πλησιάσουν (επαναλαμβάνω πάντα στις περιπτώσεις που υπάρχει και από την άλλη πλευρά κάποιο ενδιαφέρον γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να γίνεις ενοχλητικός). Πάντως ένας τρόπος να δεις εάν γουστάρει είναι να την πλησιάσεις με κάποια αφορμή (όχι απαραίτητα για φλερτ) και εκεί θα δεις πως αντιδρά. Αν μάλιστα τυχαία κάνει πως σας αφήνουν οι φίλες της με κάποιο πρόσχημα μόνους σας, τότε σίγουρα γουστάρει τρελά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #145042 από Petrosapop στις 16 Μαΐου 2020, 3:46μμ

Petrosapop

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2020
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Thanks, θα δοκιμασω να την πλησιασω για να δω αντιδρασεις και αναλογα με αυτο θα
Καταλαβω
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login