Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αν θες να προσέχουν οι άλλοι κάθε κουβέντα που θα πεις, τότε παραμίλα στον ύπνο σου.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Δεν μπορώ να τον ψυχολογήσω...

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #155054 από Tsiou! στις 09 Δεκεμβρίου 2021, 2:33πμ

Tsiou!

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καλησπέρα αγαπητοί αναγνώστες του ftou,
Όπως διαβάσατε και στον τίτλο, δεν μπορώ να τον ψυχολογήσω. Αρχικά είμαι κοπέλα και είμαι 16 ετών. Λοιπόν, πρώτα από όλα επειδή θα είναι σχετικά μεγάλο το κείμενο όποιος δεν θέλει και δεν μπορεί να διαβάσει μεγάλα κείμενα ας το αφήσει. Συνεχίσω γι'αυτους που επιθυμούν. Εδώ και οκτώ μήνες είμαι πολύ κολλημένη με ένα αγόρι. Είναι συμμαθητής μου. Τον γνώρισα στην αρχή της πρώτης λυκείου όμως δεν είχαμε ιδιαίτερη επαφή συν ότι είχε κοπέλα τότε. Δυο μήνες αφότου ανοίξαμε μας έκλεισαν για lockdown. Τον Απρίλιο άνοιξαν μόνο τα λύκεια. Όταν σχολάγαμε σαν τμήμα πηγαίναμε στις κούνιες και αράζαμε. Αρχίσαμε να μιλάμε φιλικά πάντα και έτσι έμαθα πως χώρισε. Όλη την ώρα ήμασταν αγκαλιά και με γαργαλαγε. Μία μέρα έγινε μία βλακεία μεταξύ της κολλητής μου και του αγοριού που είχα κάνει κάτι και εκείνος ήταν μπροστά. Με λίγα λόγια η κολλητή μου τσακώθηκε άσχημα με το αγόρι όμως εγώ δεν είχα καμία σχέση. Εκείνη την ημέρα ο Γιάννης (έτσι τον λένε) μου κράταγε μούτρα και θεωρούσε πως εγώ φταίω. Του έστειλα μήνυμα και του εξήγησα πως δεν γνώριζα τίποτα. Αφού το λύσαμε (ή έτσι νόμιζα δηλαδή) αρχίσαμε να μιλάμε σε καθημερινή βάση. Κάθε φορά που του έλεγα πως θα βγω με τον κολλητό μου μου έλεγε πως του λέω ψέματα και πως είναι το αγόρι μου. Πετούσαμε σπόντες ο ένας στον άλλον μέχρι που μία μέρα είχαμε κανονίσει να βγούμε σαν παρέα. Εγώ εκείνη την περίοδο αντιμετώπιζα ένα θέμα υγείας οπότε αναγκαστικά έτρεχα στους γιατρούς. Ένα βράδυ, στις διάφορες συζητήσεις που είχαμε ανοίξαμε συζήτηση για τα μαλλιά μου. Τότε είχα μανία να τα ισιώνω επειδή δεν μου άρεσε καθόλου του φυσικό μου που είναι μπούκλα. Μου είπε πως θέλει να με δει με τον φυσικό μου και έτσι έβαλα μία φωτογραφία και του την έστειλα. Του είπα πως αποκλείεται να βγω με αυτό το μαλλί. Εκεί ήταν μου είπε αυτό το πράγμα που με έκανε να τον ερωτευτώ. "Σε μένα θέλω να είσαι όπως θέλεις, να ξέρεις πως δεν έχω κόμπλεξ είτε είσαι ξεμαλλιασμένη είτε προσεγμένη για μένα είναι το ίδιο". Είχα γίνει κατά κόκκινη. Τέλος πάντων δεν βγήκαμε διοτι ττο ραντεβού που είχα με τη γιατρό μου δύο μέρες μετά τη βόλτα μεταφέρθηκε για την ημέρα που είχαμε κανονίσει. Δυστυχώς δεν μπορούσα να το αναβάλλω και έτσι ζήτησα συγνώμη από τα παιδιά. Αντί να βγουν χωρίς εμένα το ακύρωσαν. Λίγες μέρες μετά αφού με πίεζε να του πω ποιος μου αρέσει του είπα την αλήθεια. Εκείνος μου είπε να βρεθούμε για να πάρω την απάντησή μου. Εγώ συμφώνησα όμως την επόμενη μέρα μου είπε πως θα μου έλεγε ναι στο ότι και σε αυτόν αρέσω όμως θα ήταν σαν να με κοροϊδεύει. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Από τότε αργούσε να μου απαντήσει. Το καλοκαίρι έκλεισαν τα σχολεία. Μία εβδομάδα μετά βγήκαμε όλοι μαζί και πήγαμε σε ένα βουνό για να πιούμε μπύρες. Ο Γιάννης δεν πίνει πότε ενώ εγώ είχα γίνει τύφλα. Συζητούσαμε στο σκοτάδι μόνοι μας ενώ οι υπόλοιποι έπαιρναν τις μπύρες τους σε άλλο σημείο του βουνού. Σε μία φάση είχαμε έρθει πολύ κοντά. Ήρθε ένα παιδί από την παρέα με τον φακό του κινητού ρωτώντας μας αν συμβαίνει κάτι. Αμέσως τσίριξα επειδή ξαφνιάστηκα και τραβήχτηκα από κοντά του σε δευτερόλεπτα. Είπαμε και οι δύο πως δεν έγινε τίποτα. Ψυχραθήκαμε μετά και του είπα πως πάω να κατουρήσω. Καθώς επέστρεφα ένιωσα μία ζαλάδα και λιποθύμησα. Ο Γιάννης άρχισε να με φωνάζει επειδή έλειπα αρκετή ώρα. Είπε στα παιδιά που πήγα και άρχισαν όλοι να με ψάχνουν. Με βρήκαν και με συνέφεραν. Με επέστρεψαν σπίτι οι κολλητοί του γιατί αυτός είχε φάει παντόφλα από τη μάνα του για την ώρα. Μιλήσαμε στο chat και μου είπε ποσο ανησύχησε όμως μετά ξανά ψυχράθηκε. Μία εβδομάδα μετά σταμάτησε να μου απαντάει στα μηνύματα. Όλο το καλοκαίρι δεν έβγαινα μαζί τους και όταν βγαίναμε κάναμε σαν να μην υπάρχουμε ο ένας για τον άλλον. Το Σεπτέμβριο που ξανα άνοιξαν τα σχολεία πήγα στο φροντιστήριο του. Ο κολλητός του που είναι και φίλος μου, μου το πρότεινε διότι έψαχνα ένα καλό φροντιστήριο. Μόλις με είδε έπαθε σοκ. Στις αρχές δεν μιλούσαμε καθόλου όμως με το πέρασμα του χρόνου άρχισε να μου ξανά μιλάει.Τον Οκτώβριο άρχισα να φεύγω μαζί του επειδή μενουμε προς την ίδια κατεύθυνση. Συζητούσαμε για πολλά θέματα μα όχι για εμάς. Τον Νοέμβριο, στα τέλη δηλαδή πριν λίγες εβδομάδες άκουσε μια συζήτηση μου με ένα παιδί. Συγκεκριμένα έλεγα πως άρχισα να βγαίνω με ένα παιδί και νομίζω πως μου αρέσει. Το βράδυ της ίδιας ημέρας καθώς επιστρέφαμε μου το ανέφερε. Πάγωσα, δεν ήξερα πως να απαντήσω. Είδε πως ένιωσα άβολα και με τούτα και με εκείνα έφερε την συζήτηση στο μεταξύ μας. Μου είπε πως είχε σκεφτεί πολύ πριν από εμένα πως θα ήταν να είμαστε σε σχέση και σε όλες του τις σκέψεις κατέληγε πως θα είμαστε τοξικοί μαζί. Τον ρώτησα γιατί δεν έδωσε μία ευκαιρία στο μεταξύ μας και αν έβλεπε πως δεν έβγαινε να το τελείωνε ή αντίστοιχα εγώ και είπε πως θέλει κάτι μόνιμο και πως εγώ δεν είμαι σταθερή. Μου είπε επίσης πως σταμάτησε να μου μου μιλάει όχι επειδή με βαρέθηκε ίσα ίσα στερήθηκε κι όλας από αυτό αλλά το έκανε για το καλό μας. Θεωρούσε πως θα μισιόμασταν. Με ήθελε πρώτος... Την επόμενη μέρα είχαμε εκδρομή. Καθόταν στην γαλαρία με τους κολλητούς του και εγώ δύο θέσεις μπροστά με μια φίλη μου. Είχα φέρει ηχείο για να ακούμε μουσική. Σε μία φάση σήκωσα το κινητό μου για να βγάλουμε μια φωτογραφία όλοι μαζί για να την στείλω στον Βασίλη (αυτός που βγαίνω). Ο Γιάννης μου έκανε μια μίνι επίθεση του τύπου "για το αγόρι σου είναι;" Το είπε μπροστά σε όλους. Είπα πως είναι για έναν φίλο μου και είπε πως λέω ψέματα. Άρχισαν όλοι να με πειράζουν ενώ ξέρουν πόσο κλειστή είμαι σε αυτό το θέμα. Με έκαναν να νιώσω άσχημα χωρίς να το θέλουν βέβαια. Το πρόβλημα είναι πως ο Γιάννης είναι πολύ μυστικοπαθής και δεν είναι ανοιχτός σε τίποτα. Γενικά δεν είναι άνθρωπος που θα έκανε κάτι τέτοιο γι'αυτό ξαφνιάστηκα. Το βράδυ της ίδιας μέρας ο Βασιλης ανέβασε ένα στορυ και με έκανε ταγκ. Μόλις το είδα το έκανα αναδημοσίευση. Στο σχόλασμα ο Γιάννης είδε το στορυ μου. Έτυχε να πέσει το μάτι μου στο κινητό του την ώρα που το έβλεπε και από τότε δεν μου ξανά μίλησε. Μιλούσε μόνο στον κολλητό του. (Επιστρέφουμε μαζί και οι τρεις αλλά στην πορεία χωριζομαστε και πάω με τον Γιάννη). Ότα στρίψαμε ο Γιάννης έφυγε με γρήγορα βήματα. Εγώ έχω τραυματισμένο πόδι και δεν μπορώ να τρέξω. Του φώναξα να περιμένει μα με έγραψε κανονικά. Γύρισε με κοίταξε για μια στιγμή και συνέχισε να περπατάει με γρήγορους ρυθμούς. Τον έβρισα και άλλαξα δρόμο. Δύο μέρες δεν μιλούσαμε, μόνο κάτι "εχθρικά" βλέμματα αλλάξαμε. Την Παρασκευή μιλούσα με έναν συμμαθητή μου και λέγαμε πράγματα περί σχέσης. Μπήκε και ο Γιάννης στην συζήτηση έτσι στο άκυρο. Είπα στον συμμαθητη μου να ακούει πάντα την καρδιά του. Ο Γιάννης είπε να σκέφτεται τις συνέπειες. Να ακούει πάντα το μυαλό του. Τώρα θα με ρωτήσετε ποιες συνέπειες.. Ο Γιάννης θεωρεί μετά από τόσους μήνες πώς εγώ αν κάνω κάτι μαζί του και τελειώσει θα στείλω την κολλητή μου και το αγόρι της να τον δείρουν. Ο συμμαθητής μου μας είπε πως το συμπέρασμα του είναι πως είτε τα είχαμε και χωρίσαμε είτε δεν μας βγήκε το μεταξύ μας και το σταματήσαμε. Εγώ ένιωσα άβολα και είπα πως πάω τουαλέτα. Ο Γιάννης είπε πως όλη την ώρα πετάω σπόντες γι'αυτον και μόλις βλέπω ότι δεν με συμφέρει φεύγω. Με λίγα λόγια (σόρρυ που κούρασα για όσους φτάσανε εδώ) δεν ξέρω τι νιώθει για εμένα. Από την μια είναι γλυκός μαζί μου και μου δείχνει πως νιώθει έστω ακόμα κάτι για εμένα και από την άλλη με γράφει και είναι πολύ ψυχρός μαζί μου. Μπορείτε να τον ψυχολογήσετε σύμφωνα με αυτά ή εγώ μόνο δεν μπορώ να τον καταλάβω καθόλου;
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #155055 από Katee75 στις 09 Δεκεμβρίου 2021, 7:32πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα από ένα κορίτσι ίδιας ηλικίας:)..λοιπόν,θα σου πω κατευθείαν αυτό που πιστεύω.Θεωρώ ότι 1)δεν ξέρει τι θέλει ούτε αυτός 2)βρίσκει απλά δικαιολογίες για να μείνεις εσύ εκεί,για αυτό φέρεται έτσι.Καθε φορά που βλέπει ότι πας να φύγεις από αυτόν,δείχνει κάτι για να μείνεις.Ειναι σαν να τρέφει τον εγωισμό του από αυτο.. Προσωπικά πιστεύω ότι αν όντως ήθελε πραγματικά,δεν θα έβρισκε δικαιολογίες που ΜΠΟΡΕΙ να συμβούν μελλοντικά..ΜΠΟΡΕΙ.
Η συμβουλή μου είναι να ξεκολλήσεις από αυτόν,δεν αξίζεις να έχεις κολλήσει σε έναν άνθρωπο που θα γυρίζει μόνο όταν εσύ φεύγεις,σου αξίζει ένας άνθρωπος που δεν φεύγει καθόλου.Φυσικα κάνεις ότι θεωρείς εσύ σωστό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #155056 από Katee75 στις 09 Δεκεμβρίου 2021, 7:33πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Καλησπέρα από ένα κορίτσι ίδιας ηλικίας:)..λοιπόν,θα σου πω κατευθείαν αυτό που πιστεύω.Θεωρώ ότι βρίσκει απλά δικαιολογίες για να μείνεις εσύ εκεί,για αυτό φέρεται έτσι.Καθε φορά που βλέπει ότι πας να φύγεις από αυτόν,δείχνει κάτι για να μείνεις.Ειναι σαν να τρέφει τον εγωισμό του.. Προσωπικά πιστεύω ότι αν όντως ήθελε πραγματικά,δεν θα έβρισκε δικαιολογίες που ΜΠΟΡΕΙ να συμβούν μελλοντικά..ΜΠΟΡΕΙ.
Η συμβουλή μου είναι να ξεκολλήσεις από αυτόν,δεν αξίζεις να έχεις κολλήσει σε έναν άνθρωπο που θα γυρίζει μόνο όταν εσύ φεύγεις,σου αξίζει ένας άνθρωπος που δεν φεύγει καθόλου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #155057 από Tsiou! στις 09 Δεκεμβρίου 2021, 1:55μμ

Tsiou!

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Από την μια ξέρω πως όλα αυτά είναι δικαιολογίες και πως αν με ήθελε πραγματικά θα μου το έδειχνε αλλά από την άλλη πιστεύω πως κάποια στιγμή όντως θα γίνει κάτι μεταξύ μας γι'αυτό τον περιμένω. Εκτός ότι πρέπει να ξεκολλήσω από τον Γιάννη πρέπει κι όλας να ξεκόψω και με τον Βασίλη διότι στην ουσία τον κοροϊδεύω.. ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σουυ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #155058 από Katee75 στις 10 Δεκεμβρίου 2021, 2:33πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Το θεωρώ λάθος να μένεις εκεί επειδή κάποια στιγμή μπορεί να γίνει κάτι..δηλαδή τι?θα πηγαίνεις με τους δικούς του ρυθμούς λες και εσύ δεν έχεις συναισθήματα.Και πες ότι όντως γίνεται κάτι,μετά αν φύγει παλι και προσπαθήσει να ξανά κάνει αυτό που συμβαίνει τώρα?δεν είσαι ούτε σκυλάκι ούτε η μάνα του να τον κυνηγάς από πίσω,τις επιλογές του τις έκανε και φαίνονται.Προχώρα και μην ξανά ασχοληθείς με ότι και να κάνει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #172775 από Tsiou! στις 06 Δεκεμβρίου 2023, 5:51μμ

Tsiou!

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Θέλω να κάνω μια ανανέωση 2 χρόνια μετά. Σταματήσαμε να μιλάμε τον Απρίλιο του 22 επειδή στην τριήμερη που ειχαμε παει ( ένα μήνα αφότου προχώρησαμε, δεν τα είχαμε απλός ειχα παει σπιτι του να δούνε ταινία επειδή κάναμε κάτι και καταλήξαμε να είμαστε οι πρώτοι και για τους δυο) και επειδη ειχα μεθύσει με πλησίασε ένα παιδί κάναμε κάτι χωρίς να το καταλάβω ιδιαίτερα και ενω εκείνος ήταν στο ίδιο τραπέζι (ήμασταν σε ρεμπετάδικο) στον γυρισμό μέσα στο πούλμαν τον χαστούκισα λέγοντας του πράγματα που μου διαφεύγουν σταμάτησε να μου μιλάει και ενω 1 χρόνο προσπαθούσα να τον πείσω να μου μιλήσει ( τον παρακαλούσα ) με έγραψε στα αμελέτητα. Να σημειώσω πως για σπάσιμο πήγε και έκανε κάτι με μια κοπέλα που τον ήθελε για να μου την σπάσει… η καρδιά μου είχε γίνει δικιά κομμάτια γιατί τον ήθελα τόσο πολύ αλλά μετά απο την ημέρα που προχωρησαμε μου είχε πει ότι δεν θέλει πολλά πολλά 🥲. Ζώον Εγω δεν έβλεπα τα ρεντ φλακ… πάντως έμαθα απο μια φίλη μου πως γυρνάει και λέει ότι τον πλήγωσα και ότι έκανε κάτι με αυτη την κοπέλα για να με εκνευρίσει κάτι που δυστυχώς για τον 16χρονο εαυτό μου (είναι 18) τα κατάφερε. Υπάρχουν στιγμές που τον σκέφτομαι όχι ερωτικά αλλά γενικά επειδή τον αγάπησα καλώς ή κακώς αλλά έτσι είναι η ζωη. Ήμασταν μαζί στο σχολείο και στο φροντιστήριο και μέχρι το καλοκαίρι ημουν κολλημένη. Όταν τελειώσαμε με τις πανελλήνιες έμαθα ότι δεν πέρασε εκεί που ήθελε και ότι σπουδάσει σε ιδιωτικό όπως κάνω κγω γιατί ούτε Εγω δεν πέρασα εκεί που ήθελα… πλέον δεν μαθαίνω νέα του αλλά με πονάει το δοντάκι μου κάποιες φορές γιαυτον… αυταα
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login