Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Το 74% λέει ΟΧΙ. Το υπόλοιπο 26% έμειναν έγκυοι.
Σάββατο, 20 Απριλίου

γινεται να μην υπηρετησω στον στρατο?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #91992 από Webmaster στις 30 Δεκεμβρίου 2011, 5:11μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Ξέρω πολύ καλά να σου απαντήσω giannis_1_ και για τους Τούρκους και για την πατρίδα, αλλά το θέμα εδώ είναι ΠΩΣ να αποφύγει κάποιος το στρατό και όχι αν είναι σωστό και ηθικό να πάει ή όχι φαντάρος.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92006 από lagouditos στις 30 Δεκεμβρίου 2011, 6:39μμ

lagouditos

Εικονίδιο
μέλος από: 20/8/2011
μηνύματα: 186 αποδεκτές 0
Έγραψε:(dasdasdasdas@30 Δεκεμβρίου 2011)
/Παρτα Ζωο νουμερο 2... Εσενα περιμεναμε να μας πεις τι διδασκει ο στρατος... Αναρχικος εισαι κ εσυ? Παντα πρεπει νασαι σκυλακη στον δοιηκητη σου αυτο ειναι δεδομενο τωρα το πως το βλεπεις εσυ δεν χρειαζετε να το επιβαλεις... Φασιστα... Αυτο ελυπε να μην ειχαμε δοιηκητη να καναμε οτι θελουμε ατσουμπαλα... Με τα οπλα ρε μαλακα εσυ τραβα με τον καφε εγω θα παρω το οπλο και θα παω να ψοφισω για την χωρα μου αντε μουλε.!!

Αντε ψοφα.... Αποτι βλεπεις κανενα μπαν δεν με σταματαει εμενα...


Στον διοικητή σου πρέπει να είσαι στρατιώτης. Στα μάτια αυτού και των ανωτέρων όμως είσαι απλά ένα κωλοφάνταρο. Ο στρατιώτης εκτός από υποχρεώσεις έχει και δικαιώματα. Εγώ φιλαράκο ξόδεψα τουλάχιστον 300 - 400 ευρώ ΜΟΝΟ στα μπουκαλάκια νερό που αγόραζα γιατί πουθενά δεν υπήρχε μια κωλοβρύση που να έχει πόσιμο νερό, ενώ και καλά ο στρατός έχει υποχρέωση να σου δώσει νερό. Επίσης είχα ειδικότητα οδηγού άρματος. Ξέρεις ρε πόσες φορές έκανα θεωρητική εκπέδευση? 0 φορές (όλα τα πρωινά που ήταν η εκπέδευση έκανα ΑΓΓΑΡΊΕΣ). Ξέρεις πόσες φορές έκανα πρακτική εκπέδευση? 1 Φορά, οδηγήσαμε μόνο για να πάρουμε το δίπλωμα. Αυτή η εκπέδευση σε 3 μήνες. Εκει δεν πας για να υπηρετήσεις την πατρίδα, εκεί πας για να δεις πόσο πιο πολύ μπουρδέλο μπορεί να γίνει αυτή η κοινωνία. Αν νομίζεις ότι με τέτειες μαλακίες γίνεσε στρατιώτης να πας να σκοτωθείς σε πόλεμο. Αλλα δεν το βλέπω, όταν ξεκολήσεις με το καλό από το φουστανάκι της μαμάς σου και ντυθείς και εσύ στα χακί, θα σου φύγει και η καυλομάρα, και ο εθνικισμός, και ο φανατισμός και όλα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92007 από Νίκος-Ρόδος στις 30 Δεκεμβρίου 2011, 6:42μμ

Νίκος-Ρόδος

Εικονίδιο
μέλος από: 10/10/2011
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Ναι δηλαδη πιστευετε πως σε περιπτωση πολεμου η χωρα μας θα στηριχτει στους απλους φανταρους για να μας σωσουν...
Οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω στρατος ειναι μονο οι ειδικες δυναμεις...αυτοι ξερουν πως να χειριστουν τα οπλα πως να κοντρολαρουν τον εαυτο τους και τα συναισθηματα τους και αυτοι εχουν την καταλληλη εκπαιδευση...
Τωρα ο στρατος που πηγαινουμε ολοι υποτιθεται για να σκληραγωγηθουμε μονο αυτο δεν κανει ... το πιο πιθανο ειναι να καθαριζεις ολη μερα τουαλετες και να κανεις αγγαριες ή αν εχεις μεσο οπως συνηθιζεται σε αυτην την χωρα να την βγαλεις καθαρη και να τα ξυνεις ολη μερα ή να μην χρειαζεται να πας καθολου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92015 από Me lene στις 30 Δεκεμβρίου 2011, 9:03μμ

Me lene

Εικονίδιο
μέλος από: 19/10/2011
μηνύματα: 259 αποδεκτές 0
Ο στρατος πλεον..ειναι ενα τιποτα δεν ειναι παλια που πηγαινες και μαθαινες σκληραγωγηση,,,
τωρα εκει αστα να πανε ειναι...
και δεν θελω να υπηρετισω..αλλα ειναι ανγκη γι αυτο και αποδ ω και περα αποφασισα να διαβασω να παω σε μια σχολη και μετα απο αυτη σε μια αλλη...για 2η σχολη και μεταπτυχιακα..να το αποφυγω οσο μπορω δεν θελω πολεμους και στρατο με την σπαει ειμαι κατα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92032 από Suicide στις 31 Δεκεμβρίου 2011, 5:00πμ

Suicide

Εικονίδιο
μέλος από: 6/12/2011
μηνύματα: 42 αποδεκτές 0
ευχαριστω για τις απαντησεις σας, και οπως ειπα, αντρακι δεν θα γινω στον στατο δεν θα στερηθω την ελευθερια μου να παω καπου που μ λενε τι να κανω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #98112 από Guest83842 στις 16 Απριλίου 2012, 5:59πμ

Guest83842

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 10/4/2012
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Παιδια ειμαι στο Πολεμικο Ναυτικο και αυτο που ζουμε δεν ειναι στρατος ειναι μια σκετη μαλακια ,συγνωμη που εκφραζομαι ετσι αλλα το μονο που κανεις ειναι αγγαρια δεν μαθενεις να αντιμετωπιζεις στον πολεμο οταν καποτε θα γινει και ειμαι ενας τυχερος του στρατο που επιασα 3 φορες ολπο αυτο δεν σημαινει οτι εχω εμπειρια κιολας?

Ουτε τρεξιμο,ουτε ερπην τιποτα ευτυχως ειχαμε τα ΣΠΕ για 15 μερες αλλα και τι εγινε οι αλλοι 11 μηνες?

Στην λαντζα,σκουπισμα-σφουγγαρισμα,Υποταγη στους ανωτερους σου (να σε βαζουν να ορκιστεις χωρις να το θελεις?)Απο φαγητο μην το ψαχνεις πολυ ασχημα τα πραγματα ανωστο τελειος οτι και να φας και μπαγιατικο ψωμι.

Αυτο για μενα δεν λεγετε στρατος,για μενα στρατος ειναι ΤΑ ΟΥΚ,ΠεζιΚο και καταδρομεις!και φυσικα ειδικες Δυναμεις.

Και αν ειμαι λαθος διωρθωστεμε!~
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #98265 από zifeis στις 17 Απριλίου 2012, 7:27μμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
κοιτα για να αποφυγεις το στρατο (δυστυχως ειναι υποχρεωτικος) το πιο πραγματοποιησιμο σεναριο ειναι να πας εξωτερικο (η καλυτερη ιδεα για να ξεφυγεις απ την Ελλαδα ετσι οπως εχει καταντησει
και καλα θα κανεις και εγω αυτο θα κανω σιγα μην κατσω να παω στρατο
τωρα οσον αφορα σ'αυτους που λενε οτι ειναι καθηκον να παμε στρατο
ρε γιατι να παω τι μου εχει προσφερει αυτη η χωρα για να παω?
που πολεμοι και τετοιες μαλακιες που σας βαζουν στο κεφαλι για να σας χειραγωγουν δε θα γινουν και ακομη και να γινουν εγω δεν υπαρχει περιπτωση να παω να υπερασπιστω την Ελλαδα για να τη χαιρονται μετα καποιοι συγκεκριμενοι ανθρωποι οι οποιοι θα βρισκονται μακρια απο τον πολεμο και θα χαιρονται τα λεφτα που εβγαλαν σε βαρος μας
ειναι χαζο να υπερασπιστω μια χωρα για να μην τη ζησω εγω αλλα γαι να την εκμεταλλευτουν αλλοι οι οποιοι θα λυποτακτησουν σε περιοδο πολεμου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137662 από Zuri στις 13 Αυγούστου 2016, 11:49μμ

Zuri

μέλος από: 13/8/2016
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Οφείλω να απαντήσω αν και 5 χρόνια μετά γιατί το θέμα αυτό στην αναζήτηση του Google βγαίνει στα πρώτα πρώτα και με τις μπούρδες που λένε πολλοί εδώ μέσα μπορεί να παραπληροφορηθούν αρκετά παιδιά.

Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι πολύ απλό.

Όταν παίρνεις I5 δεν αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ ο λόγος της απαλλαγής.

ΚΑΝΕΙΣ δεν θα γνωρίζει για ποιον λόγο βγήκες ανίκανος στράτευσης οπότε αυτά που λένε ότι η κοινωνία θα σε κοιτάει με μισό μάτι και ότι οι εργοδότες δεν θα σε προσλαμβάνουν και ότι θα είσαι τρελός με την βούλα φυσικά είναι μπούρδες από μερικούς που φυσικά δεν έχουν ιδέα επί του θέματος.

Επίσης ο εργοδότης (και ο καθένας) και να θέλει δεν μπορεί να ρωτήσει για να μάθει για ποιον λόγο ο υποψήφιος υπάλληλος του έχει βγει Ι5 γιατί σε προστατεύει ο νόμος περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Με απλά λόγια.
Αν βγεις Ι5 δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή σου και απλά συνεχίζεις να ζεις μια χαρά χωρίς κανένα περιορισμό :)

Για να αποφύγεις το στρατό το καλύτερο που μπορείς να κάνει κάποιος είναι να παει σε ψυχίατρο (δημόσιο ή ιδιώτη) να το παίξεις τρελός και να πάρεις εύκολα ενα χαρτί απαλλαγής από το στρατό να το καταθέσεις στο φρουραρχείο και μετά παίρνεις αναβολή 2 χρόνια. Μετά τα 2 χρόνια ξαναπας και παίρνεις οριστική απαλλαγή.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login