Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Γάμος: Ο σκουπιδοτενεκές του έρωτα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Αθεϊσμός

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130305 από PsychoGamer στις 17 Σεπτεμβρίου 2014, 4:14μμ

PsychoGamer

Εικονίδιο
μέλος από: 10/7/2014
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Γεια σας!Είμαι 13 χρονών..Και άρχισαν τα φιλοσοφικά μου ερωτήματα για τη ζωή..Γιατί υπάρχουμε;Ποιοι είμαστε;Και το κυριότερο:Αφού εμάς μας έφτιαξε ο Θεός, τότε ποιος έφτιαξε το Θεό; κλπ.Τώρα τελευταία είναι που αρχισα να μελετάω την Αγία Γραφή..Απλά μερικά από εκείνα τα πράγματα εκεί μέσα δεν βγάζουν νόημα για μένα(Επίσης όποιος πιστός το βλέπει αυτό, να μην με παρεξηγήσει, ευχαριστώ.)Απλά πάντα ήμουν το αναρχικό πνεύμα που κάποτε έπρεπε να βγει προς τα έξω..Ποτέ μου δεν πίστεψα τις ιστορίες ότι ο Θεούλης έκανε το χώμα και το νερό κλπ.

Σήμερα κατά το μεσημέρι απλά 'τέσταρα τα νερά'..Ρώτησα τη μαμα μου(Θεολόγος που να πάρει:ρ)ποια είναι η γνώμη της για τους άθεους,και μου είπε ότι είναι ανόητοι και ότι παρασέρνονται από άλλους..Ποια είναι η δικιά σας γνώμη;Πάντως δεν με μάλωσε..Μου είπε μόνο ότι δεν το δέχεται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130307 από pogosktikos στις 17 Σεπτεμβρίου 2014, 6:01μμ

pogosktikos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/9/2014
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Γεια σου ...

Λοιπον, εγω δεν πιστεβω στην θρισκια, δηλαδη πιστεβω μονο στον θεο.
Δεν θελω να πιστεψω μαλακιες του τυπου πηγενε εκλησια γιατι αλλιος δεν θα πας στην παραδισω, μαλακιες ειναι για την γνομη μου...

Εγω πιστευω μονο στον θεο δηλαδη τον θεο μου τον λενε θεο οχη ιισους κτλπ.

Αποδεκτη εαν βοηθισα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130313 από Koukos στις 17 Σεπτεμβρίου 2014, 9:35μμ

Koukos

Εικονίδιο
μέλος από: 4/8/2014
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί?Άρα δεν είναι Παντοδύναμος. Μπορεί αλλά δεν θέλει?Τότε δεν είναι Πανάγαθος. Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει? Τότε από πού προέρχεται το Κακό? Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη?Τότε γιατί τον λέμε Θεό? . Κοιτα γυρω σου τι συμβαινει πως ειναι ο κοσμος , χιλιαδες παιδια πεθαινουν απο σφαιρες ? γιατι ? ελευθερια λενε εδωσε ο θεος? τα παιδια που σκοτωνονται το επελεξαν απο μονα τους ? η αυτα στην αφρικη που γεννηθηκαν χωρις προσβαση σε ποσιμο νερο , ξερω ναι και αυτοι μονοι το επελεξαν. Πιστευε και μη ερευνα λεει , χαχα καλο. Οι μεγαλυτεροι σοφιστες και επιστημονες στην ιστορια ηταν αθεοι , κατι λεει και αυτο. Υπαρχουν χιλιαδες πραγματα ακομα για να πω αλλα αυτα ειναι τα κυρια πανω κατω , γιαυτο αμα θελεις κατι αλλο να συζητησουμε θα σου απαντησω ευχαριστως .
Υ.Γ δεν κατακρινω ουτε κοριοδευω κανεναν που πιστευει απλα εκφραζω την αποψη μου ως αθεος . Καλη συνεχεια
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #130314 από Dieftharmenos στις 17 Σεπτεμβρίου 2014, 10:52μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

@Koukos Οταν χρησιμοποιουμε αφορισμους τοτε τους βαζουμε σε εισαγωγικα.Δεν μπορεις να παιρνεις σοβαρα λογια σοβαρων ανθρωπων χωρις καν μια αναφορα σε αυτους.Καταπατας την μνημη τους.

@Raven24

Συγχαρητηρια για την κριτικη σου ικανοτητα σε τετοια ηλικια.Εισαι πραγματικα σε πολυ καλο δρομο.Ο μονος τροπος να μαθεις την αληθεια η εστω να φτασεις οσο πιο κοντα γινεται σε αυτη ειναι να αμφισβητεις.Παρολα αυτα τα εχουμε ξαναπει 100 φορες.

Στον κοσμο που ζουμε ολα εχουν φτιαχτει για να μας χειραγωγουν.Ο χρονος,η πολιτικη,οι πολεμοι κλπ. ειναι ολα μεσα χειραγωγησης.Ναι...ακομα και ο χρονος.Μειωνει τις ελευθεριες και μας ρουτινιαζει τις ζωες μας και ολα πλεον εξαρτουνται απο αυτον.

Στο ιδιο μοτιβο τωρα πια κινειται και η Θρησκεια.Στην ουσια η Θρησκεια ειναι η προσωποποιηση αυτων που δεν μπορουμε να εξηγησουμε.Ομως,εν ετη 2014 που πλεον μπορει να μην μπορουμε να τα εξηγησουμε ολα αλλα τουλαχιστον εχουμε απαντησει σε καποια ερωτηματα που την ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ εντελως,η Θρησκεια εχει μετατραπει σε ενα ακομα μεσο χειραγωγισης.

Μας λεει τι να κανουμε,πως να το κανουμε,γιατι να το κανουμε και πραττει εγκληματα εις ονοματα ενος θεου που εγω ποτε δεν ειχα την "τιμη" να τον γνωρισω.Δεν θελω να χαρακτηρισω την μητερα σου.Καταλαβαινω απολυτα τι ζει γιατι δυστυχως εχουμε πολλα τετοια θυματα.Παρολα αυτα μπορεις πολυ ευκολα την επομενη φορα να της ζητησεις αποδειξεις για την υπαρξει του Θεου.Δεν υπαρχουν!!!Απλα...τελος...δεν υπαρχουν.

Θα μπορουσα να το αναλυσω κι αλλο αλλα μπορεις να τρεξεις σε παλαιοτερα ποστ για να δεις.

Για να καταλαβεις απο που προηρθε ο Χριστιανισμος σου προτινω να δεις το βραβευμενο Ντοκιμαντερ ZEITGEIST.

Η ιδέα του Θεού είναι το μόνο λάθος που δεν μπορώ να συγχωρήσω στον άνθρωπο.
Μαρκήσιος Ντε Σαντ,


@Κουκος Ετσι γραφουμε αφορισμους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130324 από pi8hkos97 στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 12:22μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@17 Σεπτεμβρίου 2014)
Για να καταλαβεις απο που προηρθε ο Χριστιανισμος σου προτινω να δεις το βραβευμενο Ντοκιμαντερ ZEITGEIST.


Είναι γαμάτο αλλά για παράδειγμα λέει ότι ο horos Και άλλοι θεοί προ χριστού έχουν γεννηθεί και αυτοί στις 25 δεκεμβρίου, βαπτίστηκαν στα 30, πέθαναν στα 33 και αναστήθηκαν αλλά για τον horos δεν είναι τεκμιριωμένο. Άμα το ψάξεις στο wikipedia δεν λέει κάτι σχετικό.
Οκ λέει πάρα πολλά σωστά, αλλά όπως η θρησκεία λέει ότι λέει έτσι και ένα ντοκιμαντέρ πρέπει να τα γράφει τεκμιριωμένα και με αποδείξεις.

Για όσα λέει ο Koukos Καλά τα λέει, απ την άλλη η απάντηση της θρησκείας είναι ότι ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο και οι επιλογές του (ελεύθερου) ανθρώπου έχουν οδηγήσει εκεί που έχουν οδηγήσει τα πράγματα. Προφανώς η επικουρική λογική και άλλες φιλοσοφίες είναι απλά φιλοσοφίες. Η επιστήμη μόνο μπορεί να εξηγήσει ορισμένα και να ακυρώσει τη θρησκεία. ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΜΩΣ. Γιατί έτσι, γιατί αλλιώς, όχι μόνο επιστήμη. 1+1=2 τέλος.
Για παράδειγμα, ούτε υπάρχουμε 10.000 χρόνια, ούτε η γη επιπλέει στα ύδατα και πιστεύω ότι όσα λέει ο δαρβίνος, χωρίς να το έχω μελετήσει τό όλο θέμα, έχει δίκιο από τη στιγμή που όλοι οι επιστήμονες το αποδέχτηκαν.
Το μόνο φιλοσοφικό που στέκει είναι ότι έστω ένας θεός μας έφτιαξε. Αυτό που θα μπορούσε να απαιτεί από εμάς είναι μόνο να σεβόμαστε τη φύση και τους συνανθρώπους μας. Τι θέλω να πω. Ότι αν είσαι όπως πρέπει, κάνεις ότι γουστάρεις αλλά δεν ενοχλείς κανέναν, και ακόμα καλύτερα να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη αν μπορείς οι απαγορεύσεις της θρησκείας περί σεξουαλικότητας, εγωισμού και κάτι τέτοια που όλοι σχεδόν τα έχετε ακούσει τα λένε όλα.
Εννοείται ότι σέβομαι τους θρήσκους, δεν κατακρίνω την πίστη τους, καλά κάνουν αλλά ως εκεί. Τώρα το να σε αναγκάζουν (είτε με τη στενή έννοια της λέξης, είτε με ψυχολογικούς εκβιασμούς τύπου "πόσο φριχτή είναι η κόλαση") είναι πραγματικά ΚΑΦΡΙΛΑ. Είπαμε τους σεβόμαστε, να σέβονται και αυτοί εμάς.

Συγνώμη που σας κούρασα, ήθελα να τα πω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130330 από PsychoGamer στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 1:43μμ

PsychoGamer

Εικονίδιο
μέλος από: 10/7/2014
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
@koukos Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Αφού είναι παντοδύναμος και πανάγαθος και ολα αυτάτότε γιατί πεινούν οι άστεγοι;Γιατι όλα τα παιδάκια πολεμάνε με τη ζωή τους για ένα κομμάτι ψωμί και ο καλός θεούλης δεν κάνει τίποτα;
Υ.Γ Αυτό το ντοκιμαντέρ μπορώ να το βρω κάπου online?

@dieftharmenos Πρώτα από όλα, σε ευχαριστώ πολύ..Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία η ηλικία όμως..Σημασία έχει η ωριμότητα και να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.Πάντα αμφισβητούσα τα πάντα.Πάντα είχα μία διαορετική προοπτική από τους άλλους.'Τhe Black Sheep' όπως λένε μερικοί..Αλλά όλα αυτά περί θρησκείας άρχισαν να με προβληματίζουν εδώ και μισό χρόνο.Μέχρι τότε..τι να πω..
Αλλά το εκνευριστικό με την όλη υπόθεση είναι ρε παιδί μου ότι σε όποιον λες ότι είσαι άθεος σου λέει ότι θα πας στην κόλαση κλπ και προσπαθεί να σε μεταπείσει με όλα τα μέσα που διαθέτει, άσκοπα βεβαίως.Εγώ θυμάμαι μία μέρα πριν από περίπου 1 χρόνο ρώτησα τη θεολόγο μας οτι αν έφτιαξε ο Θεός τονκόσμο, τότε ποιος έφτιαξε το θεό;κι αυτή μου είπε ότι με αυτή την απορία θα πεθάνω.Γιατί να πιστεύεις σε κάτι που δεν το έχεις γνωρίσει ποτέ, και να νιώθεις ένοχος αν κάνεις κάτι και σου λένε ότι έκανες αμαρτίες κτλ.

@pi8hkos97 Κοίταξε..Μοίρασα όλα μου τα λόγια στους από πάνω και σε σένα δεν έμεινε τίποτα χαχα.Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.Ειδικά το τελευταίο με εκνευρίζει πολύ.Ας κοιτάνε τη δουλειά τους.


Και ένα quote:

''Δεν είναι αρκετό να δούμε ότι ένας κήπος είναι όμορφος, χωρίς να χρειάζεται να πιστεύουμε ότι ζούνε νεραίδες καπού εκεί επίσης;''
-Douglas Adams
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130339 από Dieftharmenos στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 5:15μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(pi8hkos97@18 Σεπτεμβρίου 2014)
Έγραψε:(Dieftharmenos@17 Σεπτεμβρίου 2014)
Για να καταλαβεις απο που προηρθε ο Χριστιανισμος σου προτινω να δεις το βραβευμενο Ντοκιμαντερ ZEITGEIST.


Είναι γαμάτο αλλά για παράδειγμα λέει ότι ο horos Και άλλοι θεοί προ χριστού έχουν γεννηθεί και αυτοί στις 25 δεκεμβρίου, βαπτίστηκαν στα 30, πέθαναν στα 33 και αναστήθηκαν αλλά για τον horos δεν είναι τεκμιριωμένο. Άμα το ψάξεις στο wikipedia δεν λέει κάτι σχετικό.
Οκ λέει πάρα πολλά σωστά, αλλά όπως η θρησκεία λέει ότι λέει έτσι και ένα ντοκιμαντέρ πρέπει να τα γράφει τεκμιριωμένα και με αποδείξεις.


Το ντοκιμαντερ αυτο δεν το εφτιαξε οποιος και οποιος.Ψαξε να δεις ποιος ειναι ο Πιτερ Τζοσεφ και θα καταλαβεις οτι ολα ειναι τεκμηριωμενα και απολυτως ορθα.

Προφανως ομως δεν λεω οτι πρεπει να τα πιστευουμε ολα.Παντως το συγκεκριμνο ντοκιμαντερ παρουσιαζει μια πικρη αληθεια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130350 από pi8hkos97 στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 9:07μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@18 Σεπτεμβρίου 2014)
Έγραψε:(pi8hkos97@18 Σεπτεμβρίου 2014)
Έγραψε:(Dieftharmenos@17 Σεπτεμβρίου 2014)
Για να καταλαβεις απο που προηρθε ο Χριστιανισμος σου προτινω να δεις το βραβευμενο Ντοκιμαντερ ZEITGEIST.


Είναι γαμάτο αλλά για παράδειγμα λέει ότι ο horos Και άλλοι θεοί προ χριστού έχουν γεννηθεί και αυτοί στις 25 δεκεμβρίου, βαπτίστηκαν στα 30, πέθαναν στα 33 και αναστήθηκαν αλλά για τον horos δεν είναι τεκμιριωμένο. Άμα το ψάξεις στο wikipedia δεν λέει κάτι σχετικό.
Οκ λέει πάρα πολλά σωστά, αλλά όπως η θρησκεία λέει ότι λέει έτσι και ένα ντοκιμαντέρ πρέπει να τα γράφει τεκμιριωμένα και με αποδείξεις.


Το ντοκιμαντερ αυτο δεν το εφτιαξε οποιος και οποιος.Ψαξε να δεις ποιος ειναι ο Πιτερ Τζοσεφ και θα καταλαβεις οτι ολα ειναι τεκμηριωμενα και απολυτως ορθα.

Προφανως ομως δεν λεω οτι πρεπει να τα πιστευουμε ολα.Παντως το συγκεκριμνο ντοκιμαντερ παρουσιαζει μια πικρη αληθεια.



Ωραία σύμφωνοι τότε για τον θεό horo γιατί δεν αναφέρεται πουθενά όμως τίποτα σχετικό;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130352 από Dieftharmenos στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 10:48μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Οταν μιλαμε για στοιχεια δεν σημαινει οτι ολα εμφανη στο κοινο...ουτε οτι ολα μπορεις να τα βρεις οπουδηποτε στο Ιντερνετ.

Επισης,πιαστηκες απο 1 ενω σου δινει 10...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130353 από pi8hkos97 στις 18 Σεπτεμβρίου 2014, 10:58μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@18 Σεπτεμβρίου 2014)
Επισης,πιαστηκες απο 1 ενω σου δινει 10...


Ισχύει...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login