Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Συγχαρητήρια, μόλις σε επιλέξαμε για μια μυστική αποστολή. Θα σκουπίζεις την περιοχή λίγο κάτω από το Γούγλη.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Ρατσισμός.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134019 από Arrogant στις 12 Ιουνίου 2015, 4:37μμ

Arrogant

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/4/2015
μηνύματα: 16 αποδεκτές 0
Σήμερα το πρωί καθόμουν με ένα φίλο μου στο παρκάκι κάτω από το σχολείο μου.Εκεί συχνάζουν και άλλοι μαθητές από κοντινά σχολεία του νομού..Εκεί που άραζα με το φίλο μου σε ένα παγκάκι περνάει ένα παιδί λίγα μέτρα πιο πέρα με ένα σκύλο..δεν τον αναγνώρισα καθόλου επειδή είχα καιρό να τον δω αλλά τον αναγνώρισε ο φίλος μου.Αυτό το παιδί(2 χρόνια μεγαλύτερο από εμένα και έχει τελειώσει το σχολείο!)ήταν συμμαθητής μας στο δημοτικό και τον ξέραμε αλλά είχαμε χαθεί από τότε..είναι από την Βουλγαρία και όταν ήταν μικρός έκαψε το χέρι του(δεν θυμάμαι πως)και του έκοψαν τα δάκτυλα...Εκεί λοιπόν που έκανε βόλτα το σκύλο του πετίετε μια σκατό πουτάνα ποζερού περίπου 16 χρονών την έκανα..και του λέει τη γυρεύεις εσύ εδώ;Το παιδί της είπε πως βγάζει βόλτα το σκύλο του και να κοιτάει την δουλεία της...αυτή του είπε να πας να βάλεις το χέρι στον κώλο σου και να φύγεις από εδώ πέρα...αυτός της είπε πως περιμένει την παρέα του...και αυτή του απάντησε...με πους κάνεις παρέα με τα δέντρα;

Πραγματικά εκείνη την στιγμή μου ήρθε να σηκωθώ και να την βάλω κάτω να την βαράω στην κοιλιά μέχρι να σταματήσει να αναπνέει...Και αναρωτιέμαι τώρα...πόσο σάπιοι είμαστε;...ΟΛΟΙ.Όλοι είμαστε σάπιοι και κακοί άνθρωποι...σήμερα κατάλαβα πως είμαστε όλοι ρατσιστές...όλοι έχουμε κοροϊδέψει έστω και έναν άνθρωπο στην ζωή μας.Μπορεί να μην θέλουμε τους Χρυσαυγίτες στην Βουλή αλλά και εμέις είμαστε σαν και αυτούς και χειρότερους...κρίμα...μόνο αυτό έχω να πω.Μπορεί να πουλάμε ανωτερίλα στους άλλους ότι και καλά δεν έχουμε πρόβλημα με τους gay...με τους ξένους κτλπ αλλά είμαστε τα ίδια σκατά όλοι.Κι εγώ που τα γράφω αυτά τώρα είμαι το ίδιο σάπιος με όλους εσάς...το μόνο που ελπίζω είναι να σταματήσει καμιά μέρα αυτό...Και θέλω να πω αυτό...

Μην κάτσετε στον παγκάκι σαν εμένα...σηκωθείτε και πάρτε το μέρος του θύματος..εγώ δεν το έκανα δυστυχώς...την επόμενη φορά όμως που θα δω κάτι παρόμοιο,θα δείξω πως είμαι άνθρωπος και όχι ζώο..αυτό!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134021 από ScandalousAngel στις 12 Ιουνίου 2015, 5:30μμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0
Το θεμα ειναι οτι ολοι λεμε ναι την επομενη φορα θα κατσω να υπερασπιστω τον ταδε που αδικηθηκε ή ακομα και τον εαυτο μας που αδικηθηκε. Και ποτε θα ερθει αυτη η επομενη φορα κι αν δεν ερθει? Αυτο που μας λειπει ειναι το θαρρος και αυτο μαζι με το θρασος το εχουμε μονο για να νιωσουμε ανωτεροι με τον λαθος τροπο, δηλαδη κοροιδευοντας αυτους που μας παιρνει να κοροιδεψουμε γιατι ειναι ευαλωτοι και δεν μπορουν σταθουν απεναντι μας.

Μου κανει εντυπωση παντως, πως νεοι ανθρωποι με υποτιθεμενα "ανοιχτα" μυαλα μπορουν να φερθουν με τετοιο τροπο σε καποιον. Δεν μπορουμε ομως να ειμαστε απολυτοι και καθολικοι γιατι οκ ισως οντως να υπαρχουν καποιοι που πραγματικα ΔΕΝ ειναι ρατσιστες. Περα απο αυτες ομως τις εξαιρεσεις και βαζοντας και τον εαυτο μου μεσα μας ξενιζει το διαφορετικο και οχι απαραιτητα αρνητικα. Σαν λαος ετσι εχουμε μεγαλωσει δυστυχως, αλλα ακομα και οι βορειοι λαοι που τους θεωρουμε ανοιχτομυαλους απο προσωπικη εμπειρια δεν το εκφραζουν ευτυχως σε αντιθεση με μας, αλλα ειναι το ιδιο ρατσιστες.

Θεωρω πως αυτη η κοπελα, που ελπιζω να ειναι η εξαιρεση, γιατι δεν εχω δει παιδι 16 χρονων να φερεται τοσο σκληρα σε καποιον, χωρις να θελω να την δικαιολογησω, ή ειναι ενας ανασφαλης χαρακτηρας και μεσα απο αυτη την την επιθεση ηθελε να επιβεβαιωθει ή τι να πω μηπως καποιος την ειχε επιρρεασει (πχ φιλος) και για να δειξει οτι ναι ειναι κι αυτη μερος του συνολου του επιτεθηκε?

Ολα μια αποφαση ειναι, να ξυπνησεις ενα πρωι να βγεις εξω στο δρομο, στη δουλεια, στο σχολειο και να πεις οχι ρε φιλε μη του φερεσαι ετσι, ναι στο παιδι με τα γυαλια που ειναι το "φυτο", ναι στον υπαλληλακο που αδικηθηκε για να παρει ο αλλος αυξηση που δεν εκανε τιποτα, ναι στο μεταναστη που τον εδιωξαν απο ενα εστιατοριο. Μην διασταζετε δεν υπαρχει λογος ετσι θα δειξετε την ανωτεροτητα σας εκει που πρεπει.
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #134022 από Dieftharmenos στις 12 Ιουνίου 2015, 6:27μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ο Ρατσισμος φιλε θα υπαρχει παντα.Γεννιεται απο τον φοβο και ο φοβος προερχεται απο το αγνωστο και την αμαθεια.Ο ρατσιμος θα σταματησει μολις μαθουμε τι κρυβει και η τελευταια σπιθαμι του συμπαντος.

Σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που η παιδεια ειναι για το πεουλο μην περιμενεις πολλα πραγματα.Παντου υπαρχουν τετοια ζωα(και αυτο ρατσιστικο θεωρειται που μολις τωρα ειπα) και τους βλεπεις καθημερινα στον δρομο.Οσο και να το θες σωτηρια δεν υπαρχει.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δρασεις για να καταπολεμησεις τις δικες σου τυψεις και οχι το φαινομενο το ιδιο.Αυτο δεν καταπολεμειται ετσι.

Ολοι ειμαστε ρατσιστες.Η διαφορα ειναι οτι καποιοι το κανουν κατα συνειδηση και συνεχεια και αλλοι οταν το καταλαβαινουν λυπουνται για τον ευατο τους.

Επισης δεν χρειαζεται να το πηγαινεις κομματικα το θεμα.Τα χρυσαυγουλα υπαρχουν λογω της κρισης,Οταν η κριση σταματησει(καλο 2050) τοτε θα εξαφανηστουν και αυτα.

Αν ο Χριστός σας είναι Εβραίος, το αυτοκίνητό σας ιαπωνικό, η πίτσα που τρώτε ιταλική, η δημοκρατία σας ελληνική, οι αριθμοί σας αραβικοί, τα γράμματά σας λατινικά, τότε γιατί ο γείτονάς σας είναι ξένος;
Julos Beaucarne
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login