Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το σεξ δεν είναι η απάντηση. Το σεξ είναι η ερώτηση. Το ναι είναι η απάντηση.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Η σωστη Θρησκεια/Η αποψη σας.

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134641 από DenKserwPwsMeLe στις 08 Αυγούστου 2015, 3:19μμ

DenKserwPwsMeLe

Εικονίδιο
μέλος από: 30/6/2015
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Καλησπερα,λοιπον για να μην τα πολυλογω,η μητερα μου εδω και 1 χρονο περιπου εχει αρχισει και κανει μελετη με τους μαρτυρες του Ιεχωβα.Εμενα στην αρχη μου κακοφανηκε,της ειχα πει μαλιστα και να σταματησει,γιατι δεν εχω ακουσει καλα λογια για αυτους.Τελοσπαντων,ομως με τον καιρο αρχισα να το ψαχνω λιγο το θεμα και μαλιστα εχω συζητησει αρκετες φορες με την κοπελα που μελετανε,και μου ανοιξε λιγο τα ματια να το πω?Καταρχην να πω οτι εγω πιστευω οτι υπαρχει Θεος,αν και δεν πιστευω σε καποια θρησκεια να το πω ετσι.Λοιπον η κοπελα μου εδειξε οτι απο τις βιβλους που χρησημοποιουν και στις ορθοδοξες εκκλησιες υπαρχει το ονομα του μεσα στο εδαφιο Εξοδος 6:3,που εκει αναφερεται Ιεοβα(οι δικες τους γραφες απο οτι εχω καταλαβει ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα,απλα ειναι πιο απλοποιημενες και αντι για το "Κυριος" κτλπ,εχουν το ονομα Ιεχωβα μεσα).Μιας και μου εκανε πολυ εντυπωση,το εψαξα και στο google για να παρω και μια δευτερη γνωμη ας το πουμε ετσι,και οντως ολες οι σελιδες που μπηκα ελεγαν οτι αυτο ειναι το ονομα του Θεου.Ρε παιδια μηπως οντως οτι λενε ειναι αληθεια;Φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται να πουμε πως οτι προφητειες εχουν γραφτει στην Βιβλο εχουν βγει αληθηνες (πχ αν ψαξετε στο ιντερνετ θα βρειτε οτι υπαρχουν στην ερυθρα θαλασσα πανοπλοιες απο αιγυπτιους απο τοτε που η θαλασσα χωριστηκε στα 2)Επισης να πω πως εχω φοβηθει λιγο γιατι αυτοι λενε οτι σε λιγο καιρο θα ερθει η Βασιλεια του Θεου (ελθετω η Βασιλεια σου) και θα περασουν μονο αυτοι..ρε παιδια εχω μπερδευτει καπως..αν το ψαξεις ολα δειχνουν οτι αυτη ειναι η "σωστη" θρησκεια.Ποια ειναι η αποψη σας;
*Να σημειωσω οτι ΔΕΝ ανηκω σε αυτην την θρησκεια,ουτε την υποστηριζω.Απλα θα ηθελα να ακουσω και την δικια σας αποψη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134642 από nonreligius στις 08 Αυγούστου 2015, 4:00μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Το αγαπημένο μου θέμα έπιασες...
Θα στο θέσω όσο πιο απλά μπορώ, καθώς έχω υπάρξει ο ίδιος βαθιά θρησκευόμενος και μετά από 2 χρόνια μακροχρόνιας απεξάρτησης απορώ με τον εαυτό μου. Λοιπόν: Γιατί να υπάρχει Θεός καταρχάς;
1) Για να εξηγηθεί η δημιουργία του κόσμου
2) Για να εξηγηθούν τα θαύματα, οι προφητείες κτλ (αν γίνονται)
Όσο και να ψάξεις δεν υπάρχει άλλος λόγος.
Για το 1), οφείλω να σου πω ότι το 93% των επιστημόνων είναι άθεοι και αγνωστικιστές στην Αμερική.
Για το 2), το αφήνω ασχολίαστο. Δεν υπάρχει ούτε ένα αποδεδειγμένο μεταφυσικό φαινόμενο για να υποθέσουμε ότι κάτι το προκάλεσε, και αν όντως υπάρχει, δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι δεν είναι φυσικό φαινόμενο.
Για τις προφητείες που λες μπορεί να είναι απλές συμπτώσεις. Σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, σε πολλές θρησκείες υπάρχουν τέτοια. Επίσης, πολλές είναι γενικόλογα και ταιριάζουν σε πολλές περιπτώσεις. Αυτό με τις πανοπλίες ας το αποδείξουν πρώτα και μετά να κάνουν προπαγάνδα.
Για το λόγο αυτό είμαι άθεος.

Αλλά ας υποθέσουμε ότι όντως ο κόσμος μας είναι δημιούργημα και ότι όντως γίνονται θαύματα. Δηλαδή ότι υπάρχει Θεός. Υπάρχουν τόσοι πιθανοί θεοί και θεές, ώστε δεν θα καταφέρουμε ουδέποτε να μάθουμε ποιός είναι ο αληθινός (εκτός αν εμφανιστεί, αλλά τόσα χρόνια ποτέ δεν έγινε φανερά).

Για τους μάρτυρες, το αφήνω ασχολίαστο. Το όνομα του Θεού βέβαια και είναι Ιεχωβάς (ή Γιαχβέ όπως λένε οι Εβραίοι), αλλά αυτό το δέχονται όλες οι Χριστιανικές εκκλησίες. Δεν διαφωνεί κανείς.
Επίσης, για να ισχύει η θρησκεία αυτή πρέπει ο κόσμος να υπάρχει 6000 χρόνια (αν μετρήσεις τις γεναιαλογίες των πατριαρχών της Βίβλου). Ότι καταγόμαστε από τον Αδάμ και την Εύα και άλλα τέτοια. Αυτό είναι επιστημονικά λάθος, διότι ο κόσμος έχει ηλικία 4,6 δις χρόνια, δεν φτιάχτηκε σε 7 κυριολεκτικές μέρες και δεν καταγόμαστε όλοι από 2 ανθρώπους. Έχουμε εξελιχθεί από ένα είδος που έζησε πριν 2,4 δις χρόνια, και είναι ο κοινός πρόγονος με εμάς και τους πιθήκους (τους σύγχρονους).
Επειδή βλέπω είσαι απληροφόρητος/η και δεν γνωρίζεις και πολλά σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Richard Dawkins, "Το μεγαλύτερο θέαμα στη γη", όπου αποδεικνύει την εξέλιξη. Θα σε βγάλει αμέσως από τη δεισιδαιμονία. Διάβασε μετά και τη Βίβλο, όπου θα δεις όλα τα ψεύδη τους. Αλλοιώνουν πολλά εδάφια ή τα πλασάρουν μεμονωμένα για να κάνουν προπαγάνδα.

Υ.γ. μακριά από τις θρησκείες. Σε αποξενώνουν και σε κάνουν υποχείριό τους χωρίς να το καταλάβεις. Πες και στη μάνα σου να κόψει κάθε επαφή με αυτούς.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134644 από Dieftharmenos στις 08 Αυγούστου 2015, 4:27μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε θρησκειες ακομα???Τι λες τωρα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134645 από nonreligius στις 08 Αυγούστου 2015, 5:26μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@08 Αυγούστου 2015)
Υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε θρησκειες ακομα???Τι λες τωρα...


Μην το γελάς καθόλου. Κάτσε να σου κάνουν από παιδί κατήχηση και κυρήγματα να σου πω μετά πόσο εύκολο είναι να ξυπνήσεις...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134648 από GiannakosBAcK στις 09 Αυγούστου 2015, 1:18πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Το θέμα που ανοίγεις είναι τεράστιο και δεν τελειώνουν ποτέ οι θεωρίες και πολλές έχουν βάση.Εγώ προσωπικά πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη γενικά,επειδή έχω την ανάγκη να πιστεύω ότι δεν είμαι μόνος μου και ότι υπάρχει ελπίδα,αλλά παρ'όλα αυτά πάντα έχω τις αμφιβολίες μου.
Τώρα με καθαρά βάση λογικής η άποψη μου.

Αν υπάρχει όντως ο Θεός δεν ξέρεις τι είναι αλήθεια και τι όχι γιατί σε όλο αυτό το σύστημα της θρησκείας γενικά πιστεύω πως υπάρχουν κλίκες όπως μασόνοι,illuminati,άνθρωποι που κοιτάνε το συμφέρον(τσέπη και όχι μόνο) και αυτοί που θέλουν εξουσία και εκμεταλεύονται την πίστη των ανθρώπων και η πιστή είναι ένας τρόπος να καθοδηγήσεις τα πρόβατα(αυτοί που δεν έχουν γνώμη και συμφωνούν με ότι λέει η πίστη τους ή αυτός που την εκπροσωπεί.
Τώρα αν δεν υπήρχε θεός ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε όποτε η πίστη σε περιορίζει με τις αμαρτίες κτλπ..

Γνώμη αν όντως υπάρχει και αφού δεν ξέρουμε την καθαρή αλήθεια σκεφτόμαστε με και πράτουμε σύμφωνα με το μυαλό που μας έδωσε μιας και έχουμε ελεύθερη βούληση.Αν πάλι δεν υπάρχει πάλι πράτουμε σύμφωνα με το μυαλό μας και τον χαρακτήρα μας και με λιγότερους περιορισμούς θα ήθελα πολύ να αναπτύξουμε το θέμα αλλά είναι τεράστιο και οι απόψεις πάρα πολλές.
Εγώ πιστεύω επειδή έχω την ανάγκη να έχω ελπίδα.Και δεν ακολουθώ καμιά θρησκεία πράττω καθαρά με την λογική που έχω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134649 από cool_guy15 στις 09 Αυγούστου 2015, 1:43πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Λοιπόν, αν και δεν μου αρέσει να κάνω τέτοιες συζητήσεις, θα σου απαντήσω. Εγώ, προσωπικά, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος με την πιο ελεύθερη έννοια. Πιστεύω στο ότι υπάρχει Θεός. Δεν είμαι βαθιά θρησκευόμενος ώστε να πιστεύω πως η Ορθοδοξία είναι η "σωστή" θρησκεία. Κατ'αρχάς ο όρος σωστή είναι υποκειμενικός. Τι θα πει σωστό; Και ποιος χρίζει κάτι σωστό και λάθος; Λοιπόν εγώ δεν είμαι άνθρωπος που θα ξυπνάει κάθε Κυριακή να πάει στην Εκκλησία. Πηγαίνω τα Χριστούγεννα, την Ανάσταση και όποτε πάμε με το σχολείο, ανάβω ένα κεράκι, κάθομαι λίγα λεπτά και φεύγω. Δεν πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να κάθομαι και να παρακολουθώ την λειτουργία, εφόσον είναι κάθε φορά η ίδια. Γενικά, θα σου πω κάτι. Αυτή η ανώτερη δύναμη, στην οποία πιστεύει ο περισσότερος κόσμος, ονομάζεται Θεός απ'όλες τις θρησκείες. Είτε ο Θεός είναι ο Μωάμεθ, είτε είναι ο Βούδας, είτε ο Ιεχωβάς, είναι ΈΝΑΣ. Μία είναι η ανώτερη δύναμη, κατά τα πιστεύω μου. Δεν υπάρχουν πολλοί θεοί για κάθε θρησκεία. Απλώς, σύμφωνα με τις παραδόσεις του ο κάθε τόπος, αλλά και την ανάπτυξη του, θεμελίωσε την λεγόμενη θρησκεία, κατά την οποία, γίνεται προσπάθεια σύνδεσης αυτής της ανώτερης δύναμης με τους ανθρώπους και τον κόσμο μας. Έτσι κάποιοι, πιστεύουν πως όλα συνέβησαν με διαφορετικό τρόπο και εξιστωρούν τα γεγονότα σύμφωνα με τις δικές τους θρησκευτικές παραδόσεις. Για μας τους Έλληνες, ο Θεός είναι ο Πατέρας του Ιησού Χριστού, ο Οποίος γεννήθηκε από την Μαρία και λέγεται πως είναι ο Σωτήρ του κόσμου λόγω των θαυμάτων που έκανε και αυτών που δίδαξε στους ανθρώπους. Αυτά μας διδάσκονται από μικρά παιδιά και δεν είναι "αλήθεια ή ψέματα". Είναι η θρησκευτική ιστορία και παράδοση της χώρας μας και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να την ακολουθήσει ή όχι. Εγώ προσωπικά την ιστορία έτσι την ξέρω αλλά σέβομαι τις άλλες θρησκείες γνωρίζοντας πως ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει εκεί που θέλει. Δεν μπορώ να ξέρω αν όντως συνέβησαν τα γεγονότα που εξιστορούνται παρά τις ανακαλύψεις, αλλά έχω πίστη σε αυτό που μου διδάσκει η πατρίδα μου. Επίσης να πω πως έχω ζητήσει βοήθεια από Τον Θεό αρκετές φορές και την πήρα..Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστεύω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134650 από Dieftharmenos στις 09 Αυγούστου 2015, 11:13πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@09 Αυγούστου 2015)
Είναι η θρησκευτική ιστορία και παράδοση της χώρας μας και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να την ακολουθήσει ή όχι. Εγώ προσωπικά την ιστορία έτσι την ξέρω αλλά σέβομαι τις άλλες θρησκείες γνωρίζοντας πως ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει εκεί που θέλει. Δεν μπορώ να ξέρω αν όντως συνέβησαν τα γεγονότα που εξιστορούνται παρά τις ανακαλύψεις, αλλά έχω πίστη σε αυτό που μου διδάσκει η πατρίδα μου. Επίσης να πω πως έχω ζητήσει βοήθεια από Τον Θεό αρκετές φορές και την πήρα..Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστεύω.


Μολις καηκαν τα εγκεφαλικα μου κυτταρα.Δηλαδη ρε φιλε αν η παραδοση της χωρας μας ηταν να σφαζει παιδακια εσυ θα την ακολουθουσες?Επισης,αυτη την ιστορια σου μαθαν,δεν την ξερεις...στην μαθαν στοχευμενα.Εχεις την αισθηση οτι σου τα λενε ολα?Γενικως μιλαω.

Το τι σου διδασκει η πατριδα σου να μην το συζητησουμε τωρα.Σας πιανει ο πατριωτισμος και ξεχνατε την τυφλα σας.Ακου εκει εχω πιστη σε αυτο που μου διδασκει η πατριδα μου.Σκατα σου διδασκει.Μια ζωη ειμαστε οι σωστοι και ολοι οι αλλοι λαθος.Μετα απορουμε πως εχουμε αυτο το κωλοπνευμα ανωτεροτητας.

Οταν λες πηρες βοηθεια απο το θεο τι εννοεις???Εγραψες καλα στις εξετασεις?Και εγω εγραψα που δεν ζητησα βοηθεια.Ο πατερας μου ηταν ετοιμοθανατος και δεν ζητησα βοηθεια και επεζησε.Αυτο που πρεπει να σε τρωει ειναι ποσες φορες ζητησες και δεν την πηρες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134651 από nonreligius στις 09 Αυγούστου 2015, 12:16μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@09 Αυγούστου 2015)
Επίσης να πω πως έχω ζητήσει βοήθεια από Τον Θεό αρκετές φορές και την πήρα..Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστεύω.


Θέλω να σου κάνω μία ερώτηση που προσωπικά κανείς Χριστιανός δεν μου έχει απαντήσει από όσους έχω ρωτήσει. Πες ότι όντως γίνονται θαύματα. Πώς μπορέιτε να ξέρετε ποιός Θεός τα κάνει; Ή αν τα κάνουν εξωγήινοι (λέμε τώρα);
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134652 από GiannakosBAcK στις 09 Αυγούστου 2015, 3:52μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Ρε φίλε δεν το ξέρεις επίσης αυτά που ονομάζουμε θαύματα ειναί πολύ πιθανό να τα προκαλεί η πίστη μας(όχι στον θέο)σε αυτό που θέλουμε να γίνει το πιστεύομε τόσο πολύ που ίσως το προκαλούμε και με την ίδια λογική προκαλύμε και άσχημα η ατύχες πράγματα όταν τα σκεφτομάστε. αυτά άμα τα ψάξεις θα δεις ότι έχει γίνει ολόκληρη επιστήμη πάνω σε αυτό και αλλά πράγματα που μας φαίνονται παρανοικά. το συγκεκριμένο δεν το πιστεύω απλώς έχω μια ακόμη θεωρία για τονε εαυτό μου μέχρι να βρω κάτι καλύτερο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134656 από cool_guy15 στις 09 Αυγούστου 2015, 5:05μμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Λοιπόν, επειδή βλέπω ότι η κατάσταση ξεφεύγει, μετανιώνω που εξ'αρχής απάντησα στο θέμα και γενικά όσες ώρες και να το συζητάμε, δε θα οδηγήσει πουθενά, θα πω το εξής και θα κλείσω εγώ προσωπικά, γιατί αυτά που λέει ο καθένας μπορεί να επηρεάζουν πολύ εύκολα κάποιους άλλους. Οι απόψεις των ανθρώπων σε πολλά θέματα (πολιτικά, οικονομικά, θρησκευτικά) διύστανται. Υπάρχει κάτι που λέγεται ανεξιθρησκεία, σύμφωνα με την οποία ο κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία να πιστεύει σε οτιδήποτε θέλει αυτός, χωρίς να νιώθει ένοχος κτλ κτλ. Ας έχει λοιπόν ο καθένας τις δικές του αντιλήψεις, σεβόμενος τις αντιλήψεις των άλλων ανθρώπων, χωρίς να λογομαχούμε για αυτά, διότι όπως είπα και αρχικά, πολλοί άνθρωποι επηρεάζονται από αυτά και δεν κάνει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login