Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Ακόμα και μία κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλίθιος.
Τρίτη, 23 Απριλίου

Η σωστη Θρησκεια/Η αποψη σας.

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134659 από Dieftharmenos στις 09 Αυγούστου 2015, 7:34μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@09 Αυγούστου 2015)
Λοιπόν, επειδή βλέπω ότι η κατάσταση ξεφεύγει, μετανιώνω που εξ'αρχής απάντησα στο θέμα και γενικά όσες ώρες και να το συζητάμε, δε θα οδηγήσει πουθενά, θα πω το εξής και θα κλείσω εγώ προσωπικά, γιατί αυτά που λέει ο καθένας μπορεί να επηρεάζουν πολύ εύκολα κάποιους άλλους. Οι απόψεις των ανθρώπων σε πολλά θέματα (πολιτικά, οικονομικά, θρησκευτικά) διύστανται. Υπάρχει κάτι που λέγεται ανεξιθρησκεία, σύμφωνα με την οποία ο κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία να πιστεύει σε οτιδήποτε θέλει αυτός, χωρίς να νιώθει ένοχος κτλ κτλ. Ας έχει λοιπόν ο καθένας τις δικές του αντιλήψεις, σεβόμενος τις αντιλήψεις των άλλων ανθρώπων, χωρίς να λογομαχούμε για αυτά, διότι όπως είπα και αρχικά, πολλοί άνθρωποι επηρεάζονται από αυτά και δεν κάνει.


Εγω προσωπικα δεν στην ειπα που πιστευεις αλλα για τις λοιπες ηλιθιοτητες.Να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134822 από DenKserwPwsMeLe στις 24 Αυγούστου 2015, 3:20μμ

DenKserwPwsMeLe

Εικονίδιο
μέλος από: 30/6/2015
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Αν και ξεφυγαμε απο το θεμα που ειχα γραψει αρχικα τελοσπαντων.Προσωπικα για εμενα δεν στεκει καθολου η αποψη το οτι δεν υπαρχει θεος και οτι εγιναν ολα απο ενα κυτταρο ή οτιδηποτε.Ειναι δυνατον ρε παιδια;Κοιταξτε λιγο γυρω σας δηλαδη..ολα τα δεντρα,τα φυτα,οι θαλασσες,Η ΦΥΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ,ειναι δυνατον να εγινε απο μονη της;Επισης,ναι το ξερω οτι σχεδον κανενας απο τους επιστημονες δεν πιστευει τον Θεο,αλλα επισης κανενας τους δεν εχει βρει πως ακριβως δημιουργηθηκαν ολα αυτα!Ο καθενας τους εχει διαφορετικες αποψεις και θεωριες,καμια τους ομως δεν ειναι ολοκληρωμενη!Κατι αλλο σχετικα με την εξελλιξη.Απο πιθηκος -> πιθηκανθρωπος -> ανθρωπος.Εφοσων οι πιθηκοι και οι ανθρωποι υπαρχουν,ΟΙ ΠΙΘΗΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?BULLSHIT.

*ΥΓ:Αα και Dieftharmene?Υπαρχουν πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο να γραψεις καλα στις εξετασεις ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134824 από Dieftharmenos στις 24 Αυγούστου 2015, 4:57μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
Αν και ξεφυγαμε απο το θεμα που ειχα γραψει αρχικα τελοσπαντων.Προσωπικα για εμενα δεν στεκει καθολου η αποψη το οτι δεν υπαρχει θεος και οτι εγιναν ολα απο ενα κυτταρο ή οτιδηποτε.Ειναι δυνατον ρε παιδια;


Πιστευε οτι θελεις.Εγω προτιμαω να πιστευω στα ματακια μου.Σου εχει δωθει μια επιστημονικη θεωρια που αν και δεν ειναι αποδεδειγμενη (πιθανον να μην αποδεικτει και ποτε) ειναι το μονο που εχεις.

Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
Κοιταξτε λιγο γυρω σας δηλαδη..ολα τα δεντρα,τα φυτα,οι θαλασσες,Η ΦΥΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ,ειναι δυνατον να εγινε απο μονη της;


Το μεγαλυτερο λαθος των θρησκευομενων ειναι οτι δεν καταλαβαινουν οτι η Γη ειναι αμοιβαδα μπροστα σε ολο το συμπαν.Το συμπαν ειναι τεραστιο και εσυ εχεις την εντυπωση οτι αυτος που αποκαλεις "θεος" νοιαζεται μονο για τον ανθρωπο(βλ.βιβλος κλπ).


Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
Επισης,ναι το ξερω οτι σχεδον κανενας απο τους επιστημονες δεν πιστευει τον Θεο,αλλα επισης κανενας τους δεν εχει βρει πως ακριβως δημιουργηθηκαν ολα αυτα!Ο καθενας τους εχει διαφορετικες αποψεις και θεωριες,καμια τους ομως δεν ειναι ολοκληρωμενη!


Αυτο πως ακριβως σε κανει να πιστευεις στο θεο?

Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
Κατι αλλο σχετικα με την εξελλιξη.Απο πιθηκος -> πιθηκανθρωπος -> ανθρωπος.Εφοσων οι πιθηκοι και οι ανθρωποι υπαρχουν,ΟΙ ΠΙΘΗΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?BULLSHIT.


Ενταξει...τα γαμησαμε ολα...ας γαμησουμε και την Θεωρια της Εξελιξης

Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
*ΥΓ:Αα και Dieftharmene?Υπαρχουν πολυ μεγαλυτερα προβληματα απο να γραψεις καλα στις εξετασεις ;)


Χαιρω πολυ...και εσυ που ξες οτι ο Θεος σε βοηθαει και αλλους οχι???



Ειναι τοσο κριμα οι ανθρωποι να βασιζονται τοσο πολυ σε κατι φανταστικο και να αμφισβητουν τα συμπερασματα του ειδους τους.Επισης,αλλο τοσο κριμα ειναι να νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου.

Ο γαλαξιας μας θα πεθανει σε λιγα δις χρονια και επισης συμφωνα με ερευνα δεν πεθαινει μονο ο γαλαξιας μας αλλα και ολο το συμπαν.Ετσι ειναι...ο θεος μας εδωσε ζωη και μετα του καβλωσε και ειπε να την παρει πισω.

Ε ρε σανο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134826 από nonreligius στις 24 Αυγούστου 2015, 5:07μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(DenKserwPwsMeLe@24 Αυγούστου 2015)
Απο πιθηκος -> πιθηκανθρωπος -> ανθρωπος.Εφοσων οι πιθηκοι και οι ανθρωποι υπαρχουν,ΟΙ ΠΙΘΗΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?BULLSHIT.


Όχι αγαπητή. Ο αυστραλοπίθηκος (δεν ήταν πίθηκος σαν τους σημερινούς) εξελίχθηκε και έδωσε τους σύγχρονους πιθήκους και τον άνθρωπο (homo habilis, homo erectus, homo sapiens archaico, homo sapiens κτλ).

Αλλά σου ξαναλέω, έστω ότι υπάρχει Θεός. Όλες οι θρησκείες διεκδικούν την αλήθεια, οπότε η λύση είναι να τις απορρίψεις όλες, μέχρι να αποδείξουν τα λεγόμενά τους. Αθρησκεία λοιπόν αν νομίζεις ότι ο κόσμος είναι δημιούργημα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134847 από cool_guy15 στις 25 Αυγούστου 2015, 8:25μμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Dieftharmene, επειδή εσύ έχεις διαφορέτική άποψη σε κάτι από άλλους δε σημαίνει ότι ο άλλος είναι ηλίθιος. Η ετυμολογία της λέξης "πίστη" είναι η εξής: Η βεβαιότητα κάποιου για κάτι, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή ΌΧΙ. Στην περίπτωση που η βεβαιότητα είναι δικαιολογημένη, τότε μιλάμε για ΓΝΏΣΗ και όχι πίστη. Με λίγα λόγια, πίστη είναι να έχεις μια πεποίθηση, μια σιγουριά για κάτι που δεν το βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια. Αν το δεις, δεν είναι πίστη, είναι γνώση. Για ποιό λόγο να βασιστώ εγώ και ο κάθε άνθρωπος σε μια θεωρία ενός άλλου ανθρώπου που είναι συνήθως αβάσιμη; Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να βγάλει και μια δική του θεωρία, το ίδιο ισχύει και για σένα και για μένα. Επειδή είμαστε άνθρωποι και οι δύο, πρέπει να τον εμπιστευτώ; Σε παρακαλώ πολύ, μάθε να σέβεσαι τις απόψεις των ανθρώπων και μην είσαι τόσο ισχυρογνώμων. "Σανό".
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134848 από Dieftharmenos στις 25 Αυγούστου 2015, 8:37μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@25 Αυγούστου 2015)
Dieftharmene, επειδή εσύ έχεις διαφορέτική άποψη σε κάτι από άλλους δε σημαίνει ότι ο άλλος είναι ηλίθιος. Η ετυμολογία της λέξης "πίστη" είναι η εξής: Η βεβαιότητα κάποιου για κάτι, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή ΌΧΙ.


Το οτι πιστευεις δεν σου δινει ασυλια στην ηλιθιοτητα.Επισης αυτο που μολις εγραψες ειναι ακριβως ο λογος να σε πω ηλιθιο.Οταν ο αλλος στην Αφρικη πιστευει στους κροκοδειλους εσυ τον λες ηλιθιο και παλαιολιθικο.Οταν το 1999 βγηκε το Matrix και υπηρχε κοσμος που πιστευε στην θεωρια που στηθηκε εσυ τον ελεγες βλακα και ανιδεο.Οταν υπαρχει μια αιρεση που βιαζει παιδακια η σκοτωνει ανθρωπους ζητας το κεφαλι των ανθρωπων που την πιστευουν(δικαιολογημενα βεβαια για μενα και για σενα ΑΛΛΑ αδικαιολογητα γι αυτους που την πιστευουν).Εκει λοιπον γιατι δεν σεβεσαι?

Οπως βλεπεις το οτι πιστευεις σε κατι δεν μπορει να με αποτρεψει απο το να σε πω οτι θελω γιατι κανεις και εσυ το ιδιο.

ΥΓ.Με το "εσυ" δεν εννοω εσενα αλλα τους θρησκευομενους με το παρομοιο υφακι "δεν μπορεις να μου την πεις για την πιστη μου".Οχι...θα σου πω οτι θελω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134849 από cool_guy15 στις 25 Αυγούστου 2015, 8:50μμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Δεν εχω κανενα υφακι και κοψε τις βλακειες. Δεν σου ειπα ποτε οτι δεν θα λες τιποτα για την "πιστη" μου. Σου ειπα να σεβεσαι τις αποψεις των αλλων και να μην της χαρακτηριζεις ως "ηλιθιοτητες" οπως σου φαινονται εσενα. Εγω που δεν ειμαι θρησκος, ειμαι ανοιχτος να συζητησω για τετοια θεματα, αλλα καποιος που πιστευει ακραδαντα σε κατι, θα βασιστει πολυ σε αυτα που θα ακουσει/δει. Δεν ειναι θεμα "σου απαγορευω να μιλησεις", ειναι θεμα "αποδεξου αυτο που πιστευει ο ταδε και σεβασου το, ακομα κι αν μεσα σου πιστευεις πως ειναι βλακεια". Μια καθηγητρια μου, παλιοτερα, πιστευε στο δωδεκαθεο. Παρ'ολο που εβαλα τα γελια οταν το ακουσα, το σεβαστηκα οσο χαζο κι αν ακουγοταν και την αντιμετωπιζα, τοσο μπροστα της οσο και πισω της, ως μια καθηγητρια και οχι ως την παλαβιαρα που πιστευει στο Δια και την Ηρα. Κανεις δεν σου ειπε να κρατησεις τη γνωμη σου για τον εαυτο σου. Απλα δειξε λιγο σεβασμο και μη λες καταμουτρα στον αλλον οτι ειναι βλακας για τις αντιληψεις και πεποιθησεις του.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134850 από nonreligius στις 25 Αυγούστου 2015, 9:07μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@25 Αυγούστου 2015)
Το οτι πιστευεις δεν σου δινει ασυλια στην ηλιθιοτητα.Επισης αυτο που μολις εγραψες ειναι ακριβως ο λογος να σε πω ηλιθιο.Οταν ο αλλος στην Αφρικη πιστευει στους κροκοδειλους εσυ τον λες ηλιθιο και παλαιολιθικο.


Έχεις απόλυτο άδικο εδώ. Και εγώ είμαι άθεος αλλά σέβομαι τους Χριστιανούς, όσο δεν προσπαθούν να με επαναφέρουν στη θρησκεία τους (ούτε εκεί κοροιδεύεις, απλά τους αποφεύγεις). Όπως και τους πιστούς οποιασδήποτε θρησκείας. Το μόνο που καταφέρνετε όλοι εσείς που κοροιδεύετε είναι να δίνετε πάτημα στους ένθεους να αποκαλούν τους άθεους "αντίθεους", "αντίχριστους" και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο. Και με το δίκιο τους, αφού ο σωστός άθεος είναι υπέρ της ανεξιθρησκείας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #143299 από kostas p. στις 18 Ιουνίου 2019, 3:30μμ

kostas p.

Εικονίδιο
μέλος από: 17/6/2019
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Καταρχας ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει,ανεξιθρησκεια,επειτα το να πιστευεις σε κατι σαν τον θεο ειναι κατι που δεν απαιτει λογικη,ειναι κατι που το αισθανεσαι και το πιστευεις,οποιος σας πει οτι ειστε υποχρεωμενοι να πιστευετε σε καποια θρησκεια ειναι λαθος για παραδειγμα ο χριστιανισμος δεν υποχρεωνει κανεναν να ακολουθησει οποιος θελει παει εκκλησια, κανενας δεν εχει το δικαιωμα να σας υποχρεωσει σε θρησκεια και αυτο σας το λεω εγω σαν χριστιανος ορθοδοξος,παπαδες οι οποιοι σας λενε οτι θα πατε στην κολαση επειδη δεν πιστευετε,μονο παπαδες δεν ειναι,αν θελετε να πιστευετε σε καποια θρησκεια εχει καλως εαν οχι σιγα το πραγμα εχετε δικη σας αποψη για τον κοσμο και αυτο ειναι καλο,να υπαρχει λοιπον σεβασμος αναμεσα στις θρησκειες και στους ανθωρπους που δεν πιστευουν και ολα γινοντα,εγω για παραδειγμα εκανα την ερευνα μου και ειμαι πεπεισμενος οτι ο χρηστός ειναι ο σωτηρας μας και γενικα οτι λεει η χριστιανικη θρησκεια,αυτο δεν παιζει ρολο,αμα κανω συζητηση με εναν μουσουλμανο ειτε βουδιστη για το οποιοδηποτε θεμα δεν θα τσακωθουμε για τις θρησκειες.Και υπαρχουν καλοι και κακοι αθεοι,υπαρχουν δογματικοι αθεοι που προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν υπαρχει θεος υπαρχουν και αθεοι που κοιταζουν την δουλεια τους και σεβονται,υπαρχουν καλοι και κακοι βουδιστες,εβραιοι και χριστιανοι κλπ.Ανθρωποι που προσπαθουν συνεχως να σου αλλαξουν την γνωμη και γινονται τσιμπουρια καλο θα ηταν να αποφευγονται και προσωπικα οταν βλεπω παπα να λεει συνεχεια μην κανεις αυτο μην κανεις εκεινο να εισαι συνεχως πιστος κλπ κλπ τον αποφευγω και εγω,ε ναι θελει προσοχη,οι πολλες γνωμες περι θρησκειων δειχνουν πως υπαρχει δημοκρατια και ειναι καλο (οταν βεβαια υπαρχει και ο σεβασμος)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login