Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Εσείς οι άνθρωποι, είστε όλοι ίδιοι.
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Τα κορίτσια σήμερα.

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135079 από Natasha7 στις 22 Σεπτεμβρίου 2015, 12:33μμ

Natasha7

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2015
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο βιβλίο γι αυτό το θέμα,αλλά θα μείνω στα βασικά.

Τι έχουν πάθει τα κορίτσια σήμερα;(όταν λέω κορίτσια εννοώ τις ηλικίες 12-20).Γιατί όλες πρέπει να κάνουν διαφήμιση;...μα ΟΛΕΣ όμως.Από το 2010 που μπήκα στο γυμνάσιο μέχρι και σήμερα έχουν αλλάξει ριζικά πολλά πράγματα.Τα κορίτσια πρέπει κάθε μέρα να βάφονται και να έρχονται με στρωμένο μαλλί στο σχολείο...πρέπει τουλάχιστον να βγάζουν 2 selfie εν ώρα μαθήματος και να ανεβάζουν μια φωτογραφία στο Fb κάθε μέρα....όμως γιατί;;;γιατί το κάνετε αυτό;;Κουράστηκα να βλέπω κοπέλες από τα 12 τους να έχουν αυτό το ψεύτικο βλέμμα και να στο παίζουν φίλες....είναι λες και τα κορίτσια σήμερα βγαίνουν από εργοστάσιο.Κάθε κορίτσι αν θέλει να είναι Famous θα πρέπει να στρώνει το μαλλί της να κάνει duckface και να βγάζει γλώσσα σε κάθε φωτογραφία...να καπνίζει και να ακούει One Direction και Παντελίδη(Death)...Δεν κάνω πλάκα...το 90% των κοριτσιών που ξέρω είναι ακριβώς έτσι όπως τις περιέγραψα, και το άλλο 10% κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει έτσι στο μέλλον.Και δεν είμαι καθόλου υπερβολική...θυμάμαι στην δευτέρα γυμνασίου είχαμε πάει 5ημερη και ένα κορίτσι από την τάξη μας έχασε την παρθενιά του ένα βράδυ, και φυσικά χώρισε με αυτόν που το έκανε μετά από ένα μήνα.Και απορώ τώρα...γιατί πρέπει να φερόμαστε σαν πουτάνες για να μας προσέξουν;Μπορεί να είμαι και η μόνη παρθένα της τάξης(μην πω και του σχολείου) στα 17 μου.Μου αρέσει να είμαι ο εαυτός μου...ακούω μουσική που μου χαϊδεύει τα αυτιά και όχι που μου σπάει τα τύμπανα...βλέπω ταινίες με super ήρωες και ταινίες φαντασίας γιατί μου αρέσουν..και απεχθάνομαι το Twilight και τον Edward...τόσο κακό είναι δηλαδή..νιώθω πως είμαι η αληθινή κοπέλα στην περιοχή μου.

Και εσείς αγόρια τόσο μαλάκες είστε;Μόνο το sex και τα βυζιά σας νιάζουν;;Έλεος..

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με το Make up και το στρώσιμο μαλλιού κτλπ, ίσα ίσα που μ αρέσει πολύ να δείχνω όμορφη...αλλά ΟΧΙ στο σχολείο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135080 από nonreligius στις 22 Σεπτεμβρίου 2015, 3:03μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Natasha7@22 Σεπτεμβρίου 2015)
Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με το Make up και το στρώσιμο μαλλιού κτλπ, ίσα ίσα που μ αρέσει πολύ να δείχνω όμορφη...αλλά ΟΧΙ στο σχολείο.


Συμφωνώ απόλυτα σε όλα εκτός από αυτό. Γιατί δηλαδή να μην δείχνεις όμορφη στο σχολείο;

Στα υπόλοιπα είμαι μαζί σου. Πιστεύω απλά ότι είναι θέμα μόδας και θα περάσει. Εννοείται ότι αν μία κοπέλα θέλει να χάσει την παρθενιά της να το κάνει, θέλει One night stand, ας το κάνει, όχι όμως για να το παίξει μεγάλη. Το θεωρώ προσωπικά γελοίο. Τώρα για τους One Directions και τον Παντελίδη πιστεύω ότι είναι και μόδα αλλά και αρέσει.

Οι άντρες ναι, είναι μαλάκες. Στο λέω από προσωπική εμπειρία και ας είμαι άντρας. Η πλειοψηφία νοιάζεται πρώτα για την εξωτερική εμφάνιση, ενώ η εσωτερική μάλλον μετράει ελάχιστα προς καθόλου. Εγώ σε μία κοπέλα που θα ντυθεί προκλητικά πρώτα θαυμάζω το χαρακτήρα της, διότι σε μία κοινωνία όπου ο φεμινισμός δεν έχει γίνει δεδομένος όπως στην ελληνική θέλει θάρρος να αγνοήσεις τους αγενής (κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας), οι οποίοι χαρακτηρίζουν τις κοπέλες αυτές "πουτανάκια", "τσουλάκια" κτλ. Όταν όμως ένα αγόρι κάνει επέιδειξη τους κοιλιακούς και τα μπράτσα εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια το κακό με αυτές είναι ότι δεν το κάνουν για φεμινιστικούς-απελευθερωτικούς λόγους, αλλά για να αρέσουν...Μετά εννοείται ότι θα θαυμάσω και την θυληκότητα-σεξουαλικότητά της, που είναι το κακό εδώ;

Υ.γ. όσον αφορά τις σέλφι και το fb ΜΑΚΑΡΙ να μην γινόταν να κάνεις like-comment-share κτλ. Να ανεβάζεις μόνο φωτογραφίες, διότι όλοι-ες έχουν γίνει μανιακοί με τα like..

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135083 από GiannakosBAcK στις 22 Σεπτεμβρίου 2015, 11:42μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Μαζί σου natasha μπορείς να ρίξεις την ευθύνη σε πολλές κατευθύνσεις γι αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις και όχι μόνο αυτό,στην κυβέρνηση(δεν είναι κουφού απλώς θέλει σκέψη),η έλλειψη παιδείας η κοινωνία,η μόδα+ότι οι περισσότεροι έχουν έλλειψη βασικής λογικής να το πω κομψά.Το θέμα πλέον είναι να βρεθεί να μια λύση για την μείωση αυτή της συμπεριφοράς αλλά αυτό θέλει μαζική προσπάθεια εμένα προσωπικά γενικά δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι η κοινωνία και στο σύστημα της αλλά πλέον δεν αντιδράω έπαψαν να με διαφέρουν όλα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135086 από Azatoth στις 23 Σεπτεμβρίου 2015, 8:35μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Για τελείως χιμουριστικούς λόγους θα ρωτήσω την ερώτηση που θα σε ρώταγε το κάθε "φυσιολογικό σε αυτά τα πλαίσια" αγόρι. Εσύ είσαι εμφανίσημη;
Για εμένα προσωπικά δεν έχει σημασία η απάντηση που θα δώσεις, αλλα πολλά άτομα θεωρούν πως δεν είναι σωστό να κατακρίνεις κάποιον επειδή εσένα τα πράγματα δεν σου πηγαίνουν όπως θέλεις. Αλλα τέλος πάντων, επειδή μου αρέσει το θέμα που άνοιξες, το αφήνω αυτό στην άκρη και θα τοποθετηθώ πάνω σε αυτά που λές.

Καταρχάς, όπως είπε και ο φίλος ο noreligious απο πάνω, δεν είναι κακό να προσέχεις τον εαυτό σου/να είσαι όμορφη σε οποιοδήποτε μέρος και αν βρίσκεσαι, ακόμα και στο σχολείο. Αρκεί μόνο να ξέρεις γιατί το κάνεις. Αν το κάνεις επειδή θές να είσαι όμορφος/όμορφη και δεν σε ενδιαφέρει αν θα σε σχολιάσει κάποιος ή γενικώς αν θα εντυπωσιάσεις τους άλλους, τότε δεν βλέπω κάτι το κακό.
Αν όμως το κάνεις με μόνη προσταγή την σκέψη του τι θα πούν αυτοί που θα σε δούν -ειδικά σε περιπτώσεις τύπου κολάν/κοντή μπλούζα-, τότε υπάρχει ενα θεματάκι.
Δεν θα πώ ψέματα, και εμένα μ'αρέσει να βλέπω εναν κώλο μπροστά μου στο μετρό να φοράει κολαν και τα σχετικά, αλλα μένω μονο εκεί, στο να τον δώ και τίποτα αλλο. Ούτε θα πάω να πιάσω κουβέντα, ούτε να φλερτάρω, ούτε τίποτα.
Τώρα για την ψευτοκοινωνική συμπεριφορά μέσω facebook, δεν έχω λόγια. Εγω προσωπικά απενεργοποίησα το FB μου εδώ και αρκετό καιρό και νιώθω μια χαρά. Αλλα ακόμα και οταν το είχα...φωτογραφίες ανέβαζα μόνο εαν τύχει να με βγάλει κάποιος αλλος και έχει βγεί καλή (δεν έχω βγάλει ΠΟΤΕ μου φωτογραφία με αποκλειστικό σκοπό να την ανεβάσω στο fb...πόσο μάλλον για να πάρω Likes).
Γενικά όμως για το όλο θέμα έχω μαλώσει πολλές φορές με άλλα άτομα σε σχετική συζήτηση. Και όσο παράλογο και αν ακούγεται, υιοθετώ μια περίεργη στάση. Πιστεύω στην απόλυτη και ολοκληροτική ελευθερία των ανθρώπων σε όλους τους τομείς (εφόσον δεν επηρρεάζουν αρνητικά τους γύρο τους). Θέλουν να πηδιούνται απο τα 10; Θέλουν να βάφονται σαν τον Joker; Θέλουν να το κάνουν χωρίς προφυλακτικό και να κωλάει ο ένας τον αλλον AIDS;
Με γειά τους με χαρά τους!
Δεν μπορώ και ούτε θέλω (και αυτό πάει για όλους τους συνετούς ανθρώπους) να ασχοληθώ με το τι κάνουν οι άλλοι γιατί πολύ απλά με συμφέρει. Με συμφέρει να συμπεριφέρονται οι άνθρωποι χαζά γιατί πολύ απλά φαίνομαι πιο έξυπνος, ακόμα και αν καταβάθος μπορεί να μην είμαι.

Εγώ σου λέω να μην ασχολήσε μαζί τους, να κάνεις αυτό που εσύ θες να κάνεις και όχι οτι προστάζει η μόδα, να ντύνεσε και να βάφεσε όπως και όποτε εσύ θες, και γενικά να είσαι ο εαυτός σου. Όσοι δεν το εκτιμούν αυτό, πολύ απλά δεν αξίζει να τους έχεις γύρω σου.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πατέρα μου να μου λέει όταν είχα πρωτοπατήσει την μοϊκανα, "Αγόρι μου, ο κόσμος θα σε κοιτάει περίεργα, δεν θα είσαι προσιτός, δεν θα έρχονται να σου μιλάνε".
Και πολύ απλά του είπα πως αν κάποιος δεν θέλει να μου μιλήσει επειδή έχω αυτό το κούρεμα, τότε σίγουρα δεν θα θέλω να του μιλήσω ούτε εγώ επειδή έχει αυτή την ιδεολογία. Χρησιμοποίησε την διαφορετικότητα σου ως φίλτρο του κοινωνικού σου περίγυρου, όχι σαν όπλο για να εντυπωσιάσεις (τώρα πια το διαφορετικό -με την κραυγαλέα έννοια- είναι τόσο συχνό που το νορμαλ είναι αυτό που φαίνετε διαφορετικό).
Και αν κανέναν ανόητος σου πεί πως η εμφάνιση σου, κραυγαλέα ή όχι, επηρεάζει την κοινωνική και επαγγελματική (σε λίγα χρόνια) ζωή, κάνει μεγάλο λάθος.
Και αυτό στο λέω απο τελειώς προσωπική εμπειρία. Δουλεύω ως εξωτερικός υπάλληλος σε φοροτεχνικό γραφείο και πηγαίνω σχεδόν καθημερινά απο συνεργαζόμενες εταιρείες και εφορία μέχρι επημελιτήρια και υπουργείο οικονομικών, και όλα αυτά με πατημένη μοϊκανα με σχεδόν δέρμα τα πλάγια. Αν ξέρεις να συμπεριφέρεσε, η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο.
Τώρα όσον αφορά την συμπεριφορά, και συγκεκριμένα για το σεξ σε μικρή ηλικία, ούτε το κατακρίνω ούτε το επιβραβεύω. Πιστεύω πως είναι επιλογή του καθενός και δεν έιμαι σε θέση να την κρίνω. Ας μην ξεχνάμε οτι απο την φύση του, ο άνθρωπος είναι σε θέση να έρθει σε ερωτική επαφή μετά την πρώτη περίοδο (όσον αφορά την γυναίκα) η οποία συνήθως έρχετε στα 12-13.

Πάντως γενικά τα αγόρια είμαστε μαλάκες...αυτό είναι αλήθεια. Φταίνε οι ορμόνες, φταίει η ηλικία; Πραγματικά δεν ξέρω. Αλλα αυτό μη σε κάνει να πιστεύεις πως δεν υπάρχουν μαλακισμένς κοπέλες. Όπως πολλά αγόρια κρίνουν απο την εξοτερική εμφάνιση, το ίδιο κάνουν και πολλές κοπέλες, μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.
Ούτε μια όμορφη κοπέλα θα γυρίσει να κοιτάξει/ασχοληθεί με ένα χοντρό και άσχημο κορίτσι (κατα κανόνα τουλάχιστον - υπάρχουν και εξαιρέσεις), ούτε το αντίθετο. Και σε αυτό δε φταίνε τα αγόρια μόνο, αλλα η κοινωνία ολόκληρη.

Υ.Γ
Πάντως αν σ'αρέσουν οι ταινίες με σουπερήρως, σου προτείνω ανεπυφύλακτα ΟΛΕΣ τις ταινίες της Marvel, και αν τις έχεις δεί, δές τις σειρές:
Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D & Marvel's Agent Carter
Είναι φανταστικές!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135088 από Natasha7 στις 23 Σεπτεμβρίου 2015, 10:29μμ

Natasha7

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2015
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Όταν λες εμφανίσιμη πως ακριβώς το εννοείς;Φυσικά μου αρέσει να δείχνω όμορφη γιατί όπως και να το κάνουμε, όλοι έχουμε τον εγωισμό μέσα μας...άλλοι τον έχουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο.Ως τώρα είχα 3 σχέσεις, η τελευταία μάλιστα κράτησε για αρκετό καιρό και χωρίσαμε(αναγκαστικά)επειδή το αγόρι μου θα πάει να σπουδάσει σε άλλη πόλη.Μου αρέσει η μόδα αρκεί να είναι στα δικά μου πλαίσια...θέλω να δείχνω όμορφη και να με κοιτάνε τα αγόρια, σε καμία περίπτωση όμως δεν θα φόραγα ρούχα που κάνουν τα βυζιά σου να φαίνονται διπλάσια και να πετάγονται.

Οι έφηβοι του σήμερα έχουν κάνει την λέξη ομορφιά να "συνάπτει" με την λέξη ποζεριά, και αυτό είναι που με πειράζει.Ανθρώποι που έχουν ταλέντο στην τέχνη(Μουσική κτλπ) δεν είναι αναγνωρισμένοι ενώ άλλοι που δείχνουν όμορφοι στον φακό είναι πάμπλουτοι και διάσημοι χωρίς κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο....ΓΙΑΤΙ;;;Οι παρέες στο σχολείο(και εκτός σχολείου)είναι μοιρασμένες αναλόγως με το τι πρεσβεύει ο κάθε ένας...για παράδειγμα θα είναι η παρέα των δημοφιλών, η παρέα των Μεταλάδων κτλπ.

Δεν έχω κάνει σεξ ακόμα από καθαρά δική μου επιλογή.Με ρώτησε τον αγόρι αν θέλω να προχωρήσουμε και του είπα πως δεν είμαι έτοιμη ακόμα και το σεβάστηκε.Όταν θα γίνει θέλω να γίνει ωραία και να ξέρω τι να κάνω(όχι στο αμάξι η σε κάποιο σπίτι στα γρήγορα).Εξάλλου δεν είμαστε γέροι...είμαστε 17 χρονών παιδιά...έχουμε άπλετο χρόνο στο μέλλον να εξευρευνήσουμε ο ένας τον άλλον.Το καταλαβαίνω ότι ορμόνες στην εφηβεία χτυπάνε στο κόκκινο...αλλά γιατί να βιαστώ;Όπως λες Azatoth θα μπορούσα να κάνω σεξ από τα 13 μου...αυτό δεν σημαίνει πως θα ικανοποιηθώ...

Έχω 144 φίλους στο Facebook και αλλάζω φωτογραφία προφίλ 1 φορά τον χρόνο...ενώ έχω συμμαθητές και συμμαθήτριες μου έχουν 1500(κυριολεκτικά) φίλους στο Facebook που δεν γνωρίζουν ούτε τους μισούς και αλλάζουν φώτο προφίλ κάθε βδομάδα...Τα κορίτσια από τα 14 πηγαίνουν στα club και βγάζουν φωτογραφίες με ένα τσιγάρο στο στόμα και ένα ποτήρι ουίσκι στο χέρι...και ρωτάω τώρα, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;Ναι Ok συμφωνώ πως η ζωή είναι δικιά τους και ότι γουστάρουν κάνουν..αλλά μιλάμε για ακραία πράγματα.

Αυτά είχα να πω και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Υ.Γ Έχω δει όλες(σχεδόν)τις ταινίες της Marvel και της D.C και περιμένω με αγωνία για την νέα σεζόν της Agent Carter και Agents of S.H.I.E.L.D :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135091 από nonreligius στις 24 Σεπτεμβρίου 2015, 4:06μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Natasha7@23 Σεπτεμβρίου 2015)
και ρωτάω τώρα, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ;


Ρε πάμε καλά; Γιατί ορισμένοι δεν αναγνωρίζεται το δικαίωμα να κάνει κάποιος ότι θέλει, ενώ δεν ενοχλεί τους άλλους; Μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα επεμβαίνει αστυνομία σε τέτοιες περιπτώσεις. Ειλικρινά λυπάμαι που 17 χρονών κοπέλα έχεις τέτοιες απόψεις περί βίαιης καταστολής μίας κατάστασης που δεν σου αρέσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135092 από GiannakosBAcK στις 24 Σεπτεμβρίου 2015, 4:33μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Εγώ συμφωνώ με την νατάσα απλώς εκείνη το παρατραβάει και εμένα δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση δεν λέω ότι με χαλάν να τα βλέπω αλλά αυτό δεν σημαίνει πως συμπεριφέρονται σωστά απλώς η εποχή είναι γτπ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135094 από aimilia στις 24 Σεπτεμβρίου 2015, 11:03μμ

aimilia

Εικονίδιο
μέλος από: 24/9/2015
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
σιγουρα συμφωνω οτι τα κοριτσια αυτης της εποχης συμπεριφερονται διαφορετικα,νοιαζονται πολυ για την εμφανιση τους,τα λικες και τα σχετικα..και το ξερω πολυ καλά γιατι είμαι ενα τετοιο κοριτσι. Περιπου τουλαχιστον. είμαι στα 16 και το βλέπω παντου γυρω μου,το κατακρινω πολλες φορες αλλά το κάνω και εγώ η ίδια. κάθε μερα ξυπνάω λίγο νωριτερα για να ετοιμαστω,θέλω να δειχνω ομορφη και περιποιημενη στο σχολείο,τα μαλλια να μου να ειναι σε ευθεία,τα ρουχα μου να μην ειναι τσαλακωμένα..δε ξερω αν ειναι υπερβολικα τα παραπανω..κατα τη γνωμη μου δε το βρισκω λαθος ολο αυτο,και συνηθως υπαρχει καποιος σκοπος απο πισω.είτε ειναι αυτο το αγορι που σου αρεσει και πρεπει να το εντυπωσιάσεις, ειτε ο μονος τοπος που πας ειναι το σχολειο λογω των πολλων φροντηστηριων οποτε αφου δεν εχεις χρονο να ετοιμαστεις για κάπου αλλου,και θες να το κανεις για το σχολειο(συμβαινει και αυτο),ειτε απλα σου αρεσει να περιποιεισαι τον εαυτο σου..συμφωνω με καποιον παραπανω που ειπε οτι ειναι σωστο αρκει να το κανεις για το σωστο λογο και οχι πχ γιατι προσπαθεις να αποδειξεις κατι στους άλλους. όσο για το θεμα με τις selfie και τον κοσμο του facebook συμφωνω απολυτα σε ολα και λυπαμαι που δινουμε τοση σημασια στα λικες, λες και τα likes θα καθορισουν αν καποιος ειναι ομορφος ή οχι..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135095 από nonreligius στις 25 Σεπτεμβρίου 2015, 3:17μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(aimilia@24 Σεπτεμβρίου 2015)
σιγουρα συμφωνω οτι τα κοριτσια αυτης της εποχης συμπεριφερονται διαφορετικα,νοιαζονται πολυ για την εμφανιση τους,τα λικες και τα σχετικα..και το ξερω πολυ καλά γιατι είμαι ενα τετοιο κοριτσι. Περιπου τουλαχιστον. είμαι στα 16 και το βλέπω παντου γυρω μου,το κατακρινω πολλες φορες αλλά το κάνω και εγώ η ίδια. κάθε μερα ξυπνάω λίγο νωριτερα για να ετοιμαστω,θέλω να δειχνω ομορφη και περιποιημενη στο σχολείο,τα μαλλια να μου να ειναι σε ευθεία,τα ρουχα μου να μην ειναι τσαλακωμένα..δε ξερω αν ειναι υπερβολικα τα παραπανω..κατα τη γνωμη μου δε το βρισκω λαθος ολο αυτο,και συνηθως υπαρχει καποιος σκοπος απο πισω.είτε ειναι αυτο το αγορι που σου αρεσει και πρεπει να το εντυπωσιάσεις, ειτε ο μονος τοπος που πας ειναι το σχολειο λογω των πολλων φροντηστηριων οποτε αφου δεν εχεις χρονο να ετοιμαστεις για κάπου αλλου,και θες να το κανεις για το σχολειο(συμβαινει και αυτο),ειτε απλα σου αρεσει να περιποιεισαι τον εαυτο σου..συμφωνω με καποιον παραπανω που ειπε οτι ειναι σωστο αρκει να το κανεις για το σωστο λογο και οχι πχ γιατι προσπαθεις να αποδειξεις κατι στους άλλους. όσο για το θεμα με τις selfie και τον κοσμο του facebook συμφωνω απολυτα σε ολα και λυπαμαι που δινουμε τοση σημασια στα λικες, λες και τα likes θα καθορισουν αν καποιος ειναι ομορφος ή οχι..


Μα το να αφιερώσεις χρόνο για να δείχνεις όμορφη στο σχολείο για εμένα είναι υγιές. Το αντίθετο θα μου φαινόταν περίεργο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί/ες νιώθετε "τύψεις" που ασχολείστε με "ασήμαντα" θέματα.
Όσο για τα like, ακόμη δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για την ύπαρξή τους. Είναι άχρηστα, και μόνο κόμπλεξ δημιουργούν σε όσους δεν έχουν πολλά. Αυτό είναι όντως αρρώστια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135101 από rina.o στις 27 Σεπτεμβρίου 2015, 7:20μμ

rina.o

μέλος από: 25/9/2015
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Πρωσοπικά , θεωρώ ότι δεν είναι κακό να ανεβάζεις selphie στο ιντερνετ , έχει και αυτό την πλάκα του(αν και εγώ ανεβάζω φότο αποκλιστικά της γάτας μου στο facebook )αλλά όχι σαν και κάτι κορίτσια που βγένουν με μπικίνι και από κάτω γράφουνε "πάρτυ για την τελευταία μέρα του δημοτικού".Θεωρώ ότι τα κορίτσια σήμερα ασχολούνται υπερβολικά πολύ με την εξωτερική τους εμφάνιση και μεγαλόνουν απότομα.Με καμία δύναμη δεν λέω ότι πρέπει να πηγένουμε απεριπίητες στο σχολείο αλλά όχι και σαν να πηγέναμε......στα μπουζούκια όπως λέγανε παλία.Έγω πρωσοπικά πηγένω λύκειο,τέλειωνω σε λίγο,και πολές σημαθητριες μου είναι ...out of control ,ναι δεν λέω να κάνεις και σχέση και εγώ έχω άλλα άλλο αυτό και άλλο να βάφεσε σαν τον κλόουν , να βάζεις προκλιτικά ρούχα , να σνεβάζεις φότο σου στο facebook κάθε μέρα από τα 9.Πλέον τα περισσότερα σημερινά κορίτσια χάνουν τρομερά νωρίς την αθοώτητα τους και δεν μιλάω μόνο για το σεξ.Αν και κοπέλα στην 2ρα γυμνασίου από το τμήμα μου , πήγε με έναν της 3ης λυκείου , και άκουσον άκουσον...έδειξε στην κολητή της ...που λέει ο λόγος το προφυλακτικό για να της αποδόξει ότι το είχε κάνει , και μετά η άλλη πήγε με έναν 17 χρόνο για να της πεί ότι και καλά δεν φοβαται....τώρα οι κοπέλες είναι...άστα να πάνε και ετσι όπως καταντίσανε ούτε σε τει με βάση το 2 δεν τις πέρνουνε....το ερώτημα είναι που οδεύουμε σαν κοινωνία?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login