Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Στο /dev/null όσο και να φωνάζεις, κανένας δε σ' ακούει...
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Περι γυφτων-Ρομα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136395 από Ana-menos στις 19 Φεβρουαρίου 2016, 11:14μμ

Ana-menos

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2015
μηνύματα: 86 αποδεκτές 0
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του ftou. Καταρχας πριν ξεκινησω το θεμα δεν ειμαι ουτε ρατσιστης ουτε υποστηριζω ακροδεξια κομματα ουτε μισω τους ξενους. Αντιθετως εχω φιλους απο αλλες χωρες και εχει τυχει να βοηθησω καποιους απορους που ειχαν αναγκη. Αυτα που θα γραψω ειναι απο προσωπικες εμπειριες και θελω να μου απαντησετε και να μου πειτε την γνωμη σας για να ακουσω και απο εσας κατι και να μην μεινει μονο ως "θεμα συζητησης" με τους φιλους μου. Ειμαι 19 και εχω παρατησησει οτι τελευταια γινονται παρα πολλα σε περιοχες κοντα στο κεντρο της Αθηνας ειδικα και μαλιστα εχει τυχει 2 φορες να με ληστεψουν καποια γυφτοι με απειλη μαχαιριου για να μου παρουν οτι εχω απανω μου. Σημερα μαλιστα πηγε να γινει και τριτη φορα αλλα καταφερα και ετρεξα και ξεφυγα (Το περιστατικο εγινε στις 2 το μεσημερι και οχι βραδυ...φανταστειτε!)
Πλεον νιωθω φοβο αν κυκλοφορω με 1 η 2 ατομα μονο και οσα περιστατικα μου εχουν περιγραψει κιαλλα ατομα ειναι καποιοι γυφτοι οι οποιοι κλεβουν συνεχεια στην περιοχη μου και κοντα στο κεντρο. Δεν ειμαι απο τα ατομα που θα εβλεπε κανεις για να κλεψει ευκολα αλλα τυχαινει να βγαζουνε μαχαιρια η να σε απειλουνε. Εχω σκεφτει αρκετες φορες να αντιδρασω η να παιξω ξυλο αλλα μετα σκεφτομαι οτι θα υπαρξει η λεγομενη "στοχοποιηση" και θα με θυμουνται...και οι συγκεκριμενοι δεν παιζουν και δεν λογαριαζουν ουτε ζωες. Την πρωτη φορα που με κλεψανε στην αστυνομια μου ειπανε οτι ενω τους πιανουν το δικαστηριο τους αφηνει συνεχεια ελευθερους και τα κανουν παλι οι ιδιοι.
Εχω σιχαθει αυτη την κατασταση και να νιωθω τον φοβο να κυκλοφορω το βραδυ ακομα και την μερα, μιλαω για τους Ρομα επειδη εχει τυχει να μου την πεσουν οπως σας ειπα 3 φορες και απο αλλα περιστατικα ηταν και αυτοι Ρομα. Στο εξωτερικο επειδη εχω παει δεν υπηρχε τετοια κατασταση και σχεδον καθολου φοβος να κυκλοφορεις. Πειτε μου λιγο ρε παιδια την γνωμη σας σε αυτο το θεμα και πειτε μου πως πρεπει να αντιδραω και τι πρεπει να κανω για να εχω λιγοτερες πιθανοτητες να με ληστεψουν παλι.
Ευχαριστω για τον χρονο σας και ξαναναφερω οτι δεν γραφω τιποτα ρατσιστικο απλα μιλαω για προσωπικες εμπειριες και θελω να δω αν εχετε ζησει κατι αναλογο η τροποι αντιμετωπισεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136413 από τραγικός στις 23 Φεβρουαρίου 2016, 6:27μμ

τραγικός

Εικονίδιο
μέλος από: 26/3/2013
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Σαν πρώτη λύση μπορείς να ξεκινήσεις μια πολεμική τέχνη όχι οτι θα σου χρησιμέψει 100% αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις πως να αμυνθείς και να φύγεις και όχι να παίξεις ξύλο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136416 από Professional s στις 23 Φεβρουαρίου 2016, 10:27μμ

Professional s

μέλος από: 23/2/2016
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Θα μπορουσες να εχεις και εσυ ενα μαχαιρι μαζι σου η να πηγαινεις σε μερη που υπαρχει κοσμος και μπορεις να φωναξεις σε βοηθεια οποιαδηποτε στιγμη:)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136488 από KostasF στις 04 Μαρτίου 2016, 1:17πμ

KostasF

banned
μέλος από: 16/2/2016
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Η καλυτερη λυση ειναι να μην περνας απο αυτα τα μερη .... διοτι και μαχαιρι να παρεις αμα σου μπουν τρεια ατομα θα κολωσεις οχι να το βγαλεις , να το σκεφτεις . Μπορεις να κανεις αυτοαμυνα σαν πολεμικη τεχνη αλλα θα σου παρει καιρο να μπορεις να αποτρεψεις τετοιυ ειδους συμπλοκη
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login