Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο ΟΤΕ δεν είναι αδιάβροχος. Όταν βρέχει μη συνδέεστε.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

πιστοποίηση αγγλικών

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119806 από sorkatis στις 25 Απριλίου 2013, 5:16μμ

sorkatis

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2011
μηνύματα: 97 αποδεκτές 0
Λοιπον δεν εχω πτυχιο αγγλικων(lower και τετοια). Στην σχολη που ειμαι υπαρχει μαθημα αγγλικων που ειναι προαιρετικό και μαθημα επιλογης αγγλικων σε μεγαλητερο εξαμηνο αλλα αυτο ειναι ορολογια απο οτι εχω ακουσει Αυτο που ηθελα να ρωτήσω ειναι αν ενα απο τα δυο μαθηματα μπορει να αντικαταστησει το lower δηλαδη αντι να εχεις lower περνώντας το ενα απο τα 2 μαθηματα να εχεις ενα χαρτι που να πιστοποιει πως γνωριζεις αγγλικα.
Ευχαριστω
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119818 από Gray στις 25 Απριλίου 2013, 7:26μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
δεν νομιζω . Δεν ειμαι σιγουρος ομως . Το σιγουρα ειναι οτι αν πας στο εξωτερικο , θα δουν τα μαθηματα που εκανες στο παν/ιο , ετσι θα δουν οτι εχεις κανει την ξενη ορολογια . Αλλα για πιστοποιηση , μονο lower κλπ ξερω .
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #119822 από pantelis20 στις 25 Απριλίου 2013, 9:16μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Δυστυχώς ΟΧΙ. Και σε καμία περίπτωση. Είχα 4 αγγλικά στη σχολή επιπέδου Advanced και θέλει να πάει αγγλία μεταπτυχιακό και του ζητάνε ΠΡΟΣΦΑΤΟ πτυχίο και ΜΟΝΟ IELTS.

ΑΣΕΠ επίσης δέχεται συγκεκριμένα πιστοποιητικά και φυσικά όχι πτυχία σχολής με 1 μάθημα.

Μην περιμένεις να υποκαταστήσεις 3 χρόνια αγγλικών που θες περίπου για το lower σε μάθημα εξαμήνου με συγκεκριμένη κατεύθυνση

Και μιας που είσαι φοιτητής κοίτα να δώσεις κάποια πιστοποίηση. Και εγώ δεν είχα και είχα θέμα με διάφορες αιτήσεις που έκανα. Πάρε κάτι έστω ένα lower κρατικό που είναι και εύκολο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119846 από sorkatis στις 26 Απριλίου 2013, 3:33μμ

sorkatis

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2011
μηνύματα: 97 αποδεκτές 0
Έγραψε:(pantelis20@25 Απριλίου 2013)
Δυστυχώς ΟΧΙ. Και σε καμία περίπτωση. Είχα 4 αγγλικά στη σχολή επιπέδου Advanced και θέλει να πάει αγγλία μεταπτυχιακό και του ζητάνε ΠΡΟΣΦΑΤΟ πτυχίο και ΜΟΝΟ IELTS.

ΑΣΕΠ επίσης δέχεται συγκεκριμένα πιστοποιητικά και φυσικά όχι πτυχία σχολής με 1 μάθημα.

Μην περιμένεις να υποκαταστήσεις 3 χρόνια αγγλικών που θες περίπου για το lower σε μάθημα εξαμήνου με συγκεκριμένη κατεύθυνση

Και μιας που είσαι φοιτητής κοίτα να δώσεις κάποια πιστοποίηση. Και εγώ δεν είχα και είχα θέμα με διάφορες αιτήσεις που έκανα. Πάρε κάτι έστω ένα lower κρατικό που είναι και εύκολο


μπορεις να δωσεις καμια παραπανω πληροφορια για το κρατικο lower που λες

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119860 από aglina στις 26 Απριλίου 2013, 10:10μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Έγραψε:(sorkatis@26 Απριλίου 2013)
Έγραψε:(pantelis20@25 Απριλίου 2013)
Δυστυχώς ΟΧΙ. Και σε καμία περίπτωση. Είχα 4 αγγλικά στη σχολή επιπέδου Advanced και θέλει να πάει αγγλία μεταπτυχιακό και του ζητάνε ΠΡΟΣΦΑΤΟ πτυχίο και ΜΟΝΟ IELTS.

ΑΣΕΠ επίσης δέχεται συγκεκριμένα πιστοποιητικά και φυσικά όχι πτυχία σχολής με 1 μάθημα.

Μην περιμένεις να υποκαταστήσεις 3 χρόνια αγγλικών που θες περίπου για το lower σε μάθημα εξαμήνου με συγκεκριμένη κατεύθυνση

Και μιας που είσαι φοιτητής κοίτα να δώσεις κάποια πιστοποίηση. Και εγώ δεν είχα και είχα θέμα με διάφορες αιτήσεις που έκανα. Πάρε κάτι έστω ένα lower κρατικό που είναι και εύκολο


μπορεις να δωσεις καμια παραπανω πληροφορια για το κρατικο lower που λες



εγω εχω ακουσει οτι ειναι πολυ μπεδρεμενο! κανε ιδιετερα κανα 2μηνο κ δωσε για toik
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119861 από pantelis20 στις 26 Απριλίου 2013, 10:27μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το λέω γιατί ναι μεν για κάποιον που έκανε βιβλία cambridge/michigan το format ξενίζει λίγο αλλά θεωρείτε γενικά εύκολο και είναι ευρέως αποδεκτό.

Επίσης τα εξέταστρα είναι πολύ χαμηλά από ότι θυμάμαι 50-60 ευρώ. Αν το χτυπήσεις στο google θα στο βγάλει. Γίνεται σε γυμνάσια-λύκεια ανα την Ελλάδα 2 φορές τον χρόνο και κάνεις αίτηση στο εξεταστικό κέντρο που σε βολεύει (συνήθως κάποιο κοντινό λύκειο).

Το TOEIC θα το δώσω σε 1 μήνα για C1-C2 κάπου εκεί παίζω.
Και ΟΧΙ δεν είναι εύκολο.
Το reading του είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ με τελείως δικό του λεξιλόγιο βαρύ και παγιδούλες ακόμα και για αυτούς που ξέρουν καλή γραμματική.

Το ήθελα και εγώ γιατί νόμιζα πως ήταν εύκολο. Για score πάνω από 80 πρέπει να έχεις καλή εξοικείωση καθώς στο reading θα δεις όχι μόνο πολλά κείμενα (8-10) αλλά και 4 ασκήσεις που θα έχουν 2 κείμενα μαζί.

Πλας, τα εξέταστρα είναι 150€!!!
Ο λόγος ο άλλος που το δίνω είναι ότι καίγομαι για ένα μεταπτυχιακό για αιτήσεις που πρέπει να προλάβω και είναι το μόνο που έχει ημερομηνίες κάθε βδομάδα.

Για κάποιον που δε βιάζεται το κρατικό είναι μακράν η καλύτερη επιλογή λόγω κόστους και γενικά εύκολου επιπέδου
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login