Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η καλύτερη θεραπεία για τη αϋπνία είναι ένας ωραίος ύπνος.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

πληροφορικη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #132203 από xpecial στις 29 Ιανουαρίου 2015, 5:27μμ

xpecial

μέλος από: 29/1/2015
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπερα,ειμαι μαθητης της πρωτης λυκειου και πηγαινω σε γενικο λυκειο .Σκευτομαι να ακολουθησω κατι σχετικο με την πληροφορικη πιθανοτατα προγραμματιστης.Θα ηθελα να μου πειτε καταρχην αν αξιζει να στραφω προς την πληροφορικη γιατι εχω ακουσει οτι υπαρχει ηδη μεγαλος αριθμος ατομων που ασχολειται με την πληροφορικη και οτι μια τετοια δουλεια δεν εψει πολλες προοπτικες και επισης αν αξιζει να φυγω απο το γενικο και να παω σε επαλ αφου δεν υπαρχει πια τεχνολογικη κατευθυνση(εχω ακουσει επισης πως απο επαλ περνας μονο σε τ.ε.ι. ενω απο γενικο περνας και σε α.ε.ι) στο σχολειο βγαζω σχετικα καλους βαθμους στο πρωτο τετραμηνο εβγαλα 17,7 χωρις να πηγαινω φροντιστηριο και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν αξιζει να συνεχισω στο γενικο και να ξεσκιστω στο διαβασμα και στα φροντηστιρια για να περασω σε α.ε.ι. η θα ηταν προτημοτερο να παω σε ενα επαλ για να περασω σε ενα τ.ε.ι. που τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #132236 από Jim123 στις 01 Φεβρουαρίου 2015, 12:15μμ

Jim123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/11/2011
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλημέρα, η πληροφορική έχει μέλλον και πολύ, ισχύει ότι πηγαίνουν αρκετά άτομα αλλά δεν ασχολούνται όλοι με το ίδιο πράγμα, υπάρχουν υπερβολικά πολλά πράγματα που σχετίζονται με την πληροφορική, π.χ. άλλη δουλειά κάνει αυτός που δουλεύει στην Google, άλλη στην Microsoft, άλλη στο Facebook και άλλη δουλειά αυτός που δουλεύει σε μια εταιρία ανάπτυξης λογισμικού κατά παραγγελία. Υπάρχουν επίσης και πολλά άτομα που έφτιαξαν κάποιο δικό τους λογισμικό και θησαύρισαν. Ακόμα όσο περνάνε τα χρόνια όλο αυτό το κομμάτι αναπτύσσεται όλο και περισσότερο και εκτείνεται σε όλο και περισσότερα πράγματα π.χ. εδώ και κάποια χρόνια υπάρχει προγραμματισμός στα κινητά.
Τώρα αυτό που λες για το ΕΠΑΛ, από το ΕΠΑΛ δεν μπορείς να περάσεις ΑΕΙ, μόνο ΤΕΙ, σε κάποιο ΑΕΙ Πληροφορικής υπάρχει περισσότερο θεωρία και λιγότερη πράξη ενώ σε κάποιο ΤΕΙ το ανάποδο, +ότι αν πας ΕΠΑΛ θα έχεις και κάποια εμπειρία επειδή θα κάνετε εργαστήρια. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας ΕΠΑΛ εφόσον θέλεις πληροφορική, όμως ΑΝ αλλάξεις γνώμη στο μέλλον? δεν ξέρω, σκέψου το.. Γενικά μιλώντας δεν έχει να σημασία αν πας ΤΕΙ ή ΑΕΙ σημασία έχει να είσαι καλός, να ασχολήσε, να έχεις μεράκι, υπάρχουν άτομα που δεν τέλειωσαν καμία σχολή και τώρα είναι πάμπλουτοι επειδή είχαν το μυαλό να μάθουν μόνοι τους. Ένας που πήγε σε μια σχολή το 90' αν δεν το ψάξει μόνος του να μάθει τα καινούργια, ουσιαστικά δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα τώρα. Ξέρω άτομα που τέλειωσαν σχολές πληροφορικής και τώρα είναι απλά σε κάποιο φροντιστήριο επειδή δεν ασχολήθηκαν μόνοι τους. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς όμως είναι, αν θες αυτό σίγουρα, πρέπει να έχεις μεράκι να ασχοληθείς και μόνος σου όπως είπα και πάνω, να ψάχνεις, να μαθαίνεις και να κάνεις συνεχώς πράγματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login