Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Αυτός που ζωγραφίζει με το μυαλό είναι ζωγράφος. Αυτός που ζωγραφίζει με τα χέρια είναι μπογιατζής.
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Κατεύθυνση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134914 από tolisk99 στις 31 Αυγούστου 2015, 1:55πμ

tolisk99

μέλος από: 14/7/2014
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Καλησπέρα παιδιά, φέτος θα πάω 2α λυκείου και με απασχολούν λίγο οι κατευθύνσεις.
Λοιπόν, θέλω να ασχοληθώ με υπολογιστές στο μέλλον, και για να το κάνω αυτό νομίζω πρέπει να παω θετική κατεύθυνση.
Το θέμα Ειναι οτι είμαι πολύ κακος στα μαθηματικά, δεν μου αρέσουν ως μάθημα και δεν μπορώ να κάτσω να ασχοληθώ με αυτά...

Απο την αλλη φέτος μ αρέσουν περισσότερο τα αρχαία και η ιστορία που μπορώ να τα μαθω πολυ ευκολα.

Τέλος της χρονιάς επέλεξα Θετική, αλλα υπαρχει δυνατότητα αλλαγης τωρα το Σεπτέμβριο.

Τι να κανω? Απο θεωρητική δεν μπορώ να ασχοληθώ με υπολογιστές σωστά? Αλλα απο θετικη δεν μπορω καθολου τα μαθηματικά! Τι να κανω?? Να αλλαξω κατεύθυνση η οχι??

(btw εχω πολλα κενα στα μαθηματικά)
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #134916 από nonreligius στις 31 Αυγούστου 2015, 9:52πμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε όντως από θεωρητική δεν γίνεται να μπεις πληροφορική ή πολυτεχνείο.
Αν ασχοληθείς με υπολογιστές, τα μαθηματικά είναι απαραίτητα. Δεν πας πουθενά χωρίς αυτά. Από τη στιγμή που δεν σου αρέσουν, έχεις κενά και δεν μπορείς (ή δεν έχεις όρεξη) να τα διαβάσεις, πιστεύω ότι ένα επάγγελμα όπως η πληροφορική δεν είναι για εσένα. Ειδικά με τα κενά θα δυσκολευτείς πολύ να τα καλύψεις αν το κάνεις ως αγγαρία.
Αφού τα αρχαία και η ιστορία σου αρέσουν, η θεωρητική μάλλον σου ταιριάζει. Προλαβαίνεις να κάνεις ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, να το επιβεβαιώσεις (μην σε πάρω στο λαιμό μου κιόλας :) ). Στην τελική, αν σου αρέσουν οι υπολογιστές, μπορείς να ασχοληθείς με προγραμματισμό (από τα απλά δηλαδή που δεν χρειάζονται μαθηματικά) ή με οτιδήποτε άλλο θες ως χόμπυ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134917 από TheGodfather στις 31 Αυγούστου 2015, 2:39μμ

TheGodfather

Εικονίδιο
μέλος από: 5/3/2015
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Μια διορθωση: Αν δεν θες να γινεις Ηλεκτρολογος μηχανικος η μηχανικος υπολογιστων πρεπει να πας τεχνολογικη κατευθυνση δηλαδη στον κλαδο Οικονομιας-Πληροφορικης που ειναι ολες οι υπολοιπες σχολες πληροφορικης η ποια εχει μαθηματικα, πληροφορικη, εκθεση και ως μαθημα επιλογης αοθ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login