Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Στρουμφάκια στα Ελληνικά – ΟΧΙ το τωρινό ξέρασμα, αλλά εκείνα με το Σοφοκλή Πέππα και τη Χρυσούλα Διαβάτη. Ο Δρακουμέλ να δίνει ρέστα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Ενοργανη-ρυθμικη στα 14??

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #138034 από marylol19 στις 06 Οκτωβρίου 2016, 6:01μμ

marylol19

Εικονίδιο
μέλος από: 4/6/2015
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Γεια σας μελη του ftou .Για αρχη θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει την διαφορα αναμεσα στην ρυθμικη και την ενοργανη.Επιπλεον μπορει ενα παιδι στα 14 να αρχισει κατι απο αυτα οντας τοσο καιρο αγυμναστο και χωρις να εχει ασχοληθει με αλλο αθλημα σε ολη του τη ζωη?Ισως ειμαι μεγαλη για να αρχισω τωρα αλλα θελω να ασχοληθω με κατι οσο θα διαρκεσει ακομη η παιδικη μου ηλικια γτ ξερω πως θα τα σταματησω ολα οταν πλησιασουν οι παννεληνιες(αν υπαρχουν μεχρι τοτε)
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #138036 από aglina στις 06 Οκτωβρίου 2016, 8:57μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου!
Δεν ξέρω κ παρα πολλά πράγματα πάνω σε αυτά. Θα σου πω μόνο τι γνωρίζω απο αυτα που έχω ακούσει. Βέβαια το καλύτερο είναι να πας κ να δεις κ να ρωτήσεις σε ένα τέτοιο γυμναστήριο. Πιστεύω πως είσαι λίγο μεγάλη για να ασχοληθείς με ένα τέτοιο άθλημα σε επίπεδο πρωταθλητισμού κ γενικότερα αγώνων σε μεγάλο επίπεδο. Αν αυτό που θες ειναι να αρχίσεις ένα από τα δυο για να περνά απλα η ώρα σου κ εσύ καλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Απο όσο γνωρίζω στην ρυθμική αφού έχεις μάθει κάποια απλα πράγματα κ κινήσεις μπορείς να εξειδικευτείς / ασχοληθείς είτε κάνοντας τις κινήσεις μόνος σου είτε χρησιμοποιώντας μια μπάλα είτε με κορύνες είτε με κορδέλες ( μπορεί να ξεχνάω κάτι). Το πρόγραμμα γίνεται είτε μόνος σου είτε ομαδικά με αλλα άτομα. Πρέπει κατά την διάρκεια του ακούγετε μουσική με την οποία πρεπει να συγχρονίζεστε με αυτό.
Στην ενόργανη παλυ κανεις ανοίγματα κ μαθαίνεις κάποιες κινήσεις. Σε αυτήν όμως δεν ακούγετε μουσική ούτε μπορείτε να κάνετε συχρονισμενες ασκήσεις. Ξέρω ότι οι κινήσεις αυτές μπορούν να γίνουν στο τραμπολινο ( μεγάλο κ μικρό) , στην δοκο κ τους κρίκους ( δεν ξέρω αν κ κάπου άλλου).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138038 από marylol19 στις 06 Οκτωβρίου 2016, 9:06μμ

marylol19

Εικονίδιο
μέλος από: 4/6/2015
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Ευχαριστω που απαντησες.Οχι δεν θελω για πρωταθλησμο μονο για χομπι να περνσ η ωρα και να αθλουμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138328 από Nikoletaaaa στις 05 Δεκεμβρίου 2016, 2:12πμ

Nikoletaaaa

Εικονίδιο
μέλος από: 5/12/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Έγραψε:(marylol19@06 Οκτωβρίου 2016)
Γεια σας μελη του ftou .Για αρχη θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει την διαφορα αναμεσα στην ρυθμικη και την ενοργανη.Επιπλεον μπορει ενα παιδι στα 14 να αρχισει κατι απο αυτα οντας τοσο καιρο αγυμναστο και χωρις να εχει ασχοληθει με αλλο αθλημα σε ολη του τη ζωη?Ισως ειμαι μεγαλη για να αρχισω τωρα αλλα θελω να ασχοληθω με κατι οσο θα διαρκεσει ακομη η παιδικη μου ηλικια γτ ξερω πως θα τα σταματησω ολα οταν πλησιασουν οι παννεληνιες(αν υπαρχουν μεχρι τοτε)

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138329 από Nikoletaaaa στις 05 Δεκεμβρίου 2016, 2:15πμ

Nikoletaaaa

Εικονίδιο
μέλος από: 5/12/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Γειαα!! Αρχικά οι διαφορες μεταξυ ενόργανης και ρυθμικής ειναι οτι στην ρυθμικη χορεύεις με   καποια οργανα (σκοινακι, κορδέλα, κορίνες, μπαλα κλπ) ενω στην ενόργανη χορεύεις στο έδαφος σε δοκό κλπ! Δεύτερον φυσικα και μπορείς να ξεκινήσεις στα 14 αρκει να εχει επιμονή υπομονη κ πιστη! Τα χρηματα ειναι περιπου 20-30 και οι ωρες ειναι 3 την εβδομαφα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #142803 από Dbad στις 13 Ιανουαρίου 2019, 2:19μμ

Dbad

banned
μέλος από: 13/1/2019
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Γειά σας! Εγώ είμαι 11 χρονών μπορώ να ξεκινήσω ρυθμική?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login