Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αν σήμερα είναι η πρώτη μέρα του υπόλοιπου της ζωής σου, τότε τι σκατά ήταν χθες;
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Θέλω να γίνω σεφ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #143250 από Userakis στις 03 Ιουνίου 2019, 10:30πμ

Userakis

Εικονίδιο
μέλος από: 3/6/2019
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Είμαι 19 χρονών έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και πέρασα σε μια σχολή ΑΕΙ που ενώ στην αρχή με ενδιέφερε τώρα έχει πάψει να με ενδιαφέρει και διαπίστωσα ότι δεν έχει και εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω σε κάποια σχολή μαγειρικής αφού αυτό μου άρεσε και πριν δώσω πανελλήνιες και το είχα ως δεύτερη εναλλακτική σε περίπτωση που δεν περνούσα ΑΕΙ βέβαια σκέφτομαι να τα συνδυάσω και τα δύο και αν καταφέρω να πάρω το πτυχίο μου από το ΑΕΙ έχεις καλώς. Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει σχετικά με τις σχολές μαγειρικής ποιες είναι καλές και ποιες σου τρώνε απλά τα λεφτά, εδώ ίσως να μου πείτε οτι οποία σχολή και να διαλέξω είναι το ιδιο και δεν κάνει τον μάγειρα η σχολή ,αφού πάνω κάτω όλες οι σχολές διδάσκουν τα ίδια, αλλά αν εχει μεσα του το μικροβιο της μαγειρικης. Απλά και μελλοντικά το βιογραφικό μου δεν θα χει περισσοτερο κυρος αν εχω σπουδασει σε σχολες τυπου le monde κλπ; πόσα είναι περίπου τα δίδακτρα για τέτοιες σχολές και τα αντίστοιχα τμήματα σε ιδιωτικά ΙΕΚ;
Έψαχνα και στο ίντερνετ και είδα για κάποια σχολή μαγειρικής που κάνει σεμινάρια 10-20 ημερων που έρχεται πιο οικονομικά και μετα έχω και την επιλογή με χαμηλο κοστος να κάνω και κάποια πιο ειδικά μαθήματα πχ πάνω στο μενού στα θαλασσινά στην ισπανική,κινεζική κουζίνα κλπ. Αν έκανα τέτοια σεμινάρια ένας εργοδότης μελλοντικά θα με έπαιρνε στη δουλειά ενώ υπάρχουν τόσα άτομα που κάνουν κανονικές σπουδές στο αντικείμενο αυτο;
Στόχος μου δεν είναι τα λεφτά και ξέρω πόση πίεση έχει μια κουζίνα το αγαπώ και αυτό θέλω να κάνω από μικρό θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με τα "μαγειρέματα".
Όποιος γνωρίζει ας με κατατοπισει λίγο και ας μου πει οτιδήποτε άλλο θα μου είναι χρήσιμο.
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!😊
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #143262 από Userakis στις 05 Ιουνίου 2019, 2:42μμ

Userakis

Εικονίδιο
μέλος από: 3/6/2019
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Κανεις; ας μου πει κάποιος που να γνωρίζει οτιδήποτε για να με κατατοπισει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #144235 από Elef8ero pnefma στις 26 Νοεμβρίου 2019, 8:23πμ

Elef8ero pnefma

Εικονίδιο
μέλος από: 24/11/2019
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ μήπως έμαθες τίποτα?
προφίλάλλα...˵quote˶
9
Μήνυμα #144243 από ScandalousAngel στις 29 Νοεμβρίου 2019, 9:19μμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ώντας ενήλικος πλέον πρέπει να κάνεις την δική σου έρευνα αγοράς. Δηλαδή πρέπει να πάρεις τηλέφωνο σε κάθε σχολή που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις για δίδακτρα και επαγγελματική αποκατάσταση. Λυπάμαι που δεν έχω να σου δώσω μια έτοιμη απάντηση αλλά δυστυχώς από ένα σημείο και μετά είσαι υπεύθυνος για τις επιλογές σου ανάλογα με την οικονομική σου ευχέρεια. Φυσικά κανένας δεν μπορεί να σε εμποδίσει από το να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα. Κάνε αυτό που θες και κυνηγά το.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login