Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όποιος πίνει πολλά νερά, αυτά παθαίνει! ©kataouras,irc.ftou.gr
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Στρατός

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #144907 από Aristotle στις 23 Απριλίου 2020, 9:49πμ

Aristotle

Εικονίδιο
μέλος από: 15/2/2015
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Καλησπέρα στα μέλη του ftou.
Είμαι 22 και και καλώς εχόντων των πραγμάτων, παίρνω πτυχίο είτε Νοέμβρη είτε Απρίλη του 21. Το θέμα μου είναι ο στρατός, αυτοί οι 9 μήνες που προσωπικά θεωρώ ότι χάνονται τζάμπα από την ζωή μας. Γενικά πάντα με φόβιζε η ιδέα, ιδιαίτερα όταν άκουγα ιστορίες από μεγαλύτερους για το πόσο κάφροι είναι ορισμένοι εκεί μέσα και γενικότερα θα έλεγα πως με τρομάζει η όλη φάση μέχρι να δω τουλάχιστον τι θα μου ζητηθεί, πώς θα είναι η καθημερινότητα μου και με τι άτομα θα συναναστρέφομαι εκεί. Να αναφέρω επίσης ότι είμαι gay, γεγονός που προσθέτει ένα έξτρα άγχος. Είμαι ιδιαίτερα αγχώδης από την φύση μου, ειδικά όταν πρόκειται για καινούρια δεδομένα στην ζωή μου (πολλές φορές τα τραγικοποιώ μέσα στο μυαλό μου, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν βοηθάει). Παρόλα αυτά, θέλω να πιστεύω ότι εν έτει 2020 ο στρατός έχει αλλάξει και δεν είναι όπως ήταν... Θα ήθελα, οποίος έχει την καλοσύνη, να μοιραζόταν μαζί μου ορισμένες εμπειρίες, γενικά πώς το βίωσε, την καθημερινότητα εκεί και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. ( Θα μου πείτε βέβαια ότι ο στρατός διαφέρει αναλόγως πού σε βάζουν).
Μια τελευταία ερώτηση, αν δεν ορκιστώ τον Νοέμβρη θα μου έχει μείνει ένα μάθημα για πτυχίο. Θα μου προτείνατε να πάω στρατό ούτως ή άλλως, χωρίς να έχω τελειώσει; Έχω ακούσει ότι, με αυτό τον τρόπο ίσως μου δώσουν καμία άδεια παραπάνω για διάβασμα και για να πάω να δώσω εξεταστική. Όπως και να 'χει, είμαι κάπως άσχετος με το πώς λειτουργεί όλο αυτό το κακό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Η πιο εμπεριστατωμένη απάντηση θα λάβει αποδεκτή :)
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #144966 από Gray στις 02 Μαΐου 2020, 1:35μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Πηγαινε να τελειωνεις.

Ο στρατος δεν ειναι κατι θα αγχωθεις λιγο τις πρωτες μερες αλλα θα δεις πως δεν ειναι τιποτα το περιπλοκο. Ενα θεατρο ειναι και απλα θα πρεπει να το παιξεις. Σιγουρα ειναι μια μικρη κοινωνια ομως οτι και αν εισαι οπως κ αν εισαι θα βρει καποιος να πει κατι για να σε πειραξει αυτο γινεται παντου. Δεν θα υπαρχει κατι το εξτριμ ποτε καθως στο στρατο χεζονται πανω τους για να μη παθεις κατι. Εχει γιατρους και ψυχολογους τους οποιους μπορεις να συμβουλευεσαι. Το οτι εισαι γκει δεν εχει να λεει τιποτα πολλοι γκει στον στρατο ειχαν μγλτρα αρχιδια καο ηταν λιγοτερο κατινες απο κατι "αντρακια" .

Χαλαρωσε κ θα δεις πως τελικα θα σ αρεσει. Ολοι στην αρχη σκεφτονται οπως εσυ αλλα τελικα τους αρεσει οσο κ αν δν μπορεις να το πιστεψεις. Πηγαινε κανε την πλακα σου παιξε το θεατρο σου εκει με τους ανωτερους εχε χαμηλο προφιλ κανε φιλους και παρεες και ολα.γκουντ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login