Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Παρακαλώ μην πυροβολείτε άσκοπα (πινακίδα στα Χανιά).
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Ντρέπομαι

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #152695 από panik στις 27 Αυγούστου 2021, 1:18πμ

panik

Εικονίδιο
μέλος από: 27/8/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Ειμαι περιπου 17 χρονων και οταν μιλαω με παιδια της ηλικιας μου, ακομα και με τους καθηγητες μου αλλα και γενικοτερα με ανθρωπους ντρεπομαι αρκετα με αποτελεσμα να κοκκινιζω πολυ, να ιδρωνω, να κανω αμηχανες κινήσεις και το πιο σύνηθες να μειωνεται ο τονος της φωνης μου ενω θελω να μιλησω κανονικά. Επισης νιωθω οτι διαρκως ολοι με κοιτάνε και λενε αρνητικα σχολια για μενα. Επειδη το γνωριζω δν πασχω απο κοινωνικη φοβία απλα θα ηθελα να μην ντρεπομαι τοσο και να μιλαω κανονικα χωρις να κανει αυξομειωσεις η φωνη μου.
Ξερει κανεις να μου απαντησει?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #152704 από nick156 στις 31 Αυγούστου 2021, 4:19πμ

nick156

Εικονίδιο
μέλος από: 20/7/2021
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
μπορει να μην εχεις κοινωνικη φοβια αλλα καποιο προβλημα (ψυχικης φυσεως) με το ΑΓΧΟΣ. πηγαινε σε καποιον ειδικο γτ αυτο που περιγραφεις δεν φαινεται και τοσο απλο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #152706 από panik στις 31 Αυγούστου 2021, 4:11μμ

panik

Εικονίδιο
μέλος από: 27/8/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Το κυριοτερο για την ακρίβεια ειναι οτι ντρεπομαι να μιλαω κυρίως επειδη νιωθω οτι ακούγεται χαλια η φωνη μου και τετοια.Δεμ θεωρω απολυτα οτι πασχω απο καποιο σοβαρο προβλημα. Αλλα ναι νιωθω αγχος οταν επικοινωνω με καποιον που ειναι ξενος και ενω θελω να μιλησω, η φωνη μου βγαινει σιγανη κλπ. Ισως εχω έλλειψη αυτοπεποίθησης. Μπορει καποιος να βοηθησει σε αυτο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #152744 από nick580 στις 08 Σεπτεμβρίου 2021, 5:19πμ

nick580

μέλος από: 20/7/2021
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Αρχικά εσύ δεν είσαι ειδικός για να ξέρεις αν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Μπορεί να έχεις. Πάντως όπως και να έχει η κατάσταση σου φαίνεται πολύπλοκη. Ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ένας σύμβουλος ψυχικής υγείας. Πήγαινε σε ένα ψυχολόγο και αυτός θα κρίνει τι πρέπει να κάνεις. Βασικό είναι να μην ντραπείς και να του πεις πως νιώθεις στα ΑΛΗΘΕΙΑ χωρίς να παραλέιψεις τίποτα. Μόνο έτσι θ βοηθηθείς. πήγαινε στον ειδικό άμεσα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login