Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Στο χωριό μου έχουμε τόσα λίγα τηλέφωνα που και λάθος να πάρεις βγαίνει κάποιος γνωστός που σου λέει το σωστό.
Τρίτη, 16 Απριλίου

Θετικά-αρνητικά με την μέτρηση θερμίδων

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #156168 από Katee75 στις 05 Ιανουαρίου 2022, 11:49πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Καλησπέρα!Λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Εγώ είμαι στην φάση της ζωής μου χάνω κιλά και γυμνάζομαι γιατί έχω φανταστεί κάπως συγκεκριμένα τον εαυτό μου και το προσπαθώ.
Το θέμα είναι ότι μέσα σε όλα εγώ μετράω και τις θερμίδες μου.Καθε φορά που το αναφέρω σε κάποιον λέει είτε να μην το παρακανω και δεν τρώω(προφανώς και δεν βάζω πάρα πολλούς περιορισμούς,άμα θέλω κάτι πολύ δεν θα πιέσω τον εαυτό μου κλπ), είτε ότι είμαι χαζή γιατί το να μετράω τις θερμίδες μου είναι τοξικό και έτσι φτανουν πολλές κοπέλες να έχουν διατροφικές διαταραχές και τέτοια.
Και από την άλλη έχω και τους δικούς μου που επειδή δεν είναι καθόλου της φάσης της υγιεινής διατροφής και τέτοια θέλουν να μπουκωνομαι συνέχεια επειδή έχω χάσει πάρα πολλά κιλά(όντως έχω χάσει αρκετά.11 κιλά δεν είναι λίγα και στην ηλικία μου(16) όντως είναι επίφοβο,αλλά δεν είμαι και κάτω από το κανονικό βάρος για να φοβούνται τόσο πολύ).
Εγώ μέσα σε όλα αυτά έχω αρχίσει και νιώθω άσχημα γιατί με κάνουν πάντα να νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος και ότι αυτό που θέλω εγώ για τον εαυτό μου είναι επίσης λάθος και υπερβολικό.
Είναι τόσο κακό που μετράω τις θερμίδες μου και που προσέχω λίγο τι τρώω?
Έχω κουραστεί από αυτή τη κατάσταση και δεν τους λέω και τίποτα γιατί σκέφτομαι ότι όλα τα λένε για το καλό μου:p
προφίλάλλα...˵quote˶
2
Μήνυμα #156169 από Nik006 στις 05 Ιανουαρίου 2022, 12:26μμ

Nik006

Εικονίδιο
μέλος από: 3/1/2022
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το μόνο που βλέπω κάπως και να μην σε αγχώνει είναι αυτό με τις θερμίδες !

Είναι πολύ καλό να προσεχείς τι τρως!
Να τρως υγιεινά και κυρίως αν γίνεται σπιτικό φαγητό.
Εάν θες πάρε μια γνώμη από έναν διατροφολόγο εάν δε το έχεις κάνει ακόμη.
Μπορούν να σου βάλλουν φαγητά τα οποία συνδυάζουν όλες τις διατροφικές αξίες και όσα χρειάζεται ο οργανισμός σου.
Συν του ότι κάνουν μετρήσεις και βλέπουν πράγματα που δεν μπορεί κάποιος τρίτος να τα δει και να στα εξηγήσει !
Έχω να σου προτείνω μια πολύ καλή και οικονομική εάν δεν έχεις κατι υπόψιν.
Στο λέω γιατί κάνω διατροφή πολλά χρόνια επειδή θέλω να τρώω υγιεινά και όχι επειδή είχα θέμα με κιλά.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #156171 από outcast στις 06 Ιανουαρίου 2022, 6:28πμ

outcast

Εικονίδιο
μέλος από: 4/7/2018
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Εννοείται πως δεν είναι κακό που προσέχεις τι τρως, ειδικά αφου είσαι σε ηλικία που μπορείς να πάρεις μια σωστή απόφαση για τον εαυτό σου, άλλωστε επιβάλλεται να πέρνεις αποφάσεις για τον εαυτό σου, η ζωή είναι δική σου και κανενός άλλου, για αυτο να μην νοιώθεις άσχημα. Πάντως, το να μένεις με τους γονείς σου και να προσπαθείς να κάνεις διατροφή, ειδικά για αδυνάτισμα, είναι σχεδόν αδύνατο...

Από τη μία έχεις τους δικούς σου που μαγειρεύουν για όλη την οικογένεια και άντε να τους πείς πως θες να κάνεις ξεχωριστή διατροφή, από την άλλη έχεις τη γκρίνια των ατόμων αυτών που μεγάλωσαν με το κατοχικό σύνδρομο και θέλουν τα παιδιά τους να είναι καλοφαγωμένα, οπότε ό,τι και να τους πεις για υγιεινή διατροφή, θερμίδες, ιχνοστοιχεία κλπ πάει άπατο. Ούτε καν να μιλήσεις για εξωτερική εμφάνιση, εκεί είναι που οι δικοί μου τρελαίνονταν τελίως.

Και όσο να 'ναι άμα μοιράζεσαι το ψυγείο με άλλα άτομα, και βλέπεις μέσα τροφές που αποφεύγεις, κάπου σπάει η θέληση και παρασύρεσαι... Οπότε εγώ η λύση που είχα βρει για 'μένα, ήταν όσο μπορώ να προσέχω διατροφή, κόβωντας τα ενδιάμεσα γεύματα, υδατάνθρακες όσο μπορούσα και πολύ γυμνάστική (jogging κυρίως). 'Επειτα υπομονή μέχρι να ανεξαρτητοποιηθεις από τους γονείς σου, οπότε κάνεις και πραματικά ό,τι θες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #156173 από Katee75 στις 06 Ιανουαρίου 2022, 3:11μμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Ευχαριστώ και τους δύο που απαντήσατε!
Σε διατροφολόγο δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάω!θα ήθελα ότι κάνω σε αυτό το θέμα να είναι με δικά μου χρήματα για να μην μπορεί κανείς να μου πει κάτι, οπότε το κρατάω για όταν θα ανεξαρτητοποιηθώ γιατί όντως θα ήθελα και την συμβουλή ενός ειδικού.


Όσο για τους γονείς μου, συμφωνώ απόλυτα:p
Παρόλο που έχω πείσει και τα αδέρφια μου και τους γονείς μου να παίρνουν λίγο πιο μη παχυντικα προϊόντα,ακόμα υπάρχουν πολλες "αηδιες" στο σπίτι, αλλά υπάρχουν και πράγματα που τρώω μόνο εγώ για την διατροφή μου, οπότε δεν έχω και τόσο παράπονο.Ευτυχως έχω αυτοσυγκράτηση και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν ακουμπάω και πολλά πράγματα που υπάρχουν:)


Εγώ δεν έχω κόψει τα ενδιάμεσα γεύματα.Με βοηθανε αρκετά στο να μην τρώω τόσο στα κύρια.Ωστοσο θα είναι απλά ένα φρούτο (πχ πορτοκάλι, ολόκληρο για να πάρω και τις φυτικές ίνες) ή ξηροί καρποί.
Επίσης γυμναστική κάνω 6-7 φορές την βδομάδα ούτως ή άλλως:D Όταν ανοίγουν τα σχολεία το πήγαινε-ελα που κάνω με τα πόδια είναι μια ώρα περπάτημα συνολικά,οπότε με συμφέρει.Και στο σπίτι υπάρχει στατικό ποδήλατο που βοηθάει αρκετά και βαρακια, οπότε έχω εξασφαλισμένα αυτά που χρειάζομαι.Κανω επίσης και ένα άθλημα, οπότε και αυτό βοηθάει πολύ!

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login