Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Να μη φοβάσαι τις σκιές, είναι η απόδειξη του ότι υπάρχει φως κάπου κοντά!
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Συμβουλές S.O.S

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #158581 από Fayb στις 24 Μαΐου 2022, 3:06μμ

Fayb

Εικονίδιο
μέλος από: 24/5/2022
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπέρα στην παρέα!!
Έχω σημαντικό θέμα...για μένα...και θέλω τις συμβουλές σας!

(Είναι όμορφο να μοιράζεσαι απόψεις με άγνωστα άτομα γιατί ίσως μπορούν να σε συμβουλέψουν πολύ πιο σωστά)

Θα μπω ευθέως στο θέμα λοιπόν...
Έχω σχέση με το αγόρι μου 5 χρόνια τώρα. Η σχέση μας είναι πολύ καλή αλήθεια και υπάρχει αγάπη και το βασικότερο κάθε πρόβλημα λύνεται με συζήτηση και όχι με εντάσεις. Τον τελευταίο καιρό νιώθω λίγο περίεργα καθώς έγινε ένα σκηνικό που πραγματικά με είχε προβληματίσει πολύ...θα τα πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή...

Στον πρώτο χρόνο της σχέσης μας με το αγόρι μου, καθώς ήμασταν έξω βόλτα περάσαμε από ένα μαγαζί που δούλευε η πρώην κολλητή του (λέω πρώην καθώς είχανε κόψει την κολλητή παρέα αλλά μου την είχε αναφέρει)την χαιρετάει αλλά δεν μπαίνει στην διαδικασία να με συστήσει,ούτε εκείνη βέβαια, πράγμα που μου φάνηκε περίεργο τοτε. Δεν είπα κάτι την πρώτη φορά.

Μια άλλη μέρα (ίσως στον δεύτερο χρόνο σχέσης αν θυμάμαι καλά) μετά από ένα πάρτι έτυχε ένας φίλος να μας γυρίσει όλους τον καθένα σπίτια μας κι μπήκαμε στο ίδιο αμάξι εγώ με αυτή την κοπέλα κι άλλες. Όλες μου μίλησαν και συστήθηκαν πέρα από εκείνη. Μου φάνηκε επίσης πολύ περίεργο και αυτή τη φορά το συζητησα με το αγόρι μου. Του είπα ότι" μου φαίνεται περίεργο που ενώ ήταν πολύ καλή σου,δεν είχατε τσακωθεί όπως λες,γιατί δεν μου μιλάει;" Υποστήριξε ότι είναι το στυλ της έτσι. Το προσπεράσα αλλά δεν το πίστεψα ποτέ.

Ανά καιρούς όλο τον ρωτούσα για την συγκεκριμένη κοπέλα. Του έλεγα ότι πιστεύω ότι κάτι είχε παιχτεί μεταξύ σας και μου αρνιόταν. Μου ορκιζόταν κιόλας. Εμένα όμως κάτι με έτρωγε...

Πριν 2 μήνες είχε ξανά έρθει στην παρέα αυτή η κοπέλα,ήρθαμε πιο κοντά,μου έπιασε την κουβέντα και πλέον ένιωθα να το είχα ξεπεράσει το θέμα. Μια μέρα όμως έτυχε να έπρεπε να γυρίσει το αγόρι μου με το αμάξι εμένα κι εκείνη σπίτια μας. Κάνει το λάθος και γυρνάει εμένα πρώτη...μου φάνηκε τόσο άσχημο. Του το συζητησα ευθέως κι μου είπε ότι δεν το σκέφτηκε κι ότι το έκανε καθαρά σαν οδηγός λόγω αποστάσεων. Όλοι οι κοινοί μας φίλοι το ίδιο υποστήριξαν όταν ένιωσα την ανάγκη να τους μιλήσω για αυτό.

Τέλος,πριν λίγες μέρες έμαθα επιτέλους από την κοπέλα του κολλητού του αγοριού μου ότι είχα δίκιο. Είχαν όντως κάνει κάτι παλιά. Μόλις το έμαθα έτρεμα απ' τα νεύρα μου κι τον πήρα ευθέως να βγούμε. Μόλις τον είδα του είπα 'ποσες ευκαιρίες είχες μέσα στην σχέση μας να μου πεις γ αυτό;' απάντησε 'πολλες' και στο γιατί δεν Μ το είπες; Απάντησε γιατί ήξερα ότι θα αντιδράσεις περίεργα, γιατί εφόσον ήμαστε στην ίδια παρέα δεν ήθελα κανένας να είναι σε περίεργη θέση. Δεν υπήρχε λόγος να ξέρεις κάτι τόσο παλιό και ασήμαντο. Αυτά μου είπε...
Τον ρώτησα λεπτομέρειες κι μου είπε ότι είχαν απλά φιληθεί στο σχολείο δύο φορές.

Γιατί αν ήταν τόσο ασήμαντο δεν το είπε εξαρχής; Υποστηρίζει ότι επειδή ο τρόπος μου είναι περίεργος κι ήξερε πως θα αντιδράσω. Εγώ ότι είχα κάνει σεξ με πρώην φίλο μου του το είχα πει. Εκείνος γιατί να κρύψει κάτι ασήμαντο; Είμαι πολύ μπερδεμένη γτ δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Τον αγαπάω πάρα πολύ...αλλά μήπως πλέον δεν θα τον εμπιστεύομαι; Μήπως είναι κάτι άλλο;

Θέλω γνώμες απ' όλους κι κυρίως απ' τους φίλους άντρες!!!
Ευχαριστώ.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #158582 από Katee75 στις 25 Μαΐου 2022, 7:13πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Μου φαίνεται αρκετά περίεργο που ενώ του δόθηκαν τόσες ευκαιρίες να σου το πει, επέλεξε να μην το κάνει.Και το "θα αντιδρούσες περίεργα" δεν με καλύπτει.Ενηλικες είστε άλλωστε,όχι παιδιά γυμνασίου.Ομως,εσύ ξέρεις το αγόρι σου και τι θα έκανε σε μια τέτοια περίπτωση.

Επίσης, εφόσον στην αρχή δεν σου μίλησε η κοπέλα, πιστεύω πως,ίσως, μπορεί κάτι να νιώθει ακόμη για το αγόρι σου(αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα μπει ανάμεσα στην σχέση) Εφόσον την έχεις γνωρίσει κάπως καλύτερα, θεωρείς ότι είναι άτομο που αν εντάσσεται κάποιος καινούργιος στην παρεα,δεν θα μιλήσει και θέλει πρώτα να δει τον χαρακτήρα του?

Το ότι άφησε εσένα πρώτη όταν σας γυρνούσε, ωστόσο,μου φαίνεται αρκετά λογικό.Τώρα αν δεν τους εμπιστεύεσαι όταν είναι μόνοι τους,είναι άλλο θέμα.

Συνοψίζοντας,δεν νομίζω πως αυτές είναι ενδείξεις ώστε να πεις "ίσως κάτι τρέχει εδώ" και να χαλάς τον χρόνο σου.Αμα γίνει κάτι άλλο και νιώσεις ανασφάλεια ωστόσο,μάλλον θα πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω.Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να είσαι ψύχραιμη και λογική πάντως.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login