Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μια μέρα καθόμουν και σκεφτόμουν απελπισμένος. Ένα χέρι μ' ακούμπησε στον ώμο και μια φωνή μου είπε με βεβαιότητα: "Ευθύμησε, γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα". Ευθύμησα λοιπόν και τα πράγματα όντως έγιναν χειρότερα.
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Διπλή ρήξη χιαστού?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #158583 από Katee75 στις 25 Μαΐου 2022, 2:19μμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Γεια σας μέλη του ftou!
Λοιπόν,το θέμα μου είναι λιιιγο μπερδεμένο, ωστόσο αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ή είχε παρόμοια εμπειρία,θέλω να με βοηθήσει.

Πριν λίγο καιρό,είχα έναν τραυματισμό στο άθλημα μου,στο δεξί πόδι.Άκουσα ένα δυνατό "κρακ" που δεν θα το ξεχάσω ΠΟ-ΤΕ.

Τέλος πάντων,πήγαμε γρήγορα στον γιατρό ( ο Θεός να τον κάνει) και τότε μας είχε πει ότι έχω χονδροπαθεια επιγονατίδας και ότι σε έναν μήνα θα γίνω καλά.Ακολουθησα,λοιπόν,την αγωγή και μετά από έναν μήνα επέστρεψα στο άθλημα μου.

Ωστόσο,νομίζω μετά από 1-2 προπονήσεις,άκουσα το ίδιο "κρακ" στο άλλο πόδι,αλλά με μικρότερη ένταση και χωρίς ιδιαίτερο πρήξιμο.

Εν τέλει,οι εξετάσεις που έκανα μετά σε άλλον γιατρό, έδειξαν ότι είχα στο πόδι που χτύπησα πρώτο ολική ρήξη χιαστού και μηνίσκου.

Σε έναν μήνα περίπου θα κάνω το χειρουργείο,αλλά έχω στο νου μου ότι είχα χτυπήσει και το άλλο πόδι με παρόμοιο τρόπο.
Υπάρχει περίπτωση να έπαθα ρήξη χιαστού και στα δύο πόδια?και αν ναι,πόσες οι πιθανότητες ας πούμε?Έχετε εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία?.

Επίσης,αν όντως έχω και στα δύο πόδια, γνωρίζετε αν γίνεται να αποκατασταθούν και τα δύο πόδια στο ίδιο χειρουργείο?.
προφίλάλλα...˵quote˶
5
Μήνυμα #158584 από outcast στις 26 Μαΐου 2022, 3:40πμ

outcast

Εικονίδιο
μέλος από: 4/7/2018
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Άμα δεν έχεις τα συμπτώματα της ρίξης τότε μάλλον δεν είναι, άλλωστε οι αρθρώσεις κάνουν "κρακ" πολλές φορές χωρίς να σημαίνει κάτι, αλλά το καλύτερο θα 'ταν να πας στον ορθοπαιδικό σου, να σου γράψει μια μαγνητική για να σου λυθεί η απορία.

Για να καταλάβεις πόσο εύκολα προκύπτουν αυτοί οι τραυματισμοί, εγώ το 18 διαγνώστηκα με ρίξη έξω μηνίσκου από μαγνητική, και φέτος που έκανα μια επαναληπτική εξέταση γιατί θέλω να το αποκαταστήσω, μου βρήκαν πως έχει προκύψει και ρίξη στον έσω μηνίσκο, χωρίς καμία ενόχληση στο γόνατο από τη μέσα μεριά, χωρίς να έχω το έχω τραυματίσει κάπως, έτσι ξαφνικά.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #158598 από Katee75 στις 31 Μαΐου 2022, 5:09πμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Μου το είχε δει γιατρός,με μερικές ασκήσεις βέβαια.Μου είχε πει πως όντως,φαίνεται να είναι λίγο χαλαρό, ωστόσο όχι σαν το άλλο.

Επίσης,μου είχε πει πως όσο περνάει ο καιρός τόσο μπορούν να αποκτήσουν και άλλα σημεία του γόνατου πρόβλημα, επειδή δεν αποκαθίσταται γρήγορα.Μαλλον για αυτό απέκτησες και άλλο πρόβλημα χωρίς συμπτώματα!.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login