Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Υπάρχει ζωή πριν απ' το θάνατο;
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Συνδεση TV με hdmi-scart

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #138115 από Rossonero στις 19 Οκτωβρίου 2016, 2:13μμ

Rossonero

Εικονίδιο
μέλος από: 2/8/2011
μηνύματα: 345 αποδεκτές 0
Γεια χαρα...οπως γραφω και στον τιτλο θελω να συνδεσω το υπολογιστη μου με την τηλεοραση...η τηλεοραση ειναι απο τις τελευταιες(χοντρες)που βγηκαν και δεν εχει θυρα hdmi...μπορω λοιπον να παω σε καποιο καταστημαα ηλεκτρικων ειδων και να αγορασω καλωδιο hdmi που να καταληγει σε scart ωστε να το συνδεσω? υπαρχει τετοιο καλωδιο? και αν ναι ξερετε αν υπαρχει καποιο θεμαα στην ποιοτητα της εικονας?

Ευχαριστω εκ των προτερων..!!
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #138118 από Azatoth στις 20 Οκτωβρίου 2016, 4:18πμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα φίλε Rossonero,
Απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει καλώδιο HDMI-to-Scart. Αυτό που θα μπορούσες να πάρεις είναι μετατροπέας στον οποίο συνδέεις το PC με HDMI και την τηλεόραση με Scart. Είναι σχετικά ακριβά (γύρω στα 40-50 ευρώ) οπότε αν είναι να αγοράσεις, ρώτα και στο μαγαζί πριν το πάρεις, μη σε πάρω στον λαιμό μου. Όσον αφορά την ποιότητα, η εικόνα θα είναι όσο καλή όσο της τηλεόρασης και όχι του PC καθώς η σύνδεση θα γίνεται ουσιαστικά με το scart και όχι με το HDMI.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο, μη ντραπείς, ρώτα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #138122 από Rossonero στις 20 Οκτωβρίου 2016, 4:36μμ

Rossonero

Εικονίδιο
μέλος από: 2/8/2011
μηνύματα: 345 αποδεκτές 0
Ευχαριστω φιλε Azaroth για την ανταποκριση σου...μιλουσα με ενα φιλο μου χθες πολυ μεγαλυτερο απο μενα και μ ειπε οτι ειχε παλιοτερα τετοιο καλωδιο και συνεδεε το pc του με την ΤV για αυτο ρωτησα κ εδω μηπως καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο...επεισης λιγο που ψαχτικα χθες στ google διαβαβα οτι γινετε και με καλωδιο dvi to hdmi η κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως...οπως και να εχει θα παω σε ενα καταστημα και θα ρωτησω για σιγουρια...παντως για το μετατροπεαα που μ ειπες καπου το εχω ξαναακουσει
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login