Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Ένας Χριστόδουλος να μαζεύει υπογραφές για τις ταυτότητες ώστε να γράφουν με το στανιό το Χριστιανός Ορθόδοξος, να ξεχωρίσουν οι μούλοι από τους ντόπιους—η πεμπτουσία της διάκρισης
Τετάρτη, 17 Απριλίου

Συμβαινουν ολες οι επιθυμιες μας???

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112327 από petalouditsa στις 09 Νοεμβρίου 2012, 7:15πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
καλημερα.....θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.....ολοι οι ανθρωποι,η εστω η πλειοψηφια δεν αισθανονται μια ελλειψη,συναισθηματικη ή οτιδηποτε?Εννοω για παραδειγμα μια κοπελα που ειναι φουλ στο μακιγιαζ,ακριβα ντυμενη,με καλη σταθερη σχεση,χωρις κανενα προβλημα υγειας,με πολυ ενδιαφερον και απηχηση απο τον κοσμο,αποκλειεται να εχει συναισθημαικη ελλειψη σε κατι ή σ ενα αγαθο?ενω μου λενε οτι ειμαι εμφανισημη,εξυπνη κλπ κλπ...παντα νιωθω ενα κενο μεσα μου...περασα δυσκολα σχολικα χρονια και πολλες πιεσεις απο το οικογενειακο περιβαλλον...τωρα παλευω να παρω ενα πτυχιο που δεν το βλεπω ποτε να ερχεται αλλα μονιμως ειμαι δυστυχισμενη....ολο κατι μου λειπει,η το σωμα δεν μ αρεσει(εχω καμπυλες-ψωμακια)η το στυλ μου,η καποιο προβλημα υγειας που εχω η καθε τι αλλο.....ειναι φυσιολογικο αυτο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112329 από e-mail στις 09 Νοεμβρίου 2012, 10:18πμ

e-mail

μέλος από: 10/7/2012
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Κατά τη γνώμη μου πιστεύω πως αυτό που παίζει ρόλο είναι το πως μεγάλωσε ένας άνθρωπος, δηλαδή η ιδιοτροπία.

Όλοι μας θέλουμε κάτι περισσότερο και πάντα συγκρίνουμε τις ζωές των άλλων με τις δικές μας, όμως είμαστε τόσο πανούργοι που πάντα υπολογίζουμε το καλύτερο και όχι το χειρότερο...

Ακόμα λοιπόν και ο πιο πετυχημένος άνθρωπος έχει κόμπλεξ και μπορεί να έχει αυτά που πιθανόν δεν έχεις εσύ άλλα στην ουσία αυτός να μην έχει αυτά τα απλά που θεωρείς εσύ για τον εαυτό σου, άρα είναι υποκειμενικό το θέμα.

Επίσης αυτό που βοηθάει είναι κάποιος να έχει αυτοεκτίμηση και να τα βρίσκει πρώτα με τον εαυτό του και μετά με όλα τα άλλα.

Τέλος ναι, είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθεις ( όλοι το νιώθουμε ) όμως εξαρτάται από το πως το χειρίζεται ο καθένας από εμάς.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112410 από petalouditsa στις 11 Νοεμβρίου 2012, 2:10πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Πως μπορω δηλαδη να το χειριστω?τα ψυχολογικα μου εχουν παρει την κατω βολτα και παντου αντιμετωπιζω προβληματα......οικογενεια,σπουδες,σχεσεις,φιλους.......και τελος τι εννοεις με αυτο?είμαστε τόσο πανούργοι που πάντα υπολογίζουμε το καλύτερο και όχι το χειρότερο...???ευχαριστω :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112412 από madness2012 στις 11 Νοεμβρίου 2012, 9:07πμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Κοίτα πάντα οι άνθρωποι κοιτάζουμε το κάτι παραπάνω.Αυτό είναι καλό απο τη μία γιατί κάθε μέρα που περνάει πρέπει να βάζουμε νέους στόχους για τον εαυτό μας,να γινόμαστε δηλαδή καλύτεροι άσχετως το ό,τι μπορεί σε σχέση με άλλους να τα πηγαίνουμε καλύτερα σε θέματα ομορφιάς,δημοτικότητας κ.ο.κ γιατί κάθε μέρα πρέπει να ξεπερνάμε τον εαυτό μας!Από την άλλη όμως κάποιες φορές όταν δεν το καταφέρνουμε γινόμαστε αχάρηστοι και δε σκεφτόμαστε αυτό που ήδη είμαστε και κοιτάμε μόνο αυτό που θα μπορούσαμε να είμαστε.

ΕΣΥ----> Κάθε μέρα όταν θες να αλλάξεις κάτι σε εσένα θα λες ''Σήμερα θέλω να γίνω πιο όμορφη π.χ'' θα προσπαθήσεις λοιπόν να προσέχεις περισσότερο την εμφάνισή σου και αν τα καταφέρεις έχει καλώς αν όχι θα λες ''Δεν πειράζει εγώ προσπάθησα'' και θα σκεφτείς τι έχεις κερδίσει με την τωρινή σου εμφάνιση π.χ θα λες ''Μπορεί να μην κατάφερα να γίνω πιο όμορφη αλλά κι έτσι όπως είμαι όλα καλά γιατί έχω αγόρι και όλοι με θεωρούν πολύ όμορφη,ίσως κάποια άλλη στιγμή να προσπαθήσω'' Έτσι ίσως ελέγξεις και τα συναισθήματά σου.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112507 από petalouditsa στις 13 Νοεμβρίου 2012, 12:33πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!το θεμα ειναι οτι μεν βαζω στοχους αλλα ποτε κανενας δεν πετυχαινει....βεβαια δεν προσπαθω και σωστα.....πχ για το πτυχιο,λεω θα διαβασω και ποτε δεν το κανω....ολο λεω και που θα προσπαθησω παλι θα αποτυχω εφοσον με κοβουν ε καποια με 3-4...εχω βυθιστει σε μια θλιψη.....εχασα κ ενα πολυ αγαπημενο μου προσωπο και ολα μου φαινονται μαυρα.....σκεφτομαι μονιμως το κακο,οτι θα παω πισω τα χριστουγεννα και θα μαλωνω με τον πατερα μου,οτι εχω δυο προβληματα υγειας που παντα θα τα εχω κλπ κλπ....δεν μπορω να συμβουλευτω και ψυχολογο επειδη θεωρω οτι δε βοηθαει πουθενα και οταν παω δεν θα τα πω ολα οπως τα λεω εδω ανωνυμα......προσπαθω να αλλαξω πραγματα,το στυλ μου πχ,αλλα οι καμπυλες παντα φαινονται...λεω αργοτερα θα προσπαθησω αλλα ολο απο αργοτερα σ αργοτερα.....νιωθω κατι να με πνιγει.....εσεις βρεθηκατε ποτε στη θεση τη δικη μου,τοσο που να θελετε να μην υπηρχατε η να σκεφτεστε οτι θα παθετε κατι ξαφνικο και θα φυγετε,η να θελετε να βλαψετε τον εαυτο σας?ειναι σημεια καταθλιψης αυτα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login