Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όταν αντιγράφεις κάποιον λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Όταν αντιγράφεις πολλούς μαζί λέγεται έρευνα.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

εξαγωγή φρονιμίτη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130926 από johngate13 στις 30 Οκτωβρίου 2014, 2:15μμ

johngate13

Εικονίδιο
μέλος από: 18/1/2012
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
γεια σας μέλη του ftou

Την Δευτερα θα κάνω εξαγωγή φρονιμίτη η οποια εξαγωγή δεν είναι μια συνηθισμένη. Ο φρονιμίτης μου είναι εγκλειστος και βγαίνει πλαγια και θα βγει με εγχειρηση το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από όλα όσα μου είπε ο γναθοχειρουργός για την εξαγωγή φοβήθηκα παρα πόλη διότι πρώτα θα μου άνοιξη το ούλο με νυστέρι για να απελευθερωθεί ο φρονιμίτης και μετά θα τεμαχίσει τον φρονιμίτη για να γίνει πιο εύκολη η εξαγωγή του.
Εχει κάνει κανεις σας παρόμοια εξαγωγή φρονιμίτη και αν ναι πως ήσασταν κατά την διάρκεια της εξαγωγής?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130930 από Bluejack στις 30 Οκτωβρίου 2014, 5:00μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
johngate13.
Εξαγωγή έγκλειστου δεν έχω κάνει όμως είχα πάει να βγάλω φρονιμίτη ο οποίος τελικά ήταν πιο δύσκολος για να βγει και χρειάστηκε να γίνει τομή στα ούλα (σαν μίνι εγχείρηση).
Δεν τα πάω καλά με τέτοιους γιατρούς επειδή απο μικρό παιδί έχω προβλήματα με τα δόντια μου αλλά όπως και να έχει εσύ να θυμάσαι πως δεν είναι κάτι τρομερό.
Δεν θα πονέσεις (σχεδόν) καθόλου λόγο αναισθητικής ένεσης.
Το μόνο ενοχλητικό θα είναι (εκτός απο τον φόβο σου) μια πίεση που θα νιώθεις όσο προσπαθεί να στο βγάλει. Αυτή η πίεση και διάφοροι ήχοι / τριξίματα που θα ακούς. Τίποτα άλλο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130946 από aglina στις 31 Οκτωβρίου 2014, 10:50μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
Εγω εβγαλα ετσι 2φρονιμιτες με αυτο τον τροπο πριν δυο χρονια.
Την πρωτη φορα;μπηκα μεσα, μου εκανε την ενεση. Μεσα σε 2λεπτα με ειχε πιασει κ ξεκινησε η επεμβαση. Απλα τα πραγματα δεν καταλαβενα τιποτα, μονο που ανατριχιαζα απο τουσ ηχους. Μεσα σε 20λεπτα ειχα τελιωσε. Μου εγραψε να παρω 1 αναλγιτικο χαπι, 1με κορτιζονη, 1 αντιβιοση και την πρωτη μερα να παρω κ ντεπον. Μεχρι εκει καλα ηταν. Μετα απο κανα μισαωρο με επιασαν οι πονοι. αα και τισ πρωτεσ μερεσ 1-2 δεν μπορουσα να φαω καλα. Οι πονοι μεσα σε 1βδοματα ειχαν περασει σε αντιθεση με το πριξιμο που κρατησε για 20μερες! Τα ραματα εφηγαν σε 20-30 μερες.

Απο οτι καταλαβες μετα απο 3μηνες που επρεπε να βγαλω τον δευτερο ετρεμα οταν ηταν να μπω στο γιατριο, οχι για το τι θα μου κανει αλλα για το μετα. Αυτη τη φορα ο φρονιμιτης δεν ηθελε να βγει με τιποτα!!! Ακομα κ ο γιατροσ ειχε τρομαξει , δεν του ειχε ξανατιχει τοσο δυσκολος! Μετα απο πολυ ωρα παλης του γιατρου με τον φρονιμιτη εκτοσ οτι καταφερε να με τραυματησει (αφου απο την πιεση του εφιγε το εργελιο)για απο κοριφομα στο δευτερο ραμα του εσπασε κ η βελονα.
Αποτελεσμα να κρατισει η επεμβασει 1ωρα. Μου εδωσε τα ιδια χαπια κ τις ιδιες συμβουλες. Αυτη την φορα οι πονοι δεν ηταν τοσο δυνατοι κ μεσα σε 2 μερεσ ειχαν περασει. Το πριξιμο μεσα σε μια 1βδομαδα ειχε χαθει. Τα ραματα εφηγαν στις 10ημερες.

Να οι δυο τραυματικες μου εμπιριες. Συμπερασμα μην ανχονεσε καθε ανθρωπος αντδρα διαφορετικα. Και μια συμβουλη αν πονεσεισ μετα ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΑΖΙ εκτοσ οτι θα σε πανε για πληση στομαχου δενθα καταφερεις κ τιποτα (δοκιμασμενο απλα γλυτωσα την πληση στομαχου.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #130947 από Darkwin στις 31 Οκτωβρίου 2014, 11:43μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Πριν απο 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά, είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα, περίμενα στην ουρά, και όταν ήρθε η σειρά μου, μπαίνω και ξαπλώνω χαλαρά. Μου λεει ο γαμάτος γιατρός ότι θα μου κάνει ένεση για να μην πονάω όταν ξεκινήσει η διαδικασία. Μόνο που είχα ένα πρόβλημα. Η ένεση δεν έπιασε καθόλου. Για κάποιο λόγο δεν μούδιαζε το μάγουλο, με αποτέλεσμα να σημφωνήσουμε να βγάλουμε τον φρονιμήτη χώρις ένεση. Είχα τα αρχ..ια να το κάνω. Και το μετάνιωσα. ΠΟΝΟΥΣΑ ΤΗΣ ΠΟΥΤ@Ν@Σ. Τέτοιο πόνο δεν είχα ξαναζήσει στην ζώη μου. Δεν είμαι τύπος που φωνάζει όταν πονάει κλπ αλλά αυτήν την μέρα, για πρώτη φορά, φώναζα πάρα πολύ. Αυτό κράτησε για 1-2 λεπτά όμως και μετά cool. Με το που έβγαλε το φρονιμήτη, όλα καλά. Δεν είχα και πολύ αίμα. Έβαζα βαμβάκια εκείνη την ώρα και θυμάμαι ήταν μεσημέρι, και το αίμα σταμάτησε το απόγευμα. Μπόρει να σου πει να πιεις κανένα συρόπι ή depon, μόνο και μόνο για να ανακουφιστείς. Δεν στα είπα αυτά για να σε αγχώσω. Είναι 1 λεπτού διαδικασία.Άμα έχεις και badass γιατρό, είσαι κομπλέ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130951 από Bluejack στις 01 Νοεμβρίου 2014, 4:45μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Darkwin@31 Οκτωβρίου 2014)
δεν μούδιαζε το μάγουλο, με αποτέλεσμα να σημφωνήσουμε να βγάλουμε τον φρονιμήτη χώρις ένεση. Είχα τα αρχ..ια να το κάνω.


Darkwin, μόλις το διάβασα όλο μου το κορμί ένιωσε μια ανατριχίλα που όσο σου γράφω ακόμα δεν έχει περάσει. Δεν μπορώ να πιστέψω πως έγινε κάτι τέτοιο.
Ίσως η ένεση δεν σε κάλυψε ΠΛΗΡΩΣ 100%. Αυτό ίσως.
Πιστεύω πως αν δεν είχες κάνει ένεση καθόλου τότε ο γιατρός σου θα έπρεπε να σε αλυσοδέσει γερά και να σου κλείσει το στόμα με κάτι.
Αποκλείεται κάποιος γιατρός σήμερα να κάνει εξαγωγή δοντιού χωρίς αναισθησία.
Δεν το πιστεύω, δεν παίζει. Δεν τολμώ να φανταστώ τον πόνο, δεν θέλω.


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130961 από Darkwin στις 01 Νοεμβρίου 2014, 7:41μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Bluejack@01 Νοεμβρίου 2014)
Έγραψε:(Darkwin@31 Οκτωβρίου 2014)
δεν μούδιαζε το μάγουλο, με αποτέλεσμα να σημφωνήσουμε να βγάλουμε τον φρονιμήτη χώρις ένεση. Είχα τα αρχ..ια να το κάνω.


Darkwin, μόλις το διάβασα όλο μου το κορμί ένιωσε μια ανατριχίλα που όσο σου γράφω ακόμα δεν έχει περάσει. Δεν μπορώ να πιστέψω πως έγινε κάτι τέτοιο.
Ίσως η ένεση δεν σε κάλυψε ΠΛΗΡΩΣ 100%. Αυτό ίσως.
Πιστεύω πως αν δεν είχες κάνει ένεση καθόλου τότε ο γιατρός σου θα έπρεπε να σε αλυσοδέσει γερά και να σου κλείσει το στόμα με κάτι.
Αποκλείεται κάποιος γιατρός σήμερα να κάνει εξαγωγή δοντιού χωρίς αναισθησία.
Δεν το πιστεύω, δεν παίζει. Δεν τολμώ να φανταστώ τον πόνο, δεν θέλω.





Θυμάμαι πως μου το είχε πει ο ίδιος και με ρωτούσε συνέχεια άμα μουδιάζει ή όχι. Και του έλεγα "όχι ακόμη" και περιμέναμε για 2-3 λεπτά αλλά τίποτα. Και μου λέει, "θα αναγκαστουμε να το κάνουμε χωρίς ένεση" και συμφωνώ σε αυτό. Εγώ πονούσα τόσο πολύ, μόνο και μόνο το ούλο έκανε επαφή με το δόντι. Και όταν έβγαλε το δόντι, σταμάτησε ο πόνος απευθείας. Απλώς αιμορραγούσα λίγο αλλά με κάτι βαμβάκια που έβαζα, σταμάτησε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #140674 από Mar98 στις 18 Ιανουαρίου 2018, 12:10μμ

Mar98

Εικονίδιο
μέλος από: 18/1/2018
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Darkwin@31 Οκτωβρίου 2014)
Πριν απο 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά, είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα, περίμενα στην ουρά, και όταν ήρθε η σειρά μου, μπαίνω και ξαπλώνω χαλαρά. Μου λεει ο γαμάτος γιατρός ότι θα μου κάνει ένεση για να μην πονάω όταν ξεκινήσει η διαδικασία. Μόνο που είχα ένα πρόβλημα. Η ένεση δεν έπιασε καθόλου. Για κάποιο λόγο δεν μούδιαζε το μάγουλο, με αποτέλεσμα να σημφωνήσουμε να βγάλουμε τον φρονιμήτη χώρις ένεση. Είχα τα αρχ..ια να το κάνω. Και το μετάνιωσα. ΠΟΝΟΥΣΑ ΤΗΣ ΠΟΥΤ@Ν@Σ. Τέτοιο πόνο δεν είχα ξαναζήσει στην ζώη μου. Δεν είμαι τύπος που φωνάζει όταν πονάει κλπ αλλά αυτήν την μέρα, για πρώτη φορά, φώναζα πάρα πολύ. Αυτό κράτησε για 1-2 λεπτά όμως και μετά cool. Με το που έβγαλε το φρονιμήτη, όλα καλά. Δεν είχα και πολύ αίμα. Έβαζα βαμβάκια εκείνη την ώρα και θυμάμαι ήταν μεσημέρι, και το αίμα σταμάτησε το απόγευμα. Μπόρει να σου πει να πιεις κανένα συρόπι ή depon, μόνο και μόνο για να ανακουφιστείς. Δεν στα είπα αυτά για να σε αγχώσω. Είναι 1 λεπτού διαδικασία.Άμα έχεις και badass γιατρό, είσαι κομπλέ.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #140676 από Mar98 στις 18 Ιανουαρίου 2018, 12:16μμ

Mar98

Εικονίδιο
μέλος από: 18/1/2018
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Σε καταλαβαινω τοσο πολυυυυ!! Σημερα εκανα κι εγω εξαγωγη φρονιμιτη και δεν με επιανε με τιποτα η αναισθησια. Να φανταστεις 4-5 φορες μου εκανε την ενεση και τιποτα. Μονο που εμενα με πηρε περισσοτερο να το βγαλει γιατι ΔΕΝ εβγαινε με τιποτα και ο πονος.. απλα ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΣ . Τετοιο κλαμα και τετοιο πονο δεν εχω βιωσει ποτε στη ζωη μου. Ο πονος αυτος διηρκησε 45' μεχρι που να βγαλω το δοντι. Βεβαια και αργοτερα με ποναγε αλλα πηρα ενα παυσιπονο και τωρα ειμαι ενταξει! Το σιγουρο ειναι οτι απο τωρα εχω αρχισει να φοβαμαι πολυ τους οδοντιατρους, πραγμα που δεν συνεβαινε πριν και ποτε δεν εχω αντιδρασει ετσι σε γιατρειο!!!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login