Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το 80% των παντρεμένων κερατώνουν στην Ελλάδα. Το υπόλοιπο 20% κερατώνουν στο εξωτερικό.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Ανασφάλεια και γυναικείο σώμα.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #141446 από Klio στις 10 Ιουνίου 2018, 5:13μμ

Klio

Εικονίδιο
μέλος από: 10/6/2018
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Χαίρεται αγαπητέ μέλη! Ειμαι 19 ετών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το σώμα μου. Αυτο που αισθάνομαι ειναι πολυ περίπλοκο και ειλικρινά με εχει εξωθήσει να στερήσω απο τον εαυτό μου τις χαρές και τις απολαύσεις της ζωής.( πχ να παω να κανω μπάνιο σε πισίνα λίμνη κτλπ). Ειμαι 1,64 ύψος και 70(φοράω νούμερο M-L) και κατατάσσω τον εαυτό μου στην κατηγορία των παχουλών γυναικών
Όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να αποδεχτώ και να αγαπήσω το σώμα μου με συνέπεια να εχω κλειστεί στον εαυτό μου και να νομίζω οτι οι άνδρες δεν με προσεγγίζουν γιατι εχω παραπάνω κιλά. Γνωρίζω πως αυτο το θέμα αντιμετωπίζουν πολλές κοπέλες και ειλικρινά το θέμα των κιλών μου απο ρεαλιστική σκοπιά ειναι μηδαμινό διότι μιλάμε για 10 κιλά παραπανίσια μπορει και λιγότερα(δεν ειμαι ειδικός αλλα τόσο μπορώ να υπολογίσω). Όπως προείπα δεν αγαπάω το σώμα μου με συνέπεια να μην μπορώ να το αλλάξω και να μην εχω το «κουράγιο και την καλή ψυχολογία» για να ξεκινήσω. Ακόμα και στο σπίτι μου παρόλο που κυκλοφοραω γυμνή και έρχομαι σε επαφή με το σώμα μου συνέχεια υποσεινηδητα σκέφτομαι «πως ειναι έτσι τε μπούτια σου» «πως ειναι έτσι τα χέρια σου» κτλπ και μου στερώ ακόμα και την απόλαυση να φορέσω ενα σορτσάκι και ενα τιραντακι για να βγω έξω.
Γνωρίζω πως όλο αυτο ειναι μεσα στο μυαλό μου αλλα ειλικρινά δεν ξερω τι αλλο μπορώ να κανω για να το αποβάλλω. Επιπρόσθετα, ακόμα και στο σεξ ειμαι σφιγμένη διότι σκέφτομαι πως φαινεται στον άλλον το σώμα μου; Αλήθεια του αρέσει η το κανει απο «ανάγκη»;
Και εχω μετατοπίσει όλη την ευθύνη στο σώμα μου(με θεωρώ εμφάνιση κοπέλα με Ωραια χαρακτηριστικά στο πρόσωπο) και στο μυαλό μου αναπαράγεται η σκέψη οτι αν ήμουν αδύνατη θα είχα περισσότερες επιτυχίες στους άνδρες κτλπ. Ακόμα και αν κάποιου το αρέσω και μου το δείχνει κομπλαρω διότι σκέφτομαι οτι ίσως μα μην το αρέσει το σώμα μου αν το δει γυμνό η αν μαρεσει κάποιος σε ενα κλαμπ η κάπου δεν προσπαθώ να τον προσεγγίσω και περιττό να πω οτι δεν φλερτάρω.
Δεν είστε ειδικοί και ειλικρινά δεν ζητάω να μου χρυσοσετε το χάπι.
Θα ήθελα απλα να ακούσω την άποψη σας.
Συγγνώμη για το εκτενές κείμενο και ευχαριστώ εκ των υστέρων:)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #141449 από alexa.p στις 11 Ιουνίου 2018, 3:28πμ

alexa.p

μέλος από: 9/6/2018
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθειςμ...Βρισκομουν σε παρόμοια θέση αλλά κατάλαβα κάποια πράγματα με τον καιρό... Ναι μεν ακόμα δεν μου αρέσει το σώμα μου αλλά το αγαπώ αυτό πρέπει να κάνεις κι εσύ να το αγαπήσεις και να το προσέχεις... Δεν θεωρώ ότι τέτοιο σώμα είναι άσχημο ίσα ίσα έχεις καμπύλες που πρέπει να ξέρεις ότι αρέσουν περισσότερο στου άντρες οπότε μην αγχώνεσαι για αυτό όλα καλά... Τώρα στο θέμα της ψυχολογίας (ναι ναι κι εγώ είχα δοκιμάσει τα πάντα και τίποτα δεν έπιανε ειλικρινά) όπως σου είπα και πριν πρέπει να αγαπήσεις το σώμα σου γιατί αν δεν το αγαπήσεις εσύ πως θα το κάνουν οι άλλοι? Προσπάθησε να σταματήσεις να σκέφτεσαι το τι θα πει ο κόσμος μα μια χαρά σώμα έχεις δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό... Και στο κάτω κάτω δεν μπορούν να είναι όλες όπως τα μοντέλα που μας πασάρουν για πρότυπα... Αν θες να κάνεις κάτι για να νιωσεις διαφορετικα ξεκινα διατροφη και συστηματική γυμναστική... Ακόμα και να μην χάσεις κιλά θα έχεις την ευχαρίστηση ότι κανεις κάτι για τον εαυτό σου και πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερο... Φόρα ότι ρουχα θες και να θαυμάζεις το σώμα σου έτσι θα νιώσεις πιο άνετα... Και να θυμάσαι ότι η κυτταρίτιδα οι ραγαδες και τα σημαδια στο σώμα δεν είναι απαραίτητα άσχημα στο λέω γιατί το κατάλαβα πριν λίγο καιρό... Επίσης στο σεξ μην κομπλαρεις αφεσου ελεύθερη δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για το αν του αρέσει το σώμα σου... Δεν το κάνει από ανάγκη για να κάνει κάποιος σεξ μαζί σου πάει να πει ότι του αρέσεις εξάλλου το να σου αρέσει το σώμα του άλλου παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό... Άρχισε να βγαζεις φωτογραφίες με το σώμα σου και να τις χαζεύεις να βλέπεις πόσο όμορφη είσαι θα δεις ότι θα αλλάξει τελείως η ψυχολογία σου! Και κάτι τελευταίο είμαστε πανέμορφες δεν χρειάζεται να έχουμε όλες το ίδιο σώμα ο χαρακτήρας μετράει πρέπει να αγαπάμε τον εαυτό μας και να έχουμε αυτοπεποίθηση! Οι άντρες πίστεψέ με δίνουν περισσότερη βάση στον χαρακτήρα μας και στην προσωπικότητα μας...
Ελπίζω να σε βοηθησα έστω και λίγο ❤
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login