Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φορούσε μια μίνι φούστα τόσο στενή, που με δυσκολία μπορούσα ν' αναπνεύσω!
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Αδυναμία σπουδων σε άλλη πόλη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #142902 από Mpafgregor στις 14 Φεβρουαρίου 2019, 6:09πμ

Mpafgregor

Εικονίδιο
μέλος από: 14/2/2019
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Ειμαι 17 μενω σε μια πολη κοντα στην Αθήνα και φετος δινω πανελλήνιες για πρώτη φορά.Οι γονεις μου μου εχουν ξεκαθαρίσει οτι δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να με στειλουν σε άλλη πόλη να σπουδάσω και αναγκαστικά πρέπει να περάσω Αθήνα.Δεν εχω θέμα με την Αθήνα θα ηθελα να περασω εδω αλλα το θεμα ειναι οτι ανησυχώ οτι αν δεν περάσω Αθήνα δεν θα εχω τι να κάνω.Μιλουσα με εναν καθηγητή μου και μου ελεγε οτι υπάρχουν και οι φοιτιτικες εστιες.Μου έφτιαξε ενα hype γιατι μου ελεγε για παρτι που γίνονται εκει,γαμησια ιστορίες (και γαμω τους καθηγητές) οτι νταξει το φαγητό ειναι οκευ ,το δωματιακι οχι κατι τρελό κρεβατι γραφείο ντουλαπα (δεν με χαλαει) κτλπ κτλπΜου ειπε οτι για να σε δεχτούν εκει πρέπει οι γονεις σου να εχουν εισοδημα κατω απο 30.000 ευρώ και κατι αλλα που δεν θυμάμαι.Ο πατερας μου ειναι συνταξιουχος,η μανα μου δεν δουλεύει ενω το εισοδημα μας/χρόνο ειναι κατω απο 15.000.Εχω προϋποθέσεις να με παρουν στην φοιτιτικη εστια πχ της Πάτρας;Τι αλλες προϋποθέσεις υπάρχουν;Το ψαξα λιγο αφου γύρισα σπιτι και οσα άρθρα ειδα ελεγαν οτι η εμπειρία απο αποψη οτι γνωρίζεις πολλα ατομα ειστε ολοι φίλοι κτλπ ειναι φανταστικη αλλα απτην αλλη ειδα και παρα πολλα αρθρα σε φαση "Αθλιες οι συνθήκες διαβίωσης στις φοιτιτικες εστιες του ____ πανεπιστημίου"
Επισης αν γινεται καποιος να μου εξηγήσει πως μπορω να παρω μεταγραφή για αθηνα αν περασω σε άλλη πόλη
Ευχαριστώ προκαταβολικά
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #142944 από ookhh στις 18 Φεβρουαρίου 2019, 5:53μμ

ookhh

Εικονίδιο
μέλος από: 18/2/2019
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Καλησπέρα Mpafgregor. Όσο γνωρίζω από εστίες Αθήνας είναι μια χαρά αν και η κατάσταση του δωματίου εξαρτάται από εσένα και -πιθανόν- του συγκάτοικου που θα τύχες άρα να κάτι να υπολογίζεις. Κατά βάση είναι ωραία γιατί έχεις πολύ κόσμο να συναναστρέφεσαι και κοπέλες από εδώ και από εκεί να τριγυρνούν (wink-wink). Το δωρεάν internet είναι σίγουρο αν και δεν το υπογράφω όμως γενικά είναι ωραία. Στην τελική αν δεν την παλέψεις βρίσκεις 2-3 άτομα και μένετε κάπου έξω αν και συμφέρει γιατί είναι δίπλα στην σχολή στις περισσότερες περιπτώσεις. Για μεταγραφή στην πόλη που μένεις είναι εύκολο ειδικά αν υπάρχει οικονομικό θέμα και δεν είναι απαραίτητο να είναι ο ίδιος ακριβός τίτλος τμήματος άρα μπορεί και να πετύχεις κάτι που δεν θα έπιανε η βάση που με το καλό θα πιάσεις, άρα να ακόμη κάτι θετικό. Στην τελική μπορείς να μένεις στο ίδιο σπίτι που είσαι τώρα και να πηγαινοέρχεσαι αν δεν σ' αρέσει καθόλου σαν ιδέα η εστία όμως θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις 100%.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login