Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, μόνο που τους σκοτώνει όλους.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Ράμματα περιτομής

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #139192 από JimmyNeutron στις 04 Ιουνίου 2017, 2:26πμ

JimmyNeutron

Εικονίδιο
μέλος από: 4/6/2017
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος. Το ξέρω ότι το φόρουμ έχει πολλά παρόμοια θέματα αλλά για να μην τα ξεθάβω, αποφάσισα να ανοίξω ένα καινούριο. Πριν 5 μέρες υποβλήθηκα σε περιτομή. Έκανα ολική αναισθησία οπότε και έμεινα στην κλινική για ένα βράδυ και βγήκα το επόμενο πρωί. Λίγο πριν φύγω ο γιατρός με επισκέφτηκε για να μου αφαιρέσει τις γάζες. Μόλις μου τις αφαίρεσαι σε ένα σημείο που υπήρχε ραμμα άρχισε να βγαίνει αίμα. Ο γιατρός εκείνη την στιγμή μου έβαλε απλά κάτι σαν πανί με μπενταντιν. Το αίμα σταμάτησε να τρέχει μετά από κάνα δεκάλεπτο. Από εκείνη την μέρα συνηθίζω την επαφή με το εσώρουχο και δεν με ενοχλεί τόσο πια. Εδώ και 2 μέρες παρατηρώ ότι το σημείο που είχε ματώσει τότε βρίσκεται λίγο πιο κάτω από τις υπόλοιπες ραφές, πράγμα που με έκανε να σκεφτώ οτι μάλλον τότε που έπαθα το αιματωμα έσπασε το ραμμα που ήταν σε εκείνο το σημείο. Ο γιατρός με είχε ξαναδεί εκείνη την μέρα και δεν μου είχε πει κάτι περί του θέματος αλλά τώρα που το παρατηρώ προβληματίζομαι. Θέλω λοιπόν να θέσω την εξής ερώτηση στα άτομα που έχουν υποβληθεί στην επέμβαση αυτή. Αν ένα ραμμα σπάσει από την πρώτη κιόλας μέρα θα υπάρξει πρόβλημα στην μετεγχειρητική πορεία; Και το σημείο αυτό όπου έφυγε το ραμμα θα είναι πιο κάτω από το υπόλοιπο δέρμα; Πώς γίνεται το δέρμα κάτω από την βαλανο μετά την επούλωση; Μένει εκεί που είναι ραμμένο ή πέφτει ελαφρώς προς τα κάτω; Συγγνώμη για την ταλαιπωρία απλά όλα έχουν πάει καλά αλλά παρόλα αυτά προβληματίζομαι αρκετά με αυτό το θέμα. Είναι πρόβλημα που μου έφυγε ένα ράμμα από την πρώτη μέρα; Θα πρέπει να μου ξανακάνει καινούριο σε εκείνο το σημείο ή όλα θα εξελιχθούν φυσιολογικά. Τονίζω ότι ούτε πονάω ούτε ματώνει πια εκεί. Απλά έχει μια μικρή κλίση προς τα κάτω και δεν είναι στην ίδια ευθεία ραμμένο με τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ όσους απαντήσουν και ξέρουν. Θα με καθησυχάσουν πραγματικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #139193 από Nickos CH στις 04 Ιουνίου 2017, 12:12μμ

Nickos CH

Εικονίδιο
μέλος από: 8/4/2017
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Όχι φίλε μην αγχώνεσαι. Δεν έχεις κάποια επιπλοκή. Την επόμενη φορά που θα δεις το γιατρό ρώτα τον, για να σου φύγει και τυπικά το άγχος.
Απλά περιμένεις να επουλωθεί τελείως η περιοχή αφού βγήκαν τα ράμματα. Βάλε και μια επουλωτική κρέμα αν θες για πιο γρήγορο αποτέλεσμα. Η novaquasol A είναι πολύ αποτελεσματική και φθηνή. Κατά τ' άλλα είσαι οκ, μια χαρά. Άσε τις πολλές σκέψεις και απόλαυσε τη ζωή.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #139194 από JimmyNeutron στις 04 Ιουνίου 2017, 1:00μμ

JimmyNeutron

Εικονίδιο
μέλος από: 4/6/2017
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Φοβάμαι απλά για το ράμμα που είχε φύγει από την πρώτη μέρα και το σημείο εκείνο από το οποίο έφυγε, το οποίο είναι πιο κάτω από τα υπόλοιπα περιμετρικά ράμματα. Φαίνεται δηλαδή μια ανομοιομορφία ως προς το ραμμένο δέρμα πάνω από την βάλανο. Ελπίζω να γίνομαι σαφής αρκετά γιατί από το άγχος έχω αρχίσει το μπούρου μπούρου και δεν σταματάω πουθενά. Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν σε αυτό το θέμα και ξέρουν περί τούτου ή αν είχαν και εκείνοι την ίδια εμπειρία.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #139197 από Dieftharmenos στις 05 Ιουνίου 2017, 12:54μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Τρεχεις στον γιατρο. Τα ραμματα δε πρεπει να σου φυγουν απο τις πρωτες μερες. Θα παθεις μολυνση. Πρεπει πρωτα να επουλωθει η πληγη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login