Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η αναζήτηση της ευτυχίας είναι μια από τις βασικές αιτίες της δυστυχίας.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

HIV - 5 χρόνια;

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #139978 από Τάσος στις 23 Σεπτεμβρίου 2017, 11:35μμ

Τάσος

Εικονίδιο
μέλος από: 23/9/2017
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Τάσος και είμαι σε ηλικία τον 30 χρόνων.
Έχω ένα συγκενικό πρόσωπο το οποίο έχει αμφιβολίες ότι έχει κολλήσει τον ιό HIV. Μιας που θα πάει σε μερικές μέρες να κάνει την εξέτασει θέλω να ρωτήσω κάτι αρκεί να πάρω απαντήσεις σοβαρές. Το συγκεκριμένω λοιπόν άτομο λέει πως έχει "νομίζει" hiv εδώ και 5 χρόνια. Γίνεται ρε παιδιά να έχει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος aids 5 ολόκληρα χρόνια ΧΩΡΙΣ θεραπεία και να είναι υγίεις; Εκείνος λέει πως 5 χρόνια είχε πάει με μια κοπέλα και μετά από λίγες ημέρες τον έπιασε ο λαιμός του. Λέει όμως ότι ήταν και χειμώνας με βαρεί κρύο. Το άτομο αυτό είναι σε ηλικία 26 ετών. Γίνεται 5 χρόνια χωρίς θεραπεία αν είχε κάτι τέτοιο να ήταν υγίεις χωρίς συμπτώματα αυτά τα χρόνια; περιμένω σοβαρές απαντήσεις. Σας ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #139979 από lida στις 24 Σεπτεμβρίου 2017, 1:29μμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
Περιεργα μας τα λεει ο φιλος σου. Πρωτα μπορει να εχει κολησει καποιος και να μην εχει συμπτωματα αλλα να είναι μονο φορεας. Τωρα πως το καταλαβε οτι κολησε πριν 5 χρονια? Από το λαιμο του που τον επιασε? Μαλλον ασχετο. Και αφου 5 χρονια νομιζει οτι εχει κολησει τωρα το θυμηθκε να κανει εξετασεις?
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #140015 από chronus στις 03 Οκτωβρίου 2017, 1:00πμ

chronus

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2016
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε Τάσο, η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός που θα εξετάσει το φίλο σου (παθολόγος ή ανοσολόγος), θα χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες, για να κρίνει κατά πόσον ο φίλος σου είναι πιθανό ή όχι να έχει κολλήσει τον ιό HIV. Η επαφή, την οποία θεωρεί ο φίλος σου ύποπτη, είχε γίνει χωρίς προφυλακτικό; Η κοπέλα ήταν τελείως άγνωστη; Εκείνη φαινόταν υγιής ή άρρωστη; Έκτοτε είχε άλλες επαφές με την ίδια ή με άλλες γυναίκες και αν ναι, ήταν με προφυλακτικό ή χωρίς; Όλα αυτά τα χρόνια, έτυχε να πάει σε γιατρό, για οποιοδήποτε λόγο ή έτυχε να κάνει μια απλή γενική αίματος; Αν ναι, ποια ήταν τα αίτια και ποια τα αποτελέσματα της επίσκεψης στο γιατρό ή τα αποτελέσματα των εξετάσεων; Έχει κάποιο άλλο, χρόνιο, πρόβλημα υγείας ή παίρνει φάρμακα σε μόνιμη βάση για κάποιο λόγο; Αυτά τα πέντε χρόνια, έχει τύχει ποτέ να κάνει εθελοντική αιμοδοσία;

Όσον αφορά την απορία σου, αν γίνεται κάποιος να κολλήσει τον ιό HIV πριν από πέντε χρόνια και παρά το γεγονός ότι δεν έχει λάβει θεραπεία, είναι (ή τουλάχιστον φαίνεται) υγιής, η απάντηση είναι ναι, μπορεί! Αρκετά συχνά, η λοίμωξη από τον ιό HIV μένει, όπως λέμε στην ιατρική γλώσσα, «υποκλινική» ή «σιωπηρή» για πολλά χρόνια, κάνοντας τον οροθετικό ασθενή να μην έχει ιδέα τού προβλήματός του! Αργά ή γρήγορα όμως, για λόγους που πολλές φορές δεν τους αναγνωρίζουμε σαφώς, ο ιός «ξυπνάει» και αρχίζει να προκαλεί συμπτώματα, άλλοτε άλλης βαρύτητας. Από αυτό το σημείο και μετά, η πορεία τής υγείας του είναι μόνο φθίνουσα. Τότε λέμε ότι η HIV λοίμωξη έχει εξελιχθεί στο σύνδρομο που ονομάζουμε «AIDS». Βέβαια, δεν είναι καθόλου σπάνιο, όλα αυτά τα χρόνια τής υποκλινικής λοίμωξης ο οροθετικός ασθενής να εμφανίζει πολύ ήπια συμπτώματα, στα οποία δεν δίνει σημασία, δεν τα θεωρεί σημαντικά και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα συνδυάσει με κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, ώστε να πάει στο γιατρό. Τέτοια, ήπια, συμπτώματα είναι πολύ συχνά κρυολογήματα, ανεξήγητοι χαμηλοί πυρετοί, απώλεια βάρους, εύκολη κόπωση, καταβολή δυνάμεων, ευαισθησία σε πολλά πράγματα, όπως τροφές ή κρύα ατμόσφαιρα, παράξενες αλλεργίες, περίεργες «κοκκινίλες» που εμφανίζονται ξαφνικά και μετά από λίγο εξαφανίζονται, πληγές που εμφανίζονται ανεξήγητα και αργούν να κλείσουν, δυσκολία να σταματήσει το αίμα και να κλείσει η πληγή μετά από τραυματισμό, συχνοί και ανεξήγητοι πόνοι στους μυς και τα κόκαλα κλπ.. Μπορεί όμως και να μην υπάρχει τίποτα από όλα αυτά και ο οροθετικός να νομίζει ότι είναι απόλυτα υγιής!

Ας είμαστε όμως συγκρατημένοι! Δεν χρειάζεται πανικός! Το ποιο πιθανό είναι να μην έχει κολλήσει τίποτα! Και στατιστικά να το δούμε, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες! Πιθανώς ο φίλος σου έχει πανικοβληθεί για δικούς του, προσωπικούς και μάλλον ψυχολογικούς λόγους! Αφού του έχει μπει η ιδέα να εξεταστεί για μια επαφή που είχε πριν από πέντε χρόνια, την οποία θεωρεί ύποπτη, ας το κάνει! Άλλωστε, δεν είναι κακό να κάνουμε όλοι εξετάσεις που και που! Λίγο αίμα θα δώσει μόνο και θα πάρει τις απαντήσεις μετά από μια βδομάδα. Αν πάει σε δημόσιο νοσοκομείο με το ταμείο του, δεν θα πληρώσει τίποτα. Στο ιδιωτικό τομέα, πάντως, δεν είναι ακριβές οι εξετάσεις αυτές. Σε κάθε περίπτωση, ο γιατρός του ξέρει να τον κατευθύνει σωστά, οπότε όλα θα πάνε καλά!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #140059 από Τάσος στις 18 Οκτωβρίου 2017, 3:57μμ

Τάσος

Εικονίδιο
μέλος από: 23/9/2017
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Καλησπέρα φίλε μου!
Θα απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου!
1.Η κοπέλα δεν ήταν τελείως άγνωστη.
2. Εκείνη φαίνεται υγιής
3.Ήταν η πρώτη του φόρα με αυτή την κοπέλα και όσο ξέρω πάντα με προφυλάξεις.
4. Τον είχε πιάσει γαστραντερίτιδα αλλά είχε περάσει χρόνος και βάλε και έκανε εξετάσεις γενικές και όλα ήταν εντάξει από ότι τα λεμφοκύτταρα που ήταν πολύ λίγο χαμηλά λόγο τις γραστρεντερίτιδας που του είχε πει ο γιατρός.
5.Όχι δεν είχε ποτέ πρόβλημα υγείας και ούτε φάρμακα έπερνε. 6.Όχι δεν είχε τύχει να κάνει αιμοδοσία.
7.Το σεξ το έκανε με προφυλακτικό με αυτή την κοπέλα.

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι το εξής: Μου είχε πει ότι ήταν η πρώτη του φορά που έκανε σεξουαλική επαφή και στο τέλος τον είχε πιάσει ένας μικρός πόνος στους όρχεις εγώ θεωρώ ότι ήταν από την υπερβολική στύση. 2.Εδώ και 5 χρόνια δεν θα είχε το μοναδικό σημάδι; 3.Τις είχε κάνει στοματικό έρωτα αλλά από όσα μου είπε και κατάλαβα δεν κατέβηκε κάτω χαμηλά για να πάρει κολπικά υγρά και γενικός υγρά και ούτε πληγή είχε στο στόμα του από όσο θυμάται. 4. Το μόνο που μου ανέφερε ήταν ότι τότε είχε πολύ κακό καιρό και μάλλον για αυτό αρρώστησε και ότι για μερικές μέρες μετά είχε μείνει η μυρωδιά του μου.. τις κοπέλας στο στόμα του και μύριζε πολύ άσχημα. Μου είπε ότι είχε δοκιμάσει να κάνει γαργάρες με λίστεριν μήπως ξεμηρίσει η αναπνοί του αλλά τίποτα. Τώρα δεν έχει αυτή τι μυρωδιά και νιώθει μια χαρά. Αν μπορείς να μου απαντήσεις και σε αυτό είσαι πολύ μεγάλος. Ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login