Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σκοτεινό παράδειγμα μαύρου χιούμορ: Τα γουρούνια που δαιμονίστηκαν και έπεσαν στη θάλασσα. Σε περιοχή χωρίς θάλασσα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Περιτομή - Ανάρρωση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #144529 από Anonymous2306 στις 23 Ιανουαρίου 2020, 9:13πμ

Anonymous2306

μέλος από: 23/1/2020
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Εκανα περιτομή πριν 3 μέρες ειμαι 16 και εχω καποιες ερωτήσεις. Εχω μια ευαισθησια στην βαλανο και γιαυτο τον λόγο δεν παω ουτε σχολειο και στο σπιυι δεν φοραω τιποτα καθομαι γυμνος μηπως πρεπει να φοραω εσώρουχο για να συνηθισει η και γυμνός να κατσω θα συνηθισει; Επίσης οταν κατουραω επειδη φοβαμαι το κατουρο βγαινει στην αρχή με λιγη δυναμη και στραβα μετα βγαινει ευθεια κ οταν τελειώσω παει παλι στραβα εχω και μια μικρή καουρα που δνε ειχα τις αλλες 2 μερες και δεν εχει και πολυ διαρκεια το κατουρημα οπως παλια. Επισης ο γιατρος δεν μου εδωσε καμια κρεμα η καποιο φαρμακο απλα πηγα την δεύτερη μερα μετα την εγχείρηση για να μου αλλαξει γαζες και μου ειπε οτι τα ραμματα θα πεσουν μονα τους σε 2 3 εβδομαδες κ οτι η ευαισθησία θα περασει μετα απο 4 5 μερες(κατι που δεν βλεπω να γίνεται). Μπάνιο δεν εχω κανει ακόμα λεω να κανω οταν φυγει η ευαισθησία που εχω. Επιπλεον διαβαζω κατι για χαμομηλι απο αλλους μπορεί να μου πει καποιος την διαδικασια; Ευχαριστώ σε οποιον απαντήσει ειλικρινά ειμαι σε τρελο αγχος νιωθω οτι η ευαισθησια δεν θα φυγει ποτε. Οποιος θελει να κανει ερωτήσεις για την εγχείρηση να του απαντησω ευχαρίστως.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #144532 από chronus στις 23 Ιανουαρίου 2020, 3:42μμ

chronus

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2016
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καταρχάς ψυχραιμία! Έκανες περιτομή, όπως άπειροι άλλοι άνδρες σε όλο τον κόσμο! Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος! Θα περάσει! Μόλις έκανες μία επέμβαση και είναι απολύτως λογικό να υπάρχει στο πέος σου ευαισθησία, πρήξιμο και ερεθισμός. Γενικά η ανάρρωση από περιτομή δεν κρατάει πολύ, αλλά εξαρτάται από την έκταση της τομής, τους κανόνες που ακολουθείς μετά και το σώμα σου. Τα προβλήματα αυτά θα υποχωρήσουν σε μερικές μέρες και ίσως να μείνει μια μικρή ευαισθησία, που θα σβήνει σταδιακά σε βάθος χρόνου.

Πρόσεχε όμως! Ποτέ μα ποτέ μην κάνεις κάτι που διαβάζεις στο ίντερνετ ή που σου λένε άλλοι που δεν είναι γιατροί! Μην βάλεις χαμομήλι οποιοδήποτε ματσούνι και γιατροσόφι πάνω στην τομή, που δεν θα σου το έχει πει ο γιατρός! Μπορεί να σου κάνει πολύ σοβαρή ζημιά και να τρέχεις μετά! Πάντα να ακολουθείς τις οδηγίες τού γιατρού σου! Μόνο αυτός ξέρει και κανένας άλλος! Ακόμα και άτομα που θέλουν το καλό μας, όπως οι γονείς, μπορεί άθελά τους να μας κάνουν κακό, αν τυχόν μας προτείνουν γιατροσόφια και ματσούνια! Μόνο ό,τι λέει ο γιατρός θα κάνεις και τίποτε άλλο! Ξέχνα τα όλα αυτά! Μην αφήνεις κανέναν άσχετο να σου προτείνει "θεραπείες" και μην ψάχνεις τέτοιες ανοησίες στο ίντερνετ!

Υπάρχουν διάφορες αλοιφές και χάπια που θα μπορούσε να σου δώσει ο γιατρός σου, όμως έκρινε ότι θα μπορούσες να τα αποφύγεις. Είσαι σίγουρος ότι του τόνισες επιτακτικά ότι υποφέρεις; Του έδωσες να καταλάβει ότι έχεις πρόβλημα; Πιστεύω ότι αν τον πάρεις τηλέφωνο ή αν πας από εκεί και του ζητήσεις επίμονα να σου γράψει κάτι, αλοιφή, χάπια ή και τα δύο, γιατί πραγματικά δεν αισθάνεσαι καλά, θα το κάνει. δεν υπάρχει λόγος να πονάς, εφόσον υπάρχουν φάρμακα για τις πρώτες μέρες.

Καταλαβαίνω το φόβο σου στο κατούρημα. Η περιτομή δεν επηρεάζει το σύστημα ροής των ούρων, άρα αποκλείεται το δύσκολο κατούρημα να οφείλεται στην επέμβαση. Είναι ψυχολογικό και σιγά σιγά θα ξεθαρρέψεις, όσο υποχωρεί και η φλεγμονή. Σκέψου το λογικά και κάνει πειράματα. Πίεσε λίγο τον εαυτό σου να κατουρήσεις σωστά και δες πώς αισθάνεσαι. Δοκίμαζε κάθε φορά να ελέγχεις όπως θέλεις το κατούρημα, μέχρι κάποια στιγμή να αποκατασταθεί το πρόβλημα. Φαντάζομαι ούτε στύση θέλεις να έχεις αυτές τις μέρες. Αυτό ίσως θα κρατήσει λίγο παραπάνω, αλλά και αυτό θα αποκατασταθεί. Κάποια στιγμή, όταν αισθανθείς ότι η στύση σου γίνεται χωρίς πρόβλημα, θα δοκιμάσεις πάλι να αυνανιστείς και να εκσπερματώσεις. Σίγουρα θα είναι όλα διαφορετικά. Πλέον έχει φύγει το πετσάκι και η αίσθηση της βαλάνου θα αλλάξει τελείως με τα χρόνια. Αυτό θα αλλάξει και την αίσθηση στο κατούρημα, όπως και στη στύση, αλλά θα το συνηθίσεις και σύντομα θα γίνει τρόπος ζωής. Έχε μόνο υπόψιν σου ότι πολλοί άνδρες που έχουν κάνει περιτομή, επιλέγουν να χρησιμοποιούν λιπαντικό, τόσο στον αυνανισμό όσο και στο σεξ, καθώς αισθάνονται ότι λείπει υγρασία, που δυσκολεύει τις κινήσεις. Θα το δεις και αυτό και θα βρεις το προϊόν που σου ταιριάζει.

Όσο για το αν είναι καλό που κάθεσαι γυμνός, δεν έχει σημασία. Κάνε αυτό που νομίζεις, για να αισθάνεσαι καλύτερα. Σίγουρα καλό είναι να αποφεύγεις τα πολύ στενά εσώρουχα και παντελόνια τον πρώτο καιρό. Όμως είναι δικό σου θέμα αν θέλεις να κάθεσαι με άνετα ρούχα ή τελείως γυμνός. αναρωτιέμαι βέβαια αν αισθάνεσαι άνετα με την οικογένειά σου να σε βλέπουν τελείως γυμνό μέσα στο σπίτι, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

Όσον αφορά το μπάνιο, είμαι σίγουρος ότι δεν σου είπε ο γιατρός σου να μείνεις άπλυτος μέχρι να αναρρώσεις. Η υγιεινή είναι πολύ σημαντική για την ανάρρωση. Πρέπει να πλένεις προσεκτικά το πέος σου, γιατί τα υπολείμματα ούρων μπορεί να κάνουν ζημιά. Υπάρχουν ειδικά φαρμακευτικά σαπούνια που μπορείς να χρησιμοποιείς επάνω στο πέος σου και μπορεί να σου συστήσει ένα ο γιατρός σου. Σου προτείνω να βρεις μια πατέντα για να πλένεις και το υπόλοιπο σώμα σου. Μπορείς να κάνεις μπάνιο φορώντας δύο μποξεράκια, για να μην πάει σαπουνάδα από κοινό αφροντους επάνω. Σαπούνισε κάθε κάθε σημείο ξεχωριστά, προσέχοντας να μην πετάγεται σαπουνάδα στην περιοχή του πέους όσο γίνεται και αν πέσει, ξέβγαλέ την αμέσως. Αφού τελειώσεις με το υπόλοιπο σώμα, βγάλε τα δύο μποξεράκια και πλύνε προσεκτικά και τα γεννητικά σου όργανα με το φαρμακευτικό σαπούνι. Βεβαίως όσο έχεις γάζες, περιορίζεται το εύρος τής γεννητικής περιοχής που μπορείς να καθαρίσεις. Όμως και πάλι, με σωστή μέθοδο, θα μπορείς να καθαρίσεις την άκρη του πέους γύρω από το στόμιο της ουρήθρας, τους όρχεις, το περίνεο και την περιοχή τού πρωκτού. Η καθαριότητα σε όλη τη γύρω περιοχή προλαμβάνει τη μόλυνση της τομής. Αν νιώθεις καλά με αυτό και δεν ντρέπεσαι, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον στην οικογένεια με το μπάνιο.

Για όλα αυτά φυσικά, μπορείς και πρέπει να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου. Θα σου τα πει αναλυτικά και θα σου δώσει οδηγίες. Αυτός μόνο! Όχι άσχετα άτομα και το ίντερνετ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #168514 από TEO1987 στις 04 Ιουλίου 2023, 5:57πμ

TEO1987

Εικονίδιο
μέλος από: 30/6/2023
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Να ρωτήσω φίλε με τι μέθοδο έκανες περιτομή ;
Νυστέρι η laser ;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #168515 από spathisamurai στις 04 Ιουλίου 2023, 4:12μμ

spathisamurai

Εικονίδιο
μέλος από: 29/6/2023
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Φιλε μου θα συμφωνησω με τη παραπανω απαντηση, μιλα στο γιατρο σου.|
Εγω περυσι εκανα χαλινοτομη (εκοψα χειρουργηκα το κορδονακι κατω απο το κεφαλακι) ο γιατρος μου, μου εδωσε πολλες οδηγιες οπως οταν βγουν οι γαζες τη 2η τριτη μερα να βαζω μπεταντιν και πουλβο σπρει για να αποφυγω μολυνση και μετα απο ενα διαστημα ξεκινησα και βουτηματα σε χλιαρο τσαι χαμομηλι (σα μπισκοτακι στον καφε ενα πραμα). Οσο για το πλυσιμο εγω το τυλιγα με ενα σακουλακι πολυμπαγκ που ειναι για τροφιμα και το στερεωνα με κολλητικη ταινια ή ταινια κολλητικη που δενουν τραυματα για να μενει στεγνο οσο κανω ντους.
Μη ντραπεις να μιλησεις γιατι προκειτε για κατι που θα το χεις πανω σου γ παντα. Εγω ας πουμε πηγα μετα στο γιατρο και μ δωσε μια αλοιφη για μετεγχειρηντικες ουλες ωστε να απαλυνει ενα γρομπαλακι που ειχα το οποιο ηταν απο τα ραμματα, το πουλι σ ειναι σημαντικο και δε χωραει ντροπες.

προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login