Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Οι προγραμματιστές είναι σεναριογράφοι και τα PC κακοί ηθοποιοί.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Έχει σημασία το χρονικό διάστημα?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #149305 από MperdemenhK στις 04 Μαΐου 2021, 8:40πμ

MperdemenhK

Εικονίδιο
μέλος από: 3/5/2021
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Γεια σας,έχω ξανά ανοίξει θέμα σε αυτό το forum ωστόσο δεν είχα κάνει την συγκεκριμένη ερώτηση και την είδα και φρικαρα.
Αρχικά,εγώ παλεύω 1-1,5 χρόνο για να βρω τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό..
Σε διάφορα που βρήκα στο ίντερνετ διάβασα ότι αν το σκέφτεσαι για πάρα πολύ καιρό πιθανότατα δεν είσαι στρέιτ... ωστόσο εγώ τόσο καιρό σκέφτομαι ότι δεν θέλω να είμαι λεσβία και φρικαρω πιο πολύ επειδή φοβάμαι μην ερωτευτώ καμία και επειδή όταν βλέπω πορνό με λεσβίες με ανάβουν..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις σκέψεις μου?..
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #149314 από Akis2000 στις 05 Μαΐου 2021, 11:54πμ

Akis2000

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/5/2013
μηνύματα: 334 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση


Γεια σου, (it’s me again) :D
Αφού άφησα λίγο διάστημα μπας και πει και κάποιος άλλος την δική του άποψη γύρω από σεξουαλικό σου προσανατολισμό-προβληματισμό, διαπίστωσα ότι ίσως το ερώτημά σου να τους μπέρδεψε κάπως και για αυτό (ξανά λέω ίσως) να μην έχεις πάρει μέχρι στιγμής κάποια απάντηση-άποψη. Ίσως βέβαια να τους μπέρδεψε (σε κάποιο βαθμό και μένα) το γεγονός ότι ενώ σε προηγούμενη αρχική τοποθέτησή σου μπορεί να μένεις σταθερή όσον αφορά το ότι αυτές οι σκέψεις να έχουν 1,5 χρόνο που ξεκίνησαν να μπαίνουν στο μυαλό σου, ωστόσο έδινες μία πιο περιστασιακή κατάσταση γύρω από το γεγονός ότι άρχισες να βλέπεις την προοπτική να είσαι λεσβία ή και bisexual το οποίο εν μέρει το όφειλες κυρίως σε κάποιου είδους αντίδραση εξαιτίας κάποιων αρνητικών εμπειριών που είχες σε προηγούμενες σχέσεις με αγόρια και το βιντεάκι που ανέφερες πως είδες στο τικ-τοκ να ήρθε σε ένα τόσο διαβολεμένο timing που να σου γέννησε από το πουθενά κάποιες τέτοιες σκέψεις. Αν και προσωπικά πιστεύω πως από το τίποτα δεν γεννιέται κάτι, υπήρχε από την αρχή κάπου καλά κρυμμένο το οποίο ή δεν τον έβλεπες, ή δεν ήθελες να το δεις και οι αρνητικές εμπειρίες να έδωσαν τροφή σε αυτές τις σκέψεις ώστε να σου πουν «χέι, είμαστε και εμείς εδώ, σταμάτα να κάνεις επιτέλους πως δεν υπάρχουμε». Σε αυτό όμως το νέο σου post διαπιστώνουμε ότι ίσως να το σκέφτεσαι παραπάνω από όσο ίσως και εσύ πίστευες και όσο περνάει ο καιρός αυτή η ανησυχία σου που καταβάθος μπορεί να είναι και επιθυμία να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο. Εκείνο βέβαια που δεν μπορούμε να ξέρουμε είναι το τι γενάει αυτήν την φρίκη μέσα σου στο σενάριο όχι μόνο να είσαι, αλλά και να ερωτευτείς κιόλας. Είναι οι οικογένειά σου; Είναι η κοινωνίας στην οποία ζεις; Είσαι εσύ η ίδια που μέχρι τώρα όπως λες έχεις πλάσει για σένα την εικόνα μίας «φυσιολογικής» οικογένειας με άντρα και παιδιά; Νομίζω σου είπα και τις προάλες ότι είναι κάπως νωρίς να σε βάλουν σε τόσο έντονους προβληματισμούς (σε βαθμό να χάνεις και τον ύπνο σου). Δεν θα πω παράλογο, γιατί ο καθένας έχει πάντα μία δική του λογική, μοναδική και πολλές φορές αυτό που θεωρούμε εμείς σωστό κάποιοι άλλοι μπορεί να το θεωρούν λάθος και το αντίθετο. Πάντως κάποια στιγμή θα καταλάβεις ότι το λάθος δεν είναι οι επιλογές που μπορεί να παίρνουμε για την ζωή μας, το λάθος είναι να επιλέγουμε με βάση τι είναι σωστό για τους άλλους πνίγοντας τα δικά μας θέλω και επιθυμίες, πράγματα που κατά βάθος θα μας έκαναν πραγματικά ευτυχισμένα. Θα σου έλεγα ζήσε την ζωή σου με ότι σε ευχαριστεί (τώρα που μπορείς) και αν στο μέλλον νιώθεις ότι αυτό που νόμιζες ότι σε κάλυπτε στην δεδομένη χρονική στιγμή έχει πάψει να σε γεμίζει, κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις στροφή στην ζωή σου. Το σίγουρο είναι πες δεν θα μετανιώσεις που το δοκίμασες. Όσον αφορά την κοινωνία; Θα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία εφόσον θελήσεις να ανοιχτείς να μετρήσεις ποιοι αξίζουν να βρίσκονται πραγματικά κοντά σου και ποιοι στεκόντουσαν υποκριτικά. Αυτά καλή μου και εύχομαι να καταφέρεις να πάρεις τις καλύτερες αποφάσεις με κριτήριο πάντα το δικό σου καλό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149315 από MperdemenhK στις 05 Μαΐου 2021, 12:39μμ

MperdemenhK

Εικονίδιο
μέλος από: 3/5/2021
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ πολύ που είσαι εδώ για εμένα:D
Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή γιατί μπορεί να μπέρδεψα κάποιους.Αυτή η σκέψη ήρθε εντελώς ξαφνικά και για αυτό φρικαρα,δεν ήρθε από τις αρνητικές εμπειρίες και ούτε είχα πιο πριν αυτές τις σκέψεις,δεν ήρθε επειδή στράφηκα στο ίδιο φύλο,δεν ήρθε επειδή ένιωσα να μην με ευχαριστούν ή καλύπτουν τα αγόρια..η σκέψη ήρθε σε μια νύχτα,με αυτό το βίντεο και από τότε έμεινε,με τα όλα της(εννοώντας με εμετούς και άγχος που ακουμπάει ταβάνι).Στις αρχές,ακόμα και τώρα,όταν ηρεμούσα και δεν το είχα καν στο μυαλό μου απλά καταλάβαινα τι είμαι, καταλάβαινα τι με ελκύει, καταλάβαινα ότι σκέφτομαι κάτι που δεν ισχύει.. τότε μου ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα στο κεφάλι μου,τώρα απλά είμαι μπερδεμένη,γιατί ξέρω πως έχω επηρεαστεί..σήμερα όμως κατάλαβα κάτι..όλα είναι στο μυαλό μου:)στο άθλημα που κάνω,είναι ένα παιδί που μου αρέσει από την πρώτη προπόνηση,ωστόσο με αυτές τις σκέψεις που κάνω αγνοώ το τι κάνω...όταν σκέφτομαι ένα αγόρι δεν με ανησυχεί,δεν με φοβίζει,ξέρω ότι είναι κάτι που μου ταιριάζει..από τότε που μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό μου όμως,φοβάμαι απλά να σκεφτώ..σήμερα είδα αυτό το παιδί πάλι στην προπόνηση,μου άρεσε,ένιωθα να με ελκύει και για μια στιγμή ένιωσα υπέροχα,μετά ήρθαν πάλι στο μυαλό μου αυτές οι σκέψεις και ένιωθα να πιέζομαι άπειρα..έχω τόσο πολύ αυτές τις σκέψεις στο μυαλό μου που όταν σκέφτομαι να είμαι με ένα αγόρι πιέζομαι,ενώ όταν δεν το σκέφτομαι θέλω να γίνει..αλλά όταν έρχεται ένα κορίτσι στο μυαλό..ωχχχ άμα περάσει ένα λεπτό που την σκέφτομαι πανικοβάλλομαι,νομίζω ότι την ερωτεύομαι και καλά ενώ μπορεί να φύγει από το μυαλό μου και σε δύο λεπτά..εν ολίγοις είναι όλα στο μυαλό μου και το ξέρω,απλά φοβάμαι να το βγάλω από το μυαλό μου,ακριβώς για αυτόν τον λόγο, γιατί έχω δει τον εαυτό μου να έλκεται μόνο από αγόρια,αυτό θέλω στην ουσία και το ότι μπορεί να είμαι το οτιδήποτε άλλο με πανικοβάλλει..φοβάμαι μήπως από εδώ και πέρα δεν είναι ποτέ το ίδιο το πώς θα ερωτεύομαι αγόρια.
Και κάτι τελευταίο,μέσα σε όλα αυτά που έχω ψάξει από τον πανικό μου,έχω διαβάσει και μια περίπτωση που μια κοπέλα της ήρθε ξαφνικά η ιδέα μήπως είναι λεσβία..από κάτω δεν ξέρετε πόσες διαφορετικές κοπέλες συμφώνησαν.. οπότε δεν νομίζω όλο αυτό να είναι το κάτι ασυνήθιστο και δεν νομίζω να υπάρχει πάντα λόγος που κάνουν ένα ξαφνικό μπαμ στο μυαλό,ίσα ίσα στις περισσότερες των περιπτώσεων γίνεται κάτι τέτοιο..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149316 από Akis2000 στις 05 Μαΐου 2021, 1:07μμ

Akis2000

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/5/2013
μηνύματα: 334 αποδεκτές 0
Καταρχήν ευτυχώς που γράφουμε μεγάλα κείμενα και έτσι με έναν μήνυμα καταφέρνουμε να αναφέρουμε και να αναλύσουμε αρκετές σκέψεις. Γιατί αν τις μοιράζαμε σε μικρότερες παραγράφους μπορεί να γινόταν μία πιο παρεμβατική συζήτηση με περισσότερες ανταλλαγές απόψεων αλλά δεν θα μας έφταναν ούτε καν 1000 μηνύματα τα οποία σίγουρα δεν θα μας ήταν διαθέσιμα. (ωστόσο για κάτι τέτοιο υπάρχει και το chat εάν ποτέ χρειαστεί να υπάρξει χρήση). Any way, θα σταθώ σε αυτό το τελευταίο σχετικά με το πόσο συνηθισμένο μπορεί να είναι, απλά επειδή στο στενό μας περιβάλλον δεν έχει τύχει να γνωρίζουμε άτομα με τέτοιου είδους ανησυχίες, νομίζουμε ότι ήμαστε διαφορετικοί και ότι πρέπει αυτή την διαφορετικότητά μας θα πρέπει να την κρατάμε συνεχώς κρυμμένοι αν θέλουμε να ήμαστε αρεστοί στην κοινωνία. Στο σημείο αυτό να σου πω ότι και εγώ κατακλυζόμουν συνεχώς και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από εσένα με τέτοιου είδους σκέψεις και όταν κάποια στιγμή αποφάσισα ότι δεν πήγαινε άλλο, έκανα το βήμα. Θαρρώ πως είναι και η μόνη διαφορά μας καθώς και εγώ παρά το γεγονός ότι έκανα τον όποιο πειραματισμό μου, πέρα από μία φίλη (επίσης bisexual) την οποία γνώρισα επίσης σε κάποιο φόρουμ, έχω φροντίσει να μην το μάθει κανείς άλλος στο δικό μου περιβάλλον. Οπότε να ξέρεις ότι σε αυτές τις σκέψεις και τους προβληματισμούς σου δεν είσαι μόνοι ή έστω πολλοί λίγοι. Άλλωστε όπως λες το τέλος βέβαια αυτό το διαπίστωσες και εσύ εν μέρει. Υπάρχουν χιλιάδες ακόμα που θα μπορούσα να σου πω αλλά μία ότι τα μηνύματα λίγα, μία το ότι κάποια ίσως θα είναι καλύτερα να τα ανακαλύψεις και μόνη σου λέω να περιοριστώ :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149317 από MperdemenhK στις 05 Μαΐου 2021, 1:19μμ

MperdemenhK

Εικονίδιο
μέλος από: 3/5/2021
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι είμαι η μόνη με αυτές τις σκέψεις και αυτό με αγχωνε,αλλά στην τελική κατάλαβα ότι υπάρχει άπειρος κόσμος που έχει αυτό το θέμα.. ωστόσο,υπάρχουν και άτομα με αυτήν την σκέψη που δεν θέλουν να πειραματιστούν..είμαι ένα από αυτά τα άτομα, γιατί όταν βγαίνω λίγο από το μυαλουδακι μου που τόσο καλά ξέρει να με πανικοβάλλει,δεν νιώθω την επιθυμία να το κάνω..όταν είμαι μόνη μου είναι μεγάλο το πρόβλημα γιατί τόσο που έχω πιέσει το θέμα έχω κουράσει τον εαυτό μου και λέω στην τελική "Ρε..τάδε μου,είσαι ότι θέλεις να είσαι και εσύ ξέρεις τι είσαι,γιατί να μπαίνεις σε τέτοιες σκέψεις" και ξαφνικά φεύγουν όλα,κάθε έλξη για το κάθε τι ομόφυλο..οι φαντασιώσεις έχουν φύγει,καιρό τώρα και έχουν μπει στην θέση τους ετεροφυλες φαντασιώσεις.. οπότε μπορεί όλη αυτή να είναι απλά μια φάση που να την πιέζω όσο δεν πάει,ενώ θα μπορούσε να είχε τελείωσε σε..δύο μέρες? μπορεί!
Είπες ότι είχες πολύ καιρό με αυτές τις σκέψεις και εν τέλει έκανες το βήμα,θα ήθελες αν ένιωθες καλά με αυτό να μου πεις που κατέληξες τελικά..?:)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149318 από Akis2000 στις 05 Μαΐου 2021, 1:31μμ

Akis2000

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/5/2013
μηνύματα: 334 αποδεκτές 0
Κάποια στιγμή μπορεί να είχα αναφερθεί σε παλαιότερα μηνύματά μου (εν μέρει τουλάχιστον) σε κάποια προσωπικά βιώματα και προβληματισμούς, ωστόσο τις βαθύτερες αναλύσεις ίσως σε πιο ιδιωτική αν ήθελες συζήτηση. Και όπως ανέφερα και στο προηγούμενο, αν όχι τόσο τα δικά μου, τα δικά σου κυρίως μηνύματα (χωρίς να ξέρω πόσα έχεις ακόμα και στα τρώω με την συζήτηση) θα εξαντλούνταν σχετικά γρήγορα. Θα μπορούσα να πω ένα δύο πράγματα εδώ, αλλά για μία πιο διευκρινιστική συζήτηση με ευχέρια αν θέλεις κάποια στιγμή στο chat :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login