Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Αν είχανε φωνή οι γκαρσονιέρες, θα πέφταν σαν ξερόφυλλα οι βέρες. (3.000 δίσκοι)
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Πανελλήνιες: Ναι ή όχι;

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #100707 από Verus στις 16 Μαΐου 2012, 11:46μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Οι πανελλαδικές εξετάσεις όπως όλοι ξέρουμε είναι κάπως ψυχοφθόρα διαδικασία και συγκεκριμένα για άτομα όπως εγώ που θέλουν μόνο μια σχολή και τίποτα άλλο, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.
Απ'τα δεδομένα που 'χω ως τώρα (δηλαδή τη βαθμολογία της Β' λυκείου) βλέπω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να περάσω στη σχολή που θέλω, καθώς έχει περίπου 19 χιλιάδες μόρια και μ'ένα πρόχειρο υπολογισμό εγώ δε βγάζω πάνω από 18. Έχω βέβαια ένα χρόνο ακόμη, αλλά είναι δύσκολο ν'ανέβω τόσο, στα γραπτά ιδιαίτερα.

Το ερώτημά μου είναι λοιπόν το εξής: είναι καλύτερο να δώσω πανελλαδικές εξετάσεις κι'αν αποτύχω να φύγω για εξωτερικό ή να φύγω κατευθείαν, χωρίς να μπω σ'αυτή τη διαδικασία;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #100713 από aswtos στις 17 Μαΐου 2012, 1:46πμ

aswtos

μέλος από: 2/9/2011
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
να δωσεις βεβαια! δεν εχεις λογο να τα παρατησεις πριν καν αρχισεις! πρωτα απο ολα οι βαθμοι στις προηγουμενες ταξεις δεν αποτελουν κριτηριο για τις πανελληνιες. πολλοι μαθητες με χαμηλους βαθμους στο σχολειο εχουν γραψει πολυ καλυτερα και το αντιθετο. επιπλεον αν ξεκινησεις την γ λυκειου σκεπτομενη πως δεν προκειται να δωσεις εξετασεις το πιθανοτερο ειναι να μην διαβαζεις αρκετα επομενως να εχεις στο μελλον γνωστικα κενα τα οποια θα φανουν ακομη και αν σπουδασεις εκτος ελλαδας. τα μαθηματα στο λυκειο και ειδικα στην γ λυκειου δεν ειναι ασχετα με τις γνωσεις στο πρωτο ετος του πανεπιστημιου. προσπαθησε, δωσε τον καλυτερο σου εαυτο στον επομενο χρονο και σε 15 μηνες απο σημερα θα μπορεις να κανεις ξανα αυτες τις σκεψεις και να αποφασισεις. παντως με το να τα παρατας πριν καν αρχισεις μονο κακο κανεις. καλη τυχη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #100798 από gossipgirl στις 17 Μαΐου 2012, 8:16μμ

gossipgirl

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2011
μηνύματα: 200 αποδεκτές 0
Φυσικα κ να δωσεις :) Αξιζει μια προσπαθεια.Εγω ειμαι το ζωντανο παραδειγμα.Σκεφτομουν ακριβως αυτο 2 χρονια πριν δωσω και μετα απο σκεψεις αποφασισα να δωσω γιατι δεν ειχα να χασω τιποτα κ βγηκα αληθινη.Περασα στην σχολη που ηθελα αν κ κανενας απο τους καθηγητες μου δεν το περιμεναν.(Καθηγητες να σου πετυχουν.)Δωσε μια προσπαθεια στον εαυτο σου,εχεις ενα χρονο προετοιμασιας.Χωρις αγχος,με συστηματικο διαβασμα κ καμια βολτα οταν ξεκλεβεις χρονο νομιζω οτι θα τα καταφερεις!Κ αν δεν,που δεν το νομιζω γιατι αν κατι θες το συμπαν συνομωτει για να το πετυχεις,πηγαινεις στο εξωτερικο.:)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #100843 από pantelis20 στις 18 Μαΐου 2012, 1:17πμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Εξαρτάται και απο την σχολή που θες και απο το κατα πόσον έχεις την δυνατότητα να φύγεις έξω.

Γιατί λίγα αντικείμενα διδάσκονται καλά στα ελληνικά πανεπιστήμια. Μετρημένα στα δάχτυλα.

Εγώ αν είχα την δυνατότητα χρηματικά να σπουδάσω έξω θα πήγαινα αλλά φυσικά πρώτα θα έπαιρνα ένα καλό απολυτήριο που ειδικά αν δε δώσεις πανελλαδικές νομίζω και τα δώσεις ενδοσχολικά τα μαθήματα θα τσιμπήσεις καλύτερους βαθμούς θα πάρεις ένα καλό απολυτήριο και γραμμή έξω.

Άλλωστε καλύτερα να μαθαίνεις κατευθείαν το αντικείμενο έξω αν πρόκειτε να δουλέψεις έξω. Για φαν΄τασου να τα μαθαίνεις όλα στα ελληνικα και μετά γραμμή αγγλία.

Άντε δες τις συσχετίσεις μετά.

Βέβαια εξαρτάται πάντα απο την σχολή και απο το πόσο άνετος είσαι στο να φύγεις έξω...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #100930 από Strumf18 στις 18 Μαΐου 2012, 11:44μμ

Strumf18

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2012
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Δεν αντεχω να βλεπω παιδια που τοσα χρονια ειμασταν στην ιδια ταξη και δεν ανοιξαν ποτε τους βιβλιο ξαφνικα να βρισκονται στο εξωτερικο σε μια σχολη ιατρικης ή φαρμακευτικης μονο και μονο επειδη οι γονεις του εχουν λεφτα για να το στειλουν...Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις και να παλεψεις με ολες σου τις δυναμεις να πιασεις τη σχολη που θες και αν δεν τα καταφερεις πας εξωτερικο...η προσπαθεια μετραει...Οι γονεις σου θα το εκτιμησουν περισσοτερο παρα να καθεσαι και να μην ανοιγεις βιβλιο περιμενοντας ποτε θα πας 18 για να σε στειλουν εξωτερικο...σκεψου το
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101337 από Alekos18 στις 23 Μαΐου 2012, 3:34μμ

Alekos18

Εικονίδιο
μέλος από: 13/4/2012
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Επίσης και στο εξωτερικό, αν το απολυτήριό σου δεν είναι μέσω πανελληνίων, δεν το έχουν και σε πολλή εκτίμηση. Αλλά μην τρομάζεις από τώρα, η Τρίτη λυκείου και οι πανελλήνιες δεν είναι τόσο φοβερές όσο ακούγονται! Αρκεί να μην έχεις άγχος, να μην παρατάς το διάβασμά σου και να βγαίνεις που και που για να ηρεμείς.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login