Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Κάντε οικονομία στο νερό. Πλυθείτε μαζί μ' ένα φίλο!
Κυριακή, 28 Απριλίου

αξία φίλου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #111191 από plakaa στις 16 Οκτωβρίου 2012, 1:24μμ

plakaa

μέλος από: 3/10/2012
μηνύματα: 32 αποδεκτές 0
Καλησπέρα παιδιά ,

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα ,1.Πότε θεωρείται κάποιον φίλο-η ? ( δεν μου αρέσει η λέξη " κολλητός" ),2) όταν κάποιος φίλος δεν καταλαβαίνει την.αξία σου ,πως μπορείς να τον κάνεις να καταλάβει ότι είσαι σημαντικός?



προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111194 από Σηπτικό Βόδι στις 16 Οκτωβρίου 2012, 3:28μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Φίλος, υποτίθεται πως είναι εκείνος που περνάτε πολύ καλά μαζί, ταιριάζουν δηλαδή οι χαρακτήρες σας, και είστε σε θέση να δεχτεί ο ένας την άποψη/προτροπή του άλλου για κάτι, ακόμα κι αν αυτή δεν ήταν η πρώτη επιλογή του πρώτου.
Αυτός, κατ' εμέ είναι ένας συμβατικός ορισμός, διότι οι διαπροσωπικές σχέσεις με τον τρόπο που έχουν διαμορφωθεί, έχουν οδηγήσει στην ανάπτυξη υπερβολικά πολλών, για να καταγραφούν, "ειδών" φιλίας.

Ας πούμε κολλητός είναι εκείνος που θα σε εκθείαζε μπροστά σε άλλους, ενώ θα τόνιζε τα αρνητικά σου σημεία μπροστά σου, δε θα σε έθαβε και θα ήταν απόλυτα ειλικρινής μαζί σου. Αλλά let's face it, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

Τώρα το δεύτερο, νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν έχει αντιληφθεί την σημαντικότητά σου, ή δε θέλει να την αποδεχθεί για τον χ-ψ λόγο, αυτό που έχεις να κάνεις είναι να απομακρυνθείς. Ίσως να αποτελεί και ένα -καλό- τρόπο για να σε "προσέξει", αν βέβαια το στάνταρ σου είναι τόσο χαμηλό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111213 από plakaa στις 16 Οκτωβρίου 2012, 9:28μμ

plakaa

μέλος από: 3/10/2012
μηνύματα: 32 αποδεκτές 0
Όταν λες το στανταρ μου να είναι χαμηλό ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111214 από Σηπτικό Βόδι στις 16 Οκτωβρίου 2012, 9:30μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Εννοώ ότι αν αρκείσαι στο να τον/την κάνεις να σε προσέξει, το θεωρώ αρκετά υποτιμητικό για τον εαυτό σου, διότι στην ουσία κάνεις προσπάθεια για κάτι που κάποιος άλλος δεν έχει δώσει καν σημασία.

Είναι βέβαια πως θα το δεις. Άλλος θα πει ότι αυτή είναι η στάση του "καλού" χαρακτήρα που μπορείς να κρατήσεις, εγώ θα έλεγα πως είναι η πιο αφελής και μια πιο ψυχρή προσέγγιση θα ήταν προτιμότερη, αν βέβαια είναι αυτός ο χαρακτήρας σου. Από 'κει και πέρα, ό,τι θες εσύ κάνεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111223 από Gray στις 16 Οκτωβρίου 2012, 10:34μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
ολα αυτα ο καθε ανθρωπος τα αντιλαμβανεται αλλιως ... Με λιγη βοηθεια απο σενα , Την αξια σου , θα την καταλαβει η μονος του , η απλα δεν θα την δει ποτε . Αρκει βεβαια εσυ να εισαι ο εαυτος σου .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111267 από Amlet στις 17 Οκτωβρίου 2012, 8:44μμ

Amlet

μέλος από: 25/6/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Στις μέρες μας δύσκολο να βρεις φίλους που να τους εμπιστεύεσαι εγώ προσωπικά θεωρώ ότι οι περισσότεροι είναι φίδια μόνο παρέες υπάρχουν όχι φίλοι και αυτές για να περνάς καλά έξω όχι για κάτι παραπάνω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111401 από plakaa στις 19 Οκτωβρίου 2012, 7:59μμ

plakaa

μέλος από: 3/10/2012
μηνύματα: 32 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Amlet@17 Οκτωβρίου 2012)
Στις μέρες μας δύσκολο να βρεις φίλους που να τους εμπιστεύεσαι εγώ προσωπικά θεωρώ ότι οι περισσότεροι είναι φίδια μόνο παρέες υπάρχουν όχι φίλοι και αυτές για να περνάς καλά έξω όχι για κάτι παραπάνω.

Δηλαδή δεν πιστεύεις στην φιλία?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111410 από Amlet στις 19 Οκτωβρίου 2012, 10:38μμ

Amlet

μέλος από: 25/6/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Μπα δε λέω αυτό απλώς με κάνα 2 εξαιρέσεις που και αυτές πολύ περιορισμένα δεν μιλάω για πράγματα που με απασχολούν ιδίως τα απλά κάτι που υποτίθεται κάνουν οι φίλοι.Εγώ όποτε είπα κάτι σε κάποιον αυτός με κουτσομπόλεψε και με έθαψε οπότε ναι δεν κάνω πια φίλους μόνο κάνω παρέες και γενικά κοιτάω να παιρνάω καλά και να κάνω τη πλάκα μου όχι να αναπτύξω "πραγματικές" φιλίες αλλά μένω εκεί που είμαι με όσους έχω κάπως πιο κοντά.

Οπότε ναι πιστεύω ότι ναι υπάρχουν τέτοιου είδους φίλοι μόνο που εγώ δεν είμαι καλός στο να τους κάνω έτσι μένω στο επίπεδο παρέας-χαβαλέ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111562 από vak410 στις 22 Οκτωβρίου 2012, 4:46μμ

vak410

Εικονίδιο
μέλος από: 17/6/2012
μηνύματα: 40 αποδεκτές 0
Ενα πραγμα θα σου πω..
Φιλος δεν ειναι αυτος μου που κλαιει μαζι σου οταν σου συμβαινει κατι ασχημο..
Φιλος ειναι αυτος που χαιρεται για την παρτη σου οταν συμβαινει κατι ομορφο!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #111580 από Τέλης στις 22 Οκτωβρίου 2012, 10:20μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Έγραψε:(vak410@22 Οκτωβρίου 2012)
Ενα πραγμα θα σου πω..
Φιλος δεν ειναι αυτος μου που κλαιει μαζι σου οταν σου συμβαινει κατι ασχημο..
Φιλος ειναι αυτος που χαιρεται για την παρτη σου οταν συμβαινει κατι ομορφο!
πιστεύω πως είναι και τα δύο βασικά όσο αφορά στο ότι είσαι χάλια να σε στηρίξει
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login