Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σκοτεινό παράδειγμα μαύρου χιούμορ: Οι παίζοντες το πουλάκιν τους, δεν πάνε στον Παράδεισον (αν δεν μου δείξουν ιδιαιτέρως πώς το κάνουν).
Πέμπτη, 16 Μαΐου

καταθλιψη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #61382 από an8h στις 15 Μαΐου 2010, 9:14μμ

an8h

Εικονίδιο
μέλος από: 20/4/2010
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
μηπως ξερετε ποια ειναι τα συπτωματα τησ καταθλιψης??
εχει καμια σχεση με το να μην ξερεις ποιος εισαι οταν μιλας με καποιο ατομο /ατομα συγκεκριμενα??
και με το να σε ποιανει μια ανεξηγητη επιθυμια να μην θες να μιλησεις σε κανεναν και απλα να κρυφτεις στο δωματιο σου μεχρι να σου περασει??

σορρυ αν σας κουρασα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61390 από Σηπτικό Βόδι στις 16 Μαΐου 2010, 1:00πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Το πρώτο, τι να σου πω, δε το 'χω ακούσει. Το δεύτερο ωστόσο είναι συχνό φαινόμενο της κατάθλιψης μαζί με πολλάαααααα άλλα... γενικότερα νιώθεις ότι και καλά η μόνη σου λύση είναι να πεθάνεις και άλλα τέτοια διάφορα. Συνήθως είναι παροδικό φαινόμενο (αυτό που λέμε "πέσανε τα καράβια σου έξω"), αλλά και μόνιμο που πλέον χρειάζεται ψυχολόγο κάποιος για να το ξεπεράσει. Ξέφυγα πάντως, ελπίζω να σε βοήθησα.

Άρης.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61391 από Malena στις 16 Μαΐου 2010, 1:44πμ

Malena

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2010
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Το πρώτο δεν το καταλάβα... Έχει σχέση το άτομο με το οποίο θα μιλήσεις δηλαδή; Θα σε κάνει να ξεχάσεις ποιός είσαι;
Το δεύτερο όταν συμβαίνει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πάσχεις και από κατάθλιψη. Μπορεί απλά να περνάς μια δύσκολη φάση.
Τα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι πολλά κι επίσης δεν εμφανίζουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια συμπτώματα. Το βασικότερο είναι η έντονα κακή διάθεση για πάνω από 2 εδβδομάδες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61392 από an8h στις 16 Μαΐου 2010, 3:29πμ

an8h

Εικονίδιο
μέλος από: 20/4/2010
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
προς θεου σ.βοδι δεν σκεφτομουν σε καμια περιπτωση να πεθανω!!
οσο για το πρωτο αυτο που μου συμβαινει ειναι οτι με ενα συγκεκριμενο ατομο (απο οτι εχουν παρατηρησει οι φιλοι μου γτ εγω πιστευω πωσ γινεται γενικα τωρα τελευταια) φερομαι αφυσικα για τον χαρακτηρα μου ..δηλαδη συνηθως ειμαι ηγετικος χαρακτηρας και δεν αφηνω κανενα να μου σπασει την <<αμμηνα>> γιατι τοτε θα δει οτι με τους ανθρωπους που αγαπαω ειμαι αυτο που λενε "σκυλος που γαβγιζει δεν δαγκωνει" ...οταν ειμαι με την παρεα στην οποια βρισκεται και αυτο το ατομο γινομαι ενα αβουλο πλασμα το οποιο δεν διαμαρτηρεται (οσο μπορω εγω να μην διαμαρτηρομαι) και εχω ποιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να κανει βλακιες για πιθανοτατα για προσοχη!!
απο τοτε που το καταλαβα τι κανω , με ποιανει ενα σφιξημο στο στομαχη και η διαθεση μου αλλαζει σε δευτερολεπτα σαν να εχω διακοπτη..ασε κιολας που δεν μπορω με τιποτα να του θυμωσω οσο και να προσπαθησω μετα απο λιγο μου περναει!!!!!


δεν το αντεχω νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
8
Μήνυμα #61420 από Σηπτικό Βόδι στις 16 Μαΐου 2010, 5:03μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ντάξει βρε, είπα σε μεγάλο βαθμό κατάθλιψης πως μπορεί να αισθάνεται κάποιος, δεν είπα για σένα συγκεκριμένα.

Σχετικά με το πρόβλημα τώρα, μιας και το έκανες πιο συγκεκριμένο υπάρχουν δύο πιθανότητες/εκδοχές/πιθανά σενάρια: είτε να τον έχεις ερωτευτεί, οπότε δεν έχεις αυτή την "άμυνα" που λες. Γι' αυτό κιόλας δε μπορείς να του θυμώσεις με τίποτα, γιατί στον έρωτα όλα είναι πιθανά (μιλάω ποιητικά σήμερα), και τις μεγαλύτερες μαλακίες να 'χει κάνει ο άλλος εσύ να μη μπορείς να του κρατήσεις κακία.

Η δεύτερη εκδοχή/πιθανότητα/πιθανό σενάριο είναι να σου τη σπάει *ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ* που πιστεύεις υποσυνείδητα ότι είναι απλά χάσιμο χρόνου να τσακωθείς μαζί του σε κάτι που ίσως διαφωνείτε, ή να πεις την άποψή σου όταν είσαι στην παρέα σου με αυτόν, πιστεύοντας -ίσως- ότι το πεις δε το πεις αυτός δε θα σε ακούσει. Κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να βοήθησα,
Άρης.

Υ.Γ Θα γίνω ψυχολόγος τελικά, κι αυτοί κάτι τέτοια φιλοσοφημένα λένε και τους έχουνε σε υπόληψη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61427 από an8h στις 16 Μαΐου 2010, 5:24μμ

an8h

Εικονίδιο
μέλος από: 20/4/2010
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ 2ο ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΩΤΕΥΤΩ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ...ΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Η 2η ΕΚΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...(ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩΣ ΤΗΣ 2 ΕΚΔΟΧΕΣ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61429 από an8h στις 16 Μαΐου 2010, 5:25μμ

an8h

Εικονίδιο
μέλος από: 20/4/2010
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ , ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #61432 από Σηπτικό Βόδι στις 16 Μαΐου 2010, 5:37μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Ανθή, ο λόγος σου με χόρτασε, και το ψωμί σου φα' το... Αυτό να κάνεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #70371 από Azure Tormenter στις 09 Ιανουαρίου 2011, 11:04μμ

Azure Tormenter

Εικονίδιο
μέλος από: 9/1/2011
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
ανθη δεν ξερω τι ειναι πραγματικα η καταθλιψη αλλα αυτα αισθανομαι και εγω...νοιθω τοσο κουρασμενη ψυχολογικα που το μονο που θελω ειναι να κλειδωθψ στο δωματιο μου και απλα να κατσω στο κρεβατι μου...να ξεφυγω απο ολους και απο ολα...οταν βγαινω με τις φιλες μου δεν εχω ορεξη να πω τιποτα,να μιλησω για τιποτα...τα ενδιαφεροντα μου εχουν ελλατωθει και δεν ειμαι οπως παλια... το νοιωθεις και εσυ αυτο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login