Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Σάββατο, 18 Μαΐου

Σιωπηλοι προστατες...

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #94026 από pantelis20 στις 30 Ιανουαρίου 2012, 2:54πμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Εγώ προσωπικά πιστεύω και έχω πολλούς λόγους να πιστεύω.
Τώρα στο γιατί άνθρωποι πεθαίνουν είναι πολύ απλό. Η ζωή στην γη δεν είναι το τέλος. Τουναντίον η ζωή στην γη είναι σκληρή, έχεις ένα σώμα φθαρτό, ευάλωτο, τρωτό. Έρχεσαι στη γη για σχετικά πολύ μικρό διάστημα σε σχέση με την αιωνιότητα που ζει η ψυχή. Όταν ο σκοπός που ήρθες ολοκληρωθεί δεν έχεις λόγο να μένεις εδώ. Ο θάνατος δεν αποτελεί τέλος αλλά αρχή. Για το ότι έρχεσαι και ενσαρκώνεται η ψυχή σου στην γη σε συγκεκριμένες συνθήκες, οικογένεια, κτλ υπάρχει λόγος που γίνεται. Και επίσης υπάρχει λόγος που φεύγεις.

Γιαυτό βλέπεις άλλοι σώζονται απο θαύμα. Πόσοι και πόσοι δεν έπαθαν κάποιο ατύχημα με πιθανότητα να πεθάνουν 1000% και βγήκαν αγρατζούνιστοι; πόσες φορές ο σοφός λαός είπε "δεν είναι η ώρα του" και άλλα τέτοια;
Αυτούνου που δεν ήταν η ώρα του να φύγει παρόλα τα τυχαία γεγονότα που συνέβησαν δεν έφυγε.
Και άλλοι που είναι η ώρα τους φεύγουν απο το τίποτα...
Άλλοι καπνίζουν πίνουν μια ζωή και πεθαίνουν στα 90
άλλοι κάνουν την άψογη ζωή και βγάζουν καρκίνο στα 30...
Έτσι και οι άγγελοι και ο θεός και ότι άλλο πιστεύεις, το σύμπαν; η ανώτερη ύπαρξη; σε ότι και αν πιστεύεις δεν είναι απαραίτητο να επέμβουν για να σε σώσουν γιατί απλά ίσως δεν πρέπει να σε σώσουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94033 από Darkwin στις 30 Ιανουαρίου 2012, 11:18πμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Έγραψε:(pantelis20@30 Ιανουαρίου 2012)
Εγώ προσωπικά πιστεύω και έχω πολλούς λόγους να πιστεύω.
Τώρα στο γιατί άνθρωποι πεθαίνουν είναι πολύ απλό. Η ζωή στην γη δεν είναι το τέλος. Τουναντίον η ζωή στην γη είναι σκληρή, έχεις ένα σώμα φθαρτό, ευάλωτο, τρωτό. Έρχεσαι στη γη για σχετικά πολύ μικρό διάστημα σε σχέση με την αιωνιότητα που ζει η ψυχή. Όταν ο σκοπός που ήρθες ολοκληρωθεί δεν έχεις λόγο να μένεις εδώ. Ο θάνατος δεν αποτελεί τέλος αλλά αρχή. Για το ότι έρχεσαι και ενσαρκώνεται η ψυχή σου στην γη σε συγκεκριμένες συνθήκες, οικογένεια, κτλ υπάρχει λόγος που γίνεται. Και επίσης υπάρχει λόγος που φεύγεις.

Γιαυτό βλέπεις άλλοι σώζονται απο θαύμα. Πόσοι και πόσοι δεν έπαθαν κάποιο ατύχημα με πιθανότητα να πεθάνουν 1000% και βγήκαν αγρατζούνιστοι; πόσες φορές ο σοφός λαός είπε "δεν είναι η ώρα του" και άλλα τέτοια;
Αυτούνου που δεν ήταν η ώρα του να φύγει παρόλα τα τυχαία γεγονότα που συνέβησαν δεν έφυγε.
Και άλλοι που είναι η ώρα τους φεύγουν απο το τίποτα...
Άλλοι καπνίζουν πίνουν μια ζωή και πεθαίνουν στα 90
άλλοι κάνουν την άψογη ζωή και βγάζουν καρκίνο στα 30...
Έτσι και οι άγγελοι και ο θεός και ότι άλλο πιστεύεις, το σύμπαν; η ανώτερη ύπαρξη; σε ότι και αν πιστεύεις δεν είναι απαραίτητο να επέμβουν για να σε σώσουν γιατί απλά ίσως δεν πρέπει να σε σώσουν.


Φίλε μου, τα λες πολύ ωραία αλλά θέλω να σχολιάσω κάτι που είπες ότι κάποιοι σώζονται από θαύμα. (Αυτό είναι αλήθεια και το έχουμε δει κιόλας). Αλλά οι άλλοι που πέθαναν; Γιατί δεν σώθηκαν και αυτοί;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94039 από wizAA στις 30 Ιανουαρίου 2012, 2:23μμ

wizAA

Εικονίδιο
μέλος από: 30/11/2011
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
χαχαχαχα παντελι σταματα,το θεμα ρε φιλε ξερεις πιο ειναι και ειστε τοσο γελιοι? οτι μετα απο τοσους αιωνες πλυσεις εγκεφαλου σας εχουν κανει να πιστευετε στην θρησκεια σαν κατι δεδομενο που υπηρχε απο παντα και δεν μπορειτε να νοιξετε τον εγκεφαλο σας να σκεφτειτε κατι αλλο που πιθανον υπαρχει,το θεμα δεν ειναι να σου αποδειξω εγω γιατι υπαρχει θεος και αγγελος αλλα εσυ να μ το αποδειξεις.. διαβασε το ποστ σου σκεψου 10 λεπτα.μην βιαστεις να μου απαντησεις και τοτε θα καταλαβεις γιατι πραγμα μιλαω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94043 από pantelis20 στις 30 Ιανουαρίου 2012, 3:25μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Η πίστη δεν είναι επιστήμη για να σου δώσει αποδείξεις.
Αν βασιζόταν σε αποδείξεις όπως τις θεωρείς εσύ δεν θα ήταν πίστη αλλά επιστήμη.
Επιλογή του καθενός να πιστεύει σε ότι θέλει.
Και πιστεψέ με wizAA δεν μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ούτε είμαι κανένας θρησκόληπτος και δεν ξέρω και γω τι.
Το θέμα με ενδιέφερε πάντα και το έχω ψάξει πολύ, έχω διαβάσει και για μαγεία και για άλλες θρησκείς και για οτιδήποτε, και έχω δοκιμάσει πράγματα και έχω βιώσει πράγματα.
Έχω προσωπικές εμπειρίες και θετικές και αρνητικές που δε θα μπορούσα να μην πιστεύω.
Το θέμα είναι πως αυτά λειτουργούν ανάποδα απο ότι περιμένεις, δηλαδή πιστεύεις και αυτά τα βλέπεις στην ζωή σου.
Δεν σου εμφανίζονται για να πιστέψεις.
Αυτά τα πράγματα που εμείς τα λέμε αγγέλους, οντότητες πέρα απο τον φυσικό κόσμο, σε άλλο επίπεδο, υπάρχουν συνέχεια, είναι γύρω σου, απλά οι περιορισμένες σου αισθήσεις δεν αρκούν για να τα αντιληφθείς.
Απλά όταν πιστεύεις σε αυτά εστιάζεις πιο πολύ και δημιουργείς γόνιμο έδαφος για να δεις και λίγο παραπέρα.

Αυτά πάντα πάνε και πακέτο, δηλαδή ή πιστεύεις στην παραφυσική δραστηριότητα γύρω σου δηλαδή άγγελοι, πνεύματα, δαίμονες ή όχι.
Αν δεν πιστεύεις τότε ψάξε και λίγο στο διαδίκτυο είναι γεμάτο απο ιστορίες ανθρώπων που είχαν προσωπικές εμπειρίες και τις μοιράζονται στο διαδίκτυο.

Δικαίωμα του καθενός τι πιστεύει. Αλλά δεν μπορείς να αποκλείεις τίποτα 100%.
Είναι όπως πριν πόσα χρόνια που πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη και ήταν 100% σίγουροι και κορόιδευαν όποιον τους έλεγε την αλήθεια.
Η όταν λέγαν πως ο άνθρωπος δεν θα πετάξει ποτέ.
Γιαυτό αυτός που είναι απόλυτως σε κάτι βαδίζει ήδη σε λάθος δρόμο.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

@christosmpa, γράφω και πιο πάνω την γνώμη μου γιαυτό, γιατί εγώ λέω απλά την γνώμη μου δεν είμαι απόλυτως για τίποτα. Αυτού που πέθανε ήταν η ώρα του να πεθάνει. Δηλαδή να αφήσει το υλικό σώμα πίσω για να προχωρήσει η ψυχή του. Απλά η ψυχή του ολοκλήρωσε τον σκοπό της όποιος και αν είναι αυτός. Είναι μεγάλο θέμα για να το αναπτύξω. Υπάρχουν πολλά σάιτ στο διαδίκτυο αν ψάξεις και φυσικά άπειρα βιβλία.

Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει αλλά όποιος απορρίπτει τόσο εύκολα την πίστη κάποιου άλλου βαδίζει σίγουρα σε λάθος δρόμο.
Ο άλλος για να πιστεύει δεν είναι απαραίτητα θρησκόληπτος ή έχει δεχθεί πλύση εγκεφάλου,μπορεί να έχει ψάξει και αναζητήσει πολύ περισσότερο απο εσένα που απλά έχεις μάθει να τα ισοπεδώνεις όλα.
Η επιστήμη που σου παρέχει πια αποδείξεις για τα πάντα είδες πως δεν έχει την λύση ούτε την απάντηση για όλα.
Ούτε ο επιταχυντής CERN ή ότι άλλη μαλακία κάνουν θα σου βρει το σωματίδιο του θεού ούτε κανένας.
Οι επιστήμονες, αυτοί οι άθεοι ορθολογιστές που θέλουν να τα βιάσουν όλα κατέστρεψαν την γη. Και ήδη εδώ και χρόνια μελετάνε που θα μπορούσαμε δυνητικά να αποικίσουμε στο μέλλον. Πρώτα βιάσαν την φύση την γέμισαν μεταλλαγμένα και δε ξέρω και γω τι άλλο. Ορίστε οι άνθρωποι που βλέπουν μόνο μέχρι την μύτη τους, μέχρι το μικροσκόπιο τους και δεν μπορούν να δουν παραπέρα την κινητήρια δύναμη όλων των πραγμάτων...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94045 από Darkwin στις 30 Ιανουαρίου 2012, 3:38μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Έγραψε:(pantelis20@30 Ιανουαρίου 2012)
Η πίστη δεν είναι επιστήμη για να σου δώσει αποδείξεις.
Αν βασιζόταν σε αποδείξεις όπως τις θεωρείς εσύ δεν θα ήταν πίστη αλλά επιστήμη.
Επιλογή του καθενός να πιστεύει σε ότι θέλει.
Και πιστεψέ με wizAA δεν μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ούτε είμαι κανένας θρησκόληπτος και δεν ξέρω και γω τι.
Το θέμα με ενδιέφερε πάντα και το έχω ψάξει πολύ, έχω διαβάσει και για μαγεία και για άλλες θρησκείς και για οτιδήποτε, και έχω δοκιμάσει πράγματα και έχω βιώσει πράγματα.
Έχω προσωπικές εμπειρίες και θετικές και αρνητικές που δε θα μπορούσα να μην πιστεύω.
Το θέμα είναι πως αυτά λειτουργούν ανάποδα απο ότι περιμένεις, δηλαδή πιστεύεις και αυτά τα βλέπεις στην ζωή σου.
Δεν σου εμφανίζονται για να πιστέψεις.
Αυτά τα πράγματα που εμείς τα λέμε αγγέλους, οντότητες πέρα απο τον φυσικό κόσμο, σε άλλο επίπεδο, υπάρχουν συνέχεια, είναι γύρω σου, απλά οι περιορισμένες σου αισθήσεις δεν αρκούν για να τα αντιληφθείς.
Απλά όταν πιστεύεις σε αυτά εστιάζεις πιο πολύ και δημιουργείς γόνιμο έδαφος για να δεις και λίγο παραπέρα.

Αυτά πάντα πάνε και πακέτο, δηλαδή ή πιστεύεις στην παραφυσική δραστηριότητα γύρω σου δηλαδή άγγελοι, πνεύματα, δαίμονες ή όχι.
Αν δεν πιστεύεις τότε ψάξε και λίγο στο διαδίκτυο είναι γεμάτο απο ιστορίες ανθρώπων που είχαν προσωπικές εμπειρίες και τις μοιράζονται στο διαδίκτυο.

Δικαίωμα του καθενός τι πιστεύει. Αλλά δεν μπορείς να αποκλείεις τίποτα 100%.
Είναι όπως πριν πόσα χρόνια που πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη και ήταν 100% σίγουροι και κορόιδευαν όποιον τους έλεγε την αλήθεια.
Η όταν λέγαν πως ο άνθρωπος δεν θα πετάξει ποτέ.
Γιαυτό αυτός που είναι απόλυτως σε κάτι βαδίζει ήδη σε λάθος δρόμο.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

@christosmpa, γράφω και πιο πάνω την γνώμη μου γιαυτό, γιατί εγώ λέω απλά την γνώμη μου δεν είμαι απόλυτως για τίποτα. Αυτού που πέθανε ήταν η ώρα του να πεθάνει. Δηλαδή να αφήσει το υλικό σώμα πίσω για να προχωρήσει η ψυχή του. Απλά η ψυχή του ολοκλήρωσε τον σκοπό της όποιος και αν είναι αυτός. Είναι μεγάλο θέμα για να το αναπτύξω. Υπάρχουν πολλά σάιτ στο διαδίκτυο αν ψάξεις και φυσικά άπειρα βιβλία.

Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει αλλά όποιος απορρίπτει τόσο εύκολα την πίστη κάποιου άλλου βαδίζει σίγουρα σε λάθος δρόμο.
Ο άλλος για να πιστεύει δεν είναι απαραίτητα θρησκόληπτος ή έχει δεχθεί πλύση εγκεφάλου,μπορεί να έχει ψάξει και αναζητήσει πολύ περισσότερο απο εσένα που απλά έχεις μάθει να τα ισοπεδώνεις όλα.
Η επιστήμη που σου παρέχει πια αποδείξεις για τα πάντα είδες πως δεν έχει την λύση ούτε την απάντηση για όλα.
Ούτε ο επιταχυντής CERN ή ότι άλλη μαλακία κάνουν θα σου βρει το σωματίδιο του θεού ούτε κανένας.
Οι επιστήμονες, αυτοί οι άθεοι ορθολογιστές που θέλουν να τα βιάσουν όλα κατέστρεψαν την γη. Και ήδη εδώ και χρόνια μελετάνε που θα μπορούσαμε δυνητικά να αποικίσουμε στο μέλλον. Πρώτα βιάσαν την φύση την γέμισαν μεταλλαγμένα και δε ξέρω και γω τι άλλο. Ορίστε οι άνθρωποι που βλέπουν μόνο μέχρι την μύτη τους, μέχρι το μικροσκόπιο τους και δεν μπορούν να δουν παραπέρα την κινητήρια δύναμη όλων των πραγμάτων...



Δεν εννοώ αυτό! Συγνώμη μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Θέλω να πω πως πολλοί άνθρωποι έχουν πεθάνει από ατυχήματα, γιατί να μην έχουν και αυτοί έναν φύλακα άγγελο; Με κατάλαβες;
Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι ο καθένας πιστεύει ότι θέλει. Εγώ πιστεύω στα φαντάσματα και δεν πιστεύω στους αγγέλους. Όπου γουστάρει ο καθένας πιστεύει δεν θα πάω εγώ ή κάποιος άλλος και να πω με το τσιγκέλι :"Ρε μ@λ@κ@ τι πιστεύεις σε τέτοιες βλακείες",κλπ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94046 από pantelis20 στις 30 Ιανουαρίου 2012, 4:08μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Ο φύλακας άγγελος του καθενός φροντίζει η ψυχή να φτάσει στον προορισμό της. Μπορεί ήρθε για να μάθει κάτι, για να δοκιμαστεί, γιατι σε μια προηγούμενη ζωή δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει τον σκοπό της. Γιατί εγώ πιστεύω και στην μετενσάρκωση.
Κατα την γνώμη μου δεν τον σώζει γιατί δεν πρέπει να σωθεί. Έχει τελειώσει τον σκοπό του εδώ. Δηλαδή δεν είναι κακό να πεθάνει εφόσον τελείωσε την δουλειά του εδώ.
Δηλαδή ο θάνατος δεν είναι κάτι κακό. Ο λόγος που κάποιοι σώζονται είναι απλά γιατί η ψυχή δεν ολοκλήρωσε τον κύκλο της στη γη, σε αυτό το σώμα.
Δεν είναι καλοί ή κακοί αλλά σε βοηθάνε σε όλη την διαδρομή. Είναι σαν να παίρνεις μια γριά και να την περνάς απέναντι στο δρόμο. Η αρχή, το τέλος, την βοηθάς να περάσει στο απέναντι φανάρι είναι το τέλος της διαδρομής. Εσύ την βοηθάς να ολοκληρώσει την διαδρομη της. Δεν είναι καλό ή κακό. Απλά μια σύντομη διαδρομή σε αυτό τον κόσμο. Όταν τελειώσει δεν έχει λόγω η ψυχή να δεσμεύεται στα όρια και στους περιορισμούς του υλικού σώματος και του υλικού κόσμου και απελευθερώνεται. Μάλλον απελευθέρωση είναι.
Αν μελετήσεις επιθανάτιες εμπειρίες ανθρώπων, όλοι ανεξαιρέτως θρησκέείς όταν εξέρχονταν απο το υλικό σώμα ένιωθαν πάρα πολύ καλά. Απελευθερωμένοι.
Εντάξει και εγω θα ήθελα να ζήσω για πάντα. Έτσι όπως είμαι και όλοι μας. Εφόσον δεν ξέρουμε τι μας περιμένει μετά φοβόμαστε. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως το καλό μας είναι σε αυτόν τον κόσμο.
Άλλωστε όλες οι θρησκείες τα ίδια λένε. Πως η ζωή εδώ είναι δοκιμασία, μάχη, αγώνας κτλ κτλ
Δεν μπορώ να σου εξηγήσω καλύτερα το τι πιστεύω,
πάντως τα πιστεύω μου είναι έπειτα απο μελέτη,συζήτηση με άλλα άτομα, προσωπική αναζήτηση και εμπειρίες.
Δεν έχω λόγο να τα περάσω σε κάποιον γιατί η πίστη σε κάτι δεν δίνεται κονσέρβα.
Γιαυτό και εγώ είμαι κατά ακόμα και της βάφτισης στα μωρά.
Ο καθε ένας για να είναι συνειδητοποιημένος πιστός πρέπει να ψάξει και να καταλήξει κάπου,να ξέρει γιατί πιστεύει και σε τι πιστεύει.
Άλλωστε οι πιο πιστοί άνθρωποι πριν πιστέψουν σε κάτι πέρασαν πολλά στάδια εξερεύνησης. Μερικοί είχαν μυηθεί ακόμα και στον σατανισμό.

Τώρα για τους ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε τίποτα, τους λυπάμαι γιατί όταν βρίσκουν τα δύσκολα δεν έχουν σε τίποτα να πιστέψουν και όταν φτάσουν 60-70 χρονών - αν φτάσουν - και αρχίζουν και φοβούνται τον θάνατο και το τι ακολουθεί μετά, μη ξέροντας τι να κάνουν πάνε στις εκκλησίες προσπαθώντας να κοροιδεψούν τον εαυτό τους γεμάτοι φόβο πια...
Αυτά απο εμένα, δεν είμαι και το πλεον κατάλληλο άτομο για να δίνω απαντήσεις γιατί και εγώ ακόμα ψάχνω και μαθαίνω χωρίς να έχω καταλήξει 100% κάπου, απλά έχω μερικά σταθερά πιστεύω γύρω απο κάποια θέματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94058 από wizAA στις 30 Ιανουαρίου 2012, 8:17μμ

wizAA

Εικονίδιο
μέλος από: 30/11/2011
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
παντελι ενας Webmaster που σου χρειαζεται..
δεν θελω να σπαταλησω τον χρονο μου σε 3 σελιδες σκεψεων για εναν τυπο σαν κιεσενα,ειλικρινα..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94599 από The Shadowhunte στις 12 Φεβρουαρίου 2012, 11:36πμ

The Shadowhunte

Εικονίδιο
μέλος από: 22/1/2012
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
Γουιζα,εδω δεν βρισκομαστε για να κρινουμε τους ανθρωπους και το ξερεις πως με αυτα που λες εισαι λαθος.Οπως ειπε ο Παντελης, ο καθενας μπορει να πιστευει σε οτι θελει και εσυ αν δεν θες να πιστεψεις σε αυτα που λεμε,ωραια,μην πιστευεις αλλα μην κατακρινεις τους ανθρωπους!Θα συμφωνησω Παντελη με εσενα,θα συμφωνησω σε ολα οσο γραφεις!Ουτε εγω ειμαι καποια τρελη θρησκοληπτη,ουτε ξερω καν αν πιστευω στο θεο αλλα πιστευω οτι υπαρχουν πολλα πραγματα γυρω μας που το ανθρωπινο ματι δεν μπορει να τα αντειλειφθει.Ενας καθηγητης που ειχα στην αστρονομια,μας ειχε πει πως βλεπουμε μονο το τεσσερα τις εκατο απο αυτο που υπαρχει γυρω μας.Οποτε,ολα μπορουν να υπαρξουν,απλως εμεις δεν εχουμε την δυνατοτητα να τα δουμε.Γι αυτο κι εγω πιστευω στα παντα,σε καθε μαρτυρια ανθρωπου που εχει βρεθει σε επαφη με το μεταφυσικο σε καθε μυθο και ιστορια.Στο κατω κατω γιατι να μην υπαρχουν?Σας ευχαριστω ολους που μου απαντησατε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login