Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Πέρασα να δω ένα φίλο που ήταν στο κρεβάτι, βρήκα στο σπίτι στέφανα και την αυλή γεμάτη :(
Κυριακή, 19 Μαΐου

Φεμινισμός

Σελ. 3
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #109894 από stef98_ στις 19 Σεπτεμβρίου 2012, 6:14μμ

stef98_

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 15/9/2012
μηνύματα: 46 αποδεκτές 0
Έγραψε:(PiTSiRiKi@19 Σεπτεμβρίου 2012)
(αυτή η συζήτηση γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα)
Αρχικά αυτά με το προπατορικό αμάρτημα δήθεν με την Εύα και αυτά, τα θεωρώ μαλακιούλες να το πώ, παραμυθάκια..; τεσπα πάντως δεν με ενδιαφέρει που όταν έχω περίοδο δεν μπορώ να κοινωνήσω.. εδώ καλά καλά δεν πάω όταν δεν έχω περίοδο εκκλησία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.Και γενικώς όλοι ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ Ο Λ Ο Ι οι κανονισμοί της εκκλησίας προέρχονται από μια άλλη εποχή, πιο παλιά, που πίστευαν ότι τα 2 φύλα δεν είναι ίσα, και ότι η γυνή είναι δούλα του αντρός. Ύστερα, τον άντρα που πάει με πολλές σε μικρό χρονικό διάστημα, ΕΣΥ που έχεις μια Α άποψη θα τον πεις μάγκα, ενώ εγώ που έχω μια Β άποψη θα βγάλω συμπέρασμα ότι έχει πρόβλημα δέσμευσης, ότι δεν έχει συναισθήματα και ότι είναι ένα ζώο που θέλει μόνο να ικανοποιήσει τις σαρκικές του ανάγκες. Επίσης, εγώ ξέρω πολλά ζευγάρια που μοιράζονται τις δουλειές τους ΙΣΟΤΙΜΑ και έχουν μια παρα πολύ καλή σχέση. Μπορεί να υπάρχουν μουλάρια σ' αυτόν τον κόσμο αλλά ε, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και δεν σημαίνει πως αυτός ο άντρας που βοηθάει τη γυναίκα του είναι μουνόδουλος,και η γυναίκα του τον σέρνει απλώς δείχνει ότι την σέβεται, την αγαπά, την πονά. Και οι γυναίκες ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ όπυ είναι καλές και όπου όχι ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ όπως και οι άντρες. Εκατομμύρια γυναίκες ποιήτριες, συγγραφείς, φυσικοί, δικηγόροι και τόοοοοοοοοοοσες άλλες σε τόσα άλλα επαγγέλματα έχουν αναδειχθεί επειδή κάνουν καλά τη δουλειά τους από την αρχαιότητα εως σήμερα.Α και....η εξάπλωση των αντρών στα σχολικά βιβλία. . . . .whaaaaa? Τι εννοεί ο ποιητής.....; ο.Ο
Anyways, δεν πιστεύω ότι είμαστε ούτε συν ούτε πλυν, είμαστε ΙΣΟΙ.    Ι-Σ-Ο-Ι
εσύ δηλαδή πραγματικά όμως βλέπεις καμιά καταπίεση; Καμία υποδούλωση;..
Ναι πριν 60-80 χρόνια σίγουρα αλλά..τώρα;
ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΙΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ;; ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΜΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ....απορώ τι έχεις τραβήξει από γυναίκες προηγουμένως για να τα λες αυτά. Εδώ σε εννόχλησε που σε πείραξα λίγο....ποοοοοποοοο ότι "και καλά" σε ειρωνεύτηκα...
κομπλεξάραα..........

(σόρρυ αν επεμβαίνω) Να σου πω κουκλίτσα μου, όλα αυτά που λες εδώ τα 'έχεις πει ποτέ στον δικό σου; Να δεις για ποτέ θα τρέχει να φύγει μακριά! Όσο και να φωνάζεις και να χτυπάς κάτω τον κώλο σου, πραγματικά ΝΑ ΜΑΣ! Η ισότητα δεν υπαρχει γιατί, ΟΛΕΣ έχετε και θα έχετε για πάντα στο υποσυνείδητο σας ότι οι άντρες είναι ανώτεροι. Για τα παραμυθάκια που λες, και εγώ δεν τα πιστεύω, όχι γιατί έτσι λένε οι συνομήλικοι μου ή γιατί έβαλα λογική στην συζήτηση για θρησκεία και τα έκανα όλα ''παραμυθάκια'' όπως εσύ. Η ισότητα δεν θα υπάρξει ποτέ, όχι γιατί έχεις μουνί που αιμορραγεί 5 μέρες τον μήνα, ούτε γιατί έτσι ήταν από πάντα ''παλιά'', γιατί θες ισότητά στα επαγγέλματα και άλλα, όμως δεν έχεις σκεφτεί αυτό: Εγώ σου λεω πηγαινε γίνε από σκουπιδιαρα, υδραυλικηνα, emo-παιδο σερβιτορος στα starbucks μέχρι στρατιώτης, πρωθυπουργός και οτι αλλη δουλεια κανουν αποκλειστικα και μονο οι Αντρες.Οχι; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ, θες την ισοτητα αλλα με όρους και μέχρι εκεί που φτάνουν οι ελάχιστες ικανότητες σου! γιατί αποκαλείς άλλους κομπλέξαρες ενώ η μεγαλύτερη είσαι ΕΣΥ, με τον φτύσιμο και γράψιμο στα αρχίδια του που έχεις υποστεί από το ανδρικό φύλο και την πλύση εγκεφάλου που σου έκανε η μάνα σου και εσύ θα κάνεις στα παιδιά σου κάποτε μέχρι το πόσο εγωίστρια είσαι και γουστάρεις την ισότητα μόνο για 'σένα. anyway, όπως είπε και ο τρολλερ αν κάποιος πάει με πολλές γυναίκες θα θεωρηθεί μάγκας και αλάνι από άνδρες φίλους του, ενώ αν κάποια πάει με πολλούς άνδρες θα θεωρηθεί ΠΟΥΤΑΝΑ από άνδρες ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, τι αποδεικνύει αυτό; ΙΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, και οι γυναίκες μισήτε η μια την άλλη!Επίσης, οι γυναίκες (αν θεώρησε εσύ γυναίκα) δεν έχετε εφεύρει ΤΙΠΟΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟ. Και σταμάτα τις φατσούλες o.O Δεν είσαι στο φβ και δεν γράφεις με την καρκινιάρικη γραφή σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109919 από zifeis στις 19 Σεπτεμβρίου 2012, 8:08μμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
ρε παιδια ισοτητα υπαρχει και σε δικαιωματα και στην πραξη
γιατι το συζητατε τοσο πολυ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109925 από Troller στις 19 Σεπτεμβρίου 2012, 9:59μμ

Troller

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/9/2012
μηνύματα: 194 αποδεκτές 0
Έγραψε:(ansia@19 Σεπτεμβρίου 2012)
Troller -> Δικαιοσύνη υπάρχει, στην Ελλάδα τουλάχιστον. ????
Μας trollαρεις προφανως!

Κι οσον αφορα την ισοτητα.. φυσικα κ υπαρχει αμα θελουμε!
Δεν ζουμε στην εποχη των παππουδων μας να θελουμε την γυναικα
στην κουζινα και τον αντρα στην δουλεια κ στον καναπε!
Καλως ή κακως βγηκαμε στην αγορα εργασιας.. κ πιστεψε με
αυτο εκανε τα πραγματα ακομη πιο δυσκολο για μας!
Σπιτι-δουλεια .. δυσκολος συνδιασμος

Τελος παντων.. αυτο που πιστευω γενικοτερα ειναι πως ουτε ο
αντρας ειναι το "ισχυρο" φυλο (οσο κι αν φουσκωνετε σαν παγωνια
στη σκεψη κ μονο) ουτε η γυναικα ομως. Οι αντρες κι οι γυναικες
ειναι διαφορετικα πλασματα.. Αλλου υπερεχεται εσεις αλλου
εμεις.. Ισοτητα ομως πρεπει να υπαρχει για να μπορουμε να
καλυπτουμε αυτα τα κενα, να αλληλοσυμπληρωνομαστε.
Κι οχι μονο στα στερεοτυπα που μας καρφωνουν στον εγκεφαλο
(οπως προαναφερα : γυναικα δουλα στο σπιτι- αντρας μηχανημα ΑΤΜ)
αλλα σε ποιο ουσιαστηκα ζητηματα..

Απο κει και περα αν εσυ το θεωρεις σωστο να γυρναμε πισω
αντι να παμε μπροστα, ναι το σεβομαι, αλλα προβλημα σου.
Μην κραζεις κι εσυ οσους εχουν αλλη αποψη (τις γκομενες που
το παιζουν φεμινιστριες ας πουμε) οπως δε θα σ αρεσει να
σε κραξω εγω ή οποισδηποτε αλλος..   


μαλλον με μπερδευεις με τον stef98...δες τα ποστ μου...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109942 από ansia στις 19 Σεπτεμβρίου 2012, 11:08μμ

ansia

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 19/9/2012
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
ουπς troller σαν να χεις δικιο .. :Ρ

Στον stef98 πηγαινε λοιπον!
Και συνεχιζω γιατι δινει τροφη απ οτι βλεπω..
Ρε stef πραγματικα εσυ στην δικια σου την κοπελα τα χεις πει αυτα;
Οσες γυναικες πασχιζουν καθε μερα να τρεχουν απ τη δουλεια
στο σπιτι να χουν να φροντισουν παιδια να να να να .. 1002
πραγματα! Τις θεωρεις ανικανες; Γιατι αν ισχυει κατι τετοιο
κατι παει λαθος..
Επισης το οτι μια γυναικα θεωρειται πουτανα αν παει με πολλους
δεν ειναι κατι που δειχνει το μισος που
βγαζουμε η μια στην αλλη αλλα κλασσικο στερεοτυπο που μας
εχουνε φυτρωσει, γιατι δηθεν η γυναικα για να ειναι ηθικη
πρεπει να εχει λιγοτερες εμπειριες απ τον αντρα κι αυτος να το
παιζει ο γαματος που χει παει με το μισο πλανητη και ..
ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.
Σας βολευει να πιστευετε τετοια.. αλλα οκευ.Λογικο.

Παντως ολα αυτα δε στα λεω με την επιπολαιοτητα μιας πικροχολης γκομενας που την φτυσανε και κλαιγεται.. αλλα με τη λογικη.
Σκεψου λιγο περισσοτερο καποια πραγματα.. Ξεβολεψου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110634 από Sagia7325 στις 01 Οκτωβρίου 2012, 8:33μμ

Sagia7325

Εικονίδιο
μέλος από: 30/10/2011
μηνύματα: 114 αποδεκτές 0
Παλια οι αντρες φερονταν πολυ ασχημα στις γυναικες.Και σημερα γινεται αυτο,ομως η διαφορα ειναι οτι τοτε δεν αναγκαζονταν συναισθηματικα να το υποστουν οπως τωρα,τοτε ΟΦΕΙΛΑΝ να το υποστουν γιατι ετσι αρμοζε και γιατι ετσι 'επρεπε'.Δηλαδη οι γυναικες ηταν τοτε καποιο κατωτερο ον και τωρα αναβαθμιστηκε?ΟΧΙ.
Προσωπικα πιστευω οτι οι φεμινιστριες υποστηριζουν την ΙΣΟΤΗΤΑ μεταξυ των δυο φυλων γιατι δυστυχως,ακομα και σημερα,δεν ειναι δεδομενη.Δηλαδη οι γυναικες θα επρεπε μενουν σπιτι να μην δουλευουν και να αναγκαζοντε να τρωνε και ξυλο και αυτο να ειναι δικαιο?
Πιθανον να πιστευεις οτι οταν συνεβαινε αυτο ολα ηταν ροδινα και ολοι ηταν ευτιχισμενοι,κατι που σιγουρα δεν συνεβαινε.Και αν συνεβαινε ηταν σιγουρα 'ολοι'.Γιατι μια τετοια κατασταση δεν αξιζει σε κανεναν ανθρωπο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110841 από Kelvin στις 06 Οκτωβρίου 2012, 6:55μμ

Kelvin

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/10/2012
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Λοιπον.... Θα το θεσω απλα. Ο Φεμινισμος ειναι ενα κυριως γυναικειο κινημα το οποιο υποστηριζει την ισοτητα των δυο φυλλων. Εκανε την πιο δυνατη του Εμφανιση τον 20ο αιωνα απο καταπιεμενες γυναικες που αρχισαν να αμφισβητουν πραγματα. Με αλλα λογια , Φεμινισμος : Ισοτητα φυλλων. Και μετα απο χρονια ερχονται κατι κοριτσακια με τον αερα της δηθεν φεμινιστριας που εχουν παρεξηγησει , παρερμηνευσει και καταπατησει την γενικοτερη εννοια και το κινητρο του φεμινισμου κατα τη δικη τους..(θα μου επιτρεψετε) μαλακια στον εγκεφαλο .Πριν λοιπον μιλησετε για κατι , μαθετε μικρα ανοητα "δηθεν" τι ειναι απο που προερχεται ποια ηταν τα αιτια και η αφορμη και τι εκφραζει
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110842 από Kelvin στις 06 Οκτωβρίου 2012, 6:57μμ

Kelvin

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/10/2012
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Για μενα η μονη γυναικα που αξιζε ηταν η μαρι κιουρι .. χεδον καμια αλλη
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login