Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Είτε παίδες Ελλήνων είτε παίδες Βαρβάρων. Ένα από τα δύο.
Παρασκευή, 26 Απριλίου

Μεταφυσικά φαινόμενα

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130175 από pi8hkos97 στις 10 Σεπτεμβρίου 2014, 6:47μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Γειά σας μέλη του ftou, έχω αναρωτηθεί πολλές φορές για την ύπαρξη μεταφυσικών φαινομένων, όπως ύπαρξη θεού π.χ., αλλά πάντα καταλήγω σε αδιέξοδο. Έχοντας θρησκόληπτους (ως ένα βαθμό) γονείς (εννοείται χριστιανοί ορθόδοξοι), έχω ακούσει πολλά και διάφορα όπως για παπάδες, ασκητές κ.λ.π. οι οποίοι όταν σε βλέπουν καταλαβάινουν αρκετά για το χαρακτήρα σου, τί σκέφτεσαι κτλ. αλλά το "καλύτερο" ότι μπορούν να μαντέψουν το όνομά σου. Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν έμπαινα καν στον κόπο να τα σκεφτώ, διότι πίστευα ότι όταν ο άνθρωπος είναι θρησκόληπτος δεν είναι με τα καλά του και πιστεύει ότι λέει ο κάθε βαρεμένος (οκ άλλο να πιστεύουν ότι υπάρχει θεός και άλλο να λένε ότι θέλουν). Πριν κάνα μήνα πριν όμως μία οικογενειακή φίλη των γονέων μου (και αυτή θρήσκα κ.λ.π. κ.λ.π.) μας διηγήθηκε ένα περιστατικό που της συνέβη. Ήθελε να πάει στα ιεροσόλημα με ένα γκρουπ αλλά ένας παπάς, ασκητής τέλος πάντων της τόνισε αυστηρά να μην πάει. Αυτή το θεώρησε υπερβολικό και πήγε, και όντως αποδείχτηκε ότι ο παπάς είχε δίκιο. Όταν ήταν να φύγει για το αεροδρόμιο για να γυρίσει ΕΛλάδα τράκαραν με το λεωφορίο τους, έπαθε ατύχημα, και έμεινε 1 (η 2, δεν θυμάμαι) μήνες στο νοσοκομείο (στα ιεροσόλημα). Εγώ όταν το άκουσα έμεινα. Από τη μία δεν στέκει, από την άλλη να λέει ψέματα μου φαίνεται δύσκολο διότι η θρησκεία έχει ως αρχή να μην λες ψέματα κ.λ.π.
Εγώ είμαι άτομο το οποίο κρατάει μία πισινή στα πάντα. Από τη μία πιστεύω για παράδειγμα αυτά που λέει ο δαρβίνος περί κοινού προγώνου, ότι η ζωή στη γη είναι σύμπτωση λόγω σηνθηκών αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί τρέχει. Οκ και εγώ μπορώ να καταλάβω πράγματα από την εμφάνιση ενός ατόμου που δεν το ξέρω (π.χ. αν φοράει σκουλαρίκια και είναι εκεντρικό είναι πολύ πιθανόν να είναι κακός μαθητής, ίσως και αλήτης κ.λ.π.) και τέλος πάντων να μαντέψω. Αυτό με το όνομα όμως ή ότι πρόβλεψε το ατύχημα, εσείς τί λέτε ότι παίζει;
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #130177 από Koukos στις 10 Σεπτεμβρίου 2014, 7:22μμ

Koukos

Εικονίδιο
μέλος από: 4/8/2014
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Τα μισα απο αυτα που λεει η βιβλος δεν στεκουν . Εκκλησια πηγα επειδη με πηγαν οι γονεις μου , ποτε δεν καταλαβα ποτε δεν ενιωσα , μονο την αηδιαστικη μυρωδια απο το θυμαρι ξερω γω πως λεγεται να με μπουκωνει τπτ αλλο . Εγινα αθεος απο τα 15 μου (ειμαι 18,5)
Κοιταξε τι συμβαινει γυρω σου , θα επετρεπε κατι τετιο ο παναγαθος θεος ?
Να σε πω και 2 πραγματα που παρατηρησα , στην βιβλο λεει οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε πριν 6 χιλιαδες χρονια . Αδυνατον , εκκατομυρια χρονια τωρα υπαρχει.
Δευτερο , μιλαει για μαγους , ξωτικα και αλλες μαλακιες και δεν αναφερει για δυνοσαυρους που ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι υπηρχαν. Ισως να ειναι λαθος ας με διορθωσουν αυτοι που ξερουν καλυτερα.
Τελος θελω να καταληξω οτι και αν αν αν αν αν υπαρχει κατι εκει πανω δεν θα δει αν πιστευες η οχι , να εισαι καλος ανθρωπος πανω απο ολα.
Καλη συνεχεια
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130180 από pi8hkos97 στις 10 Σεπτεμβρίου 2014, 10:14μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Καλα οκ όλα αυτά τα έχω ξαναακούσει. Εννοείται ότι δεν στέκουν, αλλά η απορία μου είναι αυτό που άκουσα για το ατύχημα. Κανείς άλλος;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130231 από xrysoulinaki στις 13 Σεπτεμβρίου 2014, 4:29μμ

xrysoulinaki

Εικονίδιο
μέλος από: 28/7/2010
μηνύματα: 105 αποδεκτές 0
ίσως ήταν απλά ένα προαίσθημα και τίποτα παραπάνω... και όσον αφορά την Βίβλο δεν είναι τίποτα άλλο από μια αντιγραφή αυτών που λέει ο Ερμής ο Τρισμέγιστος.
ποιος αλήθεια ήταν ο Ερμής ο Τρισμέγιστος και τι δίδαξε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130246 από pi8hkos97 στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 9:18πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Έγραψε:(xrysoulinaki@13 Σεπτεμβρίου 2014)
ίσως ήταν απλά ένα προαίσθημα και τίποτα παραπάνω... και όσον αφορά την Βίβλο δεν είναι τίποτα άλλο από μια αντιγραφή αυτών που λέει ο Ερμής ο Τρισμέγιστος.
ποιος αλήθεια ήταν ο Ερμής ο Τρισμέγιστος και τι δίδαξε


Τί να σου πω βαραίθηκα να το ψάχνω ειλικρινά. Όλοι λένε το δικό τους. Οι άθεοι λένε ότι λένε (παίζει και ψέματα), το ίδιο και οι παπάδες, με τους πιο λογικούς να είναι οι άθεοι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130247 από Dieftharmenos στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 2:38μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Το θεμα ειναι οτι οι θρησκοι δεν εχουν επιχειρηματα παρα μονο το "πιστευω γιατι ετσι θελω".Πιστευουν σε 2-3 καταγραφες που εγιναν πριν 2.000 χρονια.Πιο λογικο ειναι να πιστευεις στον Δια παρα στον Χριστο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130248 από Bluejack στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 3:07μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη του Χριστού.
Νομίζω πως οι περισσότεροι από όλους τους κλάδους επιστημόνων συμφωνούν για την ύπαρξη αυτού του ανθρώπου. Ως εκεί όμως.
Στον κόσμο μας συμβαίνουν μερικά πράγματα που (ίσως ακόμα) δεν είμαστε σε θέση να τα εξηγήσουμε / καταλάβουμε απόλυτα.

Όσον αφορά τους παπάδες πιστεύω πως οι περισσότεροι (δεν μου αρέσει να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι) είτε είναι αποβλακωμένοι είτε τρομερά τσαρλατάνοι.
Νομίζω πως υπάρχουν δυνάμεις και συμβάντα που δεν μπορούμε (τουλάχιστον ακόμα) να τα εξηγήσουμε και πιστεύω πως έχουμε ακόμα πολύ μακρινό δρόμο για την αναζήτηση της αλήθεια (εφόσον αυτή υπάρχει)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130250 από Dieftharmenos στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 3:42μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Σαν υπαρξη ισως...σαν Ιος του "Θεου" ομως για κανεναν λογο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130253 από xrysoulinaki στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 4:59μμ

xrysoulinaki

Εικονίδιο
μέλος από: 28/7/2010
μηνύματα: 105 αποδεκτές 0
κι εγώ πιστεύω ότι υπήρχε ο Χριστός σαν άνθρωπος και ίσως να χρησιμοποιούσε μεγάλο ποσοστό του μυαλού του και γι αυτό έκανε ότι έκανε... επίσης πιστεύω και στην δύναμη της θέλησης του κάθε ανθρώπου και ότι μπορεί να κάνει πολλά μόνο με αυτήν! Όσο για τους παπάδες νομίζω ότι είναι έρμαια των δυνατών...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130254 από Dieftharmenos στις 14 Σεπτεμβρίου 2014, 7:05μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(xrysoulinaki@14 Σεπτεμβρίου 2014)
κι εγώ πιστεύω ότι υπήρχε ο Χριστός σαν άνθρωπος και ίσως να χρησιμοποιούσε μεγάλο ποσοστό του μυαλού του και γι αυτό έκανε ότι έκανε... επίσης πιστεύω και στην δύναμη της θέλησης του κάθε ανθρώπου και ότι μπορεί να κάνει πολλά μόνο με αυτήν! Όσο για τους παπάδες νομίζω ότι είναι έρμαια των δυνατών...



Δηλαδη αν εγω σκεφτομαι ολη την ωρα οτι θελω να μετακινησω το φεγγαρι θα το μετακινησω???Πιστευετε μονο στην επιστημη...αυτη ειναι τα ματια σας.Ολα τα υπολοιπα ειναι ανακριβειες και πεπειθησεις για ανοητους.Αποψη μου παντα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login