Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Βαγγελίτσα μην απλώσεις πάλι μπουγάδα στη νταλίκα, φεύγω χαράματα για Σουηδία. Νίκος.
Δευτέρα, 20 Μαΐου

θέλω να μεταναστεύσω

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #86092 από orangepistol στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 5:35μμ

orangepistol

banned
μέλος από: 19/9/2011
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
γεια σας ειμαί 14 χρονων και θελω να φυγω απο την ελλαδα και προσπαθω να πεισω τους γονεις μου οι γονεις μου δεν ξερουν καλα αγγλικα επισης εχω και μια αδερφη εγω τους λεω να παμε λονδινο εσεισ που προτινετε να τους πω; το θεμα ειναι το μελλον το δικο μου και της αδερφης μου και αν μπορειτε δωστε μου καλες αφορμες να τους πεισω!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86094 από asap στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 6:34μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
γιατι πιστευεις οτι τοσο ευκολο να προσαρμοστεις στο εξωτερικο? γιατι δεν περιμενεις μερικα χρονια να τελειωσεις τουλαχιστον το σχολειο...?? εισαι πολυ μικρη για να σκεφτεσαι για εξωτερικο πιστευω... και ποσο μαλλον να ξεσηκωσεις ολη την οικογενεια να μεταναστευσετε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86096 από psixakias στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 7:03μμ

psixakias

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 20/7/2011
μηνύματα: 332 αποδεκτές 0
Οι γονείς έχουν το πρώτο λόγο. Οι γονείς σου πρέπει να βρουν δουλειά εκεί και να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολα στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα. Μην σε τρομοκρατούν οι TV με τις μαλακίες που λένε. Είσαι πολύ μικρός για να σκέφτεσαι έτσι. Μέχρι να βγεις στον χορό και εσύ (να δουλέψεις και να είσαι ανεξάρτητος ενοώ) έχεις καιρό.. πιος ζει πιος πεθαίνει μέχρι τότε. Επίσης δεν είναι τόσο εύκολο. Για να πας μετανάστης δεν είναι πάμε και ψαχνόμαστε όπως δυστυχώς γίνετε στην Ελλάδα. Πηγαίνεις σε πρεσβείες, σε κοιτάνε γιατροί, κάνεις χαρτιά και ΆΜΑ σου βρουν δουλειά και σπίτι τότε σε πέρνουν και σε τοποθετούν όλα με τάξη! Μην κοιτάς την μετανάστευση στην Ελλάδα που είναι ''άστα''.. Βγάλε το σχολίο όπως λέει και ο asap και δες τι μπορείς να κάνεις εδώ. Εαν τόσο πολύ θες να μεταναστεύσεις πρέπει να μιλήσετε με όλην την οικογένεια γιατί είναι μια δύσκολη απόφαση που τον κύριο λόγο τον έχουν οι γονείς σου. Αυτά απο εμένα.

ΥΣΤ: Πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερα στην Ελλάδα και ας γινόμαστε τόσο σκατά. Έχω συγκενεις στο εξωτερικό σε πολλές χώρες και μου λένε τι γίνετε. Άλλωστε οι μετανάστες δεν φεύγουν απο την Ελλάδα. Μόνο οι Έλληνες φευγουμε απο την Ελλάδα γιατί δεν την εκτιμούμε σαν ηλίθιοι. Ενω μπορούμε όλοι να την κάνουμε καλύτερη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86097 από dark4 στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 7:16μμ

dark4

μέλος από: 29/8/2010
μηνύματα: 225 αποδεκτές 0
Μπορείς να μεταναστέψεις όταν τελειώσεις τις σπουδές σου ή να σπουδάσεις στο εξωτερικό και να μείνεις εκεί, χωρίς να αναγκάσεις την οικογένεια σου να σε ακολουθήσει χωρίς να το θέλουν. Άσε που η κρίση είναι παγκόσμια και σε μερικά χρόνια μπορεί να φτάσουν στην κατάσταση μας και πιο προηγμένες χώρες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86105 από bugs bunny στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 9:42μμ

bugs bunny

Εικονίδιο
μέλος από: 18/7/2011
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί είναι αρκετά δύσκολη και το θέμα τις μετανάστευσης ακούγεται συχνά. Το πιο δύσκολο κομμάτι ειναι να πείσεις τους γονείς σου και μην ξεχνάς πως όλοι τους την ζωή την ζήσανε εδώ, εξίσου δύσκολο είναι να μάθουν την αγγλική γλώσσα. Άλλο θέμα είναι πού θα πάτε, το Λονδίνο που σκέφτεσαι δεν θα είναι η χώρα επαγγελίας επειδή έχει 7,80% ανεργία και εκεί δεν είναι όπως η Ελλάδα (πρώτα οι μετανάστες και ύστερα οι Βρετανοί). Κατά την γνώμη μου στην Αυστραλία θα βρούν γρήγορα δουλεία.
Αυτά απο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86108 από orangepistol στις 19 Σεπτεμβρίου 2011, 11:19μμ

orangepistol

banned
μέλος από: 19/9/2011
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
σας ευχαριστω ολους για της απαντησησας   !!!
ααα και ασαπ αγορι ειμαι
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login