Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Σιγά, η πατρίδα κοιμάται
Κυριακή, 28 Απριλίου

Omoiopathitiki

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #93390 από GrandmasterL στις 17 Ιανουαρίου 2012, 7:29μμ

GrandmasterL

μέλος από: 22/4/2010
μηνύματα: 205 αποδεκτές 0
Kat'arxhn syggnwmh gia greeklish.kserw pws apagoreyontai alla eimai apo kinhto to opoio den exei ellhnika(den exw pia pc).

H erwthsh mou einai: poia h gnwmh sas gia thn omoiopathitiki?exete kanei pote?an nai me ti apotelesmata?

Eyxaristw gia opoiadhpote apanthsh
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93401 από pantelis20 στις 17 Ιανουαρίου 2012, 11:15μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ λόγω αυξημένου κόστους που έχει. Οι επισκέψεις κοστίζουν πολύ 50-80 ευρώ. Τα φάρμακα τους όμως είναι αρκετά φτηνά και φυσικά.
Κάνει ένας φίλος μου αρκετά χρόνια κυρίως για αλλεργίες και ιώσεις και είναι πολύ ευχαριστημένος. Μου λεει πως ειδικά απο ιώσεις , γαστρεντερίτιδες κτλ αναρρώνει στο μισό χρόνο...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93407 από Webmaster στις 18 Ιανουαρίου 2012, 2:05πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Το concept είναι λάθος από τη βάση του. Πάνε να θεραπεύσουν μια αρρώστια με ουσίες που παράγουν παρόμοια συμπτώματα και είναι διαλυμένες χιλιάδες φορές. Τόσες χιλιάδες φορές που η ουσία δεν περιέχεται καν στο διάλυμα, διότι πιστεύουν ότι "το νερό έχει μνήμη".

Ξεκάθαρη (αυτ)απάτη. Ούτε σωστή ιατρική δεν είναι, ούτε σωστή μεταφυσική.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93429 από pantelis20 στις 18 Ιανουαρίου 2012, 9:47μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
WebMaster η ομοιοπαθητική έχει βάση και έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους που δεν βρήκαν βοήθεια στην συμβατική. Όσο για το concept αρχίζει και το αποδέχεται η ιατρική γιατί πολύ απλά όταν εγώ πήγα σε αλεργιολόγο να κάνω απευαισθητοποίση σε κάποια αλλεργιογόνα που μου κάναν την ζωή κόλαση οι ουσίες που χρησιμοποιούσες (οι οποίες και είναι ακριβές, και τις δέχονται οι ασφάλειες και παράγονται σε γερμανία, αγγλία και ιταλία) ήταν απλά τα ίδια αλλεργιογόνα διαλυμμένα πολύ. Μετά σιγά σιγά ανέβαζε την συγκέντρωση. Και για φαντάσου, δούλεψε τέλεια. Πάνε και τα αντισταμινικά και τα κορτιζονούχα σπρέι μύτης και οι σταγόνες ματιών. Και απορρίπτω κάθετα το φαινόμενο Placebo γιατί όταν για χρόνια κάθε άνοιξη η μύτη σου κατεβάζει κιλά απο ξέρεις τι παρά τα χάπια που έπαιρνα με τις χούφτες και μετά όλα φτιάχνουν με μόνιμα αποτελέσματα (σταματάς την θεραπεία) δεν έχω πλέον αμφιβολίες.
Οι γιατροί είναι οπισθοδρομικοί και βλέπουν πως πολλά πράγματα για κάποιο λόγο δεν μπορούν να τα θεραπεύσουν (πχ καρκίνος) γιατί ξέρεις δεν είναι μόνο σώμα και χημεία αλλά ο άνθρωπος είναι πολύ περισσότερα απο ένα σύνθετο ρομποτάκι που μπορείς με ένα χαπάκι να του πειράξεις τα χημικά κυκλώματα.
Ένα άλλο λάθος που κάνουν όλοι οι συμβατική ιατροί είναι πως αντιμετωπίζουν μεμονωμένα το πρόβλημα. Ενώ οι ομοιποθατικοί κοιτάνε τον άνθρωπο ως σύνολο, σώμα , ψυχολογία, ιστορικό και χίλια δυο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93430 από Webmaster στις 18 Ιανουαρίου 2012, 10:15μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Τι λες ρε φίλε; Η ομοιοπαθητική είναι ως εξής:

Έχεις αϋπνία λόγω άγχους; Σου δίνει ο ομοιοπαθητικός να πιεις ένα ποτήρι νερό, όπου ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑΓΟΝΑ από το νερό αυτό πάρθηκε από το ξέπλυμα ενός ποτηριού φραπέ (ουτε καν από τον ίδιο τον καφέ).

Εσένα στο μυαλό σου σου φαίνεται αυτό υγιές και λογικό;

Το πιο σωστό δεν είναι να σταματήσεις απλά αυτό που σου δημιουργεί το άγχος;


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93439 από pantelis20 στις 18 Ιανουαρίου 2012, 11:24μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Καταρχάς υπάρχουν φορές που δε μπορείς να το αποφύγεις. Πχ αλλεργίες. Πως θα τις αποφύγω 4 μήνες τον χρόνο; Δε θα κυκλοφορώ.
Κοίτα επιλογή σου (και σεβαστή) να μη την πιστεύεις.
Αλλά δεν μπορείς να αποκλείεις κάτι που δε γνωρίζεις σε βάθος.
Εγώ ξέρω πολύ κόσμο που βρήκε εκεί λύση που δε βρήκε στην συμβατική "σωστή" ιατρική. Τώρα ακόμα και εγώ ότι και να μου συμβεί φυσικά και πάω πάντα σε κανονικό γιατρό όπως και όλοι αλλά όταν δεν βρίσκεις λύση στο πρόβλημα σου και θα δοκίμαζες τα πάντα γιατί όχι και αυτό;
Στην τελική δεν έχω συμφέρων να πείσω κανέναν απλά λέω την γνώμη μου πάνω στο θέμα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94827 από GrandmasterL στις 17 Φεβρουαρίου 2012, 8:44πμ

GrandmasterL

μέλος από: 22/4/2010
μηνύματα: 205 αποδεκτές 0
Επαναφέρω το θέμα για να γράψω μερικά θεωρητικά που διάβασα για την ομοιοπαθητική,αν θέλετε να τα συζητήσουμε.

Ας υποθέσουμε πως υπάρχει κάποιος άρρωστος, ας πούμε που εκδηλώνει πυρετό. Ο κλασσικός ιατρός, θα του γράψει αναλγητικά, που του ρίξουν τον πυρετό και θα νιώσει καλύτερα. Όμως, θα ξέρει ότι ο πυρετός είναι άμυνα του οργανισμού για να καταπολεμήσει την ασθένεια,οποτε θα καθυστερήσει την ανάρρωση. Ίσως και να του χορηγήσει αντιβιοτικά,τα οποια είναι πρακτικά άχρηστα εναντίον ιων (δρουν μονο κατά των βακτηρίων).

Ο ομοιοπαθητικός γιατρός, θα του δώσει κάτι, το οποιο προκαλεί το ίδιο σύμπτωμα, στην περίπτωση μας πυρετό. Έτσι, θα ενισχύσει την προσπάθεια του οργανισμού και ο ασθενής θα αναρρώσει γρηγορότερα. Όμως,στην αρχή της ομοιοπαθητικής πρακτικής, είδαν ότι τα συμπτώματα ήταν έντονα και ο ασθενής υπέφερε μέχρι να αναρρώσει.

Ο Χάνεμαν, ο πρώτος ομοιοπαθητικός γιατρός, παρατήρησε ότι αν έδινε το όμοιο φάρμακο σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις, οι θεραπευτικές ιδιότητες παρέμεναν. Παραδόξως, μάλιστα, όσο πιο μικρή ήταν η συγκέντρωση, τόσο πιο γρηγορη ήταν η ανάρρωση.

Πέρα από τις απλές ασθένειες,η ομοιοπαθητική δρα καλύτερα εναντίον χρόνιων ασθενείος (πχ άσθμα, αλωπεκίες κλπ), το οποιο το αποδίδουν σε λάθη του ανοσοποιητικού, στο οποιο δίνοντας το όμοιο φάρμακο, δίνουν την ευκαιρία στο ανοσοποιητικό να το αντιμετωπίσει.

Για την απάντηση του Webmaster, πιστεύω πως αν και ο χάνεμαν απέδιδε τις θεραπευτικές ιδιότητες σε μεταφυσικά πράγματα, η ομοιοπαθητική είναι κάτι επιστημονικό,που δεν έχει ακόμα αποδειχτεί εξολοκλήρου. Σαν το ηλεκτρικό ρεύμα:σκέψου πως ένιωθαν όταν πρωτοείδαν λάμπες που άναβαν χωρίς φωτιά, η όταν τους εξηγούσαν ότι αυτό οφείλεται σε μικρά σωματίδια,που λέγονται ηλεκτρόνια.. Όπως αυτά σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα,πιστεύω πως και την ομοιοπαθητική θα τι θεωρούμε δεδομένη (σε κάποιες χώρες όπως η Aγγλία εντάσσεται στο επίσημο σύστημα υγείας).

Αυτά από μένα. Ποια η άποψη σας;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94853 από pantelis20 στις 17 Φεβρουαρίου 2012, 11:35μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Εγώ συμφωνώ απόλυτα. Γενικά δεν βασίζεται μόνο στα όμοια αλλά και στην σφαιρική ενίσχυση του οργανισμού. Δηλαδή αν εσύ έχεις πάει 40 πυρετό δε θα σου φέρει κ άλλο αλλά θα σου δώσει κάτι που θα ενισχύσει τον οργανισμό το ανοσοποιητικό με τέτοιο τρόπο ώστε να καταπολεμήσεις την κατάσταση πιο γρήγορα.

Όσο για μερικούς που λένε πως γίνεται να θεραπεύεις την ασθένεια προκαλώνας τα ίδια συμπτώματα σε μικρότερη κλίμακα έχω να πω ένα πράγμα.
ΕΜΒΟΛΙΑ
αυτό δεν κάνουν; εξασθενημένος οργανισμός που προκαλεί τα ίδια συμπτώματα για να εκπαιδεύσει τον οργανισμό.
Απευαισθητοποίηση απο αλλεργίες, στην ίδια λογική.

Άρα και η κλασική ιατρική χρησιμοποιεί αρχές της ομοιοπαθητικής και δεν το παραδέχεται κιόλας.

Όντως η ομοιοπαθητική λύνει χρόνια προβλήματα πολύ καλά γιατί εστιάζει στο όλο, πχ αλλεργίες ή πτώση των μαλλιών μπορεί να προέρχονται απο μια διαταραχή στο ανοσοποιητικό ή κάτι τελείως φαινομενικά άσχετο. Ενώ η κλασική ιατρική πχ στις αλλεργίες κοιτάει να κλείσει κάποιες πόρτες του ανοσοποιητικού να το ναρκώσει για να μην αντιδρά και φυσικά το πρόβλημα δε λύνεται ποτέ σωστά.

Ξέρω ανθρώπους που κάνουν ομοιοπαθητική και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.
Ξέρω και άνθρωπο που εκτελεί ομοιοπαθητική, το σπούδασε στο εξωτερικό και το πιστεύει πολύ.

Φυσικά κατα την γνώμη μου ο σωστός ομοιοπαθητικός πρέπει πρώτα να βγάλει την ιατρική.

Πάντως απο μένα είναι πολύ καλή απλά αρκετά ακριβή και με καμία στήριξη απο τα ασφαλιστικά ταμεία
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #94854 από Webmaster στις 18 Φεβρουαρίου 2012, 12:02πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.

1. Το ομοιοπαθητικό φάρμακο, όντως έχει σκοπό να προκαλέσει αντίδραση όπως λέτε παρόμοια ώστε να ωθήσει τον οργανισμό να θεραπευτεί μόνος του. Όμως η ενεργή ουσία είναι διαλυμένη τόσο πολύ, που πλέον δεν είναι καν ανιχνεύσιμη. Η ομοιοπαθητική απαντά ότι "το νερό (ο διαλύτης) έχει μνήμη και θυμάται". Τα έγραψα αυτά ήδη, και μάλιστα έγραψα πώς παρασκευάζονται τα φάρμακα. Τα ίδια θα ξαναλέμε;

2. Όχι μόνο δεν είναι επίσημη επιστήμη στο UK, αλλά με κυβερνητικές έρευνες έχει αποδειχθεί ως άχρηστη εκεί: Discovery News

3. H μοναδική θεραπευτική αξία που έχει, είναι ως placebo. Και πρέπει να αποφεύγεται και να ενημερώνονται και οι αδαείς για την απάτη. Εκατομμύρια οι μηνύσεις εναντίον ομοιοπαθητικών για απάτη.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #95047 από xrysoulinaki στις 22 Φεβρουαρίου 2012, 3:38μμ

xrysoulinaki

Εικονίδιο
μέλος από: 28/7/2010
μηνύματα: 105 αποδεκτές 0
Δεν νομίζω φίλε webmaster πως η ομοιοπαθητική είναι άχρηστη... Από πολύ μικρή έχω αλλεργική ρινίτιδα τα στην αρχή κάποιους μήνες του χρόνου συνήθως άνοιξη και φθινόπωρο και όσο μεγάλωνα είχα όλα τον χρόνο...
Τα σπρέι που έβαλα είναι πολλά περισσότερα από ότι επιτρέπονται τα χάπια που πήρα πολλά και διάφορα αφού από την μακροχρόνια χρήση τα συνήθιζε ο οργανισμός μου και δεν λειτουργούσαν.... καυτηριασμό στις κόγχες έκανα δυο τρεις φορές...

Τον τελευταίο χρόνο όμως σώθηκα... έκανα ομοιοπαθητική και ήμουν πολύ τυχερή αφού βρέθηκε σχεδόν αμέσως το χάπι που ταίριαζε σε εμένα... Πραγματικά δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω τίποτα και πλέον μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ κάτι που πριν την θεραπεία δεν γινόταν γιατί η μύτη μου ήταν συνέχεια βουλωμένη και δεν μπορούσα να αναπνέω σωστά πράγμα πολύ κουραστικό πίστεψε με...

Στην ομοιοπαθητική βρήκα αυτό που η συμβατική ιατρική δεν μπορούσε να βρει για να με κάνει καλά...

και αυτό που λες για τις μηνύσεις πολλές είναι και αυτές εναντίον τον συμβατικών γιατρών για απάτη, γιατί ουκ ολίγοι είναι οι κομπογιαννίτες που υπάρχουν...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login