Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Kυνικός είναι ο άνθρωπος που όταν μυρίζει λουλούδια, ψάχνει να βρει το φέρετρο.
Κυριακή, 5 Μαΐου

Οικονομικές Σχολές στην Ελλάδα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112477 από PiTSiRiKi στις 12 Νοεμβρίου 2012, 3:04μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Ψάχνω ψάχνω ψάχνω και τπτ!!! Μου βγάζει πολλά πανεπιστήμια το Google αλλά, δεν λέει ποια είναι τα καλύτερα στην Ελλάδα.. θέλω να σπουδάσω στο καλύτερο! Να λέω ρε παιδί μου πως έβγαλα μια πολύ καλή σχολή οικονομικών, να έχει κάποια αξία, να μην έχω βγάλει απλώς ένα ΤΕΙ, όχι ότι κι αυτά δεν είναι καλά αλλά εντάξει..θέλω κάτι πραγματικά καλό. Για το ΠΑ.ΠΕΙ μου είπαν ότι είναι το καλύτερο, αλλά δεν ξέρω. Μπορείτε να μου προτείνετε κανένα;;;
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #112481 από aswtos στις 12 Νοεμβρίου 2012, 4:38μμ

aswtos

μέλος από: 2/9/2011
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

μόλις τελειωσα το οικονομικο στο ΠΑΠΕΙ οποτε μαλλον μπορω να σου δωσω μια αρκετα καλη εικονα του πως εχουν τα πραγματα. στο παρακατω λινκ θα βρεις την σειρα κατάταξεις των οικονομικων πανεπιστημιων και τμηματων στην ελλαδα με βάσει το ερευνητικο τους εργο και τις δημοσιευσεις των καθηγητων τους. επίσης θα δεις και την αξιολογηση των καθηγητων των ελληνικων πανεπιστημιων.
http://ideas.repec.org/top/top.greece.html
αυτη η λίστα μεταβάλλεται καθε μήνα και τα στοιχεια της ειναι αναγνωρισμενα απο την διεθνη επιστημονικη κοινοτητα.
παντως ανεξάρτητα απο τα αποτελεσματα τις λιστας οι διαφορες στα τμηματα οικονομικης επιστημης μεταξύ του οικονομικου πανεπιστημιου αθηνας (πρωην ΑΣΟΕΕ), του πανεπιστημιου Μακεδονιας, του πανεπιστημιου Κρητης και του ΠΑΠΕΙ δεν ειναι σημαντικες. θελω να σου πω με αυτο πως οποια απο τα τεσσερα και αν τελειωσεις στα τεσσερα χρονια και με εναν καλο βαθμό στο βιογραφικό σου περιπου το ίδιο αντικρισμα θα εχεις. τη διαφορα την κανει το μεταπτυχιακο που θα ακολουθησεις στη συνεχεια. αυτα ειναι που θα σε διαχωρισει απο την μάζα. αν πετυχεις σε ενα μεταπτυχιακο απο τα κορυφαια πανεπιστημια του κοσμου, διεξοδο που στην ανοιγουν εξισου οι καλοι βαθμοι και στα 4 παραπανω πανεπιστημια, ανεβαινεις και σε αλλο επιπεδο. στο λεω αυτο για να εχεις υψηλους στοχους εξ αρχης. αν θες κατι πραγματικα πολυ καλο επέλεξε το τμήμα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης διοικησης του ΠΑΠΕΙ. αυτό ισως και να ξεφευγει λίγο από τα ελληνικά πρότυπα ενω προσφέρει και πολυ καλα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά αντιστοιχου επιπεδου με πανεπισημιων του εξωτερικου. τα τμηματα οικονομικης επιστημης κρίνω πως δεν εχουν σοβαρη διαφορα σε επιπεδο ποιοτητας παροτι η ΑΣΟΕΕ εναντι του ΠΑΠΕΙ εχει το πλεονεκτημα πως απο το δευτερο ετος προσφερει στους φοιτητες της την ευκαιρια να επιλεξουν καποια κατευθυνση σπουδων. παντως εχω ακουσει και για φαινομενα σε εκπαιδευτικο επιπεδο που συμβαινουν στην ΑΣΟΕΕ που στο ΠΑΠΕΙ θα μου φαινονταν αδιανοητα και δεν αναφερομαι σε θετικα γεγονοτα. το οικονομικο του ΠΑΠΕΙ τα τελευταια 3 χρονια εχει βελτιωθει σημαντικα σε επιπεδο καθηγητων και πιστευω πως στα επομενα δυο χρονια που θα αποχωρησουν καποια ατομα λογω συνταξιοδοτησης το επιπεδο θα ανεβει και αλλο. αυτή τη στιγμη 5 απο τους καθηγητες του κρίνω πως ειναι εξαιρετικοι αφου καποια απο αυτους εχουν και εκπαιδευτικη προυπηρεσια σε πανεπιστημια του εξωτερικου και ετσι φερουν μαι διαφορετικη κουλτουρα. παντως σιγουρα εχει τις αδυναμιες του, αδυναμιες που πλεον αντιμετωπιζουν ολα τα πανεπιστημια στην ελλαδα λογω ελλειπους χρηματοδοτησης. γενικά πιστευω πως οι διαφορες στη βαση εισαγωγης μεταξυ των τμηματων οικονομικης επιστημης πειραια και ΑΣΟΕΕ δεν αποτυπωνουν την πραγματικη διαφορα ποιοτητας τους.
τελειωνοντας θα σε συμβουλευα να κανεις την προσπαθεια σου μεχρι το Μαη ωστε να πετυχεις οτι καλυτερο μπορεις στις πανελληνιες και εφοσον εχεις προετοιμαστει σωστα θα μπορεσεις να περασεις σε οτι καλυτερο. αν μενεις αθηνα μπορεις να κανεις μια επισκεψη στο ΠΑΠΕΙ και την ΑΣΟΕΕ ωστε να δεις το κλιμα και να σχηματισεις και μονη σου αποψη. καλη επιτυχια και υπομονη μεχρι τοτε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112517 από PiTSiRiKi στις 13 Νοεμβρίου 2012, 1:51μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Φίλε άσωτε σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Εντάξει θα πάρω κι άλλες γνώμες, αλλά τη δική σου θα την εκτιμήσω ιδιαίτερα, αφού έχεις και κάποια εμπειρία απ το πανεπιστήμιο. Και έχω πολύ καιρό μπροστά μου ακόμη για τις πανελλήνιες, 1η λυκείου είμαι, αλλά θέλω να ψάχνομαι από τώρα...
Μου είχαν πει και κάτι για ναυτιλιακά στο οικονομικό, ότι καλά θα κάνω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Εσύ τι λες; Έχεις ακούσει τπτ παρόμοιο;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login