Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Εδώ που ήρθες θα ξεχάσεις αυτά που ήξερες και θα μάθεις άλλα, καλύτερα.
Πέμπτη, 9 Μαΐου

Το όνειρό μου είναι να γίνω ηθοποιός

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134625 από cool_guy15 στις 07 Αυγούστου 2015, 1:30πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Χαίρετε μέλη του φόρουμ,
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό! Το να γίνω ηθοποιός είναι όνειρο ζωής για μένα. Από μικρός, μου άρεσε να βρίσκομαι στη σκηνή, μάθαινα τα λόγια με απίστευτη ευκολία και μπορώ να μιμηθώ με επιτυχία τους περισσότερους ηθοποιούς που βλέπω στην τηλεόραση αλλά και φίλους μου. Μου το 'χουν πει να γίνω ηθοποιός γιατί είμαι πολύ καλός και πάντα λέω "σιγά" για να μην φανώ ότι το παίρνω πάνω μου αλλά μέσα μου το ξέρω πως έχω λίγο ταλέντο σ'αυτό. Είμαι ήδη στη θεατρική ομάδα του λυκείου και έχω παίξει και αρχαίο δράμα. Το θέμα είναι πως είναι κάτι που θέλω να κάνω επαγγελματικά. Θέλω να αφιερώσω τη ζωή μου σε αυτό και όχι να σπουδάσω κάτι που δεν μου αρέσει μόνο για την αποκατάσταση και να μην έχω χρόνο γι'αυτό που αγαπώ! Οι περισσότεροι μου λένε "θα πεινάσεις" και το πιστεύω γιατί τα πράγματα είναι δραματικά στην Ελλάδα, αλλά δεν φταίω εγώ ρε παιδιά, όνειρό μου είναι! Πολλοί θα μου πουν να το έχω σαν χόμπυ, αλλά ξέρω καλά όπως κι αυτοί που θα το έλεγαν πως καποια στιγμή με τη δουλειά μου και την μελλοντική οικογένεια θα τα παρατήσω. Είμαι επίσης "παπαελληνάρας" και δε θεωρώ πως πρέπει να αφήσω τη χώρα μου γιατί την Ελλάδα την αγαπώ. Ας με βοηθήσει κάποιος! Τι να κάνω; Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό που μου αρέσει πολύ είναι το "μουσικό θέατρο" τα λεγόμενα μιούζικαλ, τα οποία στην Ελλάδα σχεδόν ΔΕΝ υπάρχουν. Όλα είναι εναντίον μου το ξέρω. Τέλος, πιστεύω πως οι ιδιωτικές σχολές εδώ στην Ελλάδα είναι για τα μπάζα. Αν κάτι αξίζει, είναι το Εθνικό και το Κρατικό θέατρο, που παίρνουν 12 άτομα ετησίως από τα οποία οι 2 ή 4 (δε θυμάμαι καλά) είναι από Κύπρο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134629 από nonreligius στις 07 Αυγούστου 2015, 1:04μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Κοίτα να δεις αν είναι όνειρό σου και πιστεύεις ότι με κανένα άλλο επάγγελμα δεν θα είσαι ικανοποιημένος κάντο. Αλλά αν είσαι καλός μακριά από Ελλάδα. Πήγαινε Αμερική που σίγουρα έχει τρελή ζήτηση. Μπορεί να λες "είμαι Ελληνάρας", "αγαπώ την πατρίδα" και άλλα τέτοια ρομαντικά, αλλά αν πραγματικά θες να κάνεις το όνειρο πραγματικότητα το εξωτερικό είναι αναπόφευκτο.
προφίλάλλα...˵quote˶
5
Μήνυμα #134630 από Αναστασία_4ever στις 07 Αυγούστου 2015, 1:10μμ

Αναστασία_4ever

Εικονίδιο
μέλος από: 6/8/2015
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εάν πραγματικά σου αρέσει και είναι αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένο καντο.... Βέβαια οπός σου λένε μπορεί να πεινάσεις αλλά αν πραγματικά είναι αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένο θα το πετύχεις κιόλας....Μην ακούς τους άλλους... άκου την καρδιά σου... (βέβαια εννοείται πως πρέπει να ακούς και να σκέφτεσαι και αυτά που λένε οι γονείς σου)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134633 από aglina στις 07 Αυγούστου 2015, 4:22μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σου!!
Γιατι δεν σκευτεσαι το να τελειωσεις μια σχολη κ να ασχολιθεις μετα με την ηποκριτικη? Σε περιπτωση που δεν πετυχεις σαν ηθοποιος να μππρεις να στραφεις κ. Καπου αλλου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134638 από Dieftharmenos στις 08 Αυγούστου 2015, 4:35πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@07 Αυγούστου 2015)
Είμαι επίσης "παπαελληνάρας" και δε θεωρώ πως πρέπει να αφήσω τη χώρα μου γιατί την Ελλάδα την αγαπώ.


Μελλοντικος ανεργος δηλαδη.Τελος παντων...δεν θελω να καταστρεψω τα ονειρα σου αλλα το να γινεις ηθοποιος για τα επομενα 5-10 χρονια στην Ελλαδα θα ειναι αυτοκτονια.Το επαγγελμα του ηθοποιου ειναι ανοιχτο.Αυτο σημαινει οτι δεν χρειαζεται πτυχιο για να το κανεις.Λιγο stand up να κανεις και να εισαι καλος τελειωσε...πετυχες(μπορω να σου δωσω πανω απο 15 παραδειγματα).Αυτο σημαινει οτι υπαρχει απειρος κοσμος εκει εξω που εχει τις δυνατοτες και τα ιδια ονειρα με εσενα.Αν δεν εισαι διατεθειμενος να φυγεις και να βρεις την τυχη σου αλλου δυσκολα τα πραγματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134647 από cool_guy15 στις 09 Αυγούστου 2015, 1:11πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος διεφθαρμένε..για να γίνεις ηθοποιός χρειάζεται ταλέντο, κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί ο καθένας να γίνει. Το ότι πήρες μια δουλειά ως ηθοποιός δε σε κάνει ηθοποιό. Βλέπω πολλούς στην τηλεόραση αλλά και στο θέατρο που απλά δεν το 'χουν. Τους βλέπω να λένε τα λόγια τους και είναι σαν να κάνουν ψέματα, τόσο άθλιο και εικονικό. Επίσης ας μη μιλήσω για τους "ηθοποιούς" της τηλεόρασης. Οι περισσότεροι είναι εντελώς άσχετοι, που στάθηκαν τυχεροί και τώρα δηλώνουν ηθοποιοί. Όταν λέω πως θέλω να γίνω ηθοποιός, μιλάω για σοβαρά πράγματα. Θέατρο πρώτα απ'όλα. Όταν ακούω τη λέξη ηθοποιός φαντάζομαι έναν άνθρωπο στη σκηνή και όχι σε πλατώ. Δράμα, τραγωδίες, κωμωδίες. (Πες μου τώρα ότι και εδώ μπορεί να παίξει ο καθένας να με αποτελειώσεις). Δεν εννοώ πως δεν μπορείς να είσαι ηθοποιός στην τηλεόραση ή στον κινηματογράφο..απλά εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι. Αυτό που λες περί δυνατοτήτων ισχύει για την τηλεόραση κυρίως, άντε και για τον κινηματογράφο. Το θέμα είναι όμως, πως αν δεν έχεις πραγματικό ταλέντο, δεν θα πετύχεις. Θα παίξεις 3 ρολάκια στην τηλεόραση ως β' ή γ' ρόλος άντε και κανένα μουγκό στο θέατρο αλλά ως εκεί. Δεν θα εξελιχθείς. Αυτό το βλέπουμε καθημερινά στην τηλεόρασή μας σε διάφορες σειρές. (Δεν θα αναφέρω παραδείγματα). Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ όπως και να 'χει, όπως επίσης και τα υπόλοιπα παιδιά για τις απαντήσεις σας:) Δεν ξέρω ακόμα που να δώσω αποδεκτή γιατί καμία απάντηση δεν με κάλυψε ώστε να το κάνω..Φίλε nonreligius, μπορεί στην Αμερική να έχει τρελή ζήτηση στην Αμερική, αλλά και οι ονειροπώλοι ηθοποιοί είναι εκατό φορές περισσότεροι απ'ότι στην Ελλάδα. Αν εδώ έχουμε 3000, εκεί είναι 300.000+! Να φανταστείς άνθρωποι απ'όλα τα σημεία του κόσμου, μεταναστεύουν στο Λος Άντζελες και στη Νέα Υόρκη για να βρουν την τύχη τους στο χώρο με όνειρα και φιλοδοξίες να γίνουν κάποια μέρα αστέρες του Χόλυγουντ και του Μπρόντγουεϊ αντίστοιχα. 50-100 από αυτούς τα καταφέρνουν, κάποιοι τα παρατάνε και κάποιοι ματαίως αγωνίζονται για κανένα ρολάκι που θα τους δώσει την δύναμη να αναδειχτούν. Φυσικά, όλοι στο τέλος απογοητεύονται. Έτσι είναι όμως. Οι καλοί ίσως αναδειχτούν, οι κακοί απλά προσπαθούν
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134653 από GiannakosBAcK στις 09 Αυγούστου 2015, 3:57μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Μπορείς να πας στο εξωτερικό και να εκπροσωπείς την ελλάδα και να την υποστηρίζεις και όχι μόνο με λόγια π.χ. πες ότι γίνεσαι σπουδαίος ηθοποιός του λες να κάνεται ταινία στην ελλάδα η κάτι τέτοιο η να φέρνεις κόσμο η οτιδήποτε δεν είναι αναγκαίο να μείνεις στην ελλάδα γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις κάτι από εδώ εγω προσωπικά ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι για να φύγω είναι επειδή δεν ξέρω γλώσσες αλλιώς καπνός θα ήμουν(είμαι 17).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134654 από Αναστασία_4ever στις 09 Αυγούστου 2015, 4:02μμ

Αναστασία_4ever

Εικονίδιο
μέλος από: 6/8/2015
μηνύματα: 15 αποδεκτές 0
Οκ.... Μπορείς απλά να βγάλεις την σχολή του ηθοποιού και να τελειώσεις μετά και μια άλλη.... οποιαδήποτε..... Απλά για να έχεις στήριξη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134655 από cool_guy15 στις 09 Αυγούστου 2015, 4:43μμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Εμένα μου λες; Εδώ καταρχήν είναι οι πιο φθηνες παραγωγές..Στην Αμερική κάνουν ταινίες με 200 και 300 εκατομμύρια και στην Ελλάδα με 500 χιλιάδες..μην τρελαθούμε..Τέσπα σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας, την αποδεκτή θα τη δώσω στην Αναστασία, γιατί έχει γράψει 8 μηνύματα και μετά θα ξεμείνει οπότε στην δίνω να κάνεις top-up. Γιάννη, εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις γλώσσες, γνωρίζω άπταιστα αγγλικά και σε καλό βαθμό γερμανικά. Πάντως, αν το σκέφτεσαι να φύγεις, μπορώ να σου πω πως στα φροντιστήρια πλέον κάνουν εντατικά μαθήματα αγγλικών που μπορείς να δώσεις για TOEIC (business English) σε 1 χρόνο. Θα μάθεις τα βασικά και όταν πας εκεί θα προσαρμοστείς μια χαρά. Εμείς έχουμε γνωστούς που πήγαν ο ένας με τα αγγλικά του σχολείου και η άλλη χωρίς τίποτα και είναι μια χαρά τώρα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login