Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Κρυπτογραφημένη φλασιά. Δώσε password: _
Σάββατο, 4 Μαΐου

Να πηγαίνει να ψηφίζει κανείς ή όχι;

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #53144 από lowbaper92 στις 10 Ιουνίου 2009, 10:12πμ

lowbaper92

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2009
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Ειμαι 16,5 χρονων οποτε δεν ψηφιζω. Δεν ανηκω σε κανενα κομμα και γενικα δεν το εχω ψαξει το θεμα για τις ιδεολογιες του καθε κομματος (περα απ'την κοινη ιδεολογια:βουτηξτε οσα μπορειτε) γιατι καλως ή κακώς,τα βαριεμαι.. Τωρα ομως με τις ευροεκλογες και με την αποχη που υπηρξε προσπαθω να διαμορφωσω μια αποψη για το αν πρεπει να πηγαινεις να ψηφισεις..Και σκεφτομαι τα εξης:

Απ'την μια πλευρα οταν δεν πας να ψηφισεις αφηνεις τους αλλους να αποφασισουν για σενα..Δηλαδη απο αυτους εξαρτάται ποιος 8α σε κυβερνησει..
Απ'την αλλη άμα πας να ψηφισεις και οι μ@λ@κες οι πολιτικοι αρχιζουν να τα παιρνουν απο δω και απο κει,τοτε εισαι κι εσυ υπευθυνος γιατι τους ψηφισες και τους εδωσες αυτην την "ευκαιρια"

θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας και ελπιζω να μην σας κουρασα..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53145 από mij62 στις 10 Ιουνίου 2009, 10:57πμ

mij62

Εικονίδιο
μέλος από: 12/1/2009
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
κοιτα να δεις....δεν υπαρχει λογος να μην πας να ψηφισεις...αλλωστε,μην κοροιδευομαστε.ευθυνη για το που εχουμε καταληξει εχουμε πρωτα απ'ολα εμεις,οι ιδιοι μας εαυτοι.γιατι μην μου πεις οτι το μυαλο του ελληνα ειναι προοδευτικο.αυτοι που κυβερνουν μπορει να ειναι 200 ατομα,αλλα η ευθυνη ειναι ολων μας.δεν μπορεις να περιμενεις απο αυτα τα 200 ατομα να αλλαξουν ολοκληρη την χωρα οταν εσυ ο ιδιος δεν προσπαθεις για τιποτα[γενικο ειναι το ''εσυ''].οταν οι δρομοι μας εχουν γεμισει αλητες,σκουπιδια,αποβρασματα και βρωμιες καθε ειδους.αυτα δεν τα εχουν κανει οι πολιτικοι.τα εχουμε κανει εμεις,οι ελληνες,οι πολιτες.ας μην τα περιμενουμε ολα στο πιατο λοιπον,πρεπει ολοι να βαλουμε ενα λιθαρακι παραπανω για ενα καλυτερο αυριο.γιατι η ευθυνη δεν ειναι πολιτικη 200 ατομων,ειναι ευθυνη ανθρωπινη 10.000.000 ατομων.μην κρινουμε τους αλλους πριν κρινουμε τις δικες μας πραξεις.εχεις πεταξει σκουπιδακι κατω?τοτε τι περιμενεις απ'τους πολιτικους?να ερθουν να το μαζεψουν???οχι βεβαια.οι ευθυνη ειναι πανω απ'ολα των ελληνων που ντροπιαζουν καθε μερα την ελλαδα.τελος,δεν μ'αρεσει να κρυβομαι,και ομολογω πως μεσω του μηνυματος μου αντιπροσοπευω την νεα δημοκρατια.οπως βλεπεις ομως,δεν εχω πει κουβεντα για το πασοκ αν και θα πρεπε.παρ'ολα αυτα ομως,μπορω να γεμιζω σελιδες για τις ευθυνες που εχουμε ολοι μας,οχι σαν πολιτικοι,αλλα σαν ανθρωποι.συγγνωμη αν κουρασα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53149 από lowbaper92 στις 10 Ιουνίου 2009, 2:06μμ

lowbaper92

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2009
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Ρε mij62 εγώ δεν καταλαβαίνω πως υπαρχουν ανθρωποι που ψηφίζουν ακομα ΝΔ..δεν μπορω να πω οτι τα αλλα κομματα ειναι καλυτερα αλλα η τωρινη κυβερνυση εχει δειξει απειρες φορες οτι δεν ειναι ικανή να κυβερνήσει..Ενα σωρο σκάνδαλα: ομολογα,ζαχόπουλος,siemens..Οταν πας αυτους και τους ψηφιζεις σημαινει οτι εισαι ευχαριστημενος με την κατασταση στη χωρα και δεν θες να αλλαξει τιποτα..Επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι με κανενα κομμα αλλα για να αλλαξει κατι σ'αυτη τη χωρα πρεπει να αλλαξει πρωτα απ'ολα η κυβερνηση...
Ασε που τα κομματα εχουν γινει σαν τις ποδοσφαιρικες ομαδες..Δεν παν να κανουν την μια μ...ια μετα την αλλη, οι οπαδοι τους συνεχιζουν να τα υποστηριζουν..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53151 από mij62 στις 10 Ιουνίου 2009, 2:38μμ

mij62

Εικονίδιο
μέλος από: 12/1/2009
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
οχι οχι δεν ειμαι οπαδος....απλα αυτα που αντιπροσωπευει η ΝΔ αντιπροσωπευουν και εμενα σε πολλα θεματα,κυριως επαγγελματικα και κοινωνικα.τωρα αν θες να δουμε το καθε σκανδαλο μεμονωμενα ντε και καλα τοτε τι να πουμε για το χρηματιστηριο με το πασοκ....ασε,μπορει κανεις να μην ειναι τελειος,αλλα η πιεση που ασκουν τα μ.μ.ε [εκτος απο τον αλφα] σας εχουν κανει ολους να πιστευετε πως το πασοκ ειναι η καταλληλη λυση για να γινει η ελλαδιτσα,ελλαδαρα.θα το ξαναπω,την πρωτη ευθυνη την εχουν ολοι οι πολιτες και τα μ.μ.ε και οχι οι πολιτικοι.αυτα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53152 από lowbaper92 στις 10 Ιουνίου 2009, 2:45μμ

lowbaper92

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2009
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Και τι περιμενεις δηλαδη εσυ απ'τον πολίτη?..Υπαρχουν διεφθαρμένοι πολίτες οπως υπαρχουν και διαφθαρμενοι πολιτικοί..Δεν ειπα οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι ντε και καλα ικανο να κανει την ελλαδιτσα,ελλαδαρα..Ειπα οτι η νεα δημοκρατια ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι ΔΕΝ ειναι ικανη να το κανει αυτο αρα πρεπει να υπαρξει αλλαγη...

Η συζητηση εχει ξεφυγει εντελως απ'το ερωτημά μου..πειτε ξεκαθαρα την γνωμη με ποια απ'τις δυο αποψεις σχετικα με τον αν πας να ψηφισεις συμφωνειτε..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53153 από mij62 στις 10 Ιουνίου 2009, 2:52μμ

mij62

Εικονίδιο
μέλος από: 12/1/2009
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
κανεις λαθος φιλε μου...τεσπα,σεβαστο το να μην θελεις να συνεχιστει η συζητηση αλλα δυστυχως εισαι κι εσυ ενα απ'τα πολλα θυματα των μ.μ.ε....δεν πειραζει,απλα να ξερεις κι εσυ και οσοι διαβασουν την συζητηση οτι η επιστροφη στο πασοκ θεωρειται πισωγυρισμα.και τα πισωγυρισματα ποτε δεν οδηγουν σε κατι καλο.τα λεμε.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53154 από lowbaper92 στις 10 Ιουνίου 2009, 2:54μμ

lowbaper92

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2009
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Συνεχισε την τη συζητηση απλα να ξερεις οτι εγω δεν εχω πολλα να σου πω γιατι δεν ασχολουμαι κα8ολου..Επαναλαμβανω για ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ οτι δεν εννοω οτι πρεπει να βγει το πασοκ..εσυ εισαι ευχαριστημενος απ'τη ΝΔ?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53155 από mij62 στις 10 Ιουνίου 2009, 7:10μμ

mij62

Εικονίδιο
μέλος από: 12/1/2009
μηνύματα: 74 αποδεκτές 0
ναι φυσικα και ειμαι ευχαριστημενος...'η εστω,πολυ περισσοτερο ευχαριστημενος απ'οσο ειμαι απ'τα αλλα κομματα...παρακολουθω την πορεια ολων των κομματων,ασχετως αν ποτε μου δεν ψηφισα αλλο κομμα εκτος της ΝΔ...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53156 από lowbaper92 στις 10 Ιουνίου 2009, 8:35μμ

lowbaper92

Εικονίδιο
μέλος από: 16/5/2009
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Ξεσπαει το ενα σκανδαλο μετα το αλλο, λεφτα για την παιδεια δεν δινουνε και γενικα το εκπαιδευτικο συστημα ειναι το λιγοτερο τραγικο, τεραστια ανεργια,οι συνταξιουχοι αγανακτησμενοι, η αθηνα τον Δεκεμβρη ήταν ενα χαος με τα επεισοδια...Αμα με αυτην την κατασταση εισαι ευχαριστημενος....τι να πω...
Τωρα μιλαω αποκλειστικα για την ΝΔ...δεν αναφερομαι σε αλλα κομματα οποτε μην μου πεις τι εκανε παλιοτερα το ΠΑΣΟΚ..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53158 από Bluejack στις 11 Ιουνίου 2009, 2:38πμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Ρε παιδιά..
Το θέμα μου θυμίζει καφενείο πολιτικής συζήτησης.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να ψηφίζει ότι γουστάρει..

Αλλά μιας που το πάμε πολιτικά?
Οχι ρε φίλε δεν ψηφίζω ΝΔ..και πάλι όχι ρε φίλε δεν ψηφίζω πασόκ.
ΚΚΕ είμαι και δεν έχω πρόβλημα να το λέω..
Φυσικά δεν είναι το ΚΚΕ που ήταν κάποτε..
Και στις εκλογές τώρα ? πασόκ ψήφισα..
Γιατί ? είναι απλό..

Μεταξύ 2 κακών επιλέγουμε το καλύτερο κακό.

Δεν ανοίγω όμως πολιτικό διάλογο γιατί δεν με ενδιαφέρει το θέμα..
Επίσης θα συμφωνήσω με τον mij62 στο ότι εμείς οι πολίτες είμαστε πάνω απο την κυβέρνηση και εμείς μπορούμε να αλλάξουμε την ελλάδα..Απο όσο βλέπω όμως δεν θα γίνει ποτέ..Γιατί ? ίσως δεν θέλουμε..ίσως δεν μας νοιάζει (όπως εμένα) ίσως δεν μπορούμε..ίσως ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΥΜΑ όπως είναι απο τον κάθε πολιτικό και τα ΜΜΕ και να συμφωνούμε μαζί τους με τον ωραίο τρόπο που μας τα πλασάρουν χωρίς να μπούμε ΚΑΝ στον κόπο να τα σκεφτούμε λίγο.
Φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου απο την λίστα..
και φυσικά είναι γνώμες μου.

Είμαι ελεύθερος να τις εκφράζω


προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login