Στείλε λεφτά στο ftou.gr
H ζωή χωρίζεται σε τρεις φάσεις: Επανάσταση, περισυλλογή, τηλεόραση. Ξεκινάς ν' αλλάξεις τον κόσμο και καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια.
Δευτέρα, 20 Μαΐου

Απελπισια η απαισιοδοξια...?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #68967 από Marcy στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 6:12μμ

Marcy

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Πως γινεται να μην επιρεαζεσαι απο τουσ γονεις σου και απο τουσ γυρω σου?Το ξερω κανουμε αυτο που λεει η καρδια μας αλλα δεν ειναι αδικο να υπαρχουν ατομα που χαλανε την ηρεμια μας κ την ευτυχια μας?Βοηθειαααααα πλιζ....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #68971 από Marcy στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 6:45μμ

Marcy

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Παιδια χρειαζομαι ομως μια απαντηση...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #68972 από Whalfyin στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 7:11μμ

Whalfyin

μέλος από: 7/3/2010
μηνύματα: 181 αποδεκτές 0
Γίνε πιο συγκεκριμένη..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #68974 από GrandmasterL στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 7:49μμ

GrandmasterL

μέλος από: 22/4/2010
μηνύματα: 205 αποδεκτές 0
Ναι,ειναι πολυ αδικο...Νιωθω αυτο το πραγμα για την μανα μου,και δυστυχως δεν ειναι ενας φιλος που να μπορεις να τον απομακρυνεις απο πανω σου και να ηρεμησεις.

Δυστυχως δεν υπαρχει ακομα συνθετικη γραψαρχιδινη.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #68977 από Ιζόλδη στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 7:57μμ

Ιζόλδη

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2009
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου Marcy, είναι σχετικό όσων αφορα το θεμα στο οποιο βασίζεσε. Γενικα μπορω να σου πω πως συμφωνω απολητως γιαυτήν την αδικία που παρουσιαζετε όταν οι κοινωνία δεν αποδέχετε εμας ή τις επιλογές μας. Έχεις είδη μόνη σου μπει στο νόημα λέγωντας πως θα πρέπει να ακολουθει κανείς την καρδια του. Αφού όμως έχει λάβει υπόψην του την αποψη των γύρω του. Από κει και πέρα είσαι μόνο εσύ και κανείς άλλος που θα αποφασίσει για την δικια σου ζωή. Δεν είναι ευκολο με βάση όλες τις συγκρούσεις τις κοινωνίας λόγο των αντiθετων απόψεων αλλά η δική μου γνώμη είναι να συμβιβαστούμε μενα πολιτισμένο τρόπο απέναντι στους αλλους δίχως αρνητική επιρροή απ αυτούς αλλά πέρνωντας μόνο τα καλά που μας θα μας δωθούν.

Ίσως όμως αν γίνεις ποιο συμγεκριμένη να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο και πάνω στο συκγκεκριμένο θέμα :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #68978 από Pelvic_Thrust στις 13 Δεκεμβρίου 2010, 8:00μμ

Pelvic_Thrust

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2009
μηνύματα: 613 αποδεκτές 0
Οσον αφορα τους γονεις σου..κατσε να τους εξηγησεις οτι ειναι δικια σου ζωη, οτι αποφασεις περνουν αυτοι για σενα, οσο και να θελουν το καλο σου, δεν θα σου φερει απαραιτητα την ευτυχια.

Τους υπολοιπους απλα μην τους δινεις σημασια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #69036 από Marcy στις 14 Δεκεμβρίου 2010, 11:04μμ

Marcy

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Συμφωνω με αυτα που λετε φυσικα..Ειμαι με ενα παιδι εδω και 8 μηνες και εχω ακουσει τον πατερα μου να λεει οτι τον''δεχεται'' επειδη υπαρχω εγω.Και εγω φυσικα μενω μαλακας και επιρεαζομαι.Ομως αλλεσ στιγμες κανει πλακες μαζι του..του μιλαει κανονικα..σπανε πλακα..(εχουμε οικογενειακη επικοινωνια)..Και το συμπερασμα μου ειναι πως μερικες μπιχτες που εχουν ριξει..απλα εχουν βγαλει γρηγορα συμπερασματα..κατι το οποιο τους το ειπα και η απαντηση που πηρα ηταν ναι ισως να εχεις δικιο..Και εχω δικιο..Κανεις δεν γεννιεται τελειος και ολοι μα ΟΛΟΙ αξιζουν μια 2η και 3η ευκαιρια ποσο μαλλον οταν ενηλικιωνονται..Μηπως νιωθουν ''ζηλια''?Την απομακρυνση μου απο εκεινους..?Υπαρχει και αυτη η περιπτωση?Και κατι αλλο..Δεν μου ειναι ευκολο να μην επιρεαζομαι απ'τα λεγομενα των αλλονων ρε παιδια..θελω δουλεια μεχρι να το πετυχω αυτο..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #69039 από Ιζόλδη στις 15 Δεκεμβρίου 2010, 12:49πμ

Ιζόλδη

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2009
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
Είναι φυσικα μια αποχώρηση για τους γονείς να απομακρυνθούν από κοντα τα παιδια τους. Αλλα εκείνο που του λάχιστον εγώ νομίζω είναι το κυριότερο είναι το ότι ενδιαφέροντε για την ευτυχία των παιδιών τους, ότι κανουν λοιπόν το κανουν από ενδιαφέρον και αγαπη αλλα δυστυχώς δεν βρήσκουν παντα τον σωστό τρόπο με αποτέλεσμα να οδηγίσει σε αρνητικές συνέπεις όπως αυτή της υπερπροστασίας και της απαγόρευσης κάποιον πραγματων.

Κι εγω το ίδιο πιστεύω, πως όλοι μας αξίζουμε αλλες ευκαιρίες γιατι όπως λες κι εσύ κανεις μας δεν είναι τέλειος. Αρκεί να καταλαβουμε και να δεχτούμε τα λαθη μας.

Γνωρίζω πολύ καλα πως δεν είναι καθόλου εύκολο να μην επιρεάζεσε. Εκεί εξαρτατε ο λογος για τον οποίο υπαρχουν διαφορές πανω σένα θέμα. Υπαρχει και η περίπτοση να μην ληθούν διότι ο καθένας έχει την δικια του την γνώμη στην οποία θέλει να παραμείνει. Τότε σκέψου πως δεν αξίζει καμια σύγκρουση εφόσων δεν οδηγεί πουθενά. Εκείνο που μπορεις να κανεις είναι να δεχτείς την διαφορά αποχτώντας μια αδιαφορη στάση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #69056 από Marcy στις 15 Δεκεμβρίου 2010, 2:35μμ

Marcy

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Πφφ...δεν ξερω..Μπορει να νιαζονται για μενα αλλα αυτο που τουσ εξηγησα ειναι πως το τι θα κανω εγω στην ζωη μου και με πιον θα επιλεξω να ειμαι συγνωμη αλλα δεν ειναι κατι το οποιο αφορα εμενα?Τα ''στραβα'' που ωρισκουν εκεινοι και μου τα λενε για να εχουν λεει και καλα την συνειδηση τους ησυχη..?Αυτο δηλαδη?Αν ειναι δυνατον..Ειμαι 16 ετων ειμαι ευτυχισμενη και περναω ΓΑΜΑΤΑ με το ατομο με το οποιο ειμαι μαζι,τον ξερουν οι γονεις μου(τον ειχαν σαν παιδι τους) και καποια πραγματα που λενε οτι πρεπει να δω γαμω δεν θα τα δω απο μονη μου?ΔΗΛΑΔΗ Α Ι Σ Χ Ο Σ !Υπαρχουν καποια πραγματα τα οποια με ενοχλουν στον φιλο μου αλλα αυτο γινεται κ με εκεινον οσον αφορα εμενα ομως αυτο δεν ειναι ανθρωπινο?Και λοιπον με αναγκαζουν εστω και ενα αστειο που θα πουν να βρισκομαι σε αμυνα και να βγαζω νυχια και οποτε κανω κι εγω την επανασταση μου σαν ανθρωπος με δικαιωματα..!Αλλωστε θυμαμαι την μανα μου να μου λεει''Μακαρι να μου ειχαν πει καποια πραγματα πρωτου παντρευτω τον πατερα σου''..Με δουλευεις ρε μαμα και μετα λες για μενα που στην ηλικια που βρισκομαι ΜΟΝΟ για γαμο δεν παω..Με τον φιλο μου ειμαι Πολυυυυυυ συναισθηματικα δεμενη παρα πολυ θα ελεγα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι κρητικες ειτε καλες ειτε κακες που γινονται να με κανουν να βγαζω νυχια κατι το οποιο συνηθιζω να κανω με ατομα που αγαπω.Δεν εχω αποκλεισει το γεγονος του να τον παντρευτω αφου απλα δεν μπορω να φανταστω την ζηω μου χωρις εκεινον η με καποιον αλλο συντροφο..Οσο''μεγαλιστικο'' και αν σας ακουγεται δεν με ενδιαφερει.Αν θελουν την ευτυχια μου ασ κατσουν να σεβαστουν καποια πραγματα και τισ αποφασεις μου γιατι θα ειμαστε για πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιροοοοοοοο μαζιιιιιιι ακομααααααα..Μπορει να μου ομως τωρα καποιος τι σταση πρεπει ακριβως να εχω απεναντι τους(γονεις)..?Αδιαφορη δεν μπορει να ειναι ακριβως..κατι αλλο...?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #69213 από Ιζόλδη στις 17 Δεκεμβρίου 2010, 10:00μμ

Ιζόλδη

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2009
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
Οι γονείς συνήθως νοιαζοντε για τα παιδια τους και εύχοντε το καλήτερο. Όμως μερικές φορές επιβαλλουν την γνώμη τους νομίζωντας πως είναι η καλήτερη και θα κανει τα παιδια τους ευτυχισμένα. Μερικές φορές έχουν δίκιο αλλες όμως όχι. Και φυσικα αυτό το θέμα αφορα εσένα και την δική σου ζωή, εσύ όπως είπαμε μπορείς να ακούσεις την γνώμη τους αλλα από κει και περα εσύ μόνη σου θα κανεις την επιλογή για την ζωή σου.

Τα "στραβα" είναι θέμα στάσης απένταντι στο πρόβλημα, αν κανεις δεν το βλέπει ως πρόβλημα δεν είναι πλέον πρόβλημα, του λαχιστον όχι στην συνείσησή του. Όλοι μας έχουμε πραγματα τα οποία μας ενοχλούν στον σύντροφό μας, πρέπει όμως να τα δεχτούμε διότι όπως είπαμε ούτε κι εμείς οι ίδιοι είμαστε τέλειοι.

Με την αδιάφορη στάση εννοώ αν έχεις πάρει την απόφασή σου να μην ανταποκρίνεσε ή να ανταποκριθείς ήρεμα και πολιτισμένα δίχνωντας την αξία των απόψεων σου αν ειπωθεί κάτι το αρνητικό για κείνον γιατί μόνο φασαρία θα φέρει. Κι εγώ αγαπαω καποιον τον οποίο οι γονεις μου δεν θέλουν κι όσες φορές ανταποκρίνομαι στα λεγόμενα τους καταλήγουμε στον καβγά. Κατα την γνόμη μου βοηθαει πολύ η αδιαφορή σταση εφόσων ξέρουν οι γονείς την σταση σου απένταντι στο θέμα κι ότι δεν θα αλλαξεις γνόμη πανω σαυτό. Το θέμα είναι ότι είναι δύσκολο να διατυρίσεις αυτην την σταση χωρίς να νευριασεις. Δεν θέτω καμια γενική αδιαφορία, κρατας μια καλή σχέση με τους γονείς σου και σέβεσαι την γνόμη τους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login