Στείλε λεφτά στο ftou.gr
H ζωή χωρίζεται σε τρεις φάσεις: Επανάσταση, περισυλλογή, τηλεόραση. Ξεκινάς ν' αλλάξεις τον κόσμο και καταλήγεις να αλλάζεις κανάλια.
Τετάρτη, 1 Μαΐου

Πρόβλημα λόγου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #74742 από em18ath στις 30 Μαρτίου 2011, 9:39μμ

em18ath

Εικονίδιο
μέλος από: 2/9/2010
μηνύματα: 57 αποδεκτές 0
Από μικρή είχα προβλήματα στην ομιλία, όμως τώρα στην εφηβεία έχουν γίνει κάπως πιο έντονα απ' ότι παρατηρώ... Το πρόβλημα είναι ότι όταν μιλάω γρήγορα, "τρώω" συλλαβές, και ότι δεν μπορώ να προφέρω σωστά το σίγμα και το ξι. Δηλαδή όταν τα χρησιμοποιώ σε μια πρόταση, είτε τα παραλείπω, είτε τα απλοποιώ... Συχνά όταν μιλάω, "ξεμένω" από αέρα. Είναι πολύ ενοχλητικό και δεν μπορώ να το ελεγξω. Πρέπει να επαναλαμβάνω αυτά που λεω για να καταλάβει κάποιος καθαρά τι θέλω να πω. Επειδή μου τη δίνει κιόλας, προσπαθώ να μην πολυμιλάω για να μη φαίνεται... Έχω γίνει κάπως αντικοινωνική γι΄αυτό το λόγο. Τι να κάνω;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74747 από zamanfou στις 30 Μαρτίου 2011, 11:19μμ

zamanfou

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 210 αποδεκτές 0
Έτσι όπως το περιγράφεις νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον λογοθεραπευτή .Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου τότε είμαι σίγουρη ότι αυτός θα ξέρει πού να σε παραπέμψει.Μην ανησυχείς λίγοι είναι αυτοί που μιλάνε "τέλεια", απλά σε μερικούς είναι πιο έντονο και σε άλλους όχι.Πάντως ο λογοθεραπευτής είναι η καλύτερη λύση για μένα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74766 από Άλφα στις 31 Μαρτίου 2011, 8:07πμ

Άλφα

Εικονίδιο
μέλος από: 29/3/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
Συμφωνώ απόλυτα! άσε που θα σου μάθει τεχνικές για να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου ακόμη και τις στιγμές όπως π.χ. όταν ξεμένεις από αέρα.Πάντως προσπάθησε όταν μιλάς να μιλάς αργά και να μη σκέφτεσαι το πρόβλημά σου εκείνη την ώρα γιατί το στρες που νιώθεις το επιδεινώνει και ξεκινά ένας φαύλος κύκλος έτσι.
Συνήθως τέτοια προβλήματα είναι πολύ συνηθισμένα και έχουν να κάνουν με την ανατομία του στόματος και της οδοντοστοιχίας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login